KezdőlapF1Schumacher elcsalta, vagy megakadályozta a csalást? – 30 éves a 94-es ausztráliai botrány

Schumacher elcsalta, vagy megakadályozta a csalást? – 30 éves a 94-es ausztráliai botrány

-

Michael Schumacher 30 évvel ezelőtt ezen a napon biztosította be az 1994-es F1-es világbajnoki címet azzal, hogy nekiment Damon Hillnek. Ez önmagában leírva úgy fest, mintha a később hét vb-címig jutó német csalással nyert volna, ám a teljes szezont vizsgálva inkább az az érthetetlen, hogy miként nem dőlt már el korábban a javára a küzdelem.

30 évvel ezelőtt, 1994. november 13-án nyerte meg hétből az első F1-es világbajnoki címét Michael Schumacher, ám ahelyett, hogy ez a nap évről évre a német pilóta és csapata teljesítményének dicsőítéséről szólna, rendre kiváló alkalmat ad arra – főleg a brit sajtónak –, hogy vérmérséklettől, szimpátiától, meggyőződéstől függően ki kisebbet, ki nagyobbat rúgjon a Damon Hill-lel az ausztráliai szezonzárón összeütköző, végül vb-címét ezzel bebiztosító versenyzőbe.

Matt Bishop, az F1 Racing korábbi főszerkesztője, illetve a McLaren és az Aston Martin volt kommunikációs igazgatója például a Motor Sport Magazin hasábjain „Michael Schumacher legpiszkosabb trükkjei: F1-es futamok, amelyek megszégyenítettek egy bajnokot” címmel egyenesen ötös gyűjtéssel jelentkezett az évforduló kapcsán Schumacher gaztetteiről, amelyeket természetesen gonosz szándék által vezérelt, előre kitervelten elkövetett gyilkossági kísérletekként aposztrofált.

Brawn ötlete volt Schumacher 2006-os monacói csalása? – a német később beismerte a szándékosságot

Bishopnál az Adelaide-ben történtek az ötödik helyet érdemelték ki Mika Häkkinen 2000-es spái blokkolása; a Jacques Villeneuve elleni 1997-es jerezi ütközés, a 2006-os monacói időmérőn történt leparkolás és Rubens Barrichello 2010-es hungaroringi falra szorítása mögött, mielőtt az írás végén megjegyezte: „Hála Istennek, hogy soha nem ölt meg senkit, ennek ellenére kívánunk neki minden jót (igen, többes számban – a szerk.), bár sérülése miatt már nem olyan, mint volt, és úgy véljük, többé már nem is lesz.” 

Schumacher a 94-es szezon megérdemelt győztese

A cikkünk tárgya ugyan nem Michael Schumacher teljes pályafutásának felidézése, hanem az 1994-es szezon végjátéka, de az ott történteket sem lehet értelmezni a Bishop által is felemlegetett esetek nélkül, amelyek előre kitervelt gaztettek helyett inkább voltak egy minden munkatársa által kedvelt, a csapatáért tűzbe menő, végtelenül szorgalmas és tehetséges pilóta hiányosságai, mintsem gonoszságának megtestesülése. Mert az tény, hogy Schumacher követett el sportszerűtlen dolgokat – a Bishop által felsorolt mind az öt eset ilyen –, ám ezeket sokkal inkább a pillanat hevében hozott rossz döntés, téves helyzetfelismerés és adott esetben kétségbeesés szülte.

Most akkor Schumacher csalással lett világbajnok 1994-ben? – itt a magyarázat

Ez persze még nem menti fel Schumachert, de sokak szemében talán megbocsáthatóbb hibázni azért, mert nem akarjuk cserbenhagyni az értünk küzdő százakat, mint előre kitervelten csalni. Persze ettől még a büntetés mindkét esetben indokolt, ami Schumacher legtöbb botlása után jött is: 2006-ban a mezőny végére száműzték a pole pozícióból; 97-ben elvették az összes pontját; 2010-ben pedig rajtbüntetést kapott. A 94-es ausztráliai ütközésért azonban nem kapott semmit, így lényegében Hill kiütésével nyerte meg a világbajnoki címet.

Az igazság azonban az, hogy az 1994-es világbajnoki csatának el sem szabadott volna jutnia a szezonzáróig, és Schumachernek a teljesítménye alapján már korábban meg kellett volna nyernie a címet. A Brit Nagydíjról azonban nevetséges körülmények között zárták ki utólag, így ugrott a 2. helye és az azért járó 6 pont, majd emellé eltiltották két versenytől is, ráadásul nem tölthette le azt a számára legkedvezőbb helyszínen (aztán Portugáliában és Monzában nem áll rajthoz, Hill mindkétszer nyert, és hozott rajta 20 pontot). Irreális büntetés lett volna ez még akkor is, ha Schumacher és a Benetton szabálytalanságot követett volna el Silverstone-ban, de a valóságban semmit nem tettek, csak az FIA rajtuk verte el a saját inkompetenciáját.

Ennek tükrében érdemes kontextusba helyezni a napra pontosan 30 évvel ezelőtt történteket, amelyekről alábbi cikkünkben írtunk részletesen:

Schumacher hibázott, de az igazi botrány az lett volna, ha nem ő lesz a világbajnok 1994-ben

Friss