Kezdőlap Blog Oldal 1352

Kapás Jánosnak a dobogóba kerültek a hibák 

0

Kapás János és Kapás Szilvia a dobogóra is esélyes lett volna az Oroszlány Rallyn, ha nem hibázik többször is, amiért végül komoly időbüntetést kapott. 

Kapás János és Kapás Szilvia 59 másodperc hátránnyal a hatodik helyen zárt az Oroszlány Rally Rally3-as mezőnyében, ebben azonban 40 másodperc büntetés is benne volt, amit többszöri hibáért kapott a hondás páros. 

“Kapás Janitól nagyon jó eredményt vártam, amit hozott is volna, de volt két etap elhagyása és két lassító rombolása, amivel annyi időbüntetést gyűjtött, hogy csak a kategória második és abszolút hatodik helyen zárt – mondta Németh “16V” Péter a Horváth Rallye ASE csapatvezetője a versenyt követő csapatközleményben. – Ha nincs a 40 másodperc büntetés, akkor Zákányi Janika mögött a második helyért harcolhatott volna.” 

A versenyt Zákányi János és Vidécz Zsolt 13.6 másodperc előnnyel nyerte Fenyvesi Péter és Toloczkó Péter előtt, míg a harmadik helyen Bíró Gergő és Bíró Balázs 24.7 másodperc hátránnyal zárt, így ha nincs Kapásék hibája, akkor a harmadik helyet szerezte volna meg. 

Nagy újítással készül 10. évfordulójára az amerikai pálya

0

A Circuit of The Americas bejelentette, hogy az október 21. és 23. között megrendezésre kerülő Egyesült Államok Nagydíjra, amelyen az austini pálya 10. évfordulóját ünnepli, egy plusz lelátót épít.

Az új lelátó a pálya belső oldalán, közvetlenül a hármas-ötös kanyar után lesz, és remek kilátást nyújt majd az autókra, mielőtt azok felfelé fordulnának a hatos-nyolcas kanyarok felé.

Az emelvény központi elhelyezkedése biztosítja majd, hogy a versenyhétvégén minden tevékenység, beleértve az étkezést, a szórakozást és az árusítást is, könnyen elérhető legyen.

Több évnyi töretlen munka után ez a hihetetlen helyszín, amit mindig is szerettünk volna létrehozni, végre valósággá vált.” – mondta Bobby Epstein, a Circuit of the Americas elnöke.

A most bejelentett építmény csak egy a számos új fejlesztés közül, amelyek célja, hogy még jobbá tegyék a szurkolói élményt.

Ez a lelátó lehetővé teszi számunkra, hogy a campus egy teljesen új részét nyissuk meg a programok és a bővülő kínálat számára.

Szelep: Csak egy hibája volt Zákányi Janinak Oroszlányban 

0

Zákányi János és Vidécz Zsolt magabiztosan nyerte a Rally3-as Oroszlány Rallyt, még egy utolsó szakaszon történt hiba ellenére is. 

Zákányi János és Vidécz Zsolt csupán az első és utolsó szakaszon nem tudott nyerni az Oroszlány Rallyn.  

Az első szakaszon Rácz Gábor és Szíjártó Róbert volt a leggyorsabb, miután módosítva lett eredménye egy másik versenyző miatti lassítás után az eredménye. A vezető helyet azonban a következő szakaszon már el is vesztették, miután főtengelytörés miatt feladni kényszerültek a versenyt. 

A verseny utolsó szakaszán bár a leggyorsabb volt a Zákányi-Vidécz kettős, azonban a rajnál hibázott, így 10 másodperc büntetést kapott, azonban négy szakaszon a leggyorsabb volt, így a hiba nem befolyásolta első helyét a versenyen. 

“Zákányi Janika ott folytatta, ahol korábban abbahagyta, újabb győzelmet jegyzett a Rally3-as futamon Oroszlányban – mondta Németh “16V” Péter, a Horváth Rallye ASE csapatvezetője a versenyt követően a csapatközleményben. – Igazából egy apró hibája volt, egy korai rajt, pont az utolsó gyorsaságin, ami miatt nem kapott power stage pontot. Ez egy rutintalan hiba volt, de ennek ellenére tökéletes versenyen van túl.” 

