2024. szeptember 17. 18:42

KezdőlapERCDrámai szombat délelőtt: Megszakad Kopecky 2015 óta tartó veretlensége a Barum Rallyn

-

Hatalmas drámákat tartogatott a Barum Rally leghosszabb szakasza szombat délelőtt, ahol sok versenyző nagy bajba került, köztük Jan Kopecky is, aki 2015 óta mindig megnyerte a cseh verseny Eb értékelését.

Péntek este Simon Wagner elsőségével kezdődött az idei Barum Rally, azonban szombaton már az első szakaszt követően három cseh versenyző állt az élre. Adam Brezik vezetett Jan Kopecky és Dominik Stritesky előtt, míg az osztrák versenyző a negyedik helyre csúszott.

Egy sor büntetés után cseh versenyzők vették át a vezetést a Barum Rallyn

A következő három szakasz azonban még meglepetéseket tartogatott a versenyzők számára, bár a következő szakasz után még 5 tizedes előnnyel Brezik maradt az élen Kopecky előtt, a nap harmadik gyorsaságiján Brezik kicsúszott és defektet szedett össze, az élre azonban Dominik Stritesky állt, aki 7 tizeddel vezetett a verseny 10-szeres győztese, Kopecky előtt, míg Brezik 10.7 másodperc hátránnyal a harmadik helyre csúszott.

Ezen a gyorsaságin kettős defekttel ért célba, így végül kiállni kényszerült Jon Armstrong, de Miko Marczyk is időt vesztett gumi sérülés miatt.

A legnagyobb drámákat azonban a verseny leghosszabb pályája tartogatta, miután a 18.04 km-es Bunc szakaszon sorban kerültek bajba a versenyzők, fűként a pálya murvás részén. Adam Brezik és Efrén Llarena megforgott, Miko Marczyk műszaki hibával ért célba, míg Andrea Mabellini és Jan Kopecky egyaránt defektet szedett össze. Érdekesség, hogy amíg Kopecky kereket cserélt a pályán, addig Mabellini a felnin ért célba, azonban az olasz versenyző vesztett több időt.

Jan Kopecky több, mint 2 perces idővesztesége pedig nagy valószínűséggel a győzelmébe fog kerülni, így megszakad 2015 óta tartó veretlensége az Eb-mezőnyben. Tavaly Václav Pech jr. volt a leggyorsabb Ford WRC-vel a versenyen, így akkor még Kopecky az ERC-értékelést meg tudta nyerni.

A sok dráma után Dominik Stritesky vezet a versenyen 10.1 másodperc előnnyel a péntek este 20 másodperces büntetést kapó Erik Cais előtt, míg a harmadik helyre ismét Simon Wagner lépett 16.8 másodperc hátránnyal, míg Brezik a negyedik.

Ami az EB-címért folyó csatát illeti, itt szombat délben Mathieu Franceschi az ötödik helyen áll, míg Hyaden Paddon a hetedik, kettőjük között pedig 9.7 másodperc a különbség. Paddonnak tehát gyorsulnia kellene, már bár a pontversenyt vezeti, ha a minuszolást is figyelembe vesszük, akkor eleve a francia versenyző áll jobban.

A magyar versenyzők közül László Martin és Bán Viktor az abszolút 11. helyen áll. Az ERC4-ben induló Herczig Patrik ás Varga Kristóf a kategória élén, míg Bertalan Márton és Paizs Róbert a harmadik helyen áll négy szakasz után.

Az Eb értékelésen kívül induló László Zoltán és Begala Tamás az abszolút 27., míg Viszló Csaba és Maricsek Miklós 1:40 perces büntetést is begyűjtve péntek este az RC4-es kategória 15. helyén áll a délelőtti utolsó gyorsasági előtt.

Az utolsó délelőtti gyorsasági 20 versenyző után törölve lett, miután baleset történt a közvetlenül a célt követően.

Barum Rally, állás SS5 után
1 #15 Dominik Stritesky – Jiri Hovorka (CZE) Skoda Fabia RS Rally2 36:19.5
2 #11 Erik Cais – Igor Bacigál (CZE – SVK) Skoda Fabia RS Rally2 +10.1 (0:20)