2024. május 14. 19:29

KezdőlapERCLiepaja Rally 2023 - Minden infó egy helyen

Liepaja Rally 2023 – Minden infó egy helyen

-

A lett Liepaja Rallyval harmadik murvás és negyedik idei versenyéhez érkezik a nyolc futamos ERC szezon. Összegyűjtöttünk néhány információt a június 17-18. között megrendezendő murvás versenyről.

A verseny története
A lett versenyt először 2013-ban még Liepaja és Ventspils városa közösen rendezte, azonban a verseny központja már akkor is Liepaja volt, 2014-től pedig Ventspils kilépett a rendezésből. A gyors pályákból álló versenyt kezdetben hóval borított murvás utakon rendezték, azonban 2016-ban a felmelegedés jelentette hóhiány miatt már őszre került a rendezvény és innentől kezdve lett véglegesen murvás rally. 2019 óta nyár eleji időpontban tartják a versenyt.

A verseny legsikeresebb pilótája Nikolay Gryazin, aki háromszor tudott nyerni, de Oliver Solberg is kétszer zárt az első helyen, 2019-ben pedig a rally legfiatalabb győztese lett 17 évesen, nyolc hónaposan és 3 naposan. A versenyen egyaránt nyerni tudott az április 13-án elhunyt Craig Breen, valamint Esapekka Lappi is. Solberg, Breen és Lappi pedig képes volt gyári WRC szerződésig is eljutni.

Liepaja az egyetlen lett város, a fővároson, Rigán kívül, mely szárazföldi és tengeri közlekedést is kínál, a városi tanács egykori elnöke pedig Uldis Sesks, aki Martins Sesks édesapja, valamint korábbi rally versenyző is.

A 2023-as bajnokság
Harom versenyt követően az ERC pontversenyének éléről Hayden Paddon érkezik Lettországba, az új-zélandi versenyző 37 pont előnnyel rendelkezik Mads Ostberg és Martins Sesks előtt.

Az idei szezon során három versenyen három különböző győztest avattak, Paddon a portugál Fafe Rallyt, Yoann Bonato a Kanári-szigetek Rallyt, míg Martins Sesks a Lengyel Rallyt tudta megnyerni. A lett versenyző tavaly pedig dominálni tudott hazai versenyén is, minden szakaszt megnyerve szerezte karrierje első ERC futamgyőzelmét, idén azonban Paddon és Ostberg is megnehezítheti dolgát.

Az idei verseny 58 fős ERC mezőnyében két magyar páros is rajthoz áll, László Martin és Berendi Dávid Rally2-es Skodával, míg Hangodi Bendegúz és Bunkoczi László Rally4-es Peugeot-vel.

A 2023-as útvonal
Az idei verseny péntek délután a kvalifikációval kezdődik, majd szombaton négy nagy tempójú szakaszt és egy városi szuperspeciált kell teljesíteni, vasárnap pedig két pályán négy gyorsasági vár a mezőnyre. A jövőre már WRC naptárba kerülő lett rallyn összesen 10, köztük 3 26 km feletti gyorsasági szerepel a programban, a versenytáv pedig 183.89 km lesz.

Időjárás
A verseny ideje alatt 20-21 fok körüli időjárást jeleznek előre a meteorológusok. Azonban szombaton már lehet kisebb csapadék, míg vasárnap szinte biztosan esős időjárás lesz a jellemző.