Zákányiék végül 13.6 másodperc előnnyel szerezték meg a győzelmet Fenyvesi Péter és Toloczkó Péter előtt, míg a harmadik helyet Bíró Gergő és Bíró Balázs szerezte meg további 11.1 másodperc hátránnyal. 

Zákányiék öt verseny után 51 pontra növelték előnyüket a pontversenyben. 

Verstappen: Nem akarok csak utcai pályákon versenyezni

0

Max Verstappen aggódik amiatt, hogy az F1 eltávolodik a hagyományos versenypályáktól, és a városközpontokban rendezett utcai futamokkal akarja bevonzani a rajongókat.

Mivel az F1 népszerűsége folyamatosan növekszik, így egyre több helyszín érdeklődik egy nagydíj megrendezése iránt, és hajlandóak is kifizetni azt az összeget, amit kérnek tőlük. A jelenlegi F1-es szezonban 22 futamot rendeznek, de a 2025-ben lejáró Concorde-megállapodás szerint évente legfeljebb 24 nagydíjat lehet rendezni.

2023-ban az F1 Las Vegasba megy, ahol egy éjszakai futamot rendeznek, de Katar is visszatér egy még meg nem erősített helyszínen a labdarúgó-világbajnokság után. Kína még várat magára, de a piac fontosságára való tekintettel, amint a COVID-19 helyzete rendeződik, az F1 biztosan visszatér Sanghajba.

Max Verstappen, Red Bull Racing, Belga Nagydíj
Fotó: Mark Thompson/Getty Images / Red Bull Content Pool

Az F1 bonyolult tárgyalásokat folytat a Dél-afrikai Nagydíjról is, amely Kyalamiban kerülne megrendezésre – de a megállapodás még távolinak tűnik. Az extra érdeklődés és az új, illetve a visszatérő versenyek miatt az európai pályákat, mint például a Paul Ricard és Spa, veszélyeztetettnek tartják.

Max Verstappen kiáll a tradícionális pályák mellett

Verstappen nem tartja elfogadhatónak, hogy az új utcai helyszínek növekedése miatt esetleg olyan történelmi helyszínektől vegyen búcsút a Forma-1 mezőnye, mint Spa-Francorchamps.

Ez az irány először is szomorú. Spa a kedvenc pályám, és úgy gondolom, hogy egyszerűen remek rajta vezetni” – mondta Vertappen

Megértem, hogy más pályákhoz képest talán néha kicsit nehezebb oda eljutni a forgalom miatt, de ez egy nagyon ikonikus pálya.

Max Verstappen, Red Bull Racing, Belga Nagydíj
Fotó: Lars Baron/Getty Images / Red Bull Content Pool

Nem szeretném, ha 2028-ban, vagy bármikor máskor úgy látnám magam, mint aki a városhoz közeli utcai pályákon versenyez csak azért, hogy több rajongót vonzzunk be, mert igenis szükség van az ilyen ikonikus pályákra [mint Spa] a naptárban.

Persze megértem, hogy mindenki pénzt akar keresni, de ennek is van egy határa, mert fontos, hogy ezek az igazán király pályák továbbra is a naptárban maradjanak, ahelyett, hogy csak utcai pályákon autózunk. Szerintem az F1-es autókat amúgy sem erre tervezték.

Az utcai pályák térhódítása

Az elmúlt néhány szezonban az F1 és a tulajdonos Liberty Media megpróbálta növelni az utcai pályák számát a bajnokságban, és a nagydíjakat az úgynevezett „célvárosokba” vinni.

Max Verstappen, Red Bull Racing, Azerii Nagydíj
Fotó: Mark Thompson/Getty Images / Red Bull Content Pool

Szaúd-Arábiában, Miamiban és Las Vegasban már bejelentettek futamokat, míg a Vietnami Nagydíj politikai és jogi okok miatt elmaradt anélkül, hogy az autók valaha is pályára léptek volna Hanoiban.

