back to top
2024. november 22. 07:48

KezdőlapF1Néha visszanézi apja versenyeit – exkluzív interjú Mick Schumacherrel

Néha visszanézi apja versenyeit – exkluzív interjú Mick Schumacherrel

-

Mick Schumacher néha a YouTube-on is megnéz egy-egy korábbi futamot, miként az is előfordul, hogy visszanézi édesapja versenyeit, de bármennyire is hiányzik neki mondjuk a tisztán belső égésű motorokkal hajtott autók hangja, inkább a jövőbe tekint. Erről is beszélgettünk a Mercedes 24 esztendős tartalékpilótájával.

Azzal, hogy nem jutott versenyzői üléshez, miután a tavalyi szezon végén távozott a Haastól, Mick Schumacher kikerült a rivaldafényből, ám ettől még mozgalmasan telnek a napjai. A Mercedes tartalékpilótájaként hétről hétre a csapat szimulátorában igyekszik kamatoztatni 43 F1-es futamnyi tapasztalatát, és igyekszik segíteni a versenyhétvégéken Lewis Hamiltont és George Russellt, a brackley-iek két versenyzőjét. Emellett pedig természetesen ott van a nagydíjak helyszínén, készenlétben arra az esetre, ha bármelyik pilóta helyett be kell ugrania.

Merthogy a 24 esztendős versenyző fő célja természetesen az, hogy újra a mezőny tagja legyen, ehhez pedig jelenlegi szerepkörében igyekszik a lehető legtöbb tudást magába szívni, és profitálni abból, hogy az elmúlt évtized legeredményesebb Forma-1-es csapatának tagja. Azé a csapaté, amelynek alapjait édesapja fektette le. Többek között erről is beszélt lapunknak az Osztrák Nagydíjon adott exkluzív interjúban.

Mick Schumacher, Mercedes, Osztrák Nagydíj
Mick Schumacherrel az Osztrák Nagydíjon ülhettünk le beszélgetni   Fotó: Gergely Makai Photography

MD: Gyerekként ön is úgy oda volt a Forma-1-ért és a sportág történetéért, mint barátja, Sebastian Vettel – akiről köztudott, hogy fiatalon is nagyon érdekelte az F1 – vagy elsősorban inkább az édesapja miatt követte a futamokat?

MSC: Nem csak miatta. Azért néztem, mert szerettem és szeretem a versenyzést. Nem mondanám, hogy rengeteget tudok a motorsport történelméről, de azért elég sokat. Tudom, hogy vannak versenyzők, akik semmit sem tudnak, és vannak, akik szinte mindent. Én valahol középen helyezkedek el. Nekem a vezetés élvezete mindig fontosabb volt

MD: Akkor nem az a típus, aki a YouTube-on régi versenyek felvételeit nézegeti.

MSC: Néha szoktam. Az édesapám összes versenyének felvétele megvan nekünk otthon, és néha igazán különleges nosztalgiázni egy kicsit. Vagy amikor egyedül találom magam a szobámban és bekapcsolom a tévében a Sky Sports F1-es csatornáját, amelyen időről időre régi futamokat mutatnak, azt is megnézem. Szóval előfordul, amikor élvezettel nézek vissza korábbi versenyeket.

MD: Mire emlékszik abból az időszakból és azokból az évekből, amelyekben az édesapja a Mercedesnél versenyzett? Gyanítom, nézte a futamokat.

MSC: Igen, és néhány futamon személyesen is jelen voltam. Nyilván inkognitóban, de ott voltam, láttam a versenyeket, eltöltöttem egy kis időt a megbeszéléseken és a garázsban is. Kedves emlékeket őrzök arról az időszakról, és remek érzés, hogy most én is a Mercedes-család tagja lehetek.

Michael Schumacher, Nico Rosberg, Mercedes, Spanyol Nagydíj, 2011
Michael Schumacher és Nico Rosberg a 2011-es Spanyol Nagydíjon  Fotó: Mercedes

MD: A jelenlegi generációs autók mellett az édesapja több korábbi versenygépét is vezethette már a Ferrari F2004-estől kezdve, az F2003-GA-n át az 1994-es Benettonig. Milyennek képzeli el az ideális Forma-1-es autót, amelyben a motortól kezdve a méreteken át mindent ön határozhatna meg?

MSC: Ez nehéz kérdés. Szerintem minden korszaknak megvan a maga különlegessége, ezért nehéz kiválogatni, hogy melyikből mit látnék szívesen egy autón. Szerintem a legjobb kocsi mindig a következő, mert a Forma-1 erről szól. A fejlődésről, és hogy mi lesz a jövőben a következő lépés. Nyilván megvannak az érzelmi kötődések a múlthoz, és nem is akarnám megváltoztatni azt.

