Lando Norris gyakorlatilag elveszítette az esélyét az idei világbajnoki címre a legutóbbi versenyen, ám nem Brazíliában bukta el az év végi elsőséget. A teljes szezont végigböngészve ugyanis kiderül, hogy már a saját hibái nélkül is tükörsimán vezethetne Max Verstappen előtt.
Lando Norris úgy vághat majd neki a jövő heti Las Vegas-i Nagydíjnak, hogy Brazíliában 62 pontos hátrányban került Max Verstappennel szemben. Mivel még 86 pont szerezhető az idén, matematikailag a McLaren pilótája egyelőre nem bukta el az esélyét a vb-címre, ám a Red Bull ásza már Vegasban bajnok lehet, az pedig nagyon valószínűtlen, hogy ha ott még nem is biztosítja be az év végi elsőségét, vagy Katarban, vagy Abu-Dzabiban ne tegye ezt meg.
Mivel a májusi Miami Nagydíj óta a McLarené a leggyorsabb autó a mezőnyben, az, hogy Norris nem lesz világbajnok, bizonyára csalódással tölti el őt és a drukkereit, de leginkább azért érezheti magát rosszul az első futamgyőzelmét még csak idén megszerző versenyző, mert elsősorban a saját hibáiból adódóan nem tudta még szorossá sem tenni a küzdelmet.
Persze Norrisnak a McLaren miatt is elment két győzelme (Kanada és Silverstone), ám a Racefans gyűjtése alapján egyértelműen az látszik, hogy amennyiben olyan összeszedett lett volna, mint Verstappen, még enélkül is minimum harcban lehetne a vb-címért három futammal a vége előtt.
Most futamról futamra lebontva nézzük, hol és mennyi pontot veszített.
Bahrein – 4 pont
Maga Norris is beismerte, hogy az első sorba kellett volna kvalifikálnia, de hibázott a Q3-ban, és csak a 7. rajtkockát szerezte meg, majd a 6. helyen végzett a versenyen. A McLaren tempója alapján az első sorból indulva legalább egy 4. hely elérhető lett volna a futamon, ami 4 ponttal többet ért volna, mint ahol Norris végzett.
Dzsidda – 8 pont
Szaúd-Arábiában Oscar Piastri az időmérőn és a futamon is legyőzte Norrist, aki csak a 8. pozícióban ért célba, miközben az ausztrál pilóta 4. lett, azaz Norris számára is elérhető lett volna ez a helyezés.
Melbourne
Norris harmadik helyen végzett a Ferrarik mögött, és bár utólag úgy vélte, hogy a McLarennek hamarabb ki kellett volna hívnia őt kerékcserére, hogy alávágással pozíciót nyerjen, utólag nézve sem volt egyértelmű, hogy ezzel biztosan megszerezhették volna a második helyet.
Szuzuka
A Japán Nagydíjon Norris a 3. helyről rajtolva 5.-ként ért célba, de reálisan nézve itt is kérdéses, hogy elérhető lett-e volna ennél jobb eredmény.
Sanghaj sprint – 4 pont
Norrisnak a szezon során többször meggyűlt a baja a rajtokkal. A kínai sprinten az első helyről indulva szintén rosszul rajtolt, végül pedig csak 6. lett. Azt nézve, hogy a győztes Verstappen milyen könnyedén ment el Lewis Hamilton mellett, inkább a 2. hely lett volna reális a McLaren-pilótájának, aki így 4 pontot bukott.
Sanghaj
A futamon már nem hibázott és a második helyen ért célba Verstappen mögött, amivel mindent kihozott a lehetőségeiből.
Miami sprint – 3 pont
Noha a rajtnál történtekért nem lehet felelősségre vonni, a gyenge időmérős szereplésével került olyan helyzetbe, hogy kilökhessék. Amennyiben csak azt hozza, amit a 6. helyről rajtoló és ott célba érő Piastri, 3 ponttal gazdagodhatott volna.
Miami
A biztonsági autó jó időben történő megjelenésével Norris megszerezte élete első F1-es futamgyőzelmét. A második helye a Safety Car nélkül is biztosnak tűnt, de benne van a pakliban, hogy a szezon első kerék a kerék elleni csatáját láthattuk volna közte és Verstappen között.
