KezdőlapWRCSzardínia Rally: Tanak nyert, Rovanpera növelte előnyét

Szardínia Rally: Tanak nyert, Rovanpera növelte előnyét

-

A Szardínia Rally nagy részében erős teljesítményt nyújtott Ott Tanak és megérdemelten szerezte meg önmaga és a Hyundai számára idei első sikerét az M-Sportos Craig Breen és csapattársa, Dani Sordo számára.

Péntek

A Szardínia Rally első éllovasa Thierry Neuville volt, aki megnyerte a csütörtöki szuperspeciált. Pénteken délelőtt azonban sorban változott az első helyen állók személye. Az első szakaszon a toyotás Elfyn Evans, majd csapattársa Esapekka Lappi, végül Ott Tanak tudott az élen állni.

Eközben Thierry Neuville hajtásprobléma miatt egészen a tizedik helyig csúszott, míg Elfyn Evans műszaki hiba miatt kiállni kényszerült.

Délután a második szakaszig tudta tartani vezető helyét Ott Tanak, akkor azonban az ő Hyundai i20 Rally1-es autójában is elment a hajtás, így Esapekka Lappi állt az7 élre 7 tizedmásodperc előnnyel.

Tanak szerencséjére a délutáni harmadik szakaszt törölték, mivel a pálya első teljesítésénél kigyulladt egy autó, és a mentéssel nem tudtak időben végezni, majd az nap utolsó szakaszát is törölték, mert a gyűjtőből problémásan lehetett volna csak eljutniuk a versenyzőknek a rajthoz.

Így Lappi vezetett az első napon, Tanak hátránya azonban csupán 7 tized volt, míg a harmadik helyen a nap meglepetés versenyzője Pierre-Louis Loubet állt nagy csatát vívva csapattársával, Craig Breennel és a Hyundai spanyol versenyzőjével, Dani Sordoval.

Kalle Rovanpera a takarítás közben a nap során kisebb balesetet szenvedett és elvesztette hátsó szárnyának nagy részét, ami miatt végül a nyolcadik helyen állt 1:13 perc hátrányban, így valószínűvé vált, hogy sorozatban negyedszer nem tud nyerni.

A finn toyotás ugyanakkor nyugodt maradhatott, mert bajnokságbéli legfőbb riválisa, a délelőtti technikai probléma miatt csak a kilencedik helyen zárt pénteken.

Szombat

A második napon csupán gumicserét hajthattak végre a versenyzők, szervizelni nem tudtak, ami ellenére egy versenyző sem az óvatosságra törekedett.

Esapekka Lappi sem, aki rögtön a nap első szakaszán szenvedett balesetet és az élről kényszerült kiállni, így pedig a Toyota is elvesztette a jó eredmény lehetőségét, miután többi versenyzője már az első napon komoly hátrányba került.

Lappi búcsúja után Otzt Tanak állt az élre ismét és elképesztő tempóba kezdett, a nap során hat szakaszgyőzelmet aratott és 2019-es formáját idézve a nap végére 46 másodperc előnyre tett szert.

Pierre-Louis Loubet ugyancsak az első szakaszon került bajba, amikor defektet szedett össze, így Craig Breen és Dani Sordo mögé a negyedik helyre csúszott.

Craig Breen és Dani Sordo eleinte még csatáztak, azonban Thierry Neuville a harmadik szakaszon balesetet szenvedett és kiállni kényszerült, így spanyol csapattársa inkább a harmadik hely megtartására törekedett.

Breen végül 20,8 másodperc előnnyel megtartotta második helyét Sordo előtt, akit 25 másodperccel követett Loubet.

A szombati utolsó szakaszon Adrien Fourmaux az ötödik helyen állva néhány fát kidöntve szenvedett balesetet, és ezt követően a sportbírók között nem volt megfelelő a kommunikáció, így a jogosan piros zászlót kapó Dani Sordo mellett tévesen kellett lassítania Craig Breennek és Ott Tanaknak, miközben Pierre-Louis Loubet versenytempóval teljesíthette a szakaszt. Később Sordo, Breen és Tanak is megállapított időt kapott.

Kalle Rovanpera a nap során megelőzte Takamoto Katsutát, akinek autójának hűtője megsérült délután, és a napot az ötödik helyen zárta.

Vasárnap

Mivel az első két napon nagyjából mindenkinek a helye eldőlt, a gumicsere és szervizelés nélküli záró napon a Power Stage-ig mindenki a gumijának óvására törekedett, azonban Ott Tanak így is megszerezte karrierjének 300., majd 301. szakaszgyőzelmét, míg a visszatérő Thierry Neuville a Power Stage-en érte el a háromszázas mérföldkövet.

A Power Stage-en a bónusz pontok mellett az is kérdés volt, hogy Thierry Neuville képes lesz-e megtartani második helyét Ott Tanakkal szemben a bajnokságban.

A szakaszon várható volt Thierry Neuville győzelme, hiszen a belga versenyző óvta leginkább a gumikat, és ez meg is hozta a várt eredményt. A Hyundai versenyzője Kalle Rovanpera, Elfyn Evans, Esapekka Lappi és Takamoto Katsuta előtt a leggyorsabb tudott lenni.

Ott Tanak végül teljesen megérdemelten szerezte meg karrierje 15. futamgyőzelmét, és a 2021-es finn Arctic Rally után ismét a dobogó legmagasabb fokára tudott állni. A 2019-es világbajnok három évvel ezelőtti teljesítményét idézve pedig a Hyundai első idei győzelmét is megszerezte.

Érdekesség, hogy az észt versenyző 2012-ben az első dobogós eredményét, 2017-ben pedig első futamgyőzelmét aratta Szardínián.

Craig Breen a tavalyi belga Ypres Rally után tudott ismét a második helyen zárni, azt a Dani Sordot megelőzve, aki idei második versenyén is a harmadik helyen zárt, sőt ha a Monza harmadik helyét is figyelembe vesszük, akkor sorozatban harmadszor lett harmadik.

Pierre-Louis Loubet top kategóriás karrierje során először mutatta meg, hogy mennyire jó versenyző és a negyedik helyen zárva karrierje legjobb eredményét érte el.

Kalle Rovanpera az ötödik helyen zárva sem lehet szomorú, hiszen a bajnokságban tovább növelte előnyét Thierry Neuville előtt 55 pontra, köszönhetően a Power Stage második eredménynek is.

A vb harmadik helyére Tanak lépett 58 pont hátránnyal.

A gyártók között a Toyota 39 ponttal előzi meg a Hyundai csapatát és 80 ponttal az M-Sportot.

A világbajnokság következő versenyét három hét múlva a kenyai Szafari rallyn tartják, ahol a kilencszeres rally világbajnok, Sébastien Loeb az M-Sporthoz, a nyolcszoros rally világbajnok és címvédő Sébastien Ogier pedig a Toyotához tér vissza.