Kezdőlap Blog Oldal 1308

Brutális, ahogy Leclerc megautóztatta az olasz celebeket a háromüléses Ferrarival (videó)

0

Már a bokszból kifelé látszott, hogy Charles Leclerc nem fog finomkodni utasaival a háromüléses Ferrariban, és igyekszik megmutatni nekik, miről is szól a Forma-1. A monacói pilóta korábban az 1967-es Ferrarit is kipróbálta.

Charles Leclerc nem tétlenkedett az Olasz Nagydíj után, ugyanis Fioranóban, a Ferrari tesztpályáján volt jelenése. A monacói pilóta természetesen nem az idei autót tesztelte – hiszen az a szabályokba ütközött volna –, hanem a világverő, a 2004-es szezonban rendezett 18 versenyből 15-öt megnyerő Ferrari F2004-es alapjaira épített háromüléses szörnyetegbe pattant be, hogy megautóztasson két olasz hírességet, a monzai paddockban a Ferrarinál vendégeskedő Luis Salt és Fedezt.

Az internetes celeb és a rapper pedig aligha panaszkodhatott, hiszen Leclerc nem csak amolyan sétakocsikázásra vitte őket, miként az előbbi Instagram-posztjából ki is derül. Ehelyett a Monzában második helyen célba érő versenyző a garázsból kihajtva rögtön odalépett a V10-es motorral szerelt háromülésesnek, és azonnal a határon kezdett autózni.

Egy másik videóból az is kiderül, hogy a pálya egyik lassú kanyarjából kifelé meg is pördült, de nem zavartatta magát, hanem gyorsan egyenesbe állította az autót és már ment is tovább, ez a felvétel pedig kívülről mutatja meg, hogy Leclerc füstölő gumikkal hajtott ki a bokszból.

Spagettit is vezetett

Leclerc mostanában annak ellenére sűrűbben tűnik fel a Scuderia házi tesztpályáján, hogy az aktuális F1-es Ferrari legfeljebb évi 1-2 alkalommal, forgatási napon köröz ott. A 2019 óta a maranellóiaknál versenyző pilóta ugyanis előszeretettel ül be korábbi Ferrarikba, többek között az 1951-es 375 F1-et, a 1975-ös 312 T-t, és az 1979-es 312 T4-et is vezette már.

A Ferrari tájékoztatása szerint néhány hete pedig az 1967-es 312 F1-be ült be, hogy bejárassa azt az autót megvásároló, a Scuderiával az utolsó csavarig az eredeti állapotába felújító új tulajdonosnak, aki történelmi versenyeken tervez majd indulni vele.

És hogy hogy jön ide a spagetti? Úgy, hogy ez az autó beceneve, amit az olaszok egyik nemzeti ételére hajazó kipufogó-elrendezés ihletett. De nemcsak emiatt különleges a 410 lóerős V12-es motorral hajtott versenygép – ami egyébként mindössze néhány évvel fiatalabb, mint az 1972-ben megnyitott fioranói tesztpálya –, hanem amiatt is, hogy ez volt az első F1-es Ferrari, amelyre hátsó szárnyat szereltek.

„Örülök, hogy megkaptam ezt a lehetőséget. A jelenlegi, F1-75-ös autómból átülni a 312 F1-be olyan, mintha egy teljesen más sportágba csöppennék, noha az izgalom ugyanolyan, mit bármely másik Ferrari vezetése közben. Nagyon élveztem mindent ezzel a Spaghettivel” – idézi Leclerc-t a Ferrari hivatalos honlapja, amely videót is közzétett a bejáratásról.

Mediterrán Rally 2022 mozi (videó)

0

Igen látványos verseny lett a Mediterrán Rallyból, ahol szakadatlanul ömlött az eső. A verseny teljesítése több versenyzőnek is csak kalandok árán sikerült, amint az látható a TheLepoldMedia összeállításából is.

Az FIA-nak több F1-es motort kéne engedélyeznie a Ferrari szerint

0

Mattia Binotto úgy véli, az FIA-nak meg kell fontolnia a szezononként felhasználható erőforrások számának növelését, miután a múlt héten Monzában a rajtrács majdnem fele büntetést kapott.

Minden F1-es pilóta legfeljebb három motort használhat egy szezonban anélkül, hogy büntetést kapna, és nagyon ritkán fordul elő, hogy valaki egy teljes évet végig tudjon csinálni ezzel a korlátozással.

Sok csapat úgy döntött, hogy Spában és Monzában is további erőforrás-elemeket vesz igénybe, de a büntetések száma komoly kavarodáshoz vezetett a rajtrácson.

