A Red Bull háromszoros világbajnoka akkor is kimondja, amit gondol, ha azzal nem tesz jót a Forma-1 megítélésének.
Max Verstappen eddig is közismert volt arról, hogy nem félt kimondani a véleményét, noha természetesen neki is kétszer meg kell gondolnia, hogy kit, mit, és hogyan kritizál a sajtóban. Az akkor még kétszeres világbajnok pilóta tavaly nyíltan szembeszállt saját csapatával is a Brazil Nagydíjon, amikor nem engedte el Sergio Pérezt, és szemmel láthatóan nem szokta szem előtt tartani azt sem, hogy az F1 érdekeit nézve fogalmazzon meg véleményt.
Így aztán folyamatosan kritizálja a 2021-ben bevezetett sprinthétvégéket, és a kezdetektől fogva amellett van, hogy ilyesmire szerinte nincs szüksége az F1-nek. A két héttel ezelőtti USA Nagydíjon például úgy nyilatkozott: „a probléma ezzel a gyönyörű formátummal az, hogy nem lehet változtatni az autón, és amint elkötelezed magad valami mellett, ki kell tartanod a hétvége hátralevő részében.”
Verstappen szerint ez kiszámíthatóvá teszi a nagydíjakat is, hiszen az egy nappal korábbi sprinten a nézők képet kapnak a csapatok versenytempójáról, ami az egyik oka annak, hogy jövőre várhatóan változik majd a lebonyolítás, azaz ismét módosítanak majd a sprinthétvégéken, amit több csapat is üdvözölt. Ám amikor a hollandot az Autosport arról kérdezte a sprint után, hogy ő milyen változtatásokat látna szívesen, egyszerűen közölte: „csak egy normál versenyhétvégét, ha kérhetem, köszönöm. Nem érdekel semmilyen változtatás, nem szeretem [a sprintet].”
Később aztán a holland Viaplay-nek hozzátette: „Csak csináljanak, amit akarnak. Szerintem csak találgatnak, mert nem igazán tudják, hogy mitévők legyenek ahelyett, hogy megtartják a normál versenyhétvégéket. Ez egyébként is zavar. Miért kell a sportnak hirtelen másnak lennie? Más sportágak sem változtatják folyton a szabályaikat. Egyáltalán nem értem ezt. Ez az egész arról szó, hogy a lehető legtöbb pénzt csinálják, ami egyáltalán nem tetszik.”
Verstappen egyébként a Brazil Nagydíj csütörtöki sajtótájékoztatóján szarkasztikus énjét is bevetette, amikor a sprintekről volt szó, mondván „abszolút fantasztikus és annyira szórakoztató” a sprint, és „annyira izgatott”, hogy ismét ilyen hétvégét rendeznek.
Ezzel persze aligha szerez magának jó pontokat (na nem mintha szüksége lenne ilyesmire) az F1 vezetésénél, amely Stefano Domenicali elnök-vezérigazgatóval az élen rendszerint emlékezteti a csapatokat és pilótákat arra, hogy egy hajóban eveznek, és közös érdekük minél eladhatóbbá, népszerűbbé és jobbá tenni az F1-et. Ebbe pedig a bizonyos határokon túlmenő nyilvános kritika nem mindig fér bele, Verstappen azonban szemmel láthatóan nem tesz lakatot a szájára, ha valami nem tetszik neki.
Las Vegas-t is kritizálta
Hogy nemcsak a vesszőparipájának számító sprinthétvégékről, hanem bármi másról sem rest kritikusan nyilatkozni, azt a háromszoros világbajnok a minap a november 18-án debütáló Las Vegas-i Nagydíj kapcsán is megmutatta. A sportág új koronaékszerének szánt, F1 által szervezett nagydíjra rengeteget költöttek, és a hírek szerint a költségek rendesen elszálltak (csak a paddockot, bokszutcát és létesítményeket magában foglaló területért 240 millió dollárt fizettek), miközben a helyiek zúgolódnak a hónapok óta tartó építkezések miatt, amelyek során egy munkás életét vesztette.
És mivel a város rácsszerkezetű kialakítása miatt a pálya nyomvonalát illetően korlátozottak a lehetőségek, az aszfaltcsík mindössze egy igazán gyors kanyart tartalmaz, de az is könnyedén padlógázas lesz, míg a többi vagy visszafordító, vagy lassú, 90 fokos forduló.
Félnek az európaiaktól Las Vegasban, még drágább lesz az F1-es hétvége
Verstappen nem is fűz nagy reményeket hozzá: „Először is, ha megnézzük a pálya vonalvezetését, inkább a show és nem a versenyzés miatt megyünk oda. Engem pedig ez nem igazán foglalkoztat. Úgy vagyok vele, hogy odamegyek, teszem a dolgomat, aztán eljövök” – mondta a háromszoros világbajnok, ami minden bizonnyal nem az a kijelentés, amit a FOM hallani szeretne a jelen egyik legnagyobb sztárjától és a sportág aktuális világbajnokától.
A hollandnak felvetették, hogy Monacóban sem a versenyzésről szól minden, mire azzal felelt, hogy „Igen, de Monaco is csak a történelemről és magáról a helyszínről szól. Mindenki el akar menni Monacóba egyszer. Nem igazán lehet összehasonlítani a kettőt.”
Végül pedig azt elismerte, hogy az észak-amerikai terjeszkedés és a sportág népszerűségének növelése szempontjából lehet értelme a vegasi futamnak. „Attól függ, milyen szinten. A versenyzés terén talán nem. De a potenciális partnerek és az egész körítés szempontjából talán igen. De ez meg olyasmi, ami nem igazán foglalkoztat.”