2024. április 28. 12:45

KezdőlapWRCChile Rally: Tanak ismét verhetetlen volt Chilében, a Toyota hetedszer világbajnok!

-

2019 után ismét Ott Tanak nyerte a Chile Rallyt, így idei második győzelmét szerezte Thierry Neuville és Elfyn Evans előtt. A Toyota már Chilében bebiztosította a vb címet.

Péntek – Lappi és Loubet hatalmas balesete, Tanak az élen

Ott Tanak kezdte legjobb formában a 2019 után a WRC naptárba visszatérő Chile Rallyt, azonban már a második szakaszon el is vesztette a vezető helyet, ekkor Elfyn Evans állt az élre, a walesi versenyző pedig a délelőtt utolsó szakaszán 2.6 másodpercre növelte előnyét. Tanakot Teemu Suninen is megelőzte a második szakaszon, miután a 2019-es világbajnok egy nagy ugrató után túl keményen, egész pontosan 27 G-s “becsapódással” ért földet, meghibásodott a hibrid rendszer a Fordban, majd meg is fogott. A délelőtt után Suninen állt a második helyen, de csak 1 tizeddel előzte meg az észt versenyzőt.

A délelőtt során azonban már kiesett két Rally1-es autóval induló versenyző, Esapekka Lappi az első szakasz célja előtt pár méterrel szenvedett balesetet, Pierre-Louis Loubet pedig a harmadik szakaszon esett a fák közé. Szerencsére személyi sérülés nem történt egyik esetben sem, de a Hyundai és a Ford javíthatatlan lett.

A délutáni első szakaszon Teemu Suninen vette át a vezetést, majd Ott Tanak állt az élre, és helyét meg is erősítette a napzáró gyorsaságin, így 4.2 másodperccel előzi meg Suninent.

Amíg délelőtt Thierry Neuville, addig délután Elfyn Evans küzdött autója hátsó tapadásával, de a walesi versenyző így is a harmadik helyen állt, ráadásul, ami a bajnokság szempontjából a legfontosabb, még Neuville is Kalle Rovanpera előtt volt.

A tavalyi világbajnok ugyanis az utolsó gyorsaságin bemutatott egy fél forgást, amivel nagyjából 10 másodpercet vesztett.

Szombat – A Toyota rossz döntése, Tanak szárnyalása
A szombat volt a leghosszabb versenynap a versenyen, ahol délelőtt és délután is összesen 77 km-t kellett teljesíteni, így 154 km versenytáv várt a mezőnyre.

Azonban hiába a nagy táv, valamint a gumikat komolyan koptató pályák, a Toyota lágy gumikkal engedte ki versenyzőit délelőtt. Ez pedig hatalmas hiba lett, gyakorlatilag már az első gyorsaságin elfogytak a lágy abroncsok, a legnagyobb dráma azonban a nap harmadik gyorsaságiján következett, ahol mindhárom toyotás defektekkel ért célba.

A riválisok azonban annál jobb döntéseket hoztak, így Tanak már délelőtt 47.8 másodpercre növelte előnyét Suninen előtt, míg a harmadik helyen a szombati első pályán defektet szerző Neuville következett 1:03 perc hátránnyal.

Elfyn Evans a negyedik, Kalle Rovanpera az ötödik, míg Takamoto Katsuta a hatodik helyen zárt délelőtt.

Délután tanulva a toyotások hibájából, minden Rally1-es versenyző hat kemény gumival ment ki a szervizből, így a nagyobb drámák el is maradtak.

Ott Tanak tovább növelte 58.3 másodpercre előnyét Suninen előtt, míg őt Neuville 13.9 másodperccel követte. Elfyn Evans további 10.7 másodperccel szorult le a dobogós pozícióról.

Délután Grégoire Munster okozott izgalmas pillanatokat, aki a szombati utolsó gyorsaságin szedett össze két defektet, miután megütötte Fordja jobb oldalát. A kerékcsere után pedig Kalle Rovanpera elé tért vissza, így végül a finn világbajnoknak megállapított időt kellett adni, amivel az ötödik helyen áll.