A Ferrari csapatfőnöke, Binotto úgy véli, hogy az FIA-nak tisztáznia kellene, hogyan alkalmazzák a büntetéseket, hogy gyorsabban meghatározzák a rajtrácsot, valamint fontolóra kellene venni a motorok számának növelését, mielőtt a csapatokat megbüntetik.

Azért tartott ilyen sokáig [a végleges rajtsorrend kihirdetése], mert minden bizonnyal különböző értelmezések vannak, és a szabályzat nem elég egyértelmű” – mondta Binotto.

Ez olyasvalami, amivel mindenképpen foglalkoznunk kell a jövőben – szerintem nem csak az rossz, ahogyan a büntetések alapján döntünk a rajtrács pozíciójáról, hanem a hátrasorolások száma is túl sok.

Nehéz egy rajongónak, hogy lát egy autót a pole-ban, de az nem az első helyről rajtol, mert rajtrácsbüntetést kapott. Szóval talán a versenyzőnkénti három rajthelyes büntetés túl kevés ahhoz képest, amit elértünk. Talán ezt újra kellene gondolni a következő szezonokra.

Sokszor túl nagy volt a változás szombathoz képest

A spái versenyen Max Verstappen akvalifikáción megszerezte a pole pozíciót, majd a büntetések után a 14. helyre esett vissza a rajtrácson.

Monzában kilenc pilóta esett ki a rajtrácsról az erőforrás-cserék miatt, de az FIA-nak több órába telt, mire közzétette az ideiglenes sorrendet.

Ferrari, Olasz Nagydíj
Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Ez arra ösztönözte az FIA-t, hogy egyszerűsítse a folyamatot, hogy elkerülje a zűrzavart – még a versenyzők körében is – és gyorsabb választ tudjon adni arra, hogy a kvalifikáció befejezése után miként alakul a vasárnapi futam rajtsorrendje.

A versenyzők 10 rajthelyes büntetést kapnak, ha először lépik túl a szezonra vonatkozó limitet minden egyes erőforrás-elem esetében, és minden további csere után öt rajthelyet veszítenek.

Tekintettel arra, hogy számos közelgő versenyhétvégén nehezebb lesz előzni, a legtöbben Spában és Monzában látták a legjobb pillanatot arra, hogy meglépjék a büntetéssel járó cserét annak reményben, hogy további hátrasorolás nélkül jussanak el a szezon végéig.

Fourmaux Új-Zélandon sem indul 

0

Az M-Sport visszavonta Adrien Fourmaux nevezését az Új-Zéland Rallyra, a döntést a francia versenyzővel együtt hozták meg. 

“Újraértékeltük Adrien Fourmaux-val a 2022-es célokat – áll az M-Sport közleményében. – Ezt követően pedig visszavontuk Adrien nevezését az Új-Zéland Rallyra. Az M-Sport továbbra is teljes mértékben ki áll Adrien mellett, és hangsúlyozzuk, hogy a döntés a pilótával történt megbeszélés után született. Adrien és navigátora, Alexandre Coria a Spanyol Rallyn visszatér a Ford Puma Rally1-gyel.” 

Az M-Sport az Acropolis Rallyról is visszavonta korábban a nevezését a francia párosnak, akkor a csapat nem tudta volna időben megjavítani az autót, mely a belga Ypres Rally utolsó napján tört össze. 

Fourmaux a csapattal volt Görögországban, azonban Új-Zélandra nem utazik el. 

Norris egyre közelebb kerül egy olyan rekordhoz, amihez nem szeretne

0

A McLaren versenyzője hamarosan beállíthat egy olyan csúcsot, amelyet kifejezetten nem szeretnek a Forma-1-es pilóták.

A hónap eleji Olasz Nagydíj után, ahol a brit a hetedik helyen ért célba, Romain Grosjean elé lépett az F1-ben nagydíjgyőzelem nélkül szerzett legtöbb pont tekintetében. Karrierje alatt gyűjtött 394 pontjával már a brit a második helyen áll ezen a listán, csak Nico Hülkenberg előzi meg őt.

Hülkenberg kilenc szezonon keresztül versenyzett az F1-ben. Bár több csapatnál is megfordult, soha nem ért el dobogós helyezést. Norris, aki jelenleg negyedik F1-es szezonját tölti, 127 pontra van attól, hogy átvegye a rekordot Hulkenbergtől.

A 22 éves versenyző tavaly Oroszországban közel járt ahhoz, hogy megnyerje első F1-es futamát, mielőtt a késői esőzések miatt lecsúszott a pályáról, mivel úgy döntött, hogy a slick gumikon marad a pályán.

