back to top
2024. december 11. 17:03

KezdőlapF1Az F1-es pilótáknak elege lett abból, hogy szórakoznak velük

Az F1-es pilótáknak elege lett abból, hogy szórakoznak velük

-

Mohammed bin Szulajm, a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöke évek óta nem teljesíti a Forma–1-es pilóták kérését, többek között ezt is felrótták neki abban a közleményben, amit Grand Prix-versenyzők érdekvédelmi szervezete, a GPDA adott ki arra reagálva, hogy Max Verstappen után Charles Leclerc is büntetés kapott káromkodásért.

Közleményt adott ki a Grand Prix-versenyzők érdekvédelmi szervezete, a GPDA, amelyben kérdőre vonja az FIA elnökét, Mohammed bin Szulajmot. Az F1-es pilóták kiállása azután történt, hogy Charles Leclerc-t a múlt hétvégén 10 ezer eurós (ebből 5000 felfüggesztve) pénzbírsággal sújtotta a szövetség, amiért a Mexikóvárosi Nagydíj után véletlenül kicsúszott a száján az angol „fuck” szó. A történtek további előzménye, hogy Max Verstappent közmunkára ítélték korábban, amiért szintén ezzel a szóval jellemezte a saját autóját (Leclerc egy mexikói versenyszituációval kapcsolatban használta, mondván ez jutott eszébe, amikor megcsúszott és elveszítette a 2. helyet).

A GPDA nemcsak ezt rótta fel Mohammed bin Szulajm FIA elnöknek, hanem egyértelmű célzást tett arra is, hogy bin Szulajm nem mindig úgy beszélt velük/róluk, ahogyan az elvárható lenne, illetve felemlegették azt a 2022-ben nagy port kavart intézkedést, amely szerint a pilótáknak tilos ékszert viselniük az autóban, illetve ellenőrizni fogják azt is, hogy rajtuk van-e a tűzálló alsónemű.

A GPDA ezután arra kérte bin Szulajmot, hogy gondolja át a pénzbüntetések alkalmazását, illetve biztosítson átláthatóságot azok felhasználásával kapcsolatban, mert eddig hiába kérték erre, ez a mai napig nem történt meg.

Mohammed bin Szulajm, FIA
Mohammed bin Szulajm kihúzta a gyufát a versenyzőknél / Fotó: Hungaroring Média

A teljes közlemény alább olvasható:

„Mint minden sportban, a résztvevőknek be kell tartania a bíró döntéseit, akár tetszik nekik, akár nem, vagy akár egyetértenek vele, akár nem. Így működik a sport. Ez alól a pilóták (a tagjaink) sem kivételek, és ezt teljes mértékben megértik. A tagjaink profi autóversenyzők, a Forma–1-ben versenyeznek, a nemzetközi motorsport csúcsán. Ők a gladiátorok, és minden versenyhétvégén nagyszerű show-t csinálnak a szurkolóknak.”

„A káromkodással kapcsolatban: van különbség a mások sértegetésére irányuló és az általánosabb káromkodás között, mint például az, amit a rossz időjárásra, vagy egy olyan élettelen tárgyra, mint egy Forma–1-es autóra, vagy egy versenyszituáció jellemzésére használunk. Arra buzdítjuk az FIA elnökét, hogy legyen tekintettel a saját hangnemére és nyelvezetére is, amikor a tagjainkkal vagy róluk beszél, akár nyilvánosan, akár máshogy. Továbbá, a tagjaink felnőtt emberek, nincs szükségük arra, hogy a sajtón keresztül instruálják őket olyan triviális dolgokról, mint az ékszerek és az alsónemű viselése.”

„A GPDA számtalan alkalommal kifejezte már azon véleményét, hogy a pilótákra kiszabott pénzbírság nem helyénvaló a sportunkban. Három éve kérjük az FIA elnökét, hogy ossza meg az FIA-nak befizetett pénzbírságok elosztásának és elköltésének részleteit és az ezzel kapcsolatos stratégiát. Azzal kapcsolatban is kifejeztük aggodalmunkat, hogy a pénzbüntetések milyen negatív képet festenek a sportunkról. Ismételten kérjük az FIA elnökét, hogy biztosítsa a pénzügyi átláthatóságot és folytasson nyílt és közvetlen párbeszédet velünk. Az összes részvényesnek (az FIA, az F1, a csapatok és a GPDA) közösen kellene dönteni arról, hogy ezt a pénzt hogyan és hol költik el a sportágunk érdekeit szolgálva.”

„A GPDA konstruktív módon kíván együttműködni minden részvényessel, beleértve az FIA elnökét is, annak érdekében, hogy minden benne dolgozó, azért fizető, azt néző és egyben szerető hasznára promotáljuk a sportágunkat. Mi megtesszük, ami tőlünk telik.”

A korábbi F1-es pilóta vitába szállt Verstappennel a káromkodási ügyben

Eddig hiába próbálkoztak

Miként azt a közlemény is megemlíti a pénzbüntetések felhasználásának stratégiája kapcsán, a GPDA eddig hiába kérte az elnököt az információk megosztására. Ebből adódóan bin Szulajm vélhetően a káromkodással és a pénzbüntetésekkel kapcsolatban általában sem volt hajlandó meghallgatni a GPDA-t, amelynek így nem volt más választása, mint nyilvánosan kérdőre vonni az elnököt.

Azt az elnököt, aki tavaly 250 ezerről 1 millió dollárra emelte a pilótákra kiszabható büntetési limitet, és aki 2021 végi pozícióba kerülése óta sok más mellett azért is rengeteg kritikát kapott, hogy folyamatosan abszurdabbnál abszurdabb „problémákkal” foglalkozik a fontosabb kérdések helyett. A bírságok összegének és gyakoriságának növekedése mögött Joe Saward veterán F1-es újságíró szerint pedig nem más áll, mint az, hogy az FIA növelni akarja a bevételeit, bin Szulajm pedig egyúttal szeretné felhívni magára a figyelmet.

Hogy az FIA-n belül mekkora az átláthatóság az olyan dolgokkal kapcsolatban, amelyek esetében ez ellentétes a szövetség érdekeivel, Saward egy példával támasztotta alá. „Már jó ideje próbálok írni az F1-es belépési folyamattal kapcsolatos bírósági ügyről. Ez a folyamat azt eredményezte, hogy az FIA zöld utat adott az Andrettinek a beszállásra (aztán később a Formula 1 group elutasította őket), de elutasította a Hitech jelentkezését. Úgy tűnik, a bíróság elfogadta, hogy a folyamat nem volt igazságos, de az ítélet titkos. Az eredmény nagy valószínűséggel az lesz, hogy az FIA kártérítést kell fizessen a Hitech-nek. Miközben mindkét fél megegyezett a titoktartásban, nem látom okát, hogy a Hitech miért tiltakozna az ellen, hogy nyilvánosságra hozzák az ítéletet. Bin Szulajm szeret a teljes átláthatóságról beszélni, de ebben az esetben ez a jelek szerint nem így lesz. Nagyobb kárt okozna a döntés nyilvánosságra kerülése, mint a vádak, melyek szerint az FIA titkol dolgokat” – írta.

Mivel a Hitech rengeteg pénzt ölt abba, hogy felállítson egy F1-es részleget, amit aztán a döntés megszületése után le is építhetett, az FIA-nak vélhetően jelentős kártérítést kell fizetnie, így aztán jól jönne, ha minden egyes fuckért 5-10 ezer eurókat tudna legombolni a versenyzőkről…

Összesen egymillió dolláros büntetést osztottak ki az F1 két motorgyártójának

Friss