2024. április 25. 13:59

KezdőlapERCBarum Rally – minden információ a versenyről

Barum Rally – minden információ a versenyről

-

Az 51. Barum Rallyn tucatnyi magyar páros indul, és már Európa-bajnokként rajtol el Llarena Efrén és Sara Fernandez.

1984 óta a Rally Európa-bajnokság része a Barum Rally, amely a szűk, tempós, ám nagyon dobálós és sokszor töredezett aszfalttal borított pályáiról ismert. A különleges gyorsaságikat természetesen a hazai pilóták ismerik a legjobban.

A Barum ásza Jan Kopecky. A cseh pilóta kilencszer nyerte meg a versenyt és összesen 11 alkalommal állt a dobogó tetején. 92 gyorsasági győzelem áll a neve mellett, és a rossz hír a vetélytársaknak, hogy 4-es rajtszámmal ebben az évben is ott van a nevezési listán. Nem lesz könnyű legyőzni, utoljára ez 2014-ben állt más győztes a Barum Rally dobogójának tetején, igaz, ekkor Kopecky csak előfutó volt… viszont akkor a mezőnyben ott volt Ott Tanak, Esapekka Lappi vagy éppen Craig Breen is. A győztes pedig Vaclav Pech lett, az első ötben pedig akkor is négy cseh versenyző volt. Talán nem is kell tovább bizonygatni, hogy mennyit számít itt a pályaismeret.

Fotó: Csomós Mixi

Magyar elsőség a Barumon

A Barum győztesei között mindenképp meg kell említeni Ferjáncz Attilát is, 1987-ben Tandari Jánossal megnyerték a versenyt az Audi Quattroval. A Renault 5-tel 1978-ban, a Lancia Deltával pedig 1990-ben jutottak el a Barum dobogójára.

Magyarok ebben az évben is szép számmal lesznek. Herczig Norbert újra Ferencz Ramónnal versenyez, tavaly negyedikek lettek itt, mindössze 3.8 másodpercre voltak a dobogótól. Csomós Mixiék autója is elkészült, László Martin és Berendi Dávid pedig szintén egy Rally2-es Skoda Fabiával indul. Herczig Patrik és Varga Kristóf a Clio Trophy utolsó versenyét teljesíti ezen a hétvégén. Az Ypres után nem pihen László Zoltán sem, Bán Viktorral együtt a Ford Fiesta Rally3-mal állnak rajthoz. Vogel Adrienn és Maricsek Miklós idei első ERC versenyükre készülnek a Ford Fiesta Rally4-gyel. Nevezett a Barumra Bartha Nándor és Farkas Martin is, ők egy Peugeot 206 RC-vel állnak rajthoz. Érdemes lesz a Historic mezőnyt is figyelni, itt öt magyar páros van a nevezési listán, így összesen 12 magyar duónak szurkolhatunk.

Ennyi magyarért már autóba is lehet pattanni, a verseny központja Zlín mindössze szűk négyórányi autóútra van Budapesttől.

László Martin

202 kilométer gyorsasági

A 2022-es Barum Rallyn 13 gyorsaságit jelöltek ki a szervezők. Péntek este egy városi gyorsasági, majd szombaton hat szakasz 106 kilométerrel szerepel a programban. A vasárnapi zárónapon is hat gyorsasági lesz, 95 kilométernyi össztávval.

Bajnokként rajtolnak

A cél az, hogy a hétvégén megnyerjem a bajnokságot. De egyáltalán nem érzek nyomást. A dobogóért akarunk küzdeni, de csak a saját versenyünkre koncentrálunk, aztán meglátjuk, hogy alakul” – mondta Llarena Efrén a verseny előtt két nappal, de arra álmában sem gondolt, hogy már bajnokként áll fel a rajtdobogóra. Tempestini a verseny előtt visszalépett, ezzel a spanyol duó előnye behozhatatlan lett.

Szavakat sem találok” – mondta Efrén Llarena a Rally Európa-bajnokság honlapjának. ” Ez egy álom, mely négy éve kezdődött, amikor mi indultunk először a Spanyol Rally Team színeiben az Eb-n. Később sikerült megnyernünk az ERC3 junior és ERC3 bajnokságot, most pedig az abszolút bajnokságot nyertük. Ez fantasztikus!”

Llarena
Fotó: @World / Red Bull Content Pool

A cseh csodagyerek

Érdemes lesz a hétvégén figyelni Eric Cais teljesítményét. A cseh versenyző tavaly 20 másodperccel vezette a versenyt, amikor az utolsó kilométereken kiesett, ezzel elveszítette a már biztosnak látszó győzelmet. Idén Monte Carloban abszolút kilencedik lett, azóta viszont felejthető a szezonja. A Barumra biztosan nagyon készül, van itt egy befejezetlen ügye.

Forrás:fiaerc.com