2024. szeptember 17. 04:30

KezdőlapWRCFinn Rally 2024 - Minden infó egy helyen

Finn Rally 2024 – Minden infó egy helyen

-

A WRC idei kilencedik versenyét, a Finn Rallyt augusztus 1-4. között rendezik Jyvaskyla környékén. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a világbajnokság idei hatodik murvás futamáról.

A verseny története
A Finn Rallyt 1951-ben tartották meg először, majd 1973-tól, a WRC bajnokság megszületésének évétől a vb naptárban található.

A verseny szakaszai szélesek, nagyon jó tapadással rendelkeznek, tele vannak bukkanókkal és gyorsaságukra jellemző, hogy Finn Nagydíjnak is nevezik a versenyt.

A WRC történelem 10 leggyorsabb versenyéből kilenc Finnországban volt, a leggyorsabb futamot pedig 2016-ban rendezték, amikor Kris Meeke 126.62 km/h átlagsebességet elérve szerezte meg a győzelmet Citroen DS3 WRC-vel.

A verseny általában finn versenyzők győzelmét hozta, 70 futamból 55-öt nyertek a hazai környezetben szereplő párosok.

A legtöbb győzelem Hannu Mikkola és Marcus Grönholm nevéhez fűződik, akik hétszer zártak az első helyen.

A 2024-es Rally Világbajnokság
A Finn Rallyt Thierry Neuville várhatja a vb pontverseny éléről, azonban előnye folyamatosan csökkent a nyári, gyors, murvás versenyeken, így nyolc futam után nyolc ponttal előzi meg csapattársát, Ott Tanakot és 13 ponttal a toyotás Elfyn Evanst, a Finn Rally tavalyi győztesét.

A finn versenyen a győzelemért ismét a részmunkaidős versenyzők lehetnek főként harcban, Kalle Rovanpera, Esapekka Lappi mellett a teljes szezont teljesítő versenyzők közül talán csak Ott Tanak és Elfyn Evans lehet esélyes az első helyre.

A Finn Rallyn tér vissza ismét a versenyzők közé Jari-Matti Latvala, a Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke, aki tavaly kipróbálhatta verseny körülmények között is a Toyota Yaris Rally1-et, míg idén a Rally2-es Toyotával áll rajthoz a WRC2-ben.

Sami Pajari hazai WRC-futamán debütálhat a világbajnokság csúcskategóriájában RALLY’_ES Toyotával.

A 2024-es útvonal
Az idei Finn Rally csütörtök délelőtt a hivatalos teszttel indul, majd este a Harju szuperspeciál szakasszal kezdetét veszi az éles verseny is. Pénteken négy pályán nyolc szakaszt kell teljesíteni, majd a napot a szuperspeciál zárja ismét. Szombaton három pályán hat gyorsasági vár a mezőnyre, köztük a legendás Ouninpohja, ahol WRC-futamon először lesz használatban a virtuális lassító. Vasárnap pedig egy új verseny kezdődik majd a napi pontokért és a Power Stage bónusz pontjaiért, a záró napon két pályát kell kétszer teljesíteni szervizelés és gumicsere nélkül. 20 gyorsasági szakaszon összesen 305.69 km versenytávot kell az indulóknak teljesíteni.

Időjárás
A Finn Rally teljes időszakára csapadékos időjárást jeleznek, záporokkal. A hőmérséklet nappal 19-21 fok között alakul.