back to top
2024. november 15. 14:02

KezdőlapF1A „botrányos és átgondolatlan" tett után újabb kirúgásra derült fény az FIA-nál

A „botrányos és átgondolatlan” tett után újabb kirúgásra derült fény az FIA-nál

-

Nagyjából egy hét leforgása alatt a Forma–1 versenyigazgatóját és egy újabb, vezető beosztású személyt is kirúgott Mohammed bin Szulajm, a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) elnöke, akit az egyik, kommentátorrá vált volt F1-es pilóta is keményen kritizált.

A hét elején a semmiből érkezett a hír, hogy távozik az FIA F1-es versenyigazgatója, Niels Wittich, majd a minap a BBC megírta, hogy egy másik szakember is elhagyta a szövetséget. Noha a Nemzetközi Automobil Szövetség félrevezető közleménye másként tálalta a versenyigazgató lelépését, elsőként a Motorsport-Magazin újságírója tudta meg Wittichtől, hogy nem önként megy el, azaz lényegében kirúgták, majd csütörtökön a BBC-vel is közölte: „Megerősíthetem, hogy kirúgtak, és nem az én döntésem volt elhagyni az F1-et.” Mindezt három futammal a szezon vége előtt úgy, hogy 5 év leforgása alatt ő volt a 4. versenyigazgató (a 2019-ben elhunyt Charlie Whitingot Michael Masi követte, majd 2022-ben jött az azóta szintén távozó Eduardo Freitas és Wittich).

A német szakembert az F3 és F2 versenyigazgatója, Rui Marques fogja pótolni az idei szezonból hátralevő három nagydíjon, az 1985 és 1989 között 36 F1-es futamon induló, visszavonulása után a német RTL szakkommentátoraként tevékenykedő Christian Danner a Motorsport-Magazinon írt jegyzetében azonban kifejtette, szerinte nagyon nincs rendjén, hogy az FIA egyik pillanatról a másikra lapátra tette a honfitársát, mivel ezt a pozíciót nem lehet csak úgy rábízni bárkire akkor sem, ha az illető más kategóriában tölt be hasonló szerepkört.

Az F1-es pilótáknak elege lett abból, hogy szórakoznak velük

„Elképesztően nagy felelősséggel jár ez a poszt, és nem mindenki képes kezelni a rá nehezedő nyomást. A sport érdekeit és a biztonságot szem előtt tartva kell döntéseket hozni. Ez az elbocsátás drámai, mert az F1-es versenyigazgatók nem a fán teremnek, hanem növények, amelyeket éveken át kell gondozni” – írta a 66 éves expilóta.

„Számomra egyetlen következtetést lehet ebből levonni: kirakni egy semmiről sem tehető FIA-versenyigazgatót nemcsak önmagában botrányos, hanem teljesen átgondolatlan is. Kinek kellene váltania őt? Hol vannak az fiatal versenyigazgatók, akik elbírnak az olyanokkal, mint Christian Horner, Toto Wolff vagy Zak Brown? A nyomás elképzelhetetlenül nagy, a jó versenyigazgatók a motorsportban pedig nem alkalmasak automatikusan erre a szerepkörre, amit Eduardo Freitas esetében is láthattunk. Volt valakink, aki alkalmas volt, és hibátlanul végezte a dolgát.”

Danner szerint a versenyzők szerették Wittichet, mert az egyszerűségre törekedett, de még ha nem is így lett volna, akkor sem lehet valakit csak így kirúgni.

„Abszolút pártatlan volt. Egy erős versenyigazgató, aki nem értelmezte a szabálykönyvet, hanem betartatta azt annak betűje szerint. Már szót ejtettem a fiatal tehetségekről. Még ha voltak is megfelelő jelöltek, ki vállalná el ezt a munkát ezzel a stresszel, amikor egyszerűen csak kirúghatnak, mindegy, milyen jó vagy? A második nagy gond pedig a miért. Még az üzletben sem rúghatsz ki valakit csak úgy, mert úgy véled, hogy nem illik oda többé. Ha egy bizottság döntött volna, érveket kellett volna felsorakoztatni, de itt nem volt egy sem. Az első gondolatom a GPDA levele volt, de az nem a versenyigazgatóról szólt, hanem az elnökről, aki talán kissé túlságosan érzékeny” – utalt Mohammed bin Szulajm FIA-elnökre és a pilóták neki írt nyílt levelére.

Danner végül így zárta sorait: „A figyelemelterelés a problémákról nem ok a versenyigazgató kirúgására, és a tényeket nézve nincsenek új tehetségek, úgyhogy szerintem ez egy fatális hiba az FIA részéről. Az egész rendszer szükségtelen destabilizálása.”

Az FIA egyelőre a Wittich távozásáról szóló közleményen túl nem kommentálta a történteket, de enélkül is nyilvánvaló, hogy a botrány botrányra halmozó elnök, Mohammed bin Szulajm áll a versenyigazgató lelépése mögött.

Niels Wittich, FIA
Niels Wittich (jobbra) nem önként távozott / Forrás: F1.com

Egy kirúgás nem volt elég

Nem sokkal azután, hogy Mohammed bin Szulajm Wittich kirúgásával sokkolta a közvéleményt, a BBC újabb FIA-alkalmazott menesztéséről ír. A brit médium FIA-n belüli és ahhoz közel álló emberektől szerzett információi szerint ugyanis bin Szulajm még a múlt héten kirúgta Paolo Basarrit, az FIA megfelelőségi biztosát is, mert már nem bízott meg benne, miután a hírek szerint Basarri az elnök több kérését sem teljesítette, vagy megpróbálta megkerülni azokat, ami bin Szulajmnak értelemszerűen nem tetszett.

A BBC értesüléseit az FIA nem kommentálta, és Basarri is csak annyit mondott, hogy „Ezt nem kommentálhatom”. Amit tudni kell a szakemberről, hogy ő az, aki tavaly jelentést készített azokról az állításokról, amelyek szerint bin Szulajm két futamba is beleavatkozott a 2023-as szezonban. Egy szivárogtató akkor azt közölte az FIA-val, hogy az elnök a Szaúd-arábiai Nagydíj után közbenjárt, hogy ne büntessék meg Fernando Alonsót, majd a Las Vegas-i Nagydíj előtt arra utasította az FIA embereit, hogy ne adjanak zöld utat a verseny megrendezésének. Az FIA etikai bizottsága vizsgálat lefolytatása után felmentette az elnököt.

Az FIA szabályai alapján a megfelelőségi biztosról az FIA Szenátusa határoz, így a kirúgásához is annak engedélye kell, ám a BBC azt írja, hogy Basarri pozíciójának megvitatása nem volt napirenden a Szenátus eheti ülésén.

A távozása mindenesetre újabb strigula a bin Szulajm elnöksége alatt a szervezetet elhagyók listájára, hiszen távozott már Luke Skipper kommunikációs igazgató; Jacob Bangsgaard mobilitási főtitkár; Natalie Robyn, az FIA történetének első vezérigazgatója; Pierre Ketterer irányítási és szabályozási igazgató; Edward Floydd, kereskedelmi jogi ügyekért felelős vezető; Steve Nielsen sportigazgató; Tim Goss formaautós technikai igazgató és Deborah Mayer, az FIA női bizottságának vezetője is.

Hamilton mégsem kapja meg a Ferraritól, amit eddig csak Schumacher érdemelt ki

Friss