Az FIA a versenyzők követelésére módosította a Nemzetközi Sportkódex sokat kritizált részét, ami a káromkodást szankcionálta.
Visszavonulót fújt az FIA a káromkodás elleni hadjáratban, vagyis célt ért a Forma–1-es és WRC-versenyzők tiltakozása. Az egyértelműen Mohamed Bin Sulayem FIA-elnök által szorgalmazott kampány jelentős hullámokat vetett – alighanem az év végi választásra készülő elnöknek az idősebb Carlos Sainz színre lépésével ennél nagyobb problémái is lesznek a közeljövőben…
Meglepetés: Carlos Sainz Sr. indulhat az FIA elnöki pozíciójáért
A WRC-ben akkor rúgta el a pöttyöst az FIA, amikor a Svéd Rally utolsó szakasza után Adrien Fourmaux annyit mondott az autójában ülve, hogy „we f***ed up yesterday”, ami kicsit szofisztikáltabb magyar fordításban annyit tesz, hogy „elszúrtuk a tegnapi napot.” Az FIA felügyelői ezt a Nemzetközi Sportkódex vonatkozó pontjának megsértéseként értelmezték és 10 ezer eurós bírságot szabtak ki (illetve további 20 ezer eurót felfüggesztve) „helytelen nyelvezetért”.
Ezután megalakult a WRC-versenyzők érdekvédelmi szervezete, a WoRDA, amely közleményekben támadta az eljárást és a büntetés mértékét, a versenyzők a Szafari Rallyn bojkottálták a szakaszok végi interjúkat, az egyeztetésektől addig teljesen elzárkózó FIA erre gyorsan rájött, hogy mégiscsak tárgyalni kellene a versenyzőkkel.
Latvala keményen odaszólt az FIA-nak a káromkodás büntetése miatt
A nyolcszoros világbajnok navigátor Julien Ingrassia a WoRDA képviseletében a Kanári-szigetek Rally előtt elmondta, megállapodás született a WRC-versenyzők és az FIA között a káromkodások ügyében. Ezután Sulayem is kiadott egy közleményt, ami szerint hajlandó fontolóra venni a szabálymódosítást – mintha nem lett volna éppen rákényszerítve erre.
A Nemzetközi Sportkódex végül úgy módosult, hogy a jövőben két kategóriába az interjúhelyzeteket, attól függően, hogy kontrollált vagy nem kontrollált környezetben kerülnek bele a versenyzők. Például a sajtótáéjkoztatók az előbbi kategóriába esnek, míg a gyorsasági szakaszok végén adott interjúk az utóbbiba. A kontrollált könyezetben továbbra is tilos a káromkodás.

Figyelembe veszik az enyhítő körülményeket, és a döntések méltányosságának és egységességének érdekében további iránymutatásokat vezetnek be. A rasszista és diszkriminatív kifejezésmód továbbra is szigorúan tilos. Mostantól kezdve a hivatalos személyek, szervezők vagy hasonló felek sértegetése – amire azért volt példa – pénzbüntetés helyett sportbüntetést von maga után.
Miután az új szabályok gyakorlatilag megegyeznek a WoRDA követeléseivel, kimodhatjuk, hogy a versenyzőknek érdemes volt kiállni magukért. Annál már csak az lett volna érdemesebb, ha a szabály megalkotása előtt megkérdezik őket, és akkor nincs ez az egész hercehurca.