Christian Horner Red Bull-csapatfőnöki pályafutása meglehetősen hirtelen ért véget, az F1-ben töltött időszaka viszont aligha zárult le. Az 51 éves szakemberre ugyanis igencsak nagy lehet a kereslet.
Ahogyan arról mi is beszámoltunk, a Red Bull eltávolította Christian Hornert F1-es istállójának csapatfőnöki székéből. Ezzel egy 20 és fél éves történet végére került pont, és bár a vége valóban nem volt szép, összességében számtalan sikert értek el közösen. A kérdés már csak az, hogy ez milyen hatással lesz az érintettek jövőjére nézve.
Véget ért egy korszak a Red Bullnál, kirúgták a csapatfőnököt
Az már tény, hogy a bikások irányítását Laurent Mekies veszi át, azt pedig nehéz megmondani, hogy a francia szakember mit fog kezdeni a helyzettel. Éppen ezért jelen cikkben elődjével foglalkozunk, aki ugyan jelenleg továbbra is a Red Bull alkalmazásában áll, de nehéz elképzelni, hogy ez így is marad. Ebben az esetben pedig nyilvánvalóan felszabadul.
A The-Race.com értesülései szerint Horner nem fogja elsietni a döntést, és a következő hónapokban sok időt fog otthon tölteni, miután az elmúlt másfél év eseményei a magánéletére is hatással voltak. Emellett az is valószínűsíthető, hogy a szerződése megtiltja neki, hogy távozása után azonnal munkát vállaljon máshol, de nyilvánvalóan ez sem fogja őt örökké korlátozni.
Hornernek még csak meg sem magyarázta a Red Bull, miért rúgták ki
Ennek tudatában meglepő lenne, ha előbb-utóbb nem tűnne fel egy másik F1-es istállónál. Ezzel kapcsolatban sokaknak alighanem óhatatlanul a Ferrari jut eszébe, hiszen a maranellóiak korábban megkörnyékezték őt. Akkor nemet mondott az ajánlatra, most pedig állítólag nincs kapcsolat a felek között, ezzel együtt az is tény, hogy a Scuderiát irányító Frédéric Vasseur szerződése az idei év végén lejár, ráadásul az olasz sajtó nemrég össztüzet indított vele szemben. Horner Silverstone-ban megvédte kollégáját.
„Minden szervezetben rendkívül fontos a stabilitás – nyilatkozta a Brit Nagydíj csapatfőnöki sajtótájékoztatóján. – Nálunk huszonegy éve stabilitás van, és ez hozta meg azokat az eredményeket, amelyeket elértünk. Fred nagyon jó képességű menedzser. A Ferrari képében nyilvánvalóan egy olyan csapatot irányít, amely gyakorlatilag egy nemzeti istálló, amivel együtt jár az elvárás és a nyomás. Még viszonylag új neki ez a szerepkör, és időbe telik, amíg kialakítja a megfelelő folyamatokat és kultúrát, illetve a megfelelő embereket teszi pozícióba. Ebben a szakmában nincsenek csodafegyverek. Az egész arról szól, hogy egy csapatnyi ember együtt, egy cél érdekében dolgozzon. A Ferrarinál ráadásul a nemzet elvárásai is növelik a terhet.”
Horner akkor még nem tudta, hogy néhány nappal később mi vár rá, jó kérdés, hogy ellenkező esetben hogyan fogalmazott volna. Az mindenesetre biztos, hogy innentől kezdve nem utasíthatja vissza a Ferrarit – és más csapatot sem – ugyanazzal az indokkal, mint három éve, miszerint ragaszkodik a Red Bullhoz, Az pedig korántsem lenne meglepő, ha előbb-utóbb ismét rákerülne az olasz márka elnökének, John Elkann-nak a radarjára.
Más szempontból viszont talán nem is a maranellóiaknál adná magát a legjobban a szerződtetése, hanem az Alpine-nál, ahol most már évek óta nem tudnak kialakítani stabil szervezetet. A brit szakportál szerint Horner minimum megfontolni hajlandó ezt az opciót, az viszont elképzelhetetlennek tűnik, hogy Flavio Briatore bármilyen szinten is a felettese legyen. A szintén idős Helmut Marko ugyanis bizonyos szempontból szintén felette állt, és az utolsó években egyértelmű volt a konfliktus kettőjük között.
A hivatkozott cikk azt is hangsúlyozza, hogy a jövőre debütáló új technikai szabályok nagyban meghatározhatják, hogy mi és mikor történik. Amikor ugyanis egyértelművé válnak az erőviszonyok, a pilótakeringő mellett a csapatvezetők között is törvényszerű lehet a vándorlás, főleg azon istállók esetében, akik csalódást keltően kezdik az új korszakot.
Horner tapasztalata pedig ebből a szempontból is értékes lehet, hiszen a Red Bullnál nemcsak csapatfőnök, hanem vezérigazgató is volt, és az ő irányításával épült ki az a hatalmas vállalat, amelynek technológiai részlege már jóval többről szól a Forma–1-es autó tervezésénél és építésénél. Ott van például a Red Bull Powertrains, a bikások motorrészlege, amelynek révén jövőre már saját motorral indulnak. Ezt az átállást szintén az 51 esztendős szakember vezényelte le.
Horner nagy dicsőségről beszélt a Red Bulltól búcsúzva, a riválisokat is méltatta
Persze a másik oldalról nézve Horner vesztét bizonyos szempontból a túl nagy hatalom okozta, de kétségtelenül bizonyította, hogy tudja, miként kell egy kiscsapatból nagycsapatot csinálni, ami szinte bármelyik csapat számára vonzó lehet. A kulcskérdés, hogy megkapja-e azt a mértékű kontrollt, amely a Red Bullnál megvolt neki, és amelyben deklaráltan hisz.
„Van egy világos struktúrám… ahol a fő részlegek nekem jelentenek – felelte Silverstone-ban arra a kérdésre, hogy csapata mennyire központosított, és hogy ezt tartja-e a legjobb megoldásnak. – Ez a felállás a pályán és azon kívül is hihetetlenül jól bevált számunkra. Nagyon szűk a felső vezetésünk, nagyon erős a struktúránk. Az erősségünk a mélységben rejlik. Nem érezzük, hogy változtatni vagy finomítani kellene rajta, én biztosan nem. Szervezetileg természetesen mindent hangolunk és optimalizálunk, de a struktúránk nagyon is egyértelmű.”
Verstappen szempontjából elvileg semmi sem változik Horner távozása után
Az teljesen világos, hogy ez a szemlélet az utóbbi másfél évben nem hozta meg a sikereket, előtte viszont igen. Éppen ezért valószínűsíthető, hogy lenne olyan csapattulajdonos, aki biztosítaná neki azokat a körülményeket, amelyek segítségével megvalósíthatja az elképzeléseit. Pláne abban az esetben, ha valamelyik élcsapat nagyon rosszul kezdi a következő évet.
20 év, és ami mögötte van – íme a hirtelen lezárult Horner-korszak legfontosabb számai