Norris nyert, de a futamon nullázó csapattársa nála is jobban szerepelt Miamiban?
Imola
Noha utólag úgy érezte, elérhető volt a győzelem, a Verstappent a hajrában megkergető, tőle mindössze 0,7 másodperccel elmaradó McLaren-pilóta számára ezen a napon a 2. hely volt a maximum, és nem valószínű, hogy ennél több benne volt a pakliban. Talán, ha megszerzi a pole-t, ám így is szerencséje volt, hogy Piastri büntetésével előrelépett a 3.-ról a 2. helyre.
Monaco – 6 pont
Miután 4. lett az időmérőn, reálisan nézve a 4. hely volt számára a maximum a versenyen. Ugyanakkor Piastri 2. helye mutatja, hogy az autó ennél többre is képes volt.
Montreal – 7 pont
Kanadában a biztonsági autó Verstappennek jött jókor, utólag azonban teljesen nyilvánvaló volt, hogy a McLarennek lett volna elég ideje kihívnia Norrist a bokszba. Mivel ezt nem tette meg, odalett a győzelem és az azért járó extra 7 pont, ami itt egyértelműen a csapat lelkén száradt.
Barcelona – 7 pont
A pole-ból indulva Norrison ismét a rajt fogott ki, ráadásul nemcsak Verstappen, hanem George Russell is elment mellette. A Mercedest végül sikerült visszaelőznie, a Red Bullt azonban nem, míg az első hely megtartásával a győzelem is meglehetett volna.
Ausztria sprint – 2 pont
Miután az 5. körben remek manőverrel megelőzte Verstappent a hármas kanyarban, nyitva hagyta az ajtót a négyesben, aminek következtében nemcsak a holland, hanem Piastri is elslisszolt mellette. Ha levédekezte volna a belső ívet, megnyerhette volna a sprintet.
Ausztria
Spielbergben csapott össze először kerék a kerék elleni küzdelemben Verstappen és Norris, aminek rögtön sírás lett a vége, hiszen miután a holland többször is a szabályosság határait átlépve védekezett, a két autó összeért a hármas kanyarban. Norris járt rosszabbul, hiszen defektet kapott és kiesett, míg Verstappen a büntetésével együtt 5. lett. Noha Norris is tehetett volna többet az ütközés elkerüléséért, kár lenne a nyakába varrni a történteket, így az így elbukott biztos 18 pontot nem róhatjuk fel neki.
Senna–Prost, Hamilton–Rosberg: újabb viharos rivalizálást indít el Verstappen és Norris ütközése?
Silverstone – 10 pont
A Brit Nagydíjon Norris vezette is a versenyt, ám végül csak 3. lett azért, mert a McLaren a kelleténél egy körrel később hívta ki őt a bokszba az utolsó kiállásánál, majd közepes helyett lágy gumit tette fel az autójára. Ez összesen 10 pontjába került neki és a csapatnak.
Hungaroring – 7 pont
A Magyar Nagydíjjak kapcsolatban sokakban a csapatutasítás ténye maradhatott meg azzal a felütéssel, hogy a McLaren miért nem a pontversenyben előrébb álló Norrist segítette. Ám valójában a brit versenyző saját magát hozta nehéz helyzetbe azzal, hogy a rajtnál nem tudta megtartani a vezetést és csapattársa megelőzte. Mivel ő volt a gyorsabb aznap, enélkül gond nélkül megnyerte volna a versenyt.
Spa – 8 pont
Miután gyengén szerepelt az időmérőn, a rajtnál teljesen érthetetlen hibát követett el, amikor senkitől sem zavartatva a kavicságyba hajtott. Mivel Piasti 2. lett, ez a helyezés Norrisnak is elérhető lett volna ugyanazzal az autóval, ám végül csak az 5. pozícióban intették le.
Zandvoort
Idei második győzelmét aratva, ellentmondást nem tűrő módon hagyta állva Verstappent, noha a rajt után azért itt is elbukta a vezetést.
Monza – 3 pont
Itt is azzal veszített pontokat, amivel a Hungaroringen, azaz hagyta, hogy Piastri megelőzze őt az első körben. Az kérdéses, hogy amennyiben elöl marad, meg tudta volna-e akadályozni Charles Leclerc-t a győzelemben, de a 3. helyett a 2. hely mindenképpen meglehetett volna neki.