Az Azerbajdzsáni Nagydíj is bekerült a naptárba, bár ez még az F1 előző tulajdonosi körének idején kötött megállapodás volt, és Baku ma már kellően népszerű is.

Emellett az F1 2023-ra a katari Losail International-ről egy kifejezetten erre a célra épített utcai pályára vált át.

Ez azt jelenti, hogy a közeljövőben az utcai pályák az összes futamnak valamivel kevesebb mint a felét tehetik ki, beleértve az olyan helyszíneket, mint Ausztrália, Monaco és Szingapúr.

Neuville volt a leggyorsabb a shakedown szakaszon 

0

Papírforma eredmény született az Ypres Rally shakedown szakaszán, miután Thierry Neuville volt a leggyorsabb Kalle Rovanpera előtt. 

Egy 7.34 km-es szakaszon rendezték meg csütörtök délután az Ypres Rally shakedown-ját, melyen Thierry Neuville érte el a legjobb eredményt. A Hyundai belga versenyzője negyedik alkalomra tudta megfutni a győztes időt. 

A hazai versenyén induló Neuville mögött Kalle Rovanpera zárt mindössze 6 tizedmásodperc hátránnyal, míg Elfyn Evans lett a harmadik további 7 tized lemaradással. 

A negyedik időt Craig Breen állította be 1.6 másodperccel elmaradva a legjobb eredménytől. 

A pálya első teljesítése során a szakasz elején még esett az eső, amire péntek délelőtt is számítani lehet. 

Pénteken és szombaton nyolc szakasz, vasárnap pedig négy vár a mezőnyre. 

Ypres Rally, shakedown eredmények 
1 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 3:44.4
2 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +0.6
3 #33 Elfyn Evans / Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +1.3
4 #42 Craig Breen / Paul Nagle (IRL) Ford Puma Rally1 +1.6
5 #4 Esapekka Lappi / Janne Ferm (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +1.7
6 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 +2.4
7 #2 Oliver Solberg / Elliott Edmondson (SWE / GBR) Hyundai i20 N Rally1 +3.6
8 #18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +4.0
9 #16 Adrien Fourmaux / Alexandre Coria (FRA) Ford Puma Rally1 +5.2
10 #44 Gus Greensmith / Jonas Andersson (GBR / SWE) Ford Puma Rally1 +5.6 

További eredmények

Greinbachban folytatódik a Rallycross ob

0

A hazai rallycross bajnokság hatodik versenyét is Ausztriában rendezik. Greinbachban lesz néhány érdekes csata, de lesz olyan kategória is, ahol fájóan kevesen indulnak.

A Supercarok között öt név szerepel a nevezési listán. Kárai Tamás a nagyszerűen sikerült norvégiai Eb után egy héttel már a bajnoki futamon indul. Benyó Máté mint mindig most is a győzelemre tör, de nem lesz könnyű dolga a bombaformában levő Káraival szemben. A bajnokságban egy ponttal lemaradva követi Benyót Koncseg Zoltán, ő az Audival mindig tud meglepetést okozni. Antal István pedig a Mitsubishivel áll rajthoz, 15 pontra van Koncsegtől a bajnoki negyedik helyen, neki sincs messze a dobogó.

A nevezési listán szerepel Kotán Péter is, de nem biztos, hogy ott lesz a rajtvonalon.

A Super-1600-ban komoly mezőny lesz és Lacckó Lehellel már nagyon közel vagyunk a bajnoki címhez. Nekem most ez az elsődleges, erre koncentrálok, így nem valószínű, hogy ott leszek a rajtnál, de még nem dőlt el semmi. Nyirádon viszont biztosan rajthoz állok” – mondta a Rallycafé érdeklődésére Kotán Péter.

Kotán Péter
foto: STom/Kotán Péter

Kovács Sámuel, Répási Róbert, Nagy Benjámin és Gergely Róbert lesz Laczkó ellenfele, de a bajnoki értékelésben második Répási lesz a fő vetélytárs Laczkó számára.

