Noha az együtt töltött idényükben javarészt ő tanult a hétszeres világbajnoktól, azért Felipe Massa is tudott olyasmit mondani Michael Schumachernek, ami jobb belátásra bírta a Ferrari sztárját. Mindehhez pedig a fiatal brazil Ayrton Sennával átélt keserű élménye vezetett.
Mint bármely sztársportolónak, a Forma-1-es pilótáknak is meg kell küzdeniük az ismertté válásukkal járó népszerűséggel és az olykor a legrosszabb pillanatban velük fotót készíteni akaró, vagy aláírást kérő rajongókkal. És hát, olykor előfordul, hogy akaratukon kívül megbántanak valakit azzal, hogy nem készül közös kép, vagy nem szignózzák az eléjük tartott papírt, fotót, sapkát, stb.
A napokban például egy mexikói riporter fakadt ki a közösségi médiában Sergio Pérezre, amiért a Red Bull versenyzője nem volt hajlandó fotót készíteni a fiával, miután családjával evett egy étteremben.
„Köszönöm, Sergio Pérez, hogy semmibe vetted a fiamat, és hátat fordítottál neki, amikor elhagytad az éttermet – írta Miguel González a saját Twitter-oldalán. – Hitetlenkedve odamentem hozzád, hogy megkérdezzem, tudsz-e készíteni vele egy közös képet, és te megtagadtad, mondván, hogy családostól jöttetek. Ezúttal nem hatottak meg téged az általad kiprovokált könnyek.”
González ezt követően hozzátette, hogy gyermeke még csak nem is lépett fel agresszívan. „A gyerek megvárta, míg befejezik [az evést] és elindulnak, hogy ne legyen tolakodó – szögezte le. – Milyen kár, hogy zavart téged, hogy egy gyerek fényképet kér, bár minden jogod megvan ahhoz, hogy elutasítsd. Egyébként az asztalon lévő szemetet összeszedték utánatok. A jólneveltséget is a családban tanítják, illetve tanulják.”
González később ugyanezen a felületen bocsánatot kért Péreztől, és kijelentette, hogy helytelen volt a reakciója.
Senna is megtette ezt, ráadásul egy jövőbeli F1-es pilótával
Nagyon nehéz igazságot tenni az olyan esetekben, amikor egy sportoló elutasítón viselkedik egy rajongóval. Persze minden helyzet más, és nem mindegy, hogy a fotót/aláírást kérő drukker hogyan, milyen helyzetben közelíti meg a sportolót. Más az, ha egy versenyzőtől a pályán kérnek autogramot, és más, amikor a családjával tölti a szabadidejét, és úgy zavarják meg.
Persze lehet azt mondani, hogy ez ezzel jár, és minden pilótának kötelessége kiszolgálni a rajongókat akkor is, ha éppen nem dolgozik. Ez is egy nézőpont, és van is benne igazság, ugyanakkor az is tény, hogy mindig lesznek olyanok, akik hoppon maradnak, mert a világ összes ideje sem lenne elég arra, hogy egy Hamilton, egy Verstappen vagy egy Leclerc minden egyes, tőle szelfit vagy autogrammot kérő rajongónak mindig megálljon.
A néhai Ayrton Senna sem tudta mindenkinek kielégíteni az igényeit, és bizony volt, hogy ő is visszautasított gyerekeket. Az egyik ilyen gyerkőc pedig nem volt más, mint a később maga is az F1-ig jutó, ott 2002 és 2017 között 269 futamon rajthoz álló, 2008-ban a Ferrarival kis híján világbajnoki címet nyerő Felipe Massa. A most 41 éves expilóta a Motorsport.com-nak elevenítette fel a benne mély nyomot hagyó élményt.
„Amikor gyerek voltam, Senna sajnos visszautasított, amikor autogramot kértem tőle. Ezt nagyon nehéz volt elfogadnom, mert két-három másik fiúval ott álltam egy papírfecnivel, és nem kaptam aláírást Sennától, amit soha nem fogok elfelejteni. Amikor eljutottam a Forma-1-be és F1-es pilóta lettem, olyan nagy csapatnál is vezettem, mint a Ferrari, és a mai napig sokan kérnek tőlem aláírást. Egy gyereknek pedig soha nem tudok nemet mondani, mert mindig eszembe jut az a pillanat” – mondta Massa.
Rászólt Schumacherre
A Sennával átélt keserű tapasztalat pedig nemcsak oda vezetett, hogy Massa mindig igyekezett időt szakítani az érte rajongó gyerekekre, hanem oda is, hogy 2006-ban rászólt Michael Schumacherre, amikor a hétszeres világbajnok nem figyelt egy tőle aláírásért könyörgő gyerekre.
„Egyszer, Barcelonában én és a Ferrari-csapat néhány másik tagja Schumacherrel vacsoráztunk egy kisvárosban Montmeló mellett – idézte fel Massa. – Én Michael-lel, Jean Todtal és Nicholas Todtal voltam, aztán, amikor kijöttünk az étteremből, Schumacher beült az autóba, és az egész város ott termett, hogy autogramot kérjen tőle. Beszállt az autóba, majd én is. Ő vezetett. Várta, hogy a többiek is beszálljanak, hogy el tudjunk indulni, a kocsi körül pedig rengetegen álltak, kopogtattak az ablakon és aláírást kértek, ő viszont nem foglalkozott velük.”
„Volt egy kissrác, aki azt mondta, »Az Isten szerelmére, adj egy aláírást, csinálj valami, nyisd ki az ablakot!«. A kissrác az őrületbe kergetett, miközben azt mondtam magamban, »Nem létezik, hogy nem fogja kinyitni az ablakot.«”
„Könyökkel oldalba böktem [Schumachert], és azt mondtam neki, »Michael, az Isten szerelmére, legalább a kissrácért tedd meg, kérlek!« Ránézett, adott neki egy aláírást, majd még kiosztott vagy tízet, aztán elindultunk.”
„Ezután elmeséltem neki a történetet Sennáról. Érdeklődéssel hallgatta, majd azt mondta, hogy igazam volt. Tipikus Michael, semmi érzelem, miközben mi, brazilok nagyon érzelmesek vagyunk. Akárhogy is, ez egy érdekes történet, ami velem és Michael-lel esett meg, és érdemes elmesélni. Zárkózott ember volt, egy zárkózott német. Meg kellett ismerned őt ahhoz, hogy megértsd. Ezután lelazult és megláthattad a valódi személyiségét.”
Schumacher példája is mutatja, hogy olykor még azok a versenyzők is csalódottá tudnak tenni értük rajongó gyerekeket, akiknek vannak saját gyerekei, és nem mellesleg időt és pénzt sem sajnálnak arra, hogy jótékonykodjanak, gyermekkórházakat látogassanak és törődjenek azokkal, akiknek ők jelentik a világot.