2024. április 29. 22:18

KezdőlapWRCHármas Toyota vezetés Kenyában, drámák sorozata a leghosszabb pénteki gyorsaságin

-

Sébastien Ogier vezet a Szafari Rallyn a péntek délelőtti szakaszokat követően csapattársai, Kalle Rovanpera és Elfyn Evans előtt. A mai leghosszabb gyorsasági sok problémát okozott a versenyzőknek.

A pénteki napot Sébastien Ogier, a Szafari Rally 2021-es győztese kezdte szakaszgyőzelemmel, így átvette a vezetést a csütörtöki szuperspeciált nyerő Ott tanaktól, akinek Dani Sordohoz hasonlóan zebrák miatt kellett lassítania a nap nyitó gyorsaságin.

Ogier mögött Kalle Rovanpera lett a második a szakaszon, így a címvédő a második helyre lépett 9.8 másodperccel, míg a harmadik Thierry Neuville volt további 1.5 másodperc hátránnyal.

A pénteki első szakaszon Pierre-Louis Loubet autója erőtlen volt, azonban a szakasz után a francia versenyző megtudta javítani a problémát.

A verseny harmadik, 13.12 km-es szakaszán Esapekka Lappi tudott szakaszt nyerni, a finn versenyző elmondása szerint ez a pálya hasonlított a leginkább egy másik murvás futam szakaszára, így nem jelentett hátrányt számára, hogy először vezet Kenyában.

Összetettben Ogier 11.9 másodpercre növelte előnyét Rovanpera előtt, míg mögötte három csapattársa, Kalle Rovanpera, Elfyn Evans és Takamoto Katsuta következett, miután Thierry Neuville defekt miatt 12.5 másodperccel elmaradt a legjobb eredménytől és a hatodik helyre csúszott.

A péntek délelőtti utolsó szakasz, a hirhedt 30.62 km-es Kedong körgyorsasági volt, mely hosszú egyeneseiről, dobálós felületéről és laza talajáról híres.

Itt Kalle Rovanpera tudott a leggyorsabb lenni, holott elsőként rajtolt, míg mögötte Thierry Neuville 8, Sébastien Ogier pedig 9.4 másodperc hátránnyal zárt. A Hyundai belga versenyzője kénytelen volt óvatosabban vezetni, mivel csak egy pótkereket vitt magával a délelőtti pályákra, míg a nyolcszoros világbajnok toyotás versenyző autójában nem működött a hibrid rendszer.

Ott Tanak defekt miatt kényszerült megállni már a pálya első harmadában, így végül 2:12.6 perc hátránnyal ért célba, míg Esapekka Lappi nem állt meg kicserélni defektes gumiját, így 30.3 másodperc hátrányt szedett össze.

Takamoto Katsuta nagyon megütötte autójának elejét, majd óvatosabb vezetésre váltott és 22.8 másodperc hátránnyal teljesítette a pályát, Dani Sordo pedig a mély nyomok miatt vezetett óvatosan.

A szakasz után Ogier megőrizte első helyét, de előnye csupán 2.5 másodperc Rovanpera előtt, míg a harmadik helyen Elfyn Evans 19.5 másodperc hátránnyal áll, tehát három Toyota foglalja el a dobogós pozíciókat.

Thierry Neuville a negyedik 21.2 másodperc hátránnyal, majd őt Takamoto Katsuta 7.9, Esapekka Lappi pedig 19.9 másodperc hátránnyal követi.

Dani Sordo, aki a csütörtöki szuperspeciálon korán rajtolt és 10 másodperces büntetést kapott 4.8 másodperccel követi Lappit, Pierre-Louis Loubet a nyolcadik és Tanak a kilencedik.

A legjopbb Rally2-es autót vezető versenyző Oliver Solberg, azonban a WRC2 értékelését Grégoire Munster vezeti a Forddal.

Szafari Rally, állás 4 szakasz után
1 #17 Sébastien Ogier – Vincent Landais (FRA) Toyota GR Yaris Rally1 38:57.4
2 #69 Kalle Rovanpera – Jonne Halttunen (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +2.5
3 #33 Elfyn Evans – Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +19.5
4 #11 Thierry Neuville – Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +21.2
5 #18 Takamoto Katsuta – Aaron Johnston (JPN – IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +29.1
6 #4 Esapekka Lappi – Janne Ferm (FIN) Hyundai i20 N Rally1 +41.1
7 #6 Dani Sordo – Cándido Carrera (ESP) Hyundai i20 N Rally1 +45.9 (0:10)
8 #7 Pierre-Louis Loubet – Nicolas Gilsoul (DRA – BEL) Ford Puma Rally1 +1:17.3
9 #8 Ott Tanak – Martin Jarveoja (EST) Ford Puma Rally1 +2:26.4
10 #20 Oliver Solberg – Elliott Edmondson (SWE – GBR) Skoda Fabia Rally2 evo +2:49.6

08:18 SS3 Geothermal 1 13.12 km Lappi 6:49.7 / 1. OGIER, 2. Rovanpera, 3. Evans
09:11 SS4 Kedong 1 30.62 km Rovanpera 14:52.4 / 1. OGIER, 2. Rovanpera, 3. Evans
10:44 Szerviz – 40 perc
12:09 SS5 Loldia 2 19.17 km
13:27 SS6 Geothermal 2 13.12 km
14:20 SS7 Kedong 2 30.62 km
15:33 Rugalmas szerviz – 45 perc