back to top
2024. november 21. 21:16

KezdőlapF1Brutális intézkedések után a Volkswagen az Audi F1-es projektjét is elkaszálhatja?

Brutális intézkedések után a Volkswagen az Audi F1-es projektjét is elkaszálhatja?

-

Komoly dilemmával nézhet szembe a Volkswagen-konszern az Audi Forma–1-es projektje miatt.

A Volkswagen konszern hétfőn jelentette be, hogy a cég 87 éves történetében példátlan megszorításokat eszközölve három németországi gyárukat is bezárják, 20 ezer embert bocsátanak el és fizetéscsökkentések is lesznek, amivel éves szinten 4 milliárd eurót spórolnak. Hogy minderre miért van szükség, annak okai a következők: dízelbotrány miatti büntetések; infláció; eladások drámai visszaesése az Európán kívüli országokban, különösen Kínában; a nehézkes átállás az elektromos hajtásra; németországi gazdasági visszaesés; és a kínai autógyártók térnyerése.

Ilyen hatalmas megszorítások esetén egy autógyártó pedig mindig a „nem létfontosságú” területeken kezdi a spórolást, a motorsport-tevékenység pedig ilyen. Láthattuk már ezt több nagy gyártó, például a Honda, a BMW és a Toyota kiszállásakor is az F1-ben, és a Volkswagentől is, amikor a dízelbotrány hatására a 2017-es szezon előtt kiszálltak a rali-világbajnokságból és az Audi, valamint Porsche révén a hosszútávú-világbajnokságból (WEC).

Forma-1, Audi
Veszélybe került az F1-es projekt? / Fotó: Audi AG

A hétfői bejelentés után így igencsak erősen felmerül a 2026-os F1-es beszállás létjogosultsága az Audi márkával, amelyet csak bonyolít, hogy az idei év elején végbement a Sauber 100%-os felvásárlása, így a 2022-es bejelentés óta több százmillió, ha nem milliárd eurót költött a Volkswagen konszern az F1-es projektre. Amennyiben nem térnek el a tervtől és 2026-ban az Audival megérkeznek, azzal borzasztó üzenetet közvetítenek a külvilág és a saját dolgozóik felé is, hiszen a folytatásban is hatalmas összegeket kellene költeniük, ami totálisan ellentétes a Volkswagen fennállása óta példátlan megszorító intézkedésekkel.

Az ésszerű döntés így a csapat eladása lenne, amivel mérsékelhetnék a veszteségeket, az Auto Hebdo szerint ugyanakkor kockázathatnak is és játszhatnak arra, hogy az F1 népszerűsége fellendíti az eladásokat (különösen Ázsiában). Ehhez szerintük remek partner lehetne Csou Kuan-jü, a sportág első és eddigi egyetlen kínai pilótája, aki harmadik éve a Sauber-istálló tagja. Eddig a legtöbben biztosra vették, hogy Csounak távoznia kell az idei szezon végén, de a hétfői fejlemények akár helyzetbe is hozhatják őt, hiszen a segítségével az Audi nagyot szakíthat Kínában.

Mivel a megszorítások híre még friss, egyelőre nem érkezett reakció az Audi részéről, de biztos, hogy a hétvégi Brazil Nagydíjon elő fog kerülni a téma az F1-es paddockban, így a hétvégén akár többet is megtudhatunk.

Komoly hibát követett el az Audi a korábbi F1-es csapatfőnök szerint

Katar is képbe kerülhet?

Amíg az érintette is megszólalnak – ha megszólalnak –, nézzük meg, mit írt az egyik legelismertebb Forma–1-es újságíró, Joe Saward október 15-én megjelent blogbejegyzésében Audi-ügyben. Az általában jól értesült veterán arról számolt be, hogy értesülései szerint megfelelő ajánlat esetén új gazdára találhat a projekt, mivel „régóta világos, hogy az Audi F1-es projektje nem mindenkinél népszerű (vagy talán senkinél sem) a Volkswagen konszernen belül, és azóta még inkább ez a helyzet, hogy mindkét cég pénzügyi nehézségekbe ütközött a bezuhant kínai eladások miatt.”

Saward ezután felhívta arra a gyakran elfelejtett tényre a figyelmet, hogy a katari kormány 17%-os szavazati részesedéssel rendelkezik a Volkswagenben, amivel a Porsche-család (53,3%) és Alsó-Szászország szövetségi tartománya (20%) után a harmadik legnagyobb részvényes. Ezért úgy véli, az egyik lehetőség lenne eladni az F1-es istállót Katarnak, amely megtartaná az Audi márkanevet, a Volkswagen így elkerülhetné az arcvesztést.4 milliárd eurót spórolnak azzal, hogy „Van némi óvatosság egy ilyen forgatókönyv esetén a Németországban a Bayern München futballklub katari szponzorációja okán tapasztalt ellenállás miatt, de úgy hírlik, a Porsche-család bizonyos mértékig támogatja az F1-es részvételt – hogy ezzel promotálják az üzletet –, noha mindig is nagyobb értelme lett volna, ha ez egy Porsche-projekt Audi helyett. Végül a Porsche Red Bull-lal tervezett együttműködése nem valósult meg, majd az Audi felvásárolta a Saubert, noha akik ebben a döntésben szerepet játszottak, már nincsenek a vállalatnál” – írja Saward.

Az Audi tehát most abban a helyzetben van, hogy már nem igazán akarja az egész F1-es projektet, amire a Forma–1-ben egyre hangsúlyosabban jelen levő, saját állandó versennyel rendelkező Katar lehet a megoldás.

Büntetés várhat Verstappenre a Brazil Nagydíjon

Friss