Szenzációs részleteket tartalmazó interjút készített nemrég André Lottererrel a The-Race.com.
Tavaly, 43 évesen kétszeres endurance-világbajnok lett, de a Porsche nem tartotta meg, így a Hyundai új WEC-programjában folytatja a pályafutását André Lotterer, akinek a neve annyira összeforrt a hosszú távú versenyzéssel, hogy egyre kevesebben emlékeznek arra, hogy jelentős formaautós karrier áll a háta mögött, a 2000-es évek elején pedig a Jaguar tesztpilótájaként attól sem állt távol, hogy megtegye azt a bizonyos utolsó lépést, és bekerüljön a száguldó cirkuszba. Ez végül akkor nem jött össze, ám 2014-ben, a Belga Nagydíjon végül kipipálhatta az F1-es szereplést a Caterhammel, noha a versenyen mindössze 1,5 kör jutott neki. Ezután a szezonzárón is számítottak volna rá, ám azt már nem vállalta, mert eléggé nagy csalódásként élte meg a hibrid-autó teljesítményét, és úgy döntött, hogy inkább a hosszú távú versenyzésre koncentrál.
Bővebben Lotterer caterhames cameójáról:
A világ legolcsóbb fizetős pilótája Indy 500-győztest vert, majd inkább hátat fordított az F1-nek
Na de most ugorjunk vissza az időben arra a bizonyos jaguaros lehetőségre. Lotterer 1998-ban és 1999-ben német Formula BMW Junior bajnok lett, majd 2000-ben már a német F3-ban versenyzett, ahol az összetett negyedik helyén végzett. Ekkor már a Red Bull és Helmut Marko is érdeklődött iránta és tesztet ajánlott neki az F3000-es csapatában, de menedzserének jaguaros kapcsolatait kihasználva Lotterer inkább a brit F3 mellett döntött, mert hamar nyilvánvalóvá vált, hogy a nála egy évvel idősebb James Courtney-val számos tesztlehetőséget kaphat a második F1-es idényét taposó márkánál.
Miután egy örömlányos incidens miatt 2001 májusában a Jaguar menesztette tesztpilótai állásából Tomas Schecktert, az 1979-es világbajnok Jody Scheckter fiát, Courtney és Lotterer vették át az ő feladatait is, ami jóval több tesztet jelentett. Az áttörés egy monzai teszten jött el, ahol Lotterer a beteg Eddie Irvine helyére beugorva nagyon jól teljesített, komoly benyomást téve a Jaguarra és más csapatokra.
Egy silverstone-i teszten, 2001. június 13-án
„Egyáltalán nem néztek ki rosszul a dolgok, de aztán teljesen kicserélődött a menedzsment, Niki Lauda érkezett, és a két ember, aki támogatott engem, szintén elment vagy más dolgokra koncentrált. Azt hiszem, csak nem voltam jókor jó helyen” – nyilatkozta Lotterer a The-Race.com-nak
Ennek ellenére a 2002-es szezon során is folytatta a tesztelést a Jaguarnak, miközben egyéb, olykor igen megmosolyogtató feladatokat is el kellett látnia. „Az egyik versenyen Eddie szólt, hogy a verseny végén vegyem fel a parc fermé mellett egy robogóval, hogy elvihessem a pálya egy stratégiai pontjára, ahol Enrico [Zanarini, Irvine menedzsere] várta egy bérelt autóval. Így kikerülte a dugót és el tudott jutni Saint Tropez-ba. Semmi megbeszélés, semmi köszönés, elképesztő volt, tényleg.”
„Jól kijöttem Eddie-vel, noha elsőre tudomást sem vett rólam, mondván csak egy újabb kölyök vagyok. De amikor lenyúltam az egyik barátnőjét, elkezdett kicsit jobban tisztelni.”
Lotterer utólag kissé sajnálja, hogy nem volt rámenősebb és követelt ki magának valahol egy lehetőséget, miközben a Sauber például tesztet ajánlott neki, de amikor Felipe Massa nagyon jól ment az azt megelőző teszten, Lotterer menedzsere úgy vélte, ha elmennek és rosszabbak lesznek a brazilnál, az nem lesz előnyös nekik. „Visszatekintve meg kellett volna csinálnom a tesztet, mert a Sauber érdeklődött. Talán az a lecke ebből, hogy kicsit jobba a saját kezembe kellett volna vennem a dolgokat ahelyett, hogy a menedzsmentemre támaszkodok. Talán egy kicsit túl szégyellős voltam ehhez, vagy azt gondoltam, működni fog azokkal, akikkel vagyok, de végül nem így lett.”
Irvine (balra) és Lotterer a 2002-es Brit Nagydíjon
2002 novemberében még vendégszerepelt egyet a CART-ban, 2003-ra pedig Japán felé vette az irányt a Formula Nipponba (ma már Super Formula), ahonnan korábban többeknek is összejött a váltás az F1-be (például Irvine-nak), ám ekkorra az F1-es csapatok már kevésbé figyelték az első számú japán formaautós szériát. Lotterer azonban jól érezte magát és eredményes is volt: nyolc szezonon keresztül egyszer sem végzett az összetett hatodik helyén kívül, míg végül 2011-ben bajnok lett. Összesen 15 szezont húzott le, amelyek során 23 győzelmet ért el.
Az igazán nagy sikerek azonban csak ezután jöttek a három Le Mans-i 24 óráson elért győzelem és két WEC-világbajnoki cím képében, miközben 2017 és 2023 között a Techeetah, a Porsche és az Andretti színeiben 8 dobogót is elért a Formula E-ben.
Laudának a vízért is fizetnie kellett – elképesztő sztorik a Ford-vírus terjedéséről a Jaguarnál