Egy szaklapban közölt képekből és cikkből kiderül, jelen állás szerint hogyan nézhetnek ki a 2026-os autók. Az FIA célja az egyszerűsítés, valamint a jobb versenyzés elősegítése, a szurkolók számára pedig jó hír, hogy a korábbi becsléseknél is nagyobb mértékben megfordulhat a sokak szerint negatív tendencia.
Bár még távolinak tűnik, valójában már csak bő két év, és ismét egy új korszakba lép a Forma–1. 2026-ban ugyanis nagy mértékben változnak a motorszabályok. A teljesítmény 50 százalékát immáron az erőforrás elektromos része fogja adni, az üzemanyag pedig száz százalékban fenntartható lesz. Ez pedig azzal jár, hogy a karosszériát is jelentős mértékben módosítani kell.
Ennek oka, hogy az akkumulátornak 475 lóerős teljesítményt kell leadnia, ehhez pedig nagyobb méretre van szükség. Ennek következtében nagyobb lesz a motor tömege, ám ezt valamilyen módon kompenzálni kell. A pilóták és a szurkolók nagy része ugyanis a könnyebb és agilisabb autókat sírja vissza, ám az elmúlt évtizedekben pont az ellenkező irányba mutatott a tendencia.
Az Auto Motor und Sport arról számolt be, hogy a Mexikóvárosi Nagydíj előtt az FIA tájékoztatta a csapatok technikai igazgatóit, hogy jelenleg milyen megoldást képzelnek el, és a német szaklap ez alapján képeket is közölt. A beszámolóból kiderül, hogy Nemzetközi Automobil Szövetség nagyon is a versenyzés minőségének javítására törekszik.
Az egyik fő cél a légellenállás csökkentése. Ennek érdekében az autó szélességét 200-ról 190 centiméterre redukálják, a felni mérete pedig 18 helyett 16 colos lesz, ami körülbelül 10 százalékkal kisebb átmérőjű és szélességű gumikat eredményez. A diffúzor magasságát korlátozni szeretnék, és a karosszéria néhány részét keskenyebbé tennék, hogy minimalizálják a légáramlásnak kitett felületet. Ilyen az orrkúp mögött, a felfüggesztés magasságában található rész, a glória, a pilótafülke, valamint az amögötti rész. Az egyenesbeli sebességet ugyancsak növeli az aktív aerodinamika. Emellett a hátsó szárnyat is átalakítják: a jelenlegi kettő helyett összesen négy részből fog állni: egy fő-, valamint három kisebb elem fogja alkotni.
Radikális szabályváltozással érné el az FIA, hogy visszatérjen valami a régi Forma-1-ből
A német szaklapban úgy fogalmaznak, hogy „a súlyt finomhangolják”. Pat Symonds, a Forma–1 technikai igazgatója korábban 20 kilogrammos csökkenést tartott elérhetőnek, ehhez képest a legtöbbek szemében javult a helyzet, hiszen most már 25-30 kilogrammról beszélnek. Ennek érdekében a tengelytávot 360-ról 340-re akarják csökkenteni, és az első felfüggesztést is egyszerűsítenék. Szóba került, hogy visszatérnének a gázrugókhoz, de az FIA a hírek szerint nem lelkesedik az ötletért, mivel attól tartanak, hogy a csapatok ezen a területen is fejlesztési versenybe kezdenének.
A légellenállás-, illetve a súlycsökkentés mellett a harmadik fő irányelv, hogy megkönnyítsék a másik autó követését. Ennek érdekében belül kell elvezetni a turbulens levegőt. Hogy ez megvalósuljon, az első szárny véglapjait úgy alakítják ki, hogy a levegő azon belül menjen el. Emellett az oldalszekrények és a hátsó kerekek előtt függőleges terelőlapok lesznek hasonló célból.
A hátsó diffúzor emelkedése miatt azonban jelentős lesz a leszorítóerő-veszteség, amelyet valahogyan kompenzálni kell. Éppen ezért a Venturi-csatorna belépő része magasabbra állítható, továbbá két elemet elhelyezhetnek az autó alatt a bal, illetve a jobb oldalon. Ezek szintén azt a célt szolgálják, hogy befelé tereljék a levegőt.
Az FIA mérései szerint ezek még a 2022-ben bevezetett technikai szabályrendszerhez képest is igencsak megkönnyítik a követést, illetve az előzést, hiszen csökken a turbulencia, a szélárnyékhatás pedig nagyobb. Azonban többen attól tartanak, hogy a köridő 3-4 másodperccel is csökkenhet, ráadásul a pilótáknak az egyenesekben adott esetben el kell emelniük a lábukat a gázról. A legfrissebb szimulációk alapján viszont ezek a félelmek koraiak, és az autók csak kisebb mértékben lassulnak. Bár mindez függ a pálya jellegétől, az eredmények arra engednek következtetni, hogy a lassulás mértéke átlagosan nem lesz több 1 másodpercnél.