Több ítéletet is hoztak a sportfelügyelők az interlagosi futam leintését követően, de az elsőre talán súlyosabbnak tűnő vétségeket is elintézték pénzbírsággal. George Russell két szabálysértést is megúszott így, a végeredmény tehát nem változott utólag.
A modern időkben precedens nélküli vétségnek számított, ami még a futam elrajtolása előtt történt, amikor a mezőny Lando Norris vezetésével elindult egy második felvezető körre, miután Lance Stroll kicsúszott autójának kimentése miatt a versenyirányítás megszakította a rajtprocedúrát. A rajtlámpák azonban sárgán villogtak, ami azt jelenti, hogy mindenkinek a helyén kell maradnia, a szerelők pedig visszatérhetnek az autóik mellé. Amennyiben új felvezető kört rendelnek el, zöld lámpák gyulladtak volna fel, a jelzést azonban félreértelmezte az élmezőny, s miután néhányan útnak indultak, Niels Wittich versenyigazgató arra kérte a csapatokat, hogy a zűrzavar minimalizálása érdekében mindenki küldje el erre az extra körre a pilótáit.
A rajtrácsról való nem engedélyezett elindulás miatt Norrist, Russellt, Cunoda Jukit és Liam Lawsont idézték be a felügyelők a verseny utánra, de végül a két RB-pilótát felmentették. Csak az első sorban álló Norris és Russell vétkességét állapították meg, ők indultak el felelőtlenül, a mögöttük sorakozók már csak az ő cselekvésükre reagáltak.
the moment norris, russell and tsunoda started, the rest of the cars didn’t.
marc gené reports charles turned his engine off and had to start it again. #brazilGP pic.twitter.com/cw8R8r4DVb
— leclerc data (@leclercdata) November 3, 2024
Bár a történteknek számottevő hatása volt a folytatásra, hiszen a szükségtelen felvezető kör egy körrel lerövidítette a versenytávot, végül a két brit sem kapott olyan büntetést, ami az eredményüket, jelesül Russell 4. és Norris 6. pozícióját befolyásolta volna – 5000 eurós pénzbírsággal és egy figyelmeztetéssel megúszták.
Történt mindez azon a hétvégén, amelyen Charles Leclerc-t a felügyelők még elővették a vasárnapi mexikóvárosi sajtótájékoztatón elejtett nem szándékos káromkodása miatt, s a monacói 10000 eurós büntetést (ebből 5000-et felfüggesztve) kapott az FIA újkeletű irányelvének megsértéséért. Mint a közösségi médiában többen is gyorsan rámutattak, a két vétség súlya és az értük kapott büntetés nem igazán áll arányban egymással.
Russell egy másik vizsgálódást is olcsón megúszott, pedig a futam alatt azt lehetett sejteni, hogy ő és Lewis Hamilton is komolyabb büntetést kaphat, amiért a felügyelők értesülése szerint a Mercedes szerelői még módosítottak az autók guminyomásának értékén a kerekek felhelyezése után a rajtrácson. A bírák magyarázó dokumentumából kiderült, a vétség az új rajtprocedúra elrendelésekor történt, és bár hangsúlyozták, hogy normál körülmények között az eredményre kiható büntetés jár az ilyesmiért, a rendkívüli helyzet jelentette rövid időt és a rajtrácsra való kijutás nehézségeit, na meg a nyomásértékek szabályos tartományban maradását figyelembe véve végül mindkét autó miatt csak 5-5000 eurós bírságot kell befizetnie a Mercedesnek.
Carlos Sainz is egy szokatlan tettért kapott figyelmeztetést: a spanyol a falnak csúszott a 39. körben, ami a versenyből való kiesését jelentette, s amikor kivette a kormányt a Ferrariból, a sportbírók elkezdték volna csatlakoztatni a daru emelőjének végén lévő hurkot az autóhoz. Mérnöke azonban ekkor arról tájékoztatta a spanyolt, hogy az autó még mindig működőképes lehet, így Sainz visszatette a kormányt és elhajtott a helyszínről – bár nem jutott messzire. Mivel a sportbírók már megközelítették az autót, Sainz veszélyes helyzetet teremtett a Ferrari újbóli elindításával, s el is fogadta az ezért járó megrovást.