back to top
2025. május 25. 21:18
Többi

    KezdőlapF1Norris kibírta a nyomást és megnyerte az autóverseny-idegen elemekkel tarkított Monacói Nagydíjat

    Norris kibírta a nyomást és megnyerte az autóverseny-idegen elemekkel tarkított Monacói Nagydíjat

    -

    Furcsa versenyt hozott az idei Monacói Nagydíj, amelyet végül Lando Norris nyert meg az őt a hajrában megszorongató Charles Leclerc előtt. A harmadik helyre Oscar Piastri ért oda.

    Mivel az idei évre különleges szabályokat vezettek be a Monacói Nagydíjra, és kötelezővé tették a két kerékcserét, a tavalyinál mindenképpen izgalmasabb, vagy legalább érdekesebb versenyre volt kilátás. A taktikai sokszínűséget már az is jelezte, hogy mindhárom keverék megjelent a rajtnál az autókon.

    Az első három helyen Norris, Leclerc és Piastri a közepes Pirellikre szavazott, míg Verstappen a negyedik helyen keményeken rajtolt. Mögötte Hadjar közepes, Alonso és Hamilton kemény, Ocon, Lawson és Albon pedig szintén közepes gumit kapott.

    A mezőny gond nélkül eljött a rajtnál: Norris ugyan csúnyán elfékezte magát az első kanyarban, de megtartotta a vezetést, majd Leclerc az emelkedő tetején benézett, de nem tudta hibába hajszolni a britet. Mögöttük Verstappen a célegyenes végi féktávon megérkezett Piastri mellé, de aztán inkább besorolt az ausztrál mögé.

    A rajt:

    Hátrébb Bortoleto mutatott be szépségdíjas manővert, amikor körbeautózta Andrea Kimi Antonellit a Grand Hotel hajtűben, de az olasz az alagútra vezető Portier-ben rögtön visszatámadott, a Sauber versenyzőjének pedig nem maradt helye és orral a falnak ment. Néhány pillanatig úgy tűnt, be kell küldeni a safety cart, de aztán Bortoleto kitolatott és továbbment, így a törmelékek eltakarításához elég volt virtuális biztonsági autós fázist érvénybe léptetni.

    Bortoleto és Antonelli csörtéje:

    Az 1. kör végén – még a VSC megjelenése előtt – az új szárnyért érkező Bortoleto mellett Tsunoda, Bearman és Gasly is a boksz felé vette az irányt, a Haas újoncának pedig igencsak hosszúra nyúlt a cseréje. A mezőny többi tagja a 2. és a 3. kör végén is beiktathatott volna egy VSC alatti kiállást, lévén a 4. kör feléig érvényben maradt a virtuális biztonsági autós fázis, de senki más nem jött ki.

    Amikor pedig ismét versenytempóra kapcsolhattak, elkezdődött a taktikázás és a tempómenedzselés (a hatalmas lemaradásban levő Bearman 5 másodperccel gyorsabb köröket autózott, mint a vezető Norris). A terveket a 9. körben Pierre Gasly boríthatta volna fel, lévén a francia megcsúszott az alagút utáni féktávon és eltalálta Tsunodát, aminek következtében leszakadt az autójáról a bal első kerék.

    Gasly és Tsunoda balesete:

    Noha az Alpine törmelékkel szórta be a pályát, a versenyirányítás nem tett semmit, pedig az alagút utáni sikán kijáratán egy jókora szárnydarab feküdt az ideális íven, amit többen is megpróbáltak kikerülni, Piastri pedig majdnem rá is fázott, Verstappen ugyanis kis híján elslisszolt mellette a Tabac kanyar felé. Végül a pályabírók sárga zászló mellett eltakarították a törmeléket.

    Ezután az élen Norris, Leclerc, Piastri, Verstappen, Hadjar, Alonso Hamilton sorrendben ment a körözés, mígnem a 12. körben Hülkenberg megnyitotta a kerékcserék sorát, a Racing Bulls pedig közben demonstrálta, amiről előzetesen is ment a tanácskozás. Nevezetesen, hogy miként segítheti majd a két kiállás kötelezővé tétele miatt egyik csapattárs a másikat. Liam Lawson a 9. helyen ugyanis annyira visszafogta a tempót, hogy Iscack Hadjar a 14. körben az 5. helyről kiállva a 8. pozícióba térhetett vissza, majd a 20. kör végén ismét cserélt, és úgy tudta le az utolsó kötelező kiállást, hogy továbbra is Lawson elé tért vissza.

    Ami az élen állókat illeti, Lando Norris a 19. kör végén állt ki először, majd a 20. körben jött Piastri is, hátha elé tud vágni Leclerc-nek, de az ausztrál kiállása a bal hátsó keréknél félresiklott, ami miatt több mint 1 másodpercet veszített. A vezetést átvevő Leclerc-rel a következő körben rögtön reagált a Scuderia, és sikerült is megtartaniuk a második helyet.

    Az élen ekkor már a kemény gumikon az első etapját elnyújtó Max Verstappen állt, aki a 28. körig várt, de amikor Hamilton az 5. helyen kezdett vészesen közeledni a kiállási ablakához (az az időintervallum, amely már nem lenne elegendő ahhoz, hogy Verstappen a hétszeres világbajnok elé álljon vissza a cseréről), ő is a bokszba hajtott, majd a 4. helyre jött vissza.

