back to top
2025. január 05. 12:22

KezdőlapWRCEz történt 2024-ben a WRC-ben (videókkal)

Ez történt 2024-ben a WRC-ben (videókkal)

-

Új egyéni világbajnok, a szezon utolsó szakaszán eldőlő gyártói világbajnoki cím, nagy esések, kisebb-nagyobb botrányok, kapun dörömbölő fiatalok – ez volt a WRC 2024-es szezonja.

Az örök második végre felért a csúcsra

Thierry Neuville-t széles körben az örök másodiknak hívták, hiszen pályafutása során ötször végzett ebben a pozícióban a WRC-ben, és általában a legjobb pilóták között szokták emlegetni, akik sosem lettek világbajnokok – olyan legendák, mint Markku Alén, Mikko Hirvonen, Jari-Matti Latvala, Markko Märtin, Michéle Mouton és a tragikus sorsú Henri Toivonen mellett.

Egészen 2024-ig.

Neuville megnyerte a szezonnyitó Monte-Carlo Rallyt, és már nem is adta át másnak a vezetést. Rendkívül stabilan hozta a pontokat, megbirkózott azzal a helyzettel is, hogy éllovasként az elsőként kellett rajtolnia – ez a murvás versenyeken jelentett nagy nehézséget – és az új pontrendszerhez is kiválóan alkalmazkodott. Tegyük hozzá, a tavalyi és a jövő évi pontszámítás szerint is győzött volna, úgyhogy egyáltalán nem ezen múlt a sikere, hanem a következetességen.

A belga pilóta mindig célba ért, és csak egyszer kellett szuperraliznia, Szardínián egy lassú jobb kanyarban csúszott ki, de azt a hétvégét is megmentette, és tökéletes vasárnappal 12 pontot vitt haza. Mindössze egyszer szerzett tíznél kevesebb pontot, Lettországban a sok takarítás és a sok egyszer használt pálya miatt esélye sem volt a nyolcadik helynél jobbra, és mindössze 9 ponttal zárt. Két futamot nyert meg, Monte-Carlo mellett az Akropolisz Rallyn győzött.

Thierry Neuville ,Martijn Wydaeghe
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Már a Közép-Európa Rallyn bebiztosíthatta volna a világbajnoki címet, akkor azonban belehibázott, talán túl nagy volt a nyomás. A szezonzáró Japán Rallyn azonban már ünnepelhetett, rendhagyó módon az etapon tudta meg, hogy világbajnok lett, amikor csapattársa, a rá még egyedüliként veszélyes Ott Tänak kiesett az utolsó nap első szakaszán. Maga Sébastien Ogier jelentette ki, hogy minden világbajnoki cím megérdemelt – mi pedig nem vitatkozunk egy nyolcszoros világbajnokkal.

Ott Tänak túl sokat hibázott a győzelemhez

Sokan azt várták, hogy Ott Tänak éve lesz az idei, hiszen a kétszeres világbajnok Kalle Rovanperä csak részmunkaidőben vezetett, így a Hyundaiba egyéves kitérő után visszaülő észt versenyző, 2019 világbajnoka kihasználja a lehetőséget. Végül a csapattársa, Neuville lett a befutó, és sorsszerű, hogy az egyéni világbajnoki cím sorsát éppen Tänak esése döntöte el Japánban.

De messze nem ez volt az egyetlen hibája a szezonban. Már a Monte-Carlo Rallyn árokba csúszott, de akkor még a nézők hathatós segítségével képes volt a negyedik helyen célba érni. Svédországban a nagy hóba csúszott, és autója hűtőjének sérülése miatt kiállni kényszerült, ezután mindössze hat pontot kapart össze vasárnap. Kenyában pechje volt, telibe talált egy sziklát az úton, és az sem róható fel neki, hogy Lengyelországban eléugrott egy szarvas…

Ezeken a versenyeken legalább szerzett pontokat, viszont Finnországban már nullázott, akkora balesetet szenvedett el, hogy megállították a versenyt, és a navigátorát, Martin Järveoját kórházba is kellett szállítani. A szezonzárón jött az újabb esés és az újabb nullázás, a Japánban első helyről történő kizúgását Tänak utólag maga is hatalmas baromságnak nevezte. Egyébként itt sem sokon múlt, hogy Järveoja ne kerüljön bajba, még az autóban matatott, amikor a centire ugyanott kicsúszó Heikki Kovalainen autója ráesett a Hyundaira…

Ennyi hiba nem fért bele, így hiába nyert Tänak is ugyanannyi futamot, mint Neuville, az utóbbi kiegyensúlyozott teljesítménye világbajnoki címet ért.

