Először ül asztalhoz egyszerre az F1-es motorgyártókkal az FIA, hogy feltérképezze, miként állnak a V10-es motorok visszatéréséhez.
Több mértékadó lap is arról számolt be, hogy az FIA megbeszélést hívott össze a jövő hétvégi Bahreini Nagydíj elé a V10-es motorok esetleges visszahozatalával kapcsolatban. Az már hetek óta köztudott, hogy a Nemzetközi Automobil Szövetség vizsgálja az F1-ben legutóbb 2005-ben használt tízhengeresek visszatérésének lehetőségét, Nikolas Tombazis, az FIA formaautós részlegének vezetője pedig a Kínai Nagydíjon elmondta, nem zárható ki a brutális hangjuk miatt a szurkolók körében közkedvelt erőforrások visszahozatala.
A bahreini hétvége pénteki napján esedékes megbeszélésen az összes jelenlegi motorgyártó részt vesz majd, és bár hivatalos napirend még nincs, minden bizonnyal a V10-esre váltásról fognak egyeztetni az FIA-val, amely eddig csak külön-külön vette fel a kapcsolatot velük, most azonban már formálisabb keretek között is feltérképezné, hogy melyik gyártó hogyan viszonyul a kérdéshez. A találkozóra már csak amiatt is kerül sor most, mert Mohammed Ben Sulayem FIA-elnök Bahreinben lesz először személyesen jelen F1-es hétvégén az idei szezonban.
Hiába nyerte ilyennel első vb-címét, Fernando Alonso nem hozná vissza a V10-es motorokat
Korábban több forgatókönyv is felmerült a V10-esek visszatérésével kapcsolatban, Tombazis pedig azt sem vetette el, hogy 2031 előtt, akár 2028-tól vagy 2029-től érkezzenek, ám hangsúlyozta, hogy ehhez a motorgyártók egyetértése szükséges. Úgy tűnt, az nagyjából kizárható, hogy a sportág jövőre nem vált át az új szabályok szerint készülő, a V6-os és az elektromotor által 50-50%-os arányban hajtott, az MGU-H-t száműző erőforrásokra, lévén számos problémát felvetne ezeknek az elkaszálása, és mivel a gyártók rengeteg pénz öltek bele, az sem tűnt valószínűnek, hogy 2-3 évre rövidítik ezt a motorciklust, hiszen mindenki szeretné, ha megtérülne a befektetése.
Az Autosport ezzel szemben most arról ír, hogy a paddockban egyre nagyobb teret nyer az az elképzelés, hogy mégiscsak 2028-tól kellene bevezetni a V10-es motorokat, a 2026-os motorformulát pedig úgy, ahogy van, felejtsék el és a köztes időszakot a jelenlegi motorszabályok meghosszabbításával hidalják át. A neves szaklap azzal indokol, hogy az autóiparban egyre inkább körvonalazódik az a korábbi elképzelésektől eltérő irány, amely szerint a fenntartható üzemanyagokra kell koncentrálni a további elektrifikáció helyett, emellett pedig egy fenntartható üzemanyaggal hajtott V10-es jelentősen olcsóbb lenne a 2026-tól tervezett V6-os hibrideknél.
A The-Race.com az Autosporttal szemben viszont azt ecseteli, hogy már a 2028-as vagy 2029-es váltás esélye is csökkenni látszik, és saját forrásaira hivatkozva arról ír, hogy nincs elég támogatottság a motorgyártók részéről.
Nagy matekozás mehet
Az, hogy két elismert médium egymásnak ennyire ellentmondó információt közöl, remekül érzékelteti, hogy mekkora számolgatás mehet a háttérben, és milyen komoly dilemma előtt áll az F1, illetve mennyire a sportágon túlmutató problémáról van szó. Az ugyanis valóban így van, hogy az autóiparban komolyan megkérdőjeleződött, hogy az elektrifikáció a jó irány, így aztán az mindenképpen jogos felvetés, hogy az F1-nek milyen utat kell követnie a jövőben, és ennek az útnak mennyire kell kiszolgálnia az autógyártók érdekeit. Adott esetben megérné-e mondjuk a gyártóknak leírni veszteségként a 2026-os motor fejlesztésére elköltött milliókat, és belekezdeni valami olcsóbb és a jövő szempontjából relevánsabb motor előkészítésébe? Vagy az F1-nek most kell a sarkára állnia, és véget vetni az autógyártóktól való függőségnek, kijelentve, hogy „mi erre megyünk, aki akar, tartson velünk?” Mi lenne a jó út a várható gazdasági visszaesésre felkészülve?

Megannyi kérdésre kell majd válaszolni, és ahány gyártó, annyi érdek. Az biztos, hogy már egy 2028-as vagy 2029-es váltáshoz is az FIA, a FOM és az öt, 2026-ra nevezett gyártó (Mercedes, Ferrari, Honda, Audi, Red Bull) közül négy beleegyezése szükséges – míg a 2026-os változtatáshoz mindenkié –, a The-Race információi szerint pedig ez a támogatottság jelenleg nincs meg. Az Audi már nyíltan kiállt a 2026-os motorszabályok mellett, mondván ők eleve ezért döntöttek a beszállás mellett, míg nyilván a Honda is – noha ők eddig nem szólaltak meg – szintén emiatt csinált hátraarcot és határozott a visszatérésről. A Red Bull és a Ferrari a hírek szerint ellenben támogatná a 2030 előtti váltást, míg a Mercedes ugyan nyitott, de Toto Wolff a Kínai Nagydíj alatt elmondta, szerinte túl korai ilyesmin gondolkodni azelőtt, hogy a 2026-os motorok akár egy métert is megtettek volna a pályán.
Hogy ez a helyzet változni fog-e, és mire jutnak a bahreini találkozón, azt most még nem tudni, de amennyiben az a döntés születik a jövő héten vagy azután, hogy minden maradjon az eredeti tervek szerint, a The-Race szerint egy 2031-től esedékes V10-esre vagy KERS-szel szerelt V8-asra váltás akkor is napirenden marad. Hiszen az FIA világossá tette, hogy szükségét érzi az olcsóbb motoroknak, hogy ezzel megelőzze a jövőbeli várható gazdasági visszaesés által szült problémákat. Hogy a 2031-es dátum már túl késő lesz-e ehhez, az jó kérdés.
Négy különböző intézkedéssel készül az FIA, hogy elkerülje a szuzukai tűzriadókat