2024. március 29. 13:58

KezdőlapWRCSpanyol Rally: Ogier először nyert idén, a Toyota megvédte vb címét

Spanyol Rally: Ogier először nyert idén, a Toyota megvédte vb címét

-

Sébastien Ogier győzelmével zárult a Spanyol Rally, így a nyolcszoros világbajnok első idei sikerét aratta. A Toyota pedig megszerezte a gyártók vb címét 2018 és 2021 után ismét.

Péntek

Az első vb címének megszerzése után Kalle Rovanpera nagyszerűen kezdett Spanyolországban is, megnyerte a verseny első két szakaszát, azonban a nap harmadik és leghosszabb szakaszán Sébastien Ogier volt a leggyorsabb, így a futam háromszoros győztese állt az élre. A déli szervízbe azonban Thierry Neuville mehetett az első helyen állva, aki 5 tizeddel előzte meg Ogier-t és 4.2 másodperccel Kalle Rovanperát.

Péntek délután Ogier és Rovanpera is két-két szakaszt nyert, így a napot végül a francia versenyző 4.8 másodperc előnnyel zárta finn csapattársa előtt.

Neuville délután némi időt vesztve 12.5 másodperc hátránnyal állt a harmadik helyen, míg Ott Tanak autójában délelőtt és délután is egy-egy szakasz erejéig meghibásodott a hibrid rendszer, így a napot 20 másodperc hátránnyal a negyedik helyen fejezte be.

Az utolsó délelőtti szakaszt követően Neuville és Tanak is félre kényszerült állni kisebb műszaki hiba miatt, azonban később büntetés nélkül tudták folytatni a versenyt.

Dani Sordo, Elfyn Evans és Takamoto Katsuta is defektet szedett össze a nap leghosszabb szakaszának második teljesítésénél ugyanannak a bal kanyarnak levágása közben. Így a spanyol versenyző fél perccel észt csapattársa mögött az ötödik helyen állt nyolc szakasz után Elfyn Evanst, Craig Breent és Katsutát megelőzve.

Az M-Sport versenyzői délelőtt kemény gumikon nem tudták tartani riválisaik tempóját, azonban délután Craig Breen megelőzte a defektet összeszedő Katsutát.

Pierre-Louis Loubet délelőtt a 22.6 km-es szakaszon defektet szedett össze, majd a negyedik szakasz után a Hyundai versenyzőihez hasonlóan műszaki hiba miatt félre állt, később azonban ő is tudta folytatni a napot, azonban csak Gus Greensmith és Adrien Fourmaux mögött zárta a nyitó napot.

Szombat

Szombaton Sébastien Ogier tudott dominálni, aki a nap hat szakaszából négyet nyert és a nap végére 20 másodperc előnyt épített ki.

A nyolcszoros világbajnok mögött azonban Kalle Rovanpera és Thierry Neuville komoly csatát vívott, melyből a nap végi szuperspeciál szakasz után a belga versenyző került ki ideiglenes győztesként, miután 1.4 másodperccel megelőzte az idei világbajnokot.

Ott Tanak a második napot is a negyedik helyen fejezte be 14.5 másodperccel lemaradva Rovanpera mögött.

Dani Sordo csak a nap utolsó előtti szakaszán tudott elég gyors lenni, igaz azt meg is nyerve az ötödik helyen állt szombat este a Takamoto Katsutát napközben megelőző Craig Breen előtt.

A legjobb 10 versenyző sorát pedig Adrien Fourmaux és Pierre-Louis Loubet zárta. Gus Greensmith a nap harmadik szakaszán szenvedett balesetet és esett ki, a szakaszt pedig a baleset miatt törölni kellett.

Vasárnap

Sébastien Ogier az utolsó napon igyekezett megtartani vezető helyét, és bár Thierry Neuville közelebb tudott kerülni hozzá, végül 16.4 másodperc előnye maradt, így idei első győzelmét szerezte. A nyolcszoros világbajnoknak ez volt karrierje 55. győzelme, és negyedik sikere a spanyol futamon, amivel 5 győzelemre közelítette meg a kilencszeres győztes Sébastien Loeböt és egyre Antonio Zaninit. Ogier navigátorának, Benjamin Veillasnak ez volt az első WRC futamgyőzelme.

A második helyért csatára lehetett számítani Neuville és Kalle Rovanpera között, azonban a finn versenyző Craig Breenhez és Elfyn Evanshöz hasonlóan defekttel ért célba a Power Stage-nek is helyet adó szakasz első teljesítése során, így az idei világbajnok végül a harmadik helyen zárt Ott Tanakot megelőzve.

Dani Sordo hazai versenyének utolsó napján is tudott szakasz nyerni, azonban az ötödik helynél előrébb már nem tudott lépni.

Elfyn Evans tempója ezúttal sem volt elég jó, hogy akár a dobogóért tudjon harcolni, a defektek után pedig a hatodik helynek is örülnie kell, melyet Takamoto Katsuta, valamint a három fordos versenyző, Adrien Fourmaux, Craig Breen és Pierre-Louis Loubet előtt szerzett meg.

Breen a vasárnapi defektig az M-Sport élversenyzője volt, azonban azt követően Fourmaux megelőzte. Paul Nagle, Craig Breen navigátorának főállású karrierje Spanyolországban ért véget.

Az egyéni világbajnokságot a már világbajnok Kalle Rovanpera vezeti 68 pont előnnyel, Ott Tanak és Thierry Neuville között azonban még lehet csata a második helyért a szezonzáró Japán Rallyn, hiszen csak 21 pont a különbség.

A gyártók vb címét a spanyol eredmények után a Toyota megnyerte 2018 és 2021 után a Hyundai és az M-Sport előtt. A japán gyártó 93 ponttal előzi meg a Hyundait.