A Toyota főállású pilótái az idén besokalltak

Rovanperä már említett pihenőjével két főállású versenyzője maradt a Toyotának, Elfyn Evans és Takamoto Katsuta. Közülük Evansnek kellett volna harcba szállnia a világbajnoki címért, és sokáig versenyben is volt. Jól kezdte a szezont, az első hét versenyből haton top 4-ben végzett, az eredménysorba egyedül a portugáliai pechsorozat rondított bele. Volt ott minden, mint a búcsúban: defekt, stopállomáson felejtett és ezért mobiltelefonról diktált itiner, túlmelegedő motor…

Úgy tűnt, minden visszatért a normális kerékvágásba, Lengyelországban ismét jó teljesítményt nyújtott a wales-i pilóta, Lettországban azonban mindössze két pontot hozott Neuville-en. Aztán két futam alatt minden reménye elszállt, Finnországban kiesett és nullázott, az Akropolisz Rallyn pedig volt defektje, meghibásodott a turbója, és még fel is borult – miközben Neuville győzött.

Addigra a Toyota már rábeszélte Ogier-t, hogy a részmunkaidős szerződése ellenére induljon minden hátralévő futamon, mert ő talán befoghatja Neuville-t, ami mindent elmond Evans szerepléséről… Az utolsó három futamra összeszedte magát, ezeken két második hely és a szezonbeli egyetlen győzelme volt a mérleg, így végül második lett a WRC-ben, de a nyomást egyértelműen nem bírta el.

Katsuta pedig esett-kelt, a Toyota odáig ment, hogy a kispadra ültette a Chile Rallyn, időt és lehetőséget biztosítva arra, hogy összeszedje magát. A Szafari Rally második helye mellett nem tudott épkézláb eredményt felmutatni, a kényszerszünet viszont jót tett neki, két negyedik hellyel zárta az évet. Mint utóbb kiderült, a szezonzáró Japán Rallyn az állásáért versenyzett, és a csapatfőnök, Jari-Matti Latvala a power stage előtt mondta el neki, hogy jövőre is lesz ülése a WRC-ben. Nagy kérdés, hogy élni tud-e a z újabb eséllyel.

A Toyota részmunkaidős pilótái uralták a pályát

Már a statisztikákból is kiderül, hogy a Toyota „második sora” erősebb volt, mint az első, hiszen Kalle Rovanperä nyerte meg a legtöbb futamot, négyszer is győzött, a második helyen pedig Sébastien Ogier végzett a maga három sikerével. Rovanperä ráadásul még egy versenyt is megnyerhetett volna, de Finnországban az utolsó előtti szakaszon esett ki egy útra kerülő szikla miatt az első helyről, így továbbra is várat magára az első hazai győzelme.

Rovanperä legkiemelkedőbb versenye egyértelműen a Lengyel Rally volt, amelyen nem is indult volna, ám Ogier pályabejárás közben egy civil autóval ütközött, és kórházban töltötte az éjszakát, így kénytelen volt visszalépni az indulástól. Rovanperä éppen jet-skizni készült, amikor a Toyota felkérte az indulásra, ő pedig vállalta a versenyzést. Felkészülés nélkül, a pályákat külön engedéllyel felírva, hajnalig tartó videózás után indult a futamon, amit így is megnyert.

Ahogyan említettük, Ogier olyan jól teljesített a szezon közben, hogy a Toyota pilótái közül a végére már csak neki maradt reális esélye Neuville befogására, így vállalta, hogy indul a szezon utolsó öt versenyén. Azonban hol ő hibázott, hol az autójával voltak problémák, így már nem tudta behozni a lemaradását. Jövőre Ogier marad részmunkaidőben, Rovanperä azonban újra főállásban versenyez, úgyhogy a riválisok kezdhetnek rettegni.

A szezon utolsó szakaszán dőlt el a gyártók vb-je

A két gyári csapat, a Toyota és a Hyundai a legvégsőkig harcolt egymással a gyártók világbajnoki címéért. A Hyundai az Akropolisz Rally tripla dobogójával jókora előnybe került, ám a fór fokozatosan olvadt – azért így sem kevés, összesen 21 pont maradt a szezonzáró Japán Rallyra. Minden jól is alakult, Tänak vezetett a versenyben, aztán jött a már többször említett esése, így hirtelen megnyílt az út a Toyota előtt. A szupervasárnap értékelése után mindkét csapat azonos pontszámmal állt a virtuális táblázaton, így a döntés a szezon utolsó szakaszára, a power stage-re maradt.