Az STC+2000-ben pályára lépnek a kalandozó magyarok. A külföldi versenyek miatt Held Zoltán és Vámosi Tibor kihagyott néhány bajnoki futamot, most viszont ott lesznek Greinbachban. Nagy Róbert és Gabay Zion is nevezett, a négy vidám BMW pilóta pedig mindig nagy showt produkál. Főleg, hogy ebben a mezőnyben is ott lesznek a sikerre éhes osztrák versenyzők.

Ficza újra Castoral ellen

Az STC-2000-ben megismétlődik a nagy csata. Ficza Feri a fuglaui versenyen már legyőzte Roman Castoralt, most újra egymásnak feszülhetnek. Körmöczi Gergő is indul, de a bajnokságban vezető Janzer nem nevezett, így neki ez lesz a mínuszolós versenye.

Ficza Fuglau
foto: EAK M-Sport

STC-1600-ban négy magyar induló lesz. Pallag-Bozsák Csaba, Szabó Bulcsú és Kailbach Gergely Hondáival szemben Nedeczki László egy Skoda Fabiával áll ki.

A Magyar Kupa két kategóriájában összesen kilencen, az MX-5 kategóriában heten, a Hankook Racer Cupban 12-en neveztek. 13 kupás Astra és 10 junior versenyző adja a hazai mezőnyt.

A mieink mellett még négy országból érkeznek versenyzők, összesen 130 induló lesz Greinbachban.

Az események szombaton 9:00-kor kezdődnek a szabaedzésekkel. Délután 13:00-kor és 15:00-kor indul a két kvalifikációs futam, négykörös versenyekkel. Vasárnap 8:30-kor indul a harmadik kvalifikáció, 11:00-kor pedig már az elődöntők kezdődnek, ezek ötkörösek lesznek. A hatkörös döntők 14:00-kor kezdődnek, így remélhetőleg mindenki időben hazaér. Igaz sokat nem kell utazni, az ausztriai pálya Szombathelytől mindössze 60 kilométerre fekszik.

A teljes nevezési lista itt elérhető.

Kárai Tamás
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

 

Ma 64 éves Didier Auriol a világbajnok mentőautó sofőr

0

Még tavaly is versenyzett az 1994-es világbajnok Didier Auriol. A 20 WRC futamon győztes francia előbb Lanciával, majd Toyotával érte el legnagyobb sikereit, emellett szinte minden komoly márkával részt vett a világbajnokságon.

Az 1958-ban Montpellierben született Didier Auriol eredeti szakmája mentőautó sofőr volt. Szerencsére a rally felé fordult, egy Simca 1000-rel kezdte. 1984-ben már a Korzika Rallyn indult, mi mással mint egy Renault 5 Turbóval. Meg is lincselték volna a francia szurkolók, ha marad az Opel Kadettnél vagy a Ford Escortnál, amivel 22-23 évesen próbálkozott. Igaz, a Renaultban meg a turbo adta meg magát a negyedik gyorsaságin… Aztán egy évvel később az elektronika. Utána egy MG-vel próbálkozott, amire mai szemmel azt mondhatjuk, hogy csöbörből vödörbe. Akkor ezt még nem tudták, de amikor az MG Metro 64R-en a második gyorsaságin megállt az olajpumpa, Auriol joggal érezhette, hogy a Korzika Rally nem neki való.

Jöttek a sikerek

Szerencsére nem adta fel, az MG is megemberelte magát, és ebben az évben (1986) megnyerte a francia bajnoki címet. Egy évvel később Fordra váltott. Lehet tippelni, hogyan indult az év…. Igen, két kieséssel, egyik rögtön a Montén. Viszont Korzikán végig bírta a Sierra, sőt a Sanremon negyedik lett a WRC mezőnyben. 88-ban pedig megtört az átok, megszülettet az első győzelem, méghozzá a Korzika Rallyn! A navigátor pedig az a Bernard Ocelli volt akivel már a hatodik teljes szezont futották.

