Megszavazták a Mohammed Ben Sulayem által kezdeményezett változásokat az FIA hatalmi felépítéséről.
A Nemzetközi Automobil Szövetség ruandai ülésén – a péntek esti évzáró gála és díjátadó előtt – elfogadták a Mohammed Ben Sulayem elnök által előterjesztett javaslatot, ami az FIA etikai és pénzügyi auditáló bizottságát érinti. Előbbit lényegében megfosztották a hatalmától: a szövetséggel és annak elnökével kapcsolatos panaszok a jövőben közvetlenül Ben Sulayemhez és a szenátus elnökéhez, Carmelo Sanz De Barroshoz futnak be, és ezután ők döntik el, szükség van-e további teendőkre.
Emiatt az F1 több istállója aggódik, különösen úgy, hogy Ben Sulayemnek jelen állás szerint nem lesz ellenfele a 2025-ös elnökválasztáson, így alighanem újabb ciklust kezdhet meg a szövetség élén. Többen attól félnek, hogy az autósportban megismétlődhetnek a FIFA-féle korrupciós botrányok, amik annak idején Sepp Blatter elnökségét jellemezték. A pénzügyi auditáló bizottság szerepköréról pedig úgy határoztak a gyűlésen, hogy az a szenátus tanácsadó testületévé válik.
Újabb botrányos lépésre készül az FIA elnöke, még nagyobb hatalmat akar magának
Az FIA közleményben kifejtett magyarázata szerint a változtatás egyik oka az, hogy a médiának szivárogtatott bizalmas információk mennyiségét csökkenteni akarták, ezért a bizottság jelentései kevesebb emberhez fognak eljutni. Az viszont különös egybeesés, hogy pont az az elnök akarta kiherélni az etikai bizottságot, amely ellen egy verseny manipulálása, illetve egy másik futam ellehetetlenítése miatt is folyt vizsgálat, illetve amely mindenféle alap nélkül indított vizsgálatot Toto Wolff és felesége ellen, majd utóbbi feljelentést is tett.
Ben Sulayem ugyanakkor erős érvvel is alátámaszthatja, hogy az irányítása alatt jó irányba fordult a helyzet az FIA működésében, legalábbis pénzügyi téren: a szövetség közzétette ugyanis a 2024-es pénzügyi mérlegét, amelyből kiderült, hogy 2018 óta először zárnak profittal – a bevételek nagysága idén várhatóan 2,2 millió euróval haladja meg a kiadásokét. A szövetség magyarázata szerint a működési költségek jelentős visszafogása és a bevételek növekedése egyaránt hozzájárult ehhez.
Többen aggódnak
A BBC szerint a fentebb taglalt változtatásokat a közgyűlés 75%-os többséggel szavazta meg, az azt ellenzők szerint pedig a módosítások csökkentik a szövetség elszámoltathatóságát. A lap az egyik tagszervezet vezetőjét idézve arról ír, hogy mindez „a hatalom aggodalmat keltő koncentrálása”. Thierry Willemarck, a belga szövetség vezetője azt mondta, bármit is állít az FIA, a változtatások „megfelelő interpretációja” az, hogy az FIA elnöke és az FIA szenátusának elnöke, akik szövetségesek, fogják ezután kontrollálni az etikai és auditáló bizottságot.
És nem ő az egyetlen, hiszen az F1-rajongók által leginkább a BAR korábbi csapatfőnökeként ismert, jelenleg a Motorsport UK elnökeként dolgozó David Richards (nyitóképünkön jobb szélen) már a szavazás előtt kifejezte az aggodalmát. „Számos probléma miatt vannak fenntartásaim a változtatásokat illetően, de a folyamatot kifogásolom, és nagyobb átláthatóságot akarok látni a jövőben. Nem azzal van a gond, hogy mik lehetnek vagy mik nem lehetnek a változások a szenátussal vagy az etikai bizottsággal kapcsolatban. Helyette ez egy alapvető vita arról, hogy miként kellene a kormányzásnak működnie az FIA-n belül, és lehetőség a rendes, nyílt vitára ezekről a kérdésekről.”
Willemarck hozzátette, nem állítja, hogy bárki is azt tervezi, hogy a hatalom koncentrálásából húz hasznot, de „jó kormányzásnál normál esetben lenne egy auditáló bizottság, ami a mi esetünkben a szenátusnak jelent, az auditáló bizottságot pedig az általános közgyűlésnek kellene megneveznie. És biztosítani kellene az általános közgyűlés tagjainak a lehetőséget, hogy amennyiben kételyeik vannak némely gyakorlatokkal kapcsolatban, ajánlásokat tegyenek az auditáló bizottságnak, hogy legyen egy független vizsgálat bárkitől, aki éppen vezeti a szövetséget. Ez csak jó gyakorlat és kormányzás kérdése, amit világszerte a legtöbb szervezetnél láthatunk.”
Hogy ezután mi lesz, azzal kapcsolatban Willemark azt mondta, hogy más tagokkal együtt egyeztetni fognak a változtatások tapasztalt hatásairól, és „kommunikáljuk a megfigyelt fő különbségeket, aztán meglátjuk, mi történik.”
Senkinek semmi köze hozzá – az FIA elnöke semmibe vette az F1-es pilótákat és mindenki mást is