MD: Sokan a V10-es, V12-esek motorok hangja miatt szeretik újranézni a régebbi futamokat. Önnek is hiányzik a brutális hanghatás?

MSC: Természetesen hiányzik, mert ha a Forma-1-re gondolok, akkor a V10-es, V8-as motorok korszaka ugrik be. Remélhetőleg a jövőben újra elindulhatunk ebbe az irányba, másfelől viszont a sportág folyamatosan fejlődik, a hibridek pedig az eddigi leghatékonyabb és leginnovatívabb erőforrások.

Mick Schumacher, Mercedes, teszt, Pirelli, Barcelona
Már az idei autót is vezette  Fotó: Pirelli

Majer Dániel: Sprinthétvégéről lévén szó (ilyenkor az autókon a pénteki időmérő edzés kezdetétől nem lehet lényegi változtatásokat végrehajtani) most nem szimulátorozással töltötte az elmúlt éjszakát, de gyakran olvashatunk arról, hogy a legtöbbször akár hajnali kettőig, vagy még tovább rója a köröket a Mercedes angliai központjában, hogy segítse a csapatot a megfelelő beállítások megtalálásában. Mennyire igényelnek különleges felkészülést ezek az éjjeli műszakok, szokott mondjuk többet aludni előtte?

Mick Schumacher: Reggel ilyenkor sem tudok tovább aludni, úgyhogy általában 8-9 körül kelek, és a hotelből nézem az első pénteki szabadedzést. A második edzés előtt szoktam megérkezni a Brackley-ben található gyár szimulátoros létesítményébe, és amíg a versenyzők a pályán köröznek, mi mindent előkészítünk, hogy amint véget ér a 60 perces gyakorlás, elkezdhessem a munkát a szimulátorban. Többnyire hajnali kettőig vezetek, majd amint vége a műszaknak, indulok a reptérre, és utazom a verseny helyszínére. A pályára szombaton reggel 7 óra körül szoktam megérkezni, ahol délelőtt 10 óráig alszom egyet, mivel az első megbeszélés csak 11-kor kezdődik. Szóval ilyenkor nem tudok sokat pihenni, de ha a pályán meglátszik a szimulátorban végzett munka eredménye, akkor boldogan beáldozom az alvást.

Ez aztán a munkamorál: Schumacher éjszakába nyúlóan dolgozott, reggel már a pályán volt

MD: A valódi autó vezetését természetesen semmi nem tudja pótolni, de azért a mai szimulátorok már nagyon fejlettek. Mennyire tudja formában tartani magát általuk egy beugrás esetére?

MSC: Az biztos, hogy segít benne maradni a körforgásban és az embernek ebbe is bele kell tennie a munkát, ugyanúgy visszajelzéseket kell adnia bizonyos problémákról. Szóval igen, remélhetőleg annyira formában tart, hogy ne legyenek kérdőjelek, ha be kell ülnöm a valódi autóba.

MD: Teszten már vezethette az idei Mercedest, de én most egy olyan autóról, az édesapja 2011-es Mercedeséről szeretném kérdezni, amit még csak ezután fog vezetni a goodwoodi sebességfesztiválon. Az üléspróbán már túl van a W02-esben, mit vár tőle, milyen élmény lesz menni vele?

MSC: Az üléspróbán minden nagyon simán ment, de előzetesen nincs nagyon mire számtani, hiszen Goodwooban vezetem, nem egy rendes pályán. A legfontosabb, hogy maradjon egyben a kocsi, úgyhogy nem fogom nyomni neki. Igyekszem majd élvezni, megmutatni az autót a nézőknek és közben a fesztivál részesévé válni. Még soha nem vettem részt rajta, viszont sok jót hallottam róla, ezért izgatottan várom, hogy én is megtapasztaljam.

KIKÖPÖTT APJA VOLT

A beszélgetés óta lezajlott az idei sebességfesztivál 
(Goodwood Festival of Speed), amelyen Mick Schumacher apja 12 évvel ezelőtti
sisakját és overálját használva vezette a Mercedes W12-est, és egy kicsit
fánkozott is a V8-as motorral hajtott versenygéppel. „A legfontosabb az, 
hogy maradjon egyben a kocsi, úgyhogy nem fogom nyomni neki. Igyekszem majd
élvezni, megmutatni az autót a nézőknek és közben a fesztivál részesévé
válni. Még soha nem vette részt rajta, ezért izgatottan várom” – mondta
lapunknak még Ausztriában. Egy biztos: tartotta a szavát, hiszen az autó
egyben maradt, a képek és videók tanúsága szerint pedig 
nagyon élvezte a bemutatót.

