A 2008-as világbajnoki címet megszerezni szándékozó Felipe Massát képviselő ügyvéd elmondta: nincs bajuk Lewis Hamiltonnal, de haza akarják vinni a trófeát Brazíliába. Egyúttal arról is beszélt, hogy nem látják ennek akadályát amiatt, mert az FIA nem ad lehetőséget a futamok végeredményének ennyi idő elteltével történő utólagos megváltoztatására.
Mostanáig csak Felipe Massa nyilatkozatait olvashattuk vagy halhattuk azzal kapcsolatban, hogy a brazil pilóta miért tartja magát 2008 jogos Forma-1-es világbajnokának, de az Autosport megszólaltatta Bernardo Vianát a Ferrari korábbi pilótáját Brazíliában képviselő Sao Paulo Vieira Rezende Advogados ügyvédi irodától, aki több részletet is elárult a küszöbön álló perről.
Mint ismert, Massa azután döntötte el, hogy jogi útra tereli a 2008-as világbajnoki cím megszerzését, hogy Bernie Ecclestone tavasszal az F1-Insidernek adott interjúban elismerte: neki, Max Mosley FIA-elnöknek és Charlie Whiting versenyigazgatónak már 2008-ban tudomása volt arról, hogy a Renault-istálló elcsalta a Szingapúri Nagydíjat. A 92 esztendős üzletember kijelentette: ma már másképp cselekedne, és ahelyett, hogy a sportág érdekeit nézve eltussolná az ügyet, utólag töröltetné a futam eredményét, és Massának adná a világbajnoki címet.
Ez a nyilatkozat és egy korábbi, Charlie Whitinggal készült interjú (ebben ő is elismerte, hogy Nelson Piquet a 2008-as Brazil Nagydíj előtt a tudomására hozta, hogy fia szándékosan ment a falnak Szingapúrban, hogy ezzel segítse győzelemhez Fernando Alonsót) képezi Massa követeléseinek alapját, amellyel kapcsolatban most az ügyvéd is kijelentette: nem anyagi természetűek.
Massa megindította a támadást, ügyvédei akcióba lendültek az elbukott 2008-as vb-cím miatt
Viana ugyanis egy dologgal kapcsolatban hajthatatlan: Massa nem pénzt akar az őt ért kár miatt, hanem meg akarja változtatni a világbajnokság végkimenetelét, hogy Lewis Hamilton helyett őt ismerjék el a 2008-as szezon világbajnokának.
„A cél, hogy hazahozzuk a trófeát, nem pénzügyi természetű. Hogy elérjük ezt, több intézkedés fog történni különböző célokkal, egyesek információszerzés, mások nyilatkozatszerzés céljából. Azt akarjuk, hogy mindenre fény derüljön, ami 2008-ban és 2009-ben történt – mondta Viana. – Eléggé bízunk a rendelkezésre álló bizonyítékunkban, előítélet nélkül a további bizonyítékok iránt, amelyeket keresünk, és előítélet nélkül minden iránt, ami még napvilágot fog látni. Úgy tudjuk, hogy még több információ van, ami eddig nem került nyilvánosságra.”
Viana arra is válaszolt, hogy Massa nem hirtelen felindulásból indított jogi támadást az FIA és az F1 ellen, hanem nagyon alapos mérlegelést követően tette ezt, miután számos vezető sportjogi szakértő egyetértett abban, hogy van miért ehhez a lépéshez folyamodni. „Összeállítottunk egy remek, számos területet és hatáskört lefedő jogi csapatot, hogy elemezzünk a dolgokat. El akartunk jutni addig a következtetésig, hogy van-e jogos követelés, vagy nincs, és úgy hisszük, hogy stabil lábakon álló ügyünk van.”
Az Autosport megtudta, hogy Massa jogi csapatának tagja a világhírű sportjogi szakértő, Nick de Marco is, aki számos jelentős nemzetközi sportszervezet szolgálatában állt már, de a kereskedelmi és vállalati peres ügyek szakértőitől kezdve különböző jogi területek szakértőiig széles skálán mozog a csapatot alkotó jogászok sora, akit Viana a „legjobbakként” aposztrofált, és szerinte elég megnézni a neveket ahhoz, hogy világossá váljon, nem egy „random”, „alapot nélkülöző” ügyről van szó, mert máskülönben ezek a neves szakemberek nem javasolnák, hogy további lépéseket tegyenek.
Így tervelte ki a Renault a Massa vb-címébe kerülő 2008-as csalását
Nem úgy volt, hogy ilyesmit nem lehet?
Igen ám, de van-e egyáltalán lehetőség arra, hogy egy korábbi világbajnoki szezon eredményének megváltoztatását követeljék? Eddig úgy tudtuk, hogy nincs, és jelen állás szerint sem mutat semmi arra, hogy ez megváltozott volna, hiszen az FIA saját Nemzetközi Sportkódexe kimondja, hogy minden felülvizsgálati kérelmet legkésőbb 14 nappal az adott verseny után, illetve 4 nappal az FIA év végi díjátadója előtt be kell nyújtani. Emellett az FIA igazságszolgáltatási rendszere úgy működik, hogy a szövetség Nemzetközi Fellebbviteli Bírósága a legmagasabb hatóság, amely döntést hozhat ilyen ügyekben, és ezt mindenki elfogadja, aki részt vesz bármilyen FIA-sorozatban.
