2024. április 28. 22:39

KezdőlapWRCÉszt Rally 2023 – Minden infó egy helyen

Észt Rally 2023 – Minden infó egy helyen

-

A WRC idei nyolcadik versenyét, az Észt Rallyt július 20-23. között rendezik Tartu környékén. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a világbajnokság idei ötödik murvás futamáról.

A verseny története
Az Észt Rally 2010-ben lett először megrendezve, a verseny ötlete a korábbi navigátor Silver Küttől, a vb pilóta Urmo Aavától, valamint a marketing zseni Tarmo Höbétől származott. Az első győzelmet Markko Martin szerezte meg.

2014-16 között a Rally Európa-bajnokság naptárában szerepelt a rendkívül sima felülettel rendelkező gyors utakon zajló verseny, melyen a mesterségesen létrehozott bukkanók jelentenek extra látványt.

Az Észt Rally 2020 előtt kiváló felkészülési versenyt jelentett a Finn Rally előtt, majd 2020-tól ez a verseny is a WRC naptárába került.

Mivel 2024-ben a lett Liepaja Rally is WRC futamnak adhat otthont, valószínűleg Észtország kikerül a vb programjából.

Az eddigi 12 verseny során 11-en induló Ott Tanak a legsikeresebb pilóta négy győzelemmel. 2021-ben Kalle Rovanpera szerezte meg a győzelmet, amivel a legfiatalabb WRC futamgyőztes lett.

A 2023-as Rally Világbajnokság
Az Észt Rally az idei WRC szezon nyolcadik versenye, így ezzel a futammal indul a szezon második fele, melyet Kalle Rovanpera várhat a legjobb helyzetben, hiszen hét verseny után 41 pont előnnyel rendelkezik.

A hétvégi versenyen, valamint Finnországban is a címvédő lesz a verseny legnagyobb esélyese, ugyanakkor Ott Tanak is meglepetést okozhat helyismeretét kihasználva és eltüntetve a Ford Puma fejlesztésterén meglévő hátrányát.

A világbajnokság első három helyén a toyotások állnak, Elfyn Evans a második, míg Sébastien Ogier további egy ponttal elmaradva a harmadik.

Ott Tanak a negyedik helyről, Sébastien Ogier-val azonos pontszámmal várhatja hazai versenyét, míg a Hyundai csapatából Thierry Neuville áll a legjobban, 47 pont hátránnyal Rovanpera mögött az ötödik.

Észtországban a győzelemért várhatóan a toyotás Rovanpera, Evans, a fordos Tanak, valamint a Hyundaijal induló Esapekka Lappi harcolhat, ugyanakkor Thierry Neuville is képes lehet kihasználni a többiek hibáit és a dobogóra érni.

A 2023-as útvonal
A versenyen programjába idén két új gyorsasági került, a Karaski és a Kambja szakasz egyaránt vasárnap kerül megrendezésre.

A verseny maga csütörtök reggel a hivatalos teszttel kezdődik, majd este Tartu városában rendeznek egy városi szuperspeciált. Pénteken három szakaszt kell kétszer teljesíteni, míg a napot a Neeruti gyorsasági zárja. Szombaton délelőtt két szakasz vár a mezőnyre kétszer, majd délután újabb kettőn kell négy gyorsaságit teljesíteni. A napot pedig a csütörtök esti szuperspeciál megismétlése zárja.

Időjárás
Az időjárás igen változékony lesz a verseny során, így a versenyzőknek nem lesz könnyű feladatuk. Csütörtökön várhatóan már a shakedown is esős lesz, majd az esti szuperspeciál szárazon kerül lebonyolításra. Pénteken helyi záporok alakulhatnak ki, különösen a déli szervizelés előtti utolsó és az azt követő első gyorsaságin. Szombaton már kevesebb eséllyel alakulhat ki csapadék, de ekkor sem lehet teljesen kizárni. Vasárnap azonban komoly viharok mellett rendezik meg a négy gyorsaságit. A hőmérséklet minden nap 21 fok körül alakul.