Vasárnap – Tanak ismét verhetetlen volt Chilében, világbajnok a Toyota
Vasárnap a nagy különbségek miatt Ott Tanaknak csak pozícióját kellett tartani, amit sikerült is megtennie, így az idei Svéd Rally után második győzelmét szerezte, és 2019 után ismét nyerni tudott Chilében.

A második helyet végül Thierry Neuville szerezte meg, aki szakaszgyőzelmekkel tudott közelebb kerülni Teemu Suninenhez, majd a finn versenyző az utolsó előtti szakaszon hibázott, ráment egy facsonkra, ami kitörte autója jobb első kerekét és árokba esett.

Elfyn Evans inkább a biztonságra törekedett az utolsó napon, azonban Suninen kiesése miatt így is sikerült megszereznie a harmadik helyet, míg a negyedik helyen Kalle Rovanpera zárt, Takamoto Katsutát megelőzve.

Az egyéni világbajnokságot 31 pont előnnyel vezeti a ma 23. születésnapját ünneplő Kalle Rovanpera csapattársa, Elfyn Evans előtt két versennyel a szezon vége előtt. A harmadik helyen Thierry Neuville 62 pont hátrányban van, míg Ott Tanak 9 pontra megközelítette a belga pilótát.

A gyártók bajnokságában a Toyota 106 pontos előnye a Hyundai előtt, a japán gyártó történetének hetedik vb címét jelenti.

Chile Rally, nem hivatalos végeredmény
1 #8 Ott Tanak – Martin Jarveoja (EST) Ford Puma Rally1 3:06:38.1
2 #11 Thierry Neuville – Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +42.1
3 #33 Elfyn Evans – Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +1:06.9
4 #69 Kalle Rovanpera – Jonne Halttunen (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +2:11.0
5 #18 Takamoto Katsuta – Aaron Johnston (JPN – IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +4:41.5
6 #22 Oliver Solberg – Elliott Edmondson (SWE – GBR) Skoda Fabia RS Rally2 +8:18.5
7 #23 Gus Greensmith – Jonas Andersson (GBR – SWE) Skoda Fabia RS Rally2 +8:44.3
8 #21 Sami Pajari – Enni Malkönen (FIN) Skoda Fabia RS Rally2 +9:20.6
9 #20 Yohan Rossel – Arnaud Dunand (FRA) Citroen C3 Rally2 +9:53.9
10 #26 Nikolay Gryazin – Konstantin Aleksandrov (RUS) Skoda Fabia RS Rally2 +10:08.2 (0:10)

Szeptember 30., szombat
12:57 SS7 Chivilingo 1 27.19 km Rovanpera 17:20.7 / 1. TANAK, 2. Evans, 3. Suninen
14:01 SS8 Rio Lia 1 21.09 km Tanak 13:59.0 / 1. TANAK, 2. Evans, 3. Suninen
15:05 SS9 Maria de las Cruces 1 28.72 km Tanak 17:40.9 / 1. TANAK, 2. Suninen, 3. Neuville
19:57 SS10 Chivilingo 2 27.19 km Rovanpera 17:07.5 / 1. TANAK, 2. Suninen, 3. Neuville
21:01 SS11 Rio Lia 2 21.09 km Tanak 13:47.8 / 1. TANAK, 2. Suninen, 3. Neuville

Október 1., vasárnap
13:07 SS13 Las Pataguas 1 13.20 km Neuville 7:43.4 / 1. TANAK, 2. Suninen, 3. Neuville
14:05 SS14 El Poñen 1 13.86 km Neuville 7:22.9 / 1. TANAK, 2. Suninen, 3. Neuville
16:40 SS15 Las Pataguas 2 13.20 km Neuville 7:33.0 / 1. TANAK, 2. Neuville, 3. Evans
18:15 SS16 SS16 El Poñen 2 (PS) 13.86 km Rovanpera 7:06.7 / 1. TANAK, 2. Neuville, 3. Evans