back to top
2025. április 30. 21:26
Többi

    KezdőlapWRCAz FIA elnöke megfontolja a kritizált szabályok módosítását

    Az FIA elnöke megfontolja a kritizált szabályok módosítását

    -

    Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke közleményben jelezte, hogy nyitott a sokak által vitatott, káromkodást szankcionáló szabályok megváltoztatására.

    Visszavonulót fújhat a káromkodás elleni hadjáratban Mohammed Ben Sulayem, az FIA elnöke. Mint arról beszámoltunk, az FIA az idei évre szigorított a helytelen viselkedésért, többek között káromkodásért adható büntetéseken, és erre vonatkozó tételeket foglalt a Nemzetközi Sportkódexébe. Így aztán, ha valaki nem vigyáz, súlyos összegekkel lehet rövidebb, sőt, sorozatos kihágásért akár pontlevonással vagy eltiltással is sújthatják.

    Az egyértelműen Mohammed Ben Sulayem FIA-elnök által szorgalmazott káromkodás elleni hadjárat első „áldozata” Max Verstappen volt, aki tavaly mehetett egy kis közmunkára az FIA év végi ruandai díjátadója előtt. A második vétkes pedig Charles Leclerc lett, aki végül 10 ezer eurós pénzbüntetést kapott, de ebből „csak” 5000 eurót kellett befizetnie az FIA kasszájába.

    A Forma–1 után a WRC-be az idei második futam után gyűrűzött be a botrány, amikor Adrien Fourmaux a Svéd Rally utolsó szakasza után úgy fogalmazott, „we f***ed up yesterday”, ami kicsit szofisztikáltabb magyar fordításban annyit tesz, hogy „elszúrtuk a tegnapi napot.” Az FIA felügyelői ezt a Nemzetközi Sportkódex vonatkozó pontjának megsértéseként értelmezték és szabták ki a 10 ezer eurós bírságot (illetve további 20 ezer eurót felfüggesztve) „helytelen nyelvezetért”.

    Hatalmas pénzbüntetést kapott Fourmaux káromkodásért a Svéd Rally után

    Az ügynek több következménye is lett, egyrész megalakult a WoRDA, a WRC-versenyzők érdekvédelmi szervezete, amely több közleményben is támadta a Nemzetközi Sportkódex vonatkozó pontját, a büntetések aránytalanságát, és kiemelte, hogy a versenyzők a gyorsasági szakaszok végén adott interjúhelyzetekben még nem képesek átgondoltan nyilatkozni, hiszen dolgozik bennük az adrenalin.

    Másrészt a versenyzők tiltakozásul a Szafari Rallyn bojkottálták a szakaszok végén szokásos nyilatkozatokat – vagy semmit sem mondtak, vagy az anyanyelvükön szólaltak meg. A szervizparkban és a médiazónában bárkinek nyilatkoztak, miközben elnézést kértek a szurkolóktól, akik a közvetítésben kénytelenek voltak nélkülözni a meglátásaikat.

    Fourmaux büntetése ellen tiltakoznak a versenyzők a Szafari Rallyn

    Az FIA-nak erre hirtelen eszébe jutott, hogy nyitott a párbeszédre, és bár az FIA illétekesi az öt hét múlva esedékes Kanári-szigetek Rallyn szerettek volna asztalhoz ülni a WRC-pilótákkal, a WoRDA ebbe nem ment bele, így előrehozták a megbeszélés időpontját. A nyolcszoros világbajnok navigátor Julien Ingrassia a WoRDA képviseletében nemrég elmondta, megállapodás született a WRC-versenyzők és az FIA között a káromkodások ügyében.

    Ingrassa tájékoztatása szerint a jövőben nem lesznek büntetve a gyorsasági szakaszok utáni, nem szándékos káromkodások, amennyiben azzal nem szeretnének valakit bántani a versenyzők. A versenyek szervizparkjában és a médiazónában adott nyilatkozatok esetében azonban zéró tolerancia lesz érvényben, így még a véletlen káromkodás is büntetést von maga után. A Kanári-szigetek Rallyn már minden a megszokott módon történt.

    Megállapodás született a WRC-versenyzők és az FIA között a káromkodás ügyében

    Ezután jött Mohammed Ben Sulayem közleménye, amely az előzmények ismeretében inkább tűnik a WRC-versenyzők kiállása által kikényszerített megoldásnak, mint valódi önkritika eredményének, a megfontolás pedig inkább kötelező érvényű, mindenesetre az FIA elnöke ezt írta:

    „A hét világbajnokságunk versenyzőitől kapott építő jellegű visszajelzések alapján fontolóra veszem a B-függelék módosítását. Korábbi raliversenyzőként mindenkinél jobban megértem, milyen kihívásokkal szembesülnek a versenyzők. A B-függelék a Nemzetközi Sportkódex kulcsfontosságú része, és központi szerepet játszik abban, hogy a sportág mindenkinek elérhető maradjon. Emberek hozzák a szabályokat és változtatni is tudnak rajta. Mindig is hittem a folyamatos fejlődésben, minden tevékenységünk középpontjában ez áll.”

     

    Friss