2024. július 07. 11:24

KezdőlapERCÉszt Rally 2024 - Minden infó egy helyen

Észt Rally 2024 – Minden infó egy helyen

-

Az ERC idei negyedik versenyét, az Észt Rallyt július 5-7. között rendezik Tartu környékén. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat az Európa-bajnokság idei harmadik murvás futamáról.

A verseny története
Az Észt Rally 2010-ben lett először megrendezve, a verseny ötlete a korábbi navigátor Silver Küttől, a vb pilóta Urmo Aavától, valamint a marketing zseni Tarmo Höbétől származott. Az első győzelmet Markko Martin szerezte meg.

2014-16 között a Rally Európa-bajnokság naptárában szerepelt a rendkívül sima felülettel rendelkező gyors utakon zajló verseny, melyen a mesterségesen létrehozott bukkanók jelentenek extra látványt.

Az Észt Rally 2020 előtt kiváló felkészülési versenyt jelentett a Finn Rally előtt, majd 2020-tól ez a verseny is a WRC naptárába került.

Mivel 2024-ben a lett Liepaja Rally a WRC-naptárba került, az észt verseny az ERC-naptárban kapott helyet.

Az eddigi 13 verseny során 12-ön induló Ott Tanak a legsikeresebb pilóta négy győzelemmel. 2021-ben Kalle Rovanpera szerezte meg a győzelmet, amivel a legfiatalabb WRC futamgyőztes lett. Ott Tanak idén is jelen lesz a versenyen, mégpedig a nemzeti bajnokság mezőnyében, ahol a Rally1-es Hyundaijal áll rajthoz.

A 2024-es Rally Európa-bajnokság
Az idei ERC-szezon három eddigi versenyén három győztest avattak, a veszprémi Rally Hungaryn Simone Tempestini, a Kanári-szigetek Rallyn Yoann Bonato, míg a svéd Skandináv Rallyn Oliver Solberg tudott nyerni.

Három verseny után Mathieu Franceschi és az Eb-címvédő Hayden Paddon egyaránt 56 pontot szerezve vezeti a bajnokságot, majd a francia és új-zélandi versenyzőt az idei szezon három futamgyőztese követi, Tempestini 16, Solberg 21, Bonato 24 pont hátránnyal áll.

Solberg azonban csak a svéd versenyen állt rajthoz, Bonato pedig egy francia bajnokin szerzett súlyos sérüléséből épül fel jelenleg.

Az idei észt versenyen Franceschi és Paddon mellett egyaránt győzelemre lehet esélyes Tempestini, Mads Ostberg, Mikko Heikkila, Martins Sesks, Nikolay Gryazin, valamint akár Teemu Asunmaa is.

A hétvégi verseny során Herczig Patrik és Varga Kristóf az ERC Junior és ERC4, míg Bertalan Márton és Paizs Róbert az ERC4 mezőnyében próbál majd minél jobb eredményt elérni Rally4-es Peugeot-val.

A 2024-es útvonal
Az észt ERC-futam péntek reggel a kvalifikációval, majd este egy szuperspeciál szakasszal indul. Szombaton négy pályát kétszer kell teljesíteni, a napot pedig ismét egy szuperspeciál zárja. Vasárnap két pálya szerepel a programban kétszer. A teljes versenytáv a 14 gyorsaságin összesen 187.64 km-t tesz ki.

Észt Rally időterv (gyorsasági szakaszok, magyar idő szerint)