2024. május 02. 15:54

KezdőlapERCMarczyk volt a leggyorsabb, Csomós 5. a Rally Hungary kvalifikációján

Marczyk volt a leggyorsabb, Csomós 5. a Rally Hungary kvalifikációján

-

A Nyíregyházán kijelölt 4 kilométeres pályán a kvalifikációval kezdődött a Rally Hungary első fontosabb eseménye. A rajtsorrendről döntő murvával nehezített aszfaltos pályán a szabaedzésen is leggyorsabb Miko Marczyk-Szymon Gospodarczyk duó volt a leggyorsabb, Marins Sesks és Josh McErlean követte a lengyel duót. A legjobb magyar páros Csomós Miklós és Bán Viktor lett, ötödik helyen végeztek.

Mārtiņš Sesks kezdte a kvalifikációt, és remek idővel nyitott. 2 perc 13 másodperc alatt rohant végig a pályán és a végén annak örült, hogy annak ellenére, hogy felkészületlennek érezte magát, remekül sikerült a kvalifikációs köre. Arra pedig nem is számított, hogy az aszfaltos abroncsok ilyen jól működnek a murvás részeken.

Mads Ostberg másodikként hét tizeddel lassabb volt a litvánnál, viszont valamit eltalált a pálya szélén, ami egy picit kizökkentette a koncentrációból, emiatt veszített időt.
A tavalyi bajnok Efrén Llarena már 1.7 másodperccel lassabb volt Sesksnél, majd Francheschi, Bonato és Mares sem tudott javítani, sőt Ostberget sem tudták megelőzni.
Csomós Mixi és Bán Viktor hatodikként rajtolt a négy kilométeres pályán. A Mixi Style 2.0, a rengeteg molinó és az óriási szurkolás ekkor a harmadik helyre repítette őket, kevesebb mint egy tizedre Ostberg idejétől. Mixi nem volt elégedett a célban, pedig a kvalifikáció nem számít bele az eredménybe, csak a rajtsorrendről dönt.

A meglepetés ekkor következett, Miko Marczyk az új Fabával három tizeddel előzte meg Seskséket és a lista elejére került, nem csoda, hogy elégedetten nyilatkozott az új autóról. Sőt Marczyk után Josh McErlean is 2:13-as időt autózott, amivel harmadik lett a Hyundai pilóta.

A szabadedzésen második Eric Cais viszont ezúttal nem érezte a Fabia RS és a Nyiregyházán kijelölt kvalifikációs pálya közt a harmóniát, tizedre azonos időt ment, mint a honfitárs Mares, így csak nyolcadik lett.

László Martinnal és Berendi Dáviddal újabb magyar duó következett. A murvás részen nekik sem ment jól, Martin jobb hátsó defektre vagy fékhibára gyanakodott, így nem meglepő, hogy hat másodperces lemaradással szelték át a célvonalat.

Bogdan Cuzma viszont hiába ült az újabb fejlesztésű Skodában, még Lászlóéknál is lassabb volt. Ő azt mondta, hogy a nagyobb kövek miatt aggódott.

Vincze Ferenc és Percze Nándor viszont a verseny előtt azt ígérte, hogy igyekeznek megcibálni az ERC pilóták bajszát. Hatodik időt repesztettek, mindössze egyetlen tizeddel maradtak el Mixiéktől, tehát egyelőre beváltották ígéretüket.

Turán Frigyes és Farnadi Ágnes alatt már az aszfalton elég sokat mozgott a Volkswagen Polo, és a végére ez 3.6 másodperces hátrányt eredményezett, amivel épp László Martinékat előzték meg. Frici a célban a pop off hibájára panaszkodott ami miatt a rajtja nem úgy alakult, ahogy tervezte, de a szakasszal és az eredménnyel elégedett volt.
Újabb magyar páros állt rajthoz. Hadik András a célban kicsit komoran nézte a 4.4 másodperces lemaradást, amivel Turánék és Lászlóék közé kerültek. Őket Bodolai László követte, a szintén Ford Fiestával versenyző duó 2:22-es időt autózott, és a végén el is mondta, hogy ez a pálya nem tartozik a kedvencei közé. Trencsényi József viszont elégedett volt a Skodával és megelőzte Bodolaiékat.

A brit Philip Allen 2:18-as idővel Hadikák mögött ért célba, utánuk pedig ismét felélénkültek a magyar szurkolók, hiszen Michelisz Norbert és Tagai Róbert következett. Norbi a szabadedzésen másodjára 2:21-es időt ment, a kvalifikáción ezen tovább javított, és élete első rallyversenyén 2:19.8-nál állította meg az órát. Nem csoda, hogy mosolygott, a nap folyamán hatalmas lépésekkel javított az idején. A végén így nyilatkozott „Az autó jó, a pilótának kell kicsit magabiztosabbnak lennie. A cél, hogy túléljük a mai napot, aztán a holnapot és a vasárnapot is. Időbe telik majd mire megszokom a sok újdonságot, az autót, a formátumot és a vezetést.”

A végére Németh Gábor és Németh Gergely maradt, 2:26-os idejük a 20. helyet érrte.