2024. szeptember 29. 01:20

KezdőlapWRCKalle Rovanperä átvette a vezetést a sűrű chilei ködben

Kalle Rovanperä átvette a vezetést a sűrű chilei ködben

-

Borzalmas időjárási körülmények között rendezték meg az utolsó két szombati szakaszt a Chile Rallyn, amelyen már Kalle Rovanperä vezet.

„Nem tudom, hogyan várja el bárki, hogy ilyen körülmények között versenyezzünk, ez őrület.”

Ezt Elfyan Evans mondta a Chile Rally 11. szakasza után, amely alatt olyan köd szállt le, hogy gyakorlatilag alig láttak valamit a pilóták. Előtte, a 10. gyorsaságin lényegében semmi különös nem történt, az éllovasok ugyanabban a sorrendben végeztek, ahogyan az összetettben is álltak.

A 11. gyorson a körülmények miatt mindenki vigyázott, de minél később indult valaki, annál rosszabb lett a helyzet. Thierry Neuville volt az utolsó, aki még valamelyest tűrhető viszonyok között jött le, meg is nyerte a szakaszt, egyébként szinte mindenki óvatosan gurult végig a ködben.

Kivéve Kalle Rovanperát, aki a katasztrofális látási viszonyok közepette is csak öt másodperccel maradt el Neuville-től, át is vette a vezetést az összetettben. A szakasz egyik nyertese ő volt, a másik pedig Neuville, aki hirtelen közel került a dobogóhoz. Rovanperä, aki azért látott már életében rossz időt, azt mondta, sosem vezetett még ilyen körülmények között raliautót. A szakaszt aztán később Fabrizio Zaldivar célba érése után törölték is.

Rovanpera
Fotó: WRC

A WRC2-ben Oliver Solberg a világbajnoki címet érő első helyről megállt kereket cserélni, így aztán aligha Chilében lesz világbajnok. Ezzel ő lett a szakasz legnagyobb vesztese, nem az időellenőrzéshez túl korán érkező, és ezért kétperces büntetést kapó Esapekka Lappi.

Köd éppenséggel a 12. szakaszon is volt, esővel megspékelve, az időjárás nem volt a verseny nagy barátja szombaton. Ezen a gyorson egy fokkal barátságosabb volt végigmenni, Adrien Fourmaux a péntekhez hasonlóan szombaton is elvitte az utolsó szakaszt, Rovanperä is nagyot ment, mindössze 0.8 másodperccel lemaradva jött be másodiknak.

Rovanperä az összetettben jelentősen növelte az előnyét, 15.1 másodperccel áll jobban Evansnél, a harmadik Tänak már 33.6 másodpercre van tőle – Tänakot pedig már csak 10.1 másodperccel követi az okosan versenyző Neuville.

A verseny vasárnap, magyar idő szerint 13.23-kor folytatódik – a visszaálló Ogier-vel együtt.

Chile Rally, az állás az SS12 után
1. #69 Kalle Rovanperä, Jonne Halttunen (FIN), Toyota GR Yaris Rally1, 2:25:14.3
8. #4 Esapekka Lappi, Janne Fern (FIN), Hyundai i20 N Rally1, +5:14.6
9. #23 Nikolay Gryazin, Konstantin Aleksandrov (BLR), Citroën C3 Rally2 (WRC2), +6:28.2
10. #25 Gus Greensmith, Jonas Andersson (GBR, SWE), Škoda Fabia RS Rally2 (WRC2), +6:45.0

A Chile Rally gyorsasági szakaszainak időterve (magyar idő szerint)
Szeptember 27., péntek
13:35: SS1, Pulperia 1 (19.72 km). Győztes: Ogier, 9:59.1 / 1. OGIER, 2. Evans, 3. Fourmaux (a szakaszt az első három autó után nézői rendbontás miatt törölték)
14:35: SS2, Rere 1 (13.34 km). Győztes: Evans, 6:44.4 / 1. OGIER, 2. Evans, 3. Rovanperä
15:21: SS3, San Rosendo 1 (23.32 km). Győztes: Rovanperä, 12:20.5 / 1. EVANS 2. Rovanperä, 3. Fourmaux
19:46: SS4, Pulperia 2 (19.72 km). Győztes: Ogier, 9:52.3 / 1. EVANS, 2. Tänak, 3. Fourmaux
20:41: SS5, Rere 2 (13.34 km). Győztes: Ogier, 6:35.9 / 1. EVANS, 2. Tänak, 3. Rovanperä
21:32: SS6, San Rosendo 2 (23.32 km). Győztes: Fourmaux, 12:05.4 / 1. EVANS, 2. Tänak, 3. Rovanperä

Szeptember 28., szombat
14:07: SS7, Pelun 1 (15.65 km). Győztes: Evans, 10:35.0 / 1. EVANS, 2. Tänak, 3. Rovanperä
15:01: SS8, Lota 1 (25.64 km). Győztes: Rovanperä, 15:23.8 / 1. EVANS, 2. Rovanperä, 3. Tänak
16:05: SS9, Maria las Cruces 1 (28.31 km). Győztes: Evans, 17:04.3 / 1. EVANS, 2. Rovanperä, 3. Tänak
20:07: SS10, Pelun 2 (15.65 km). Győztes: Evans, 10:23.8 / 1. EVANS, 2. Rovanperä, 3. Tänak
21:01: SS11, Lota 2 (25.64 km). Győztes: Neuville, 15:57.1 /1. ROVANPERÄ, 2. Evans, 3. Tänak
22:05: SS12, Maria las Cruces 2 (28.31 km). Győztes: Fourmaux, 17.17.3 / 1. ROVANPERÄ, 2. Evans, 3. Tänak