Ott végül Ogier volt a leggyorsabb, Neuville-t 1.9, Evanst pedig 3.9 másodperccel előzte meg. Andreas Mikkelsen szélesre csúszott a szezon utolsó gyorsaságiján, és bár folytatni tudta a versenyt, végül 6.6 másodperccel maradt el a legjobb eredménytől, Katsuta mögött az ötödik időt elérve. Így sorozatban negyedszer a Toyota lett a világbajnok, mindössze három ponttal megelőzve a riválisát. Összesen hat versenyző nyert futamot, legutóbb ez 2017-ben fordult elő, amikor még négy gyártó szerepelt a WRC-ben. A Toyota nyolc, míg a Hyundai öt versenyt tudott megnyerni.

Az M-Sportból Fourmaux hozta a dobogókat

A szezon egyik üde színfoltja Adrien Fourmaux volt, aki a legnagyobb jóindulattal is féli gyárinak nevezhető M-Sport csapatának öt dobogós helyezést szállított. A francia pilóta a meglehetősen küzdelmes 2022-es szezon után egy évre visszaült a Rally2-es Ford Fiestába, és az idén kapja meg újra a lehetőséget a Rally1-es Ford Pumában, és alaposan meghálálta a bizalmat.

Ötször zárt harmadikként, abszolútban az ötödik helyen végzett, összességében jóval többet hozott ki a szezonból, mint az előzetesen bárki várta. Nem csoda, hogy egészen a Hyundai csapatáig katapultált a kiemelkedő szezonja után. Grégoire Munster is fokozatosan fejlődött, egyre jobb teljesítményt nyújtott, neki három ötödik hely volt a csúcs, és nagyon közel volt pályafutása első szakaszgyőzelméhez is, abszolút megérdemelte a szerződéshosszabbítást.

Megjöttek a fiatalok, és berúgták a WRC ajtaját

A finn Sami Pajari a Toyotában, a lett Martins Sesks az M-Sportban mutatta meg, hogy a fiatal tehetségek készen állnak a Rally1-es autók vezetésére. Mindkettejüknek három-három verseny jutott a legmagasabb szinten, Pajari finnországi negyedik és chilei hatodik helye is magáért beszél, akárcsak Sesks lengyelországi ötödik és lettországi hetedik pozíciója.

A WRC2-es világbajnok Pajarit szerződtette is a Toyota, méghozzá teljes állásra, az őszinte reakciói miatt is kedvelt Sesks azonban ülés nélkül maradt, de remélhetőleg jövőre is megmutatja magát a csúcskategóriában. Beszélhetnek bármennyit az M-Sport elöljárói a tehetségek gondozásáról, az igazság az, hogy annak a versenyzőnek adták oda a második autót, aki képes volt azt kifizetni, így Josh McErlean vezethet jövőre a WRC-ben.

Botrányoktól sem volt mentes az idei szezon

A Lengyel Rally nézői nem segítették abban a szervezőket, hogy a verseny a közeljövőben visszakerüljön a WRC programjába, már a shakedown szakaszt félbe kellett szakítani miattuk. Pénteken három szakaszon is rossz helyen álltak, ezek közül kettőt törölni is kellett, majd a szombati első szakaszt is meg kellett állítani ugyanebből az okból. A promóter szerint egy százaléknyi renitens rontotta el a kilencvenkilenc százaléknyi szabálykövető néző szórakozását, de a felvételeket elnézve azért jóval többen tettek a szabályokra, mint a nézők egy százaléka.

Mi lesz a Lengyel Rallyval az újabb botrányok után?