    Féltávhoz közeledve tehát maradt a Norris, Leclerc, Piastri, Verstappen, Hamilton sorrend az első ötben, míg a 6. helyet Fernando Alonso foglalta el, de Hadjar úgy autózott mögötte a 7. pozícióban, hogy neki már egyszer sem kellett kijönnie.

    Az élmezőnyben nyugodt, spórolós körözgetésről ekkor már jó ideje nem lehetett szó, Norris és Leclerc viszonylag gyors tempót diktált, a monacói pedig a 35. körre már közel 7 másodpercre szakadt le, amit részben a náluk 4-5 másodpercekkel lassabban haladó (attól függően, hogy melyik csapat fogta vissza direkt a tempót az egyik pilótájával, hogy így kedvezzen a másiknak) lekörözöttekkel való kínlódásnak köszönhetett.

    Leclerc-t újabb 6,5 másodperccel követte Piastri, aki mögött Verstappen bő 2 másodperccel volt lemaradva, míg Hamilton hátránya több mint 10 másodpercre rúgott a hollanddal szemben.

    A 37. körben pillanatok erejéig ismét kilátásba került egy valamilyen biztonsági autós fázis, Fernando Alonso autójából ugyanis füst tört elő, de szerencsére a spanyol a Rascasse-kanyar külső oldalán el tudta hagyni a pályát egy megnyitáson. A 6. helyen autózva jó esélye volt rá, hogy megszerezze idei első pontjait, ezzel a kieséssel viszont eldőlt, hogy az idei pályafutása második legrosszabb szezonkezdete (eddig holtversenyben állt 2015-tel, amikor a 8. futamán jött az első pont), és csak 2001-es minardis bemutatkozó idénye előzi meg, lévén abban nem szerzett pontot.

    Hogy az első négyes mennyire nyomta neki, azt a 44. körben Piastri hibája szemléltette: az ausztrál az első kanyar kijáratán megcsúszott és a bal hátsó kerekével lekoccolta a védőfalat. Hamilton nem is tudta tartani ezt az iramot és a 45. körre már 18,4 másodpercre szakadt le Verstappentől, 1 és 2 másodperc közötti távolságból tapadt Piastrira, aki előtt 9 másodperccel haladt Leclerc. Norris előnye 6 másodperc körül mozgott a Ferrarival szemben.

    A 6., 7. és 8. helyen lényegében eldőltek a csaták, hiszen Hadjar, Ocon és Lawson is kétszer járt már a bokszban, így normál esetben hátrébb egyikük sem kerülhetett, míg az előttük autózókat sem tudták átugrani.  Lawson mögött viszont érdekes taktikai harc zajlott, hiszen a 9. helyen Sainz még egyszer sem cserélt, mögötte a már kétszer kiálló Albon pedig extrém mértékben tartotta fel az ugyancsak a rajt óta köröző Russellt, hogy ezzel segítsen a csapattársának.

    Mindez végül odáig fajult, hogy George Russell az alagút utáni sikánt szándékosan levágva előzte meg Albont, mondván inkább bevállalja a büntetést, mintsem továbbra is a szerinte veszélyesen vezető Williams-pilóta mögött sínylődjön. Csakhogy mivel szándékosan erre játszott, nem 5 másodperc, hanem bokszutcai áthajtás lett a „jutalma”.

    Russell „előzése”:

    Az élmezőny második kerékcsere-hullámát Piastri nyitotta a 48. körben és kapott egy szett keményet. Azért ekkor, mert Hamilton hátránya akkorára nőtt Verstappen mögött, hogy a holland megpróbálkozhatott volna az elévágással. A 49. körben Leclerc is jött egy közepes garnitúráért, majd egy körre rá Norris (kemény) is meglátogatta a szerelőit, amivel Verstappen állt az élre. Mivel Hamilton az 56. körben cserélt, és a kiállása után közel 50 másodperccel került a holland mögé, a Red Bull kivárhatott, hátha jön egy piros zászlós fázis, és egy ingyen cserével megszerezheti a győzelmet.

    A friss gumin a 78 körös futam 60. körére Norris és Leclerc is utolérte a címvédőt, majd előbbi inkább lemaradt Verstappentől, tudván, hogy a Ferrari úgysem tudja megelőzni. Leclerc persze próbálkozott becsülettel, és a 71. körben az uszodai szakaszon igencsak közel került a McLarenhez, miközben Norris azt szerette volna, ha Piastri a 4. helyen felzárkózik és nyomás alá helyezi az őt szorongató riválisát.

    Leclerc a 74. körben közölte, hogy Norris most már sokat hibázgat. A monacói egyetlen esélye az lett volna, ha egy komolyabb hibát ki tud használni, Norris azonban nem tette meg neki ezt a szívességet, és miután Verstappen a 77. körben másodszor is kiállt kereket cserélni, átvette a vezetést, majd életében először megnyerte a Monacói Nagydíjat.

    Norris és Leclerc mögött Piastri, Verstappen, Hamilton, Hadjar, Ocon, Lawson, Albon és Sainz lett a pontszerzők további sorrendje. Russell a 11., Tsunoda a 17., Antonelli a 18. helyen ért célba.

    Friss