A lista, amelyen Norris szerepel némileg torzított, mivel a mai pontrendszer több pilótát jutalmaz a korábbi struktúrához képest magasabb pontszámmal. A brit idén négy futam kivételével minden versenyen pontot szerzett, legjobb eredménye az Emilia Romagna Nagydíjon elért harmadik helyezés volt.

A legtöbb pontot gyűjtött, de győzelem nélküli pilóták listáján az első tízben szerepel még George Russell (5.), Alexander Albon (7.), Lance Stroll (8.) és Kevin Magnussen (9.) is a jelenlegi mezőnyből.

Meddig jutottak a Junior Világbajnokok? – Dani Solá 

0

A Junior Világbajnokság egy fiataloknak szóló bajnokság, akik itt tehetik meg első komoly lépéseiket a rallysportban, és a legjobbak akár világbajnoki címig is eljuthatnak. A bajnokságot 2001-ben hozták létre, a sorozat második világbajnoka pedig Dani Solá volt. 

A 2001-ben létrehozott Junior WRC első bajnoka Sébastien Loeb lett, akinek a karrierjét nem igazán kell bemutatni, a JWRC bajnoki címtől egészen a rallysport legsikeresebb versenyzőjéig jutott el. 

A sorozat második bajnok a spanyol Dani Solá lett 27 évesen, aki 2002-ben a hat futamos bajnokságban három győzelmet (Spanyolország, Németország, Nagy-Britannia) tudott aratni, emellett pedig egy harmadik helye (Olaszország), egy negyedik helye (Görögország) volt, míg a Montén kiesett a Citroen Saxo S1600-tal. Az év végén nyolc pont előnnyel szerezte meg a világbajnoki címet az olasz Andrea Dallavilla, és 22 pont előnnyel a finn Janne Tuohino előtt. 

2003-ban a PWRC-ben folytatta Solá a karrierjét Evo 7-es Mitsubishivel, ahol a hét futamos bajnokságban az ötödik helyet szerezte meg, legjobb eredményét Németországban érte el, ahol nyert, míg Argentínában a második lett. 

2004-ben már a PWRC szereplés mellett a Mitsubishi gyári csapatában is indulhatott. A PWRC-ben hat, míg a japán gyártó versenyzőjeként három versenyen indulhatott 2004-es Mitsubishi Lancer WRC-vel. A PWRC-ben Mexikóban nyerni tudott, míg Svédországban harmadik, év végén pedig nyolcadik lett. A Mitsubishi gyári versenyzőjeként pedig Spanyolországban zárt a hatodik helyen. 

2005-ben, 30 évesen a spanyol versenyző a BP Ford WRT csapatába igazolt, ahol hat futamon indult a 2004-es fejlesztésű Ford Focus WRC-vel, azonban csak kétszer ért célba, Ausztráliában hetedik, Németországban pedig 12. lett.  

A nem túl jó szezon után Solá egy évre eltávolodott a vb futamoktól, azonban 2007-ben visszatért három verseny erejéig. Spanyolországban és Walesben Honda Civic Type-R R3-mal megnyerte az A7-es géposztályt, míg Korzikán az abszolút 10., és N4-es kategória győztes lett S2000-es Peugeot-val. 

A Wales Rally azonban eddigi utolsó futama is volt a vb-n. 

A spanyol versenyző idén 47 éves és egy-egy spanyol versenyen még indul, 2022-ben két alkalommal Can-Am Maverick-kel állt rajthoz. 

Dani Solá összesen 39 WRC futamon állt rajthoz, 22-szer sikerült célba érnie. Legjobb eredménye tehát a 2004-es Spanyol Rallyn született, ahol hatodik lett, 2005-ben pedig szintén Spanyolországban megszerezte egyetlen szakaszgyőzelmét is. 

Tanak is megkezdte a felkészülést Új-Zélandra (videó) 

0

A Hyundai Motorsport hétfőn kezdte meg a tesztelést az Új-Zéland Rally előtt. Az első napon Ott Tanak állt munkába Közép-Finnországban. 

Ahogy a Toyota a múlt héten, úgy a Hyundai ezen a héten Közép-Finnországban végzi tesztjeit az Új-Zéland Rally előtt. 

Elsőként Ott Tanak mozgathatta meg a Hyundai i20 N Rally1-et hétfőn a koreai csapatból. 

Ott Tanak számára fontos a jó felkészülés, hiszen még van esélye utolérni a világbajnokságot 53 ponttal vezető Kalle Rovanperát a szezon utolsó három versenyén. 

