back to top
2025. április 19. 02:13
Többi

    KezdőlapF1Különleges évfordulóra hangolva vezette Ayrton Senna legendás autóját az unokaöccse (videó)

    Különleges évfordulóra hangolva vezette Ayrton Senna legendás autóját az unokaöccse (videó)

    -

    Ayrton Senna közel 40 éve nyerte élete első futamát a Forma–1-ben, a különleges évfordulóhoz közeledve Bruno Senna pedig pályára vitte az 1985-ös Lotust, de előtte még elmondta, milyen érzés nagybátyja korábbi autóit vezetni.

    Az elmúlt hétvégén felemelő pillanatoknak lehettek tanúi azok, akik ott voltak a Forma–1-es Bahreini Nagydíjon, hiszen Jackie Stewart bemutatókört tett meg 1973-as világbajnok Tyrrelljében. A 85 esztendős háromszoros világbajnok ráadásul egy olyan sisakot, viselt, amelyen mind a 20 még élő F1-es világbajnok aláírása szerepelt, köztük Michael Schumacheré is (noha az inkább volt egy monogram, mint a hétszeres világbajnok egykori szignója, de a körülmények ismeretében ez érthető). A sisakot elárverezik, a befolyt összeg pedig a skót legenda Race Against Dementia nevű alapítványát támogatja.

    De nemcsak Bahreinben, hanem Goodwoodban, a 82. Members’ Meetingen is számos autócsodát láthattak az érdeklődők. A goodwoodi autós rendezvényeken rendre feltűnnek egykori F1-es gépek, így ebből a szempontból nem volt egyedülálló, hogy Bruno Senna, Ayrton Senna unokaöccse is autóba pattant, hogy nagybátyja egyik korábbi versenygépét vezesse, ám mivel ez az autó az a Lotus 97T volt, amellyel Senna szinte napra pontosan 40 évvel ezelőtt, 1985. április 21-én pályafutása első F1-es sikerét érte el, ez a bemutató mégis különlegesebb volt a szokottnál.

    Visszaemlékezésünk Ayrton Senna első F1-es győzelmére:

    Többször majdnem falnak ment, de Senna a problémák ellenére is végleg az eső királya lett

    „Ayrton sok autóját van lehetőségem vezetni, és mindegyiknek megvan a maga jelentősége, de egyes autók, tudják, az első győzelemé, az első bajnoki címé, még az első pole pozícióé is, különleges érzést adnak, szinte már megidézik azt, hogy mit érzett ő, amikor ezeket az eredményeket elérte. Az, hogy vezethetem ezt az autót… egyszerűen különleges, hogy megadhatom nemcsak magamnak, hanem mindenki másnak is a lehetőséget, hogy különleges autókat lássanak és átéljék ezt az élményt egy kicsit” – nyilatkozta Brunod Senna a goodwood.com-nak még a bemutató előtt.

    Az F1-ben 2010 és 2012 46 nagydíjon rajthoz álló brazil a 78. Members’ Meetingen már vezetett egy korábbi Ayrton-autót, az 1991-es világbajnok MP4/6-ost, miként számos alkalommal megtette már ezt egyéb rendezvényeken is.

    „Természetesen ezeket az autókat soha nem vezetjük a határon, történelmi gépek. Még ha nagyteljesítményűek is, az embernek rá kell hagyni egy kicsit. Ott a felelősség, hogy jól gondját viseld egy ilyen autónak, mert ritka, különleges, és nem akarsz semmi problémát. Ugyanakkor benned van az érzés, hogy vezesd és megérezd. Ez a két érzés eléggé éles kontrasztban áll egymással. Olykor van lehetőség kicsit jobban odalépni, olykor pedig jobban kell vigyázni. Most a fő cél az lesz, hogy szórakozzunk, élvezzük, és mindenkiben jó érzéseket ébresszünk” – folytatta.

    Brundo Senna a Lotusban, Goodwoodban:

    „A fő dolog, amit érzel, amikor ezeket az autókat vezeted, amikor megtapasztalod őket, az az, hogy mennyire másak, és mennyire nehéz volt őket vezetni. A közelébe sem vagyok a határoknak, de olyan sok szempontból így is stresszes élmény. Ergonómiai szempontból nem annyira kényelmesek, mint a modern autók. Akkoriban akkora tehetséget igényelt azon a szinten vezetni, de közben annyi bátorságot és elhivatottságot is. Manapság készpénznek vesszük ezt, mert bármit vezetünk, sok szempontból annyira könnyű. Stresszes, de tanulságos tapasztalat.”

    Bruno Senna ezután abba is belement, miért volt annyira nehéz dolga a 40 évvel ezelőtti mezőny tagjainak. „Ennek a korszaknak a turbós autóin hatalmas a turbólyuk. Nem hiszem, hogy az emberek felismerik, hogy mekkora erő szabadul rád egyik pillanatról a másikra. Rálépsz a gázra, van úgy 2-300 lóerőd, majd hirtelen már 700 (és ez csak a futamra vonatkozott, mert az időmérőn jóval 1000 lóerő feletti teljesítmény állt rendelkezésre – a szerk.). Meg kell jósolnod azt a pillanatot, amikor megjön az erő, és ha nem vagy a tapadás határán, ez elég nehéz. Különleges tehetség kellett hozzá, különösen az olyan pályákon, mint Monaco, ahol a versenyzők az idő nagy részében nem használták ki a maximális turbórásegítést, de Ayrton viszont a legtöbbször azzal ment. Annyi magabiztosság és tehetség kellett neki ahhoz, hogy kézben tartsa ezeket a szörnyetegeket.”

    Korábban Martin Brundle is igen érzékletesen leírta, milyen érzés volt ezeket az autókat időmérős körön vezetni:

    Ilyen volt 1300 lóerős szörnyetegekkel birkózni az F1 turbókorszakában

    Bruno Sennának nemsokára pedig újabb jelenése lesz az 1985-ös autóval, hiszen nagybátyja első győzelmének 40. évfordulóján Estorilban is meghajtja majd a Lotust.

    Friss