MD: A Forma-1 egyik hétszeres világbajnokának fiaként az F1 másik hétszeres világbajnokának csapattársa, miközben a sportág legsikeresebb csapatvezetője a főnöke. Hogyan igyekszik profitálni, hogy ilyen elképesztő tudásbázishoz férhet hozzá?

MSC: Nyilván próbálok magamba szívni annyi mindent, amennyit csak tudok. Fontos kiértékelni, hogy mik a fontos dolgok, amik segítenek a fejlődésben, és melyek nem. Jó elképzelésem van erről.

MD: Néhány éve a Beyond the Grid podcastban a Mercedes akkori kulcsemberei közül négyből hárman az édesapját nevezték meg, mint kedvenc pilótájukat, és mindegyikük elmondta, milyen hatalmas hozzájárulása volt a csapat fejlődéséhez. Van bármi, amit a mai Mercedes-istállóban érzékel ebből?

MSC: Én továbbra is kitartok amellett, hogy az apám jelentős szerepet játszott abban, hogy ez a csapat ma ilyen, és számos olyan dologgal találom szembe magam, ami az ő jellemvonásaiból fakad. Ez egy csodálatos csapat, mindenki azonos célért küzd, ez teszi annyira lenyűgözővé.

Mick Schumacher, Mercedes, Osztrák Nagydíj
Fotó: Gergely Makai Photography

MD: Mika Häkkinen, Fernando Alonso és az ön jó barátja, Esteban Ocon is kihagyott egy szezont, miután egy vagy több évet versenyzett a Forma-1-ben, utóbbi ráadásul ez idő alatt önhöz hasonlóan a Mercedes harmadik számú pilótájaként dolgozott. Végül mindegyikük visszatért, előbbi kettő világbajnok lett. Erőt tud meríteni a példájukból, illetve beszélt velük esetleg a tapasztalataikról?

MSC: Igen, beszéltem velük, de nem szeretném elárulni a részleteket. Ez kétségtelenül kihívásokkal teli időszak nekem, de közben olyan is, amely során szerintem tanulhatok, a legjobb forgatókönyv pedig az lenne, ha a most megtanultakat idővel versenyeken kamatoztathatnám. Ezért dolgozunk.

MD: Hamarosan a Magyar Nagydíjra látogat a mezőny. Ön a Forma-3-ban, a Forma-2-ben és a Forma-1-ben is versenyzett már a Hungaroringen, 2019-ben pedig itt nyert először F2-es versenyt. Milyen emlékei vannak Budapestről és arról a napról?

MSC: Az egy jó nap volt. Tisztában voltam vele, hogy nem én voltam azon a futamon a leggyorsabb, de jól rajtoltam, vigyáztam a gumikra és Nobu (Macusita Nobuharu, korábbi Forma-2-es pilóta – a szerk.) előtt értem célba. Ő akkoriban sokkal tapasztaltabb volt nálam, jobban érezte az abroncsokat, úgyhogy jó érzés volt célba hozni a kocsit és nyerni. Emellett az azelőtti és az azutáni évben is jó élményekkel gazdagodtam Budapesten (2018-ban a Forma-3-as Eb-n egy, a 2020-as F2-es hétvégén két 3. hely volt a mérlege – a szerk), majd a Forma-1-ben és élveztem az ott töltött napokat. A Hungaroring jó pálya, élvezem rajta a vezetést, a szurkolók pedig nagyszerűek, szóval remek hely, várom, hogy ismét visszatérjek.

MD: A nagybátyja, Ralf Schumacher korábban elárulta, hogy nagyon sok mindenre nem emlékszik a saját Forma-1-es pályafutásából, mert mindig a következő versenyre, a következő tesztre koncentrált, és nem szakított időt arra, hogy megélje a pillanatokat. Ön próbált tudatosan figyelni arra akár az alsóbb kategóriákban, hogy kiélvezze a sikereket, vagy szintén mindig a következő lépésen járt az esze?

MSC: A siker és a győzelem érzése hajt előre. Amikor megnyertem a bajnoki címet a Forma-3-ban és a Forma-2-ben, az természetesen jó érzés volt, de közben tisztában voltam vele, hogy ez még csak az út eleje.

Friss