Arról pedig ne is beszéljünk, hogy Ogier fentebb említett balesete után kiderült, hogy a pályabejárásról csupán a Wiosty és Skoncze közötti út közvetlen közelében élők kaptak tájékoztatást, az utat nem zárták el a közúti forgalom elől, továbbá tájékoztató tábla, vagy egyéb jelzés sem volt az út közelében…

Lettországban eddig talán sohasem látott incidens történt Ott Tänakkal. Az egész azzal kezdődött, hogy Elfyn Evans kicsúszott, és egy felfújható kapu tövében tudott visszatérni a pályára. A kapu megsérült és leeresztett, Tänak pedig belerongyolt, majd miután semmit sem látott, megállt, hogy leszedje az autója elejéről a reklámfelület romjait. Az ész versenyző a célba érve szemrehányást tett a versenyirányításnak, amiért nem állították meg a verseny, holott az incidens helyén operatőr is állt, így látni kellett, hogy mi történik a reklámkapuval. Tänak szerint valószínűleg jót boroztak a versenyirányítók, amikor szükség lett volna rájuk.

Hihetetlen incidens történt a Lett Rallyn Tanakkal Evans kicsúszása után (videó)

A nyolcszors világbajnok Sébastien Ogier-nek az FIA vezetésével lett tele a hócipője. Az Akropolisz Rallyn szóvá tette, hogy miért indítják olyan gyorsan egymás után az autókat, hogy mindenkinek porfelhőben kell vezetnie. Nem éppen finoman tette, de mondandója tartalmával nehéz lett volna vitatkozni vitatkozni. Ezt 30 ezer eurós, egyelőre felfüggesztett büntetéssel honorálta a WRC, Ogier pedig a maga módján tiltakozott, és néhány szavas nyilatkozatokat adott a Chile Rally szakaszai után – hozzá egyébként Tänak is csatlakozott.

Sébastien Ogier: Azt mondták, hogy be kell fognunk a szánkat

Japánban szembejött a kisteherautó

A szezonzáró Japán Rallyra is jutott botrány, méghozzá nem is akármekkora. A 12. szakaszon egy néző a kisteherautójával behajtott a pályára, majd 520 méteren át menetiránnyal szemben közlekedett. A gyorsasági rajtjánál állt csak meg, ám ott sem volt hajlandó elhagyni a pályát, a később érkező rendőröknek kellett eltávolítani az útból. Az eset súlyosságát fokozta, hogy a versenyirányítás csak Elfyn Evanstól kapott információt az esetről, mert a vizsgálat alapján kiderült, hogy a pálya ezen részén dolgozó biztonsági személyzet két külön cég alkalmazásában állt, akik nem kommunikáltak egymással… A büntetés 50 ezer euró volt, továbbá a szervezőknek kötelező képzést kell szervezni a sportbíróknak. Hátha az adóvevő használata is része lesz a programnak.

Több mint 20 milliós büntetést kaptak a Japán Rally szervezői

Jövőre fejest ugrik az ismeretlenbe a mezőny

A következő évben eltűnnek a Rally1-es autókból a hibrid egységek, miközben a kocsik légbeömlő nyílása 35 mm-re csökken. Megújul a pontrendszer, bevezetik az irányítóközpontot, továbbá engedélyezik, hogy a csapattársak segítsék egymást a versenyek során. Új lesz a gumigyártó, a Pirelli helyett a Hankook szállítja az abroncsokat, és a zuhanyhíradó szerint az új gyártó nem áll valami fényesen. A WRC 2027-től további változásokon megy át, na nem mintha az eddigiek ne lettek volna éppen elegek.

Ilyen lesz a WRC 2027-től: olcsóbb autók és rugalmasság

A Toyota négy főállású és egy részmunkaidős versenyzővel vág neki a szezonnak, Rovanperä, Evans, Katsuta és Pajari minden futamon indul, amikor pedig Ogier is rajthoz áll, öt Toyota lesz a mezőnyben. A Hyundai megtartotta Neuville-t és Tänakot, szerődtette Fourmaux-t, de nem lennénk meglepődve, ha részmunkaidős versenyzőkkel indítanának egy negyedik autót is. Ami a szezon elején még az idei autó átalakított változata lesz, mert az újjal nem készültek el időben… Az M-Sportrtól már esett szó, Munster és jókora meglepetésre McErlean lesz a két állandó pilóta, de itt is várható olykor egy-egy plusz versenyző.

A versenynaptár kibővült, össszesen 14 futamot rendeznek jövőre, ennél több legutóbb 2008-ban volt, amikor 15 versenyből állt a program. A Kanári-szigeteken, Paraguayban és Szaúd-Arábiában rendeznek új futamot, Észtország pedig egy év szünet után visszatér. A szezon január 23–26-án kezdődik Monte-Carlóban, és november 27–30-án zárul Szaúd-Arábiában.

Friss