back to top
2025. május 26. 00:44
Többi

    KezdőlapF1„Talán megpróbálunk valami őrültséget” – baleset nélkül is jöhet a káosz a monacói...

    „Talán megpróbálunk valami őrültséget” – baleset nélkül is jöhet a káosz a monacói F1-es futamon

    -

    Szélsőséges taktikai lehetőségeket nyit meg a Forma–1-es mezőny számára a Monacói Nagydíjon a két kötelező kerékcsere: az élmezőny nehéz helyzetben lesz, a hátrébb lévők viszont különösebb vesztenivaló nélkül kísérletezhetnek.

    „Érdekes lehet a verseny.” „Bármi megtörténhet.” Általában unalmas sablonválaszok ezek az F1-es versenyzőktől egy időmérő után, ezúttal viszont nem ez a helyzet, hiszen felettébb szokatlan körülmények között ismételgetik őket: a Monacói Nagydíj hétvégéjén! Pedig ez az a helyszín, ahol évek óta nem igazán hangoznak el ilyen izgatott várakozások, hiszen az előzés nehézsége miatt a rajtpozíció kulcsfontosságú, nem egyszer zajlott már úgy a verseny forgatókönyve az utóbbi évtizedben, hogy a mezőny a rajt után elfoglalt pozíciók szerint vonatozott el a célig.

    A futam rendszerint egyetlen bokszkiállással teljesíthető, ami szintén nem segít rá a változatosságra, ráadásul egy biztonsági autó vagy piros zászló még ezt a szűk taktikai mozgásteret is lenullázhatja. Tavaly például az első körben Sergio Pérez és a két Haas-pilóta balesete miatt megállították a futamot, a bokszutcában a versenyzők büntetlenül lecserélhették gumijaikat egy másik keverékre, és már nem is volt szükségük egy újabb kiállásra.

    Részben ezen 2024-es tapasztalat is indukálta, hogy idénre egyedi módon két kötelező kerékcserét írjanak elő a mezőny minden tagja számára a versenyre, ettől remélve olyan taktikai változatosságot, ami esetleg felbolygathatja a futam állóvizét.

    „Talán meg fogunk próbálkozni valami őrültséggel” – fogalmazott Andrea Kimi Antonelli, aki az időmérős balesete nyomán csak a 15. helyről rajtolhat majd, ráadásul a műszaki hiba miatt szintén csak a 14. helyre szoruló csapattársa, George Russell mellől, vagyis a Mercedes alighanem csak nyerhet az új stratégiai elemmel.

    Több csapat és versenyző is rámutatott, hogy a két kötelező kiállás taktikai lehetőségek egészen széles tárházát nyitja meg, a Lando Norrisszal és Oscar Piastrival pole-t és harmadik rajthelyet szerző McLarennél sem olyan biztosak az erős eredményben, mint akár tavaly lehettek volna ilyen pozíciók birtokában. Andrea Stella csapatfőnök szerint nem is feltétlenül az élmezőnyből kerül majd ki a győztes, akár meglepő eredmény is születhet.

    A Pirelli ezúttal stratégiai opciókat sem adott, csak közölte, hogy tulajdonképpen bármi megtörténhet:

    Fotó: Pirelli

    Merthogy kötelező kiállások ide vagy oda, a várhatóan száraz verseny távja alighanem idén is teljesíthető lesz egyetlen gumiszettel, hiába hozott a Pirelli ide is egy fokkal lágyabb keverékeket tavalyhoz képest az új C6-os típus kifejlesztésével. Aki a pontszerző helyeken kívül áll, különösebb kockázat nélkül meghúzhatja, hogy már az első kör végén kihajt kerékcserére (sőt akár a második végén letudja a másodikat is, hiszen alapesetben még így sem kerülne körhátrányba), a folytatásban pedig bízik abban, hogy egy biztonsági autó vagy piros zászlós leállás összehúzza a mezőnyt, s az ezt követően kiállók majd mögé térnek vissza a pályára.

    Valójában ez a taktika azokkal szemben lehet igazán működőképes, akik még kerékcsere nélkül állnak, amikor először pályára hajt a biztonsági autó – első kiállását ugyanis ekkor mindenki letudhatja kevés időveszteséggel, s csak akkor bukhat valaki nagyot, ha még ezt követően is vár rá egy szervizelés, miközben a mezőny már összetömörült.

    A legzavarosabbá talán akkor válhat a helyzet, ha már rögtön a rajt után érkeznie kell a safety carnak egy baleset miatt: nyilvánvalóan mindenki jól járna, ha ekkor rögtön le is tudná első cseréjét, és a folytatásban egy hagyományos egykiállásos futammá válna a verseny (ami ki is ölné a szabálymódosítás célját), ám az ilyen szituációk, amelyek a hátrébb állók számára egyértelmű opciót kínálnak, a mezőny elején haladókat rendszerint nagy dilemma elé állítják: ők ugyanis nem tudhatják, hogy a mögöttük érkezők hogyan fognak reagálni, így a bokszba hajtás szinte bizonyosan a vezetés vagy egy erős pozíció önkéntes feladásával jár számukra.

    Aki tiszta levegőn, akadályoztatás nélkül autózhat, azt is megkísérelheti, hogy csak az utolsó előtti kör végén hajt ki második kerékcseréjére, addig pedig igyekszik elegendő előnyt felépíteni az üldözőivel szemben. Bár arra csekély az esély, hogy piros zászlóval megszakítják a versenyt, és valamilyen okból nem is lehet már újraindítani azt, a szabály azért arra is kitér, hogy ilyen esetben 30 másodperces időbüntetést osztanak ki minden elmulasztott bokszkiállásért.

    A 2023-as Katari Nagydíjon, ahol a gumik váratlan sérülékenysége miatt legalább három bokszkiállást írt elő az FIA a versenyre, ezt azáltal tette meg, hogy megszabta, maximálisan hány kört lehet megtenni egy gumiszettel – így ott nem merülhetett fel, hogy taktikai okokból valaki túl korai vagy túl kései kerékcserével kalkuláljon. Most Monacóban nincs limit arra, mennyi ideig használható egy-egy szett, így jöhetnek szóba ezek a szélsőséges választási lehetőségek, amelyek akár nevetség tárgyává is tehetik a kötelező két bokszkiállás szabályát, de az is lehet, hogy egy váratlan végeredmény végül igazolja majd az újítás létjogosultságát.

    Történelmi tettől fosztotta meg Michael Schumachert a monacói alagút és Montoya 21 éve

    Friss