Michael és Ralf Schumacher is úgy állt rajthoz a 2003-ban ezen a napon, április 20-án rendezett San Marinó-i Nagydíjon, hogy aznap reggel hunyt el az édesanyjuk.
Akárcsak az idén, 22 évvel ezelőtt is rendeztek Húsvét vasárnapján Forma–1-es futamot, méghozzá a 2003-as szezon első európai versenyhétvégéjét. Az imolai San Marinó-i Nagydíj fő kérdése az volt, hogy visszatalál-e a győzelmi ösvényre Michael Schumacher és a Ferrari, a 2002-es szezont demoralizáló fölénnyel megnyerő maranellóiak ugyanis három verseny után még nyeretlenek voltak, ráadásul Michael Schumacher melbourne-i negyedik és malajziai harmadik helyén kívül pontot sem szereztek, miután Rubens Barrichello három futamból háromszor kiesett, Interlagosban pedig az autóját a vizes pályán összetörő csapattársa is csatlakozott hozzá.
A Ferrari úgy érkezett meg első hazai versenyére, hogy égető szüksége volt egy jó eredményre, miközben még mindig a tavalyi autóját használta, az F2003-GA ugyanis csak a negyedik versenyen, Barcelonában debütált. Michael Schumachernek – és természetesen öccsének, Ralfnak – ráadásul alighanem életük legnehezebb versenyhétvégéje következett, pénteken ugyanis 55 éves édesanyjuk kórházba került.
Mindkét Schumacher élete legnehezebb F1-es hétvégéjét teljesítette:
20 APRIL, 2003 🗓
Hours after the death of their mother, Michael and Ralf Schumacher go wheel-to-wheel at an emotional San Marino GP#OTD pic.twitter.com/ZHDHjOifPf
— Formula 1 (@F1) April 20, 2017
Szombatra pedig nyilvánvalóvá vált, hogy nagyon nagy a baj, a Schumacher-testvérek ezért aznap este magángéppel repültek Kölnbe az egy héttel korábbi otthoni elesése következményeként belső vérzéstől szenvedő, kómába esett asszonyhoz, hogy végső búcsút vegyenek tőle. Elisabeth Schumacher végül vasárnap, órákkal az előtt a San Marinó-i Nagydíj előtt ment el, amelyet nagyobbik fia az első, a kisebbik pedig a második helyről kezdett meg.
A rajtnál a Williams versenyzője ragadta magához a kezdeményezést, bátyja azonban tapadt rá, miközben senki sem tudta tartani a lépést a kettősükkel. A csatát végül az első bokszkiállás döntötte el: a Ferrari pilótája két körrel tovább maradt kint, amivel átugrotta az öccsét, akit később Rubens Barrichello is megelőzött, miközben a két kiállásos stratégiáját kihasználva Kimi Räikkönen mindkettejüket átugrotta.
Michael Schumacher simán nyert, mögötte a McLaren finnje lett a második, Barrichello pedig a harmadik. A parc fermében mindenki az ötszörös világbajnokot figyelte, amint könnyes szemekkel kászálódott ki a Ferrariból, majd a szokásos ünneplés helyett Barrichello vállára hajtott a fejét, végül pedig Jean Todt kísérte őt el az arcát a sisak résén át pásztázó kamerák kereszttüze elől.
Ez volt Schumacher legszomorúbb győzelme:
20th April 2003🗓
Michael Schumacher took an emotional victory at the 2003 San Marino Grand Prix just hours after his mother passed away #F1 pic.twitter.com/8yOtg4Gsnd
— Motorsport Images (@MSI_Images) April 20, 2018
Sokan arra számítottak, hogy Schumacher nem fog felállni a dobogóra, ám minden erejét összeszedve végigcsinálta a díjátadót (a pezsgőzés természetesen elmaradt), a verseny utáni sajtótájékoztatóra viszont már Todt ült be helyette.
„Az anyukám imádott a versenypályán lenni. Imádta, amikor gokartoztunk otthon, a régi pályán. Azt akarta volna, hogy versenyezzünk ma, ebben biztos vagyok” – állt az édesanyját és a Ferrari F2002-est is győzelemmel búcsúztató Schumacher által kiadott futam utáni közleményben.
Az FIA csalással nyerette meg a vb-t Schumacherrel és a Ferrarival 2003-ban?