2024. szeptember 08. 01:46

KezdőlapWRCLett Rally 2024 - Minden infó egy helyen

Lett Rally 2024 – Minden infó egy helyen

-

A Lett Rallyval nyolcadik idei versenyéhez érkezik a 13 futamos WRC-szezon. Összegyűjtöttünk néhány információt a július 18-21. között megrendezendő murvás versenyről.

A verseny története
A lett versenyt először 2013-ban még Liepaja és Ventspils városa közösen rendezte, azonban a verseny központja már akkor is Liepaja volt, 2014-től pedig Ventspils kilépett a rendezésből. A gyors pályákból álló versenyt kezdetben hóval borított murvás utakon rendezték, azonban 2016-ban a felmelegedés jelentette hóhiány miatt már őszre került a rendezvény és innentől kezdve lett véglegesen murvás rally. Idén először szerepel a WRC-naptárban, a korábbi években mindig ERC-mezőnynek adhatott otthont a kiváló szervezésű verseny.

A verseny legsikeresebb pilótája Nikolay Gryazin, aki háromszor tudott nyerni, Oliver Solberg és Martins Sesks kétszer zárt az első helyen, 2019-ben pedig a rally legfiatalabb győztese lett 17 évesen, nyolc hónaposan és 3 naposan Oliver Solberg. A versenyen ugyancsak nyerni tudott a tavaly elhunyt Craig Breen, valamint Esapekka Lappi is. Solberg, Breen és Lappi pedig képes volt gyári WRC szerződésig is eljutni, míg Martins Sesks ezen a versenyen vezethet először teljes értékű Rally1-es Ford Pumát azt követően, hogy Lengyelországban még hibrid rendszer nélküli autóval zárt az ötödik helyen.

Liepaja az egyetlen lett város, a fővároson, Rigán kívül, mely szárazföldi és tengeri közlekedést is kínál, a városi tanács egykori elnöke pedig Uldis Sesks, aki Martins Sesks édesapja, valamint korábbi rally versenyző is.

A 2024-es Világbajnokság
Hét versenyt követően Thierry Neuville 15 ponttal vezeti a WRC-pontversenyt Elfyn Evans és 21 ponttal Ott Tanak előtt.

A gyártók között a Hyundai 10 ponttal előzi meg a Toyotát.

Az eddigi hét verseny során öt futamgyőztest avattak, Thierry Neuville, Esapekka Lappi és Ott Tanak a Hyundaijal egy-egy, míg Sébastien Ogier és Kalle Rovanpera a Toyotával 2-2 versenyt tudott nyerni.

Miután Martins Sesks fantasztikus tempóban közlekedett a Lengyel Rallyn is már, a hibrid rendszerrel felszerelt Ford Pumával jó esély van arra, hogy az idei hatodik futamgyőztes lehet, figyelembe véve azt is, hogy a pályákat szinte csak ő ismeri kívülről.

A 2024-es útvonal
Az idei verseny a legnagyobb területet átfogó Lett Rally, miután csütörtökön a mezőny a fővárosban, Rigában rajtol, majd még aznap este egy hosszabb nyitó szakasz is megrendezésre kerül a főváros környékén. Pénteken már Liepajához közelebb öt pályán nyolc gyorsasági szerepel a programban, szombaton hat normál pályán hét gyorsaságit rendeznek, a napot pedig egy városi szuperspeciál zárja. Vasárnap két pályán négy gyorsasági vár a mezőnyre. A gyors pályákon a versenyzőknek igencsak vigyázniuk kell autóikra, mivel péntek estig nem lesz lehetőség szervizelésre. A 20 gyorsasági alatt 300.13 km versenytáv vár a mezőnyre.