Ez a különbség akár 46 pont is lehetne, azonban a Hyundai Görögországban nem kérte meg Thierry Neuville-t, hogy adja át a győzelem lehetőségét észt csapattársának. Tanak emiatt úgy érzi, hogy nincs segítsége a vb címért folytatott csatában. 

“Még bármi előfordulhat, hiszen a bajnokság nem ért véget – mondta a 2019-es világbajnok. – Ugyanakkor ekkora hátrányt egyedül, segítség nélkül nehéz behozni. Kalle továbbra is jó helyzetben van.” 

Velenczei: Már csak Ózdon is esnie kellene 

0

Velenczei Ádám és Vánsza Zsolt tesztelni érkezett a pécsi Mediterrán Rallyra, ahol azonban a rajttól fogva ömlött az eső. A skodás páros ilyen körülményekre meg is találta a jó beállítást, ezért abban bíznak, hogy Ózdon is esni fog. 

Velenczei Ádám és Vánsza Zsolt utoljára a júliusi Székesfehérvár-Veszprém Rallyn ült autóban, így a Mediterrán Rally éppen jól jött, hogy Ózd előtt kissé átmozgassa magát a páros. 

A verseny azonban csak nevében volt mediterrán, hiszen az első szakasztól az utolsóig ömlött az eső, ami miatt a verseny utolsó szakaszát biztonsági okokból végül törölni is kellett. 

Velenczei Ádám azonban ennek ellenére elégedett volt a verseny után. 

“Régen ültem az autóban, ezért is volt jó lehetőség a Mediterrán Rally – mondta Velenczei Ádám a Rallycafe.hu oldalnak – Folyamatosan tudtunk gyorsulni az eső ellenére is, és az utolsó szakaszokra már sikerült megtalálni a jó beállításokat, legalábbis esős körülményekre. Számunkra bár csak teszt volt, és ha bajnoki futam lett volna, akkor tudtunk volna még gyorsulni, de így is örülök, hogy a teszt mezőnyben sikerült nyerni. Bízunk benne, hogy Ózdon is esni fog, mert akkor nagyszerű beállításokkal tudnánk rajthoz állni. Az autó végig nagyszerűen működött, a Topp-Cars fantasztikusan felkészítette. Zsoltival ezúttal is nagyszerűen tudtunk összedolgozni, nagyon jó hangulatban.” 

Az eső ellenére kicsivel nagyobb tapadásra számított a skodás pilóta. 

“A vártnál is sokkal jobban csúszott az Árpádtetői szakasz, de a többi pályán is hatalmas pocsolyák, vízátfolyások voltak. Akkor mennyiségű víz volt a pályákon, hogy még a jó tapadású R5-ös autó is meg-megcsúszott. Összességében azonban kalandmentes tesztversenyünk volt. Árpádtető sosem volt a szívem csücske, annak ellenére, hogy sokan szeretik. Ezúttal is jobban tetszett a Somogy-Árpádtető szakasz az egy új pálya volt, ott jobb volt a tempónk is.” 

A sikeres tesztelést követően Velenczei bízik benne, hogy a hátralévő ORB futamokon sikerül legalább a bajnoki második helyet kiharcolnia. 

“Még két ORB futam van hátra, Ózd és a Zemplén Rally. A sikeres tesztelést követően bízunk benne, hogy az ORB bajnokságban is tudunk előrébb jutni.” 

Országszerte kutatja a fiatal tehetségeket új, gokartos programjával a HUMDA

0

Az ország több pontján is elérhető, a 6 és 10 év közötti gyermekeknek szóló gokartos rendezvénysorozatot indít a HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt.

A tehetségek felkutatása mellett a biztonságos közlekedésre való nevelés is a célok közt szerepel a HUMDA Gokart Suli programjában. Az egyedülálló képzésben, amelyet október 1. és november 12. között hat különböző gokartpályán is elindítanak, térítési díj ellenében lehet részt venni.

A gyermekek oktatását az Ügynökség szakértői által, a nemzetközi gokartakadémiák mintájára kidolgozott egységes tananyag alapján kezdik. A program során a HUMDA a tehetségek felkutatását is szem előtt tartja, az esetleges felfedezettek a későbbiekben akár a HUMDA Academy-tagjaivá, vagy akár nemzetközileg is elismert gokart- és autóversenyzőkké, bajnokokká válhatnak. Ez az alapoktatás lehet az első fontos lépcsőfok egy sikeres versenyzői karrierben.