Baku
Noha Piastri megnyerte ezt a versenyt, Norris hétvégjét a Q1-es kiesés pecsételte meg, az pedig puszta balszerencse volt, ami nélkül amúgy 13 ponttal lehetne beljebb, amennyiben ő győzött volna vasárnap.
Szingapúr
Harmadik és eddigi utolsó futamgyőzelmét szerezte a villanyfényes utcai futamon, ahol az idén először és eddig utoljára sikerült megőriznie a vezetést a rajt után.
Miért büntették meg Norrist, Verstappent pedig nem az USA Nagydíjon?
Austin sprint
Noha Carlos Sainz a végén elkapta, a Ferrarik ezzel együtt gyorsabbak voltak, így a 3. helyet nem feltétlenül kell a „lehetett volna jobb is” kategóriába sorolni.
Austin – 3 pont
A futamra már inkább lehet azt mondani, hogy több volt benne, hiszen egyrészt a rajt után nyitva hagyta a kaput Verstappen előtt, miközben ha elöl marad, a holland alighanem soha nem kapja el. Emellett a végül az ő büntetését hozó párharcukban a McLaren is lehetett volna előrelátóbb és visszaparancsolhatta volna Norrist a Red Bull mögé, hogy egy újabb próbálkozással végül ugyanúgy megszerezhesse a 3. helyet.
Mexikó
Miután Verstappen kétszer is leszorította, Norris kihozta a legtöbbet a verseny hátralevő részéből azzal, hogy felkapaszkodott a második helyre.
Interlagos sprint
Miután az előle rajtoló Piastri elengedte, nyerni tudott.
Interlagos – 17 pont
A legutóbbi alkalom, amikor a rossz rajtnak komoly következményei lettek. Ha ugyanis Norris megtartotta volna a vezetést, nem szorul be Russell mögé, és így aligha esik vissza Verstappen mögé, amikor a McLaren megkérdőjelezhető módon kihívat őt a VSC-fázis végén. Vagy ha igen, vélhetően akkor is megelőzte volna a kopott gumin szenvedőket a biztonsági autós fázisig, mert sokkal közelebb lett volna hozzájuk, amikor visszatér a bokszból. A győzelem tehát mindenképpen elérhető lett volna Brazíliában, Norris azonban ehelyett 6. lett, miután még egy pozíciókba kerülő kicsúszást is összehozott.
Norris valódi büntetés nélkül megúszta, hogy egy körrel lerövidítette a Brazil Nagydíjat
Jobban múlt rajta, mint a McLarenen
Ami a nagy pontvesztéseket illeti, Brazíliáig főként a balszerencse (Ausztria, 18 pont) és a McLaren hibái (Kanada, 14 pont; Silverstone, 13 pont) játszottak szerepet, ám Norris több olyan, kívülről nézve apró, ám mégis komoly következményekkel járó hibát vétett, ami miatt nem tudta maximalizálni a megszerzett pontmennyiséget. Ezek egyenként nem tűnnek soknak, ám összeadva 72 pont jön ki, az olyan alkalmakat is számolva pedig, amelyeknél Norris hibája nélkül Verstappen kevesebb pontot szerzett volna, azt kapjuk, hogy kettejük viszonylatában Norris 92 ponttal lehetne beljebb csak akkor, ha nem követi el ezeket a hibákat, azaz a Brit, a Kanadai és az Osztrák Nagydíj pontveszteségével együtt is vezethetné a pontversenyt.
Ennyi elbukott pont még úgy is rengeteg, ha reálisan nézve a legjobbaktól sem elvárható az abszolút hibátlan teljesítmény egy teljes szezon során, és nyilván voltak olyan alkalmak, amelyeknél Norris profitált a szerencséből vagy mások hibáiból. Azt ugyanakkor mindenképpen megmutatja ez a gyűjtés, hogy a McLaren versenyzője elsősorban magát okolhatja azért, hogy három futammal a szezon vége előtt gyakorlatilag elszálltak az esélyei a vb-címre, és ha összeszedettebben teljesít, az a minimum, hogy még most is harcban lenne az év végi elsőségért.
Hamilton 4 éve nyerte a 7.-et, de akárcsak Schumachernek, neki is sokkal több vb-címe lehetne