Viana szavaiból azonban most kiderült, hogy bár ezzel ők is tökéletesen tisztában vannak, nem gondolják úgy, hogy ez akadályt jelent. „Amit egyelőre mondhatok anélkül, hogy belemerülnék a jogi részletekbe, hogy talán pontosan ez, a külső ellenőrzés hiánya lehet az egyik gond” – mondta az ügyvéd, majd „irrelevánsnak” nevezte, hogy saját állítása szerint Ecclestone nem emlékszik az F1-Insidernek adott interjúra. „Bízunk a rendelkezésre álló bizonyítékokban, ennél többet jelenleg nem mondhatok.”
Az Autosport cikke felveti azt is, hogy mivel a 2009-ben kirobbant botrányt követően nem változtattak a 2008-as Szingapúri Nagydíj végeredményén, nehéz lenne bizonyítani, hogy amennyiben az FIA már 2008-ban cselekszik, más lett volna a végkifejlet, és akkor változtattak volna bármin is, ráadásul amennyiben Alonsótól elveszik a győzelmet, az sem lett volna elegendő Massa világbajnoki címéhez.
Viana azonban úgy véli, hogy miként azt Ecclestone javasolta, a helyes döntés az lett volna, ha a teljes verseny eredményét törlik. „Úgy véljük, hogy a megfelelő orvoslat a verseny törlése lenne, miként Bernie elismerte, hogy ő, Mosley és Whiting mindig is tisztában voltak a helyzettel. Ez lett volna a helyes módja a szabályok alkalmazásának, és még ha csak részben is akarták volna törölni a futamot, és a 14. körig számítani az eredményt (ekkor ment a falnak Piquet – a szerk.), Felipe az akkori szabályok értelmében világbajnok lett volna, mert megkapta volna a pontok 50%-át. Felipétől elloptak 10 pontot, majd egy ponttal bukta el a címet. A matek nagyon egyszerű.”
Alonso is benne volt az F1 egyik legnagyobb csalásában, és csak mellébeszél Massa szerint
Sokan félnek kinyitni a szájukat
Massa a minap kifejtette, hogy a Ferraritól is segítségre számít a 2008-as vb-címért folytatott harcában, de Viana szerint nem elengedhetetlen, hogy a Scuderia mögéjük álljon, miközben négyszemközt sokan a támogatásukról biztosították őket a paddockban. „Sokan vannak, akik félnek megszólalni, ami szerintem sokat elmond. Nem fogunk várni a Ferrarira, hogy támogasson minket, de természetesen üdvözölnénk a támogatásukat, mert velünk együtt ők is elvesztették a bajnoki címet” – mondta az ügyvéd.
„Szerintem a tifosi nagyon világossá tette az álláspontját Monzában [a Felipe 2008 világbajnoka molinóval]. Felipe sok üzenetet kap a tifositól a közösségi médiában, és a korábbi alkalmazottaktól is, akárhányszor kapcsolatba lép velük. Magától értetődő lehetne a Ferrarinak támogatni ezt az ügyet, mert Felipe nyerte meg a csapat 16. egyéni világbajnoki címét. De természetesen nem fogunk várni erre, velük vagy nélkülük, de megyünk tovább előre” – szögezte le Viana.
Az ügyvéd megerősítette azt is, hogy nem vették fel a kapcsolatot a jelenleg a 2008-as vb-címet birtokló Lewis Hamiltonnal vagy a hétszeres világbajnok képviselőivel, majd leszögezte, hogy nem vele akarnak kitolni. „Felipének semmi baja Hamiltonnal, abszolút semmi. Ez az ügy az ellen irányul, amit a FOM és az FIA korábbi vezetése csinált, Hamilton ellen egyáltalán nem.”
A 2008-as ütközésbotrány egyik főszereplője is megszólalt Hamilton vb-címének elvétele kapcsán
Jelenleg Massa ügyvédi csapata az FIA és a FOM válaszára vár. Az eredeti határidőt szeptember 8-ban jelölték meg, de ez egyelőre fel van függesztve, mert zajlanak az egyeztetések arról, hogy mi lenne a reális időintervallum, amíg várhatnak.
„Több időt kértek, mi pedig most egymás közt vitatjuk meg, hogy jóhiszeműleg több időt adunk-e nekik. Még mindig az általunk felajánlott időn belül vannak, úgyhogy várunk a válaszukra. Ha a válaszuk megfelelő, tovább megyünk az előre kidolgozott jogi stratégiánkkal” – mondta Viana, majd elmondta, hogy várakozásai szerint érdekes dolgok fognak még kiderülni a 14-15 évvel ezelőtt történtekkel kapcsolatban.
„Amint a perek lezárulnak, nem lesz olyan, 2008-ban és 2009-ben történt visszamenőleges tárgyalás vagy beszélgetés egyik érdekelt féllel sem, amely rejtve marad. Mindenre fény fog derülni, úgyhogy bárki, aki megcsalta a sportágat, a szurkolókat, Felipét, Brazíliát, Olaszországot, vagy bárki, aki nem tartotta magát a jogi vagy szerződésben foglalt kötelezettségeihez, mindenki számára látható lesz. Minden követ megmozgatunk. Szerintem nagyon érdekes felfedezések fognak születni ezekben a perekben.”