back to top
2025. február 21. 10:34
Többi

    KezdőlapF1Soha nem látott felvételek kerültek ki az F1-es közvetítésben nem használt kamerából

    Soha nem látott felvételek kerültek ki az F1-es közvetítésben nem használt kamerából

    -

    Olyan képsorokat láthatunk a 2024-es Magyar Nagydíj időmérő edzéséről, amelyekhez hasonlót még soha nem adtak ki a nyilvánosságnak.

    Miközben a Forma–1 soha nem volt még ennyire biztonságos, időről időre bizonyítást nyer, hogy nem állhat meg a fejlődésben ezen a téren. És nem is áll, amiben hatalmas szerepe van a Nemzetközi Automobil Szövetségnek, hiszen az FIA szakemberei fáradhatatlanul igyekeznek javítani a pályák és az autók biztonságán. Ebben segít nekik többek között egy olyan nagysebességű kamera is, amely folyamatosan a versenyzőt veszi, miközben az autóval a pályán halad. Ennek a kamerának a felvételeit azonban nem játsszák be a közvetítésbe és más platformokon sem tárják a nyilvánosság elé, ezért igazán különleges az a videó, amit Matt Amys készített a YouTube-csatornájára. Az elismert F1-es tartalomgyártó ebben bemutatja általánosságban az autókon használt kamerákat, majd rátér az FIA-t balesetek esetén rendkívül részletes felvételekkel ellátó eszközre.

    Az F1-es autókon 6 darab rendszeresített fedélzeti kamera készít felvételeket a közvetítések számára – ami nem jelenti azt, hogy mindig minden autón van is ennyi, de ha valamelyik éppen nincs fent, akkor azzal megegyező súlyú ballaszttal pótolják. Van egy az orrkúpon; kettő a felső legbeömlő fölött (egy előre és egy hátra néző); egy szemben a versenyzővel; egy a „válla fölött”, illetve tavaly rendszeresítették a hátsó lámpa alatti, hátrafelé néző kamerát.

    Ezek a kamerák 1280×720-as felbontású, 50 fps-es felvételeket készítenek. Azért nem nagyobbat, mert ezt rögtön továbbítaniuk kell a helyszíni tévés bázisra, és minél kisebb a bitráta, annál gyorsabban meg tudják tenni (0,33 másodperc alatt jut el az adott képkocka jelenleg az autóból a központba). Ezután digitálisan csinálnak a felvételekből Full HD-t, hogy a nézők már ezt élvezhessék a képernyők előtt.

    Az úgynevezett T-kamera a pilóták megkülönböztetésére is szolgál, hiszen adott csapatban az egyik neonszínű, a másik fekete / Fotó: Joe Portlock/ Getty Images / Red Bull Content Pool

    Ezen a hat kamerán kívül azonban még két kamera van az autón. Az egyik a glória előtt levő 360 fokos kamera, amelynek a felvételét nem lehet adásba tenni, de azt utólag előszeretettel használja az F1 a közösségi médiás felületein vagy a honlapján közzétett videókban. És van a kizárólag az FIA elemzéseit szolgáló nagysebességű kamera, amely jelenleg a glóriába építve, a pilóta felé nézve készít felvételeket. Ennek a kamerának eddig egy darab screenshotját láthattuk a Romain Grosjean 2020-as bahreini balestéről készített vizsgálati anyagban, Matt Amys azonban most elérte, hogy az FIA kiadjon neki egy felvételt.

    Maga a kamera – amelyet egyébként a Formula E is használ – egyébként nagyjából akkora, mint egy felnőtt férfi mutatóujja, és 400 képkocka/másodperccel rögzít VGA felbontásban (tipikusan 640×480 pixel). A gumibevonatú aluminium egységet az SDR (Safety Data Recorder – biztonsági adatrögzítő) látja el árammal, amelyben tartalék akkumulátor is van, hogy a kamera az autó energiaellátásától függetlenül is működhessen. A felvételeket a kamerában levő, 32 GB-os merevlemez tárolja, és több mint egy verseny ráfér.

    glória, kamera
    Mivel az F1-ben a csapatok aerodinamikai elemekkel vonhatják körbe a kamerát, eléggé belesimul a környezetébe, de azért látszik a helye / Forrás: Matt Amys YouTube

    A videóhoz biztosított felvétel pedig nem mást mutat, mint Sergio Pérez 2024-es hungaroringi időmérőn elszenvedett balesetét – a mexikói pilóta emlékezetes módon a Q1-ben szállt el a 8-as kanyarban, majd csapódott a pályát övező védősávnak. Így most szuperlassításban is megnézhetjük, hogy milyen erők hatottak a Red Bull tavalyi év végén elküldött versenyzőjére az ütközéskor.

    „Az ilyen szintű lassítás nélkül, hacsak nem vagy nagyon szerencsés és nincs egy képkocka pont az adott pillanatról, akkor nem fogod látni [a becsapódás pillanatát]. Úgyhogy [ez a kamera] hatalmas előnyt jelent, mert lépésről lépésre látni a balesetet, és enélkül rengeteg információról lemaradnánk – szólalt meg a videóban Nuno Coelho da Costa, az FIA biztonsági igazgatója. – Kezdetben pont szemben volt a kamera a pilótával, ez volt akkor a legjobb pozíció. Nagyon fontos, hogy látszódjon a sisak és a HANS, a vállak és a biztonsági öv is, hogy a baleset során minden mozgást lássunk. Az egyik gond viszont az volt, hogy amennyiben mozdult a kormánykerék, az kitakarta a képet. A glória bevezetése új lehetőségeket teremtett a számunkra, onnantól kezdve játszadozhattunk a kameraszögekkel, hogy a sisaktól a vállakig a legjobb felvételeket készíthessük.”

    glória, kamera
    A kamera helye egy lecsupaszított glórián / Forrás: Matt Amys YouTube

    „Balesetnél megvizsgáljuk a felvételt, és igyekszünk megérteni, hogy miként működtek a különböző biztonsági berendezések, és hol van tér a fejlődésre – folytatta a szakember. – Nemcsak önmagában a kamera felvételeit elemezzük. Számos szenzor van az autón, gyorsulásmérő van a pilóta füldugójában, és nemrég kifejlesztettünk egy szoftvert, amely az összes adatot szinkronizálja a felvételekkel. Mindig azt mondom, hogy a necces helyzetekből tanuljuk a legtöbbet. Pusztán statisztikailag nézve is több van ezekből, mint a súlyos bukásokból, úgyhogy nemcsak utóbbiakat vizsgáljuk, hanem a többit is. Megnézzük, hogy mi az, ami jól működött, és mi az, ami nem. Fontos megérteni azt is, hogy mikor működtek úgy a biztonsági berendezések, ahogyan kell nekik, és kell-e további elemzéseket, teszteket, szimulációkat végezni. Ezek akár hónapokat is igénybe vehetnek.”

    A teljes videó alább nézhető meg:

    Friss