Kezdők számára is ideális a Gokart Suli

Az oktatásnak nem feltétele az, hogy a jelentkezőnek legyen gokartos tapasztalata, hiszen az ősszel induló belépő szintű képzés egészen az alapoktól indul. Az elméleti oktatáson a pályaversenyzés alapszabályaitól, a gokartok működésén át, egészen a közúti közlekedési szabályokig mindennel megismerkedhetnek a gyermekek.

A gyakorlati részben a jelentkezők megtanulnak az ideális íven menni, de a helyes testtartás elsajátítása, illetve a kormány megfelelő fogása is az oktatás részét képezi. A program célja, hogy a gyermekekben ne alakuljanak ki káros és téves berögződések.

Alapvető célkitűzésünk a hazai autó- és motorsport népszerűsítése, a tehetségek gondozása és támogatása. A fiatalok megszólításával nagyobb merítési lehetőséget kapunk és növekszik az esély a jövő tehetségeinek megtalálására. Olyan gyermekeket keresünk, akikből megfelelő tehetséggondozással olyan versenyzők válhatnak, akiknek egyszer az egész ország szurkolhat majd a versenypályák lelátóin és a tévékészülékek előtt” – emelte ki Weingartner Balázs, a HUMDA Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Nemzetközi gyakorlatok, utánpótlás-nevelési rendszerek és gokartakadémiák képzési programjainak megismerésével dolgozták ki szakértőink Kálmán Péter szakmai vezetésével a HUMDA Gokart Suli tananyagát. Péter 35 éves gokartos tapasztalattal rendelkezik, Európa egyik legsikeresebb gokartcsapatát, a KMS Racinget irányítja, ahol nagyhírű volt Forma–1-es versenyzők, Juan-Pablo Montoya és Alexander Wurz gyermekeit is tanította. Bízunk benne, hogy megismerhetünk olyan tehetséges versenyzőket, akik az alapok elsajátítását, majd a haladó képzés elvégzését követően először hazai, majd nemzetközi szinten is vitézkedő profi gokartversenyzőkké válhatnak” – mondta Őry Kornél, a HUMDA Zrt. sport- és közlekedésbiztonsági igazgatója.

A hat helyszínen induló képzésnek folytatása is van

Az alapképzést sikeresen teljesítők a vizsga után lehetőséget kapnak arra, hogy a tavasszal induló haladóknak szóló programban is részt vegyenek. Ebben a tananyagban már maga a versenyzés is a középpontba kerül, fő részét képezi a formaidőzités gyakorlása, a rajtok és előzések, illetve a védekezés is.

A budapesti (Aktív Park), győri (E-kart Ring), máriapócsi (Rabócsiring), mogyoródi (Hungaroring), soproni (Racing Aréna Sopron) és százhalombattai (Battaring) HUMDA Gokart Suli alapképzésekre versenyzői licensszel nem rendelkező 6 és 10 év közötti gyermekek nevezhetnek.

A kurzus ára mindössze 95 ezer forint, amely magában foglalja az instruktorok, a személyzet, a bérgokartok, és a pálya kizárólagos rendelkezésre állását az okatatás napján és természetesen az okatóanyagokat is.

Jelentkezni szeptember 30-ig, a táblázatban szereplő e-mail címeken lehet. A képzés 8 alkalomból áll, amely négy héten át tart. Az Ügynökség helyszínenként 12 gyermek jelentkezését vájra, a kérelmek elbírálása beérkezési sorrendben történik.

Gokart Suli

Szürreális, ahogy szimulátoron ralizik a 4 éves csodagyerek (videó)

0

Shao Ziyan 4 évesen úgy száguld a virtuális pályákon, ami egy gyakorlott felnőttnek is becsületére válna.

A mai világban már nem számít nagy attrakciónak, ha valaki előbb tanul meg szimulátoron autóversenyezni, mint a valóságban, hiszen nemcsak a profi pilóták töltenek el rengeteg időt a virtuális valóságban, hanem a fiatal generáció képviselői is. Az ugyanakkor nem megszokott, hogy valaki már 4 évesen gyakorlott gamereket idéző szinten ralizzon.

A kínai Shao Ziyan pedig ezt teszi, méghozzá a Dirt Rally 2.0 nevű játékkal. Hogy a 4 éves gyerkőc miként „száguldozik” papucsban egy profi szimulátorban ülve, arról a kínai, autóverseny-szimulátorok fejlesztésével foglalkozó Simagic tett közzé videót a saját Facebook-oldalán. A felvétel ITT tekinthető meg.

Hogy Shao Ziyannal egyszer majd a valós ralipályákon is találkozhatunk-e, az ezek alapján nem lehet kérdés, de persze az is elképzelhető, hogy inkább a virtuális versenyeket választja majd.