Újabb autóváltás, a Ford helyett Lancia Delta Integrale. A sikerek pedig sorra érkeztek. Év végén ötödik lett a világbajnokságon, aztán 1990-ben második, majd a következő két évben harmadik. 1992-ben azzal az 556747-es alvázszámú Integraléval nyerte az 1000 Tó Rallyt és az ausztráliai futamot amivel későb Ranga László is versenyzett.

Újabb autóváltás

Didier Auriol
foto: Toyota Gazoo Racing WRT

Az ekkor már világsztár Auriolt leigazolta a Toyota. 1993-ban még egy futamgyőzelemmel harmadik lett a vb-n, de egy évvel később megcserélődött a két szám, három versenyt nyert és első lett a világbajnokságon.

A Toyota 1995-ös turbóval kapcsolatos botránya viszont Auriol karrierjének is megártott. Ráadásul épp az ő autójában fedezték fel a csalást a technikai ellenőrök.

Egy évvel később végleg elváltak útjaik Ocellivel és a családi problémákkal küzdő navigátort korábban is helyettesítő Denis Giraudet ült be mellé.

A kényszerű szünet után (a Toyotát egy évre kizárták a bajnokságból) a Corolla WRC-vel folytatta. Továbbra is meghatározója volt a WRC mezőnynek, de valami eltört. Három szezon alatt „csak” két versenyt nyert, és 1999-ben amikor a Toyota kiszállt a bajnokságból egy világbajnoki harmadik hellyel zárta ezt a korszakot.

Didier Auriol
foto: Toyota Gazoo Racing WRT

Az utolsó WRC évek

Auriol a Seat-hoz igazolt, de a Cordoba inkább szép volt mintsem gyors, a márka ki is vonult a bajnokságból. Aztán jött egy év a Peugeot 206 WRC-vel, amivel aszfalton még mindig pokoli gyors volt, a csapattár Marcus Grönholm tudna erről mesélni… Az utolsó WRC győzelmét is Peugeot-val szerezte, 2001-ben a Catalunya Rallyt nyerte meg. Utolsó teljes WRC szezonjában a Skoda alkalmazta, előbb Ocatvia WRC-vel, majd a 2003-as szezon második felében Fabia WRC-vel indult.A Fabia fejlesztésében oroszlánrészt vállat, de ezzel a pályafutása a végéhez ért.

Azóta jobbára csak fesztiválokon indul, évente egy-két szereplést vállal csak. Legutóbb Svájcban indult egy versenyen egy Citroen DS3 WRC-vel.

Didier Auriol
foto: Toyota Gazoo Racing WRT

 

Latvala indulna ismét a Finn Rallyn 

0

Jari-Matti Latvala, a Toyota Gazoo Racing csapatfőnöke szeretne rajthoz állni még egyszer a Finn Rallyn, mielőtt negyven éves lenne. 

Jari-Matti Latvala eddig 17 alkalommal állt rajthoz hazai Rally Világbajnoki futamán, a Finn Rallyn, ahol 2010-ben az M-Sport, 2014-ben és 2015-ben pedig a Volkswagen Motorsport versenyzőjeként tudott nyerni. 

A Toyota Gazoo Racing csapatvezetője pedig továbbra is gondolkozik azon, hogy 40 éves kora előtt még egy alkalommal induljon hazai világbajnoki futamán. 

“Határozottan gondolkodom azon, hogy még egyszer rajthoz álljak a Finn Rallyn, mielőtt 40 éves lennék  mondta Latvala a Dirtfisnek.  Erre még van három évem. Jelenleg 209 vb futamon vettem részt, szép lenne, ha a 210. a Finn Rally lenne. Nagyon szeretném, ha egy olyan versenyen, mint a Finn Rally, kipróbálhatnám az újgenerációs autókat.” 

A Finn Rallyn hagyomány indulni a visszavonult finn versenyzőknek az 50. életévüket betöltve, korábban így tett Markku Alén (2001, Ford Focus WRC 99, 16. hely), Timo Salonen (2001, Mitsubishi Galant VR-4), Ari Vatanen (2003, 51 évesen, Peugeot 206 WRC, 11. hely) Juha Kankkunen (2010, 51 évesen, Ford Focus WRC 08, 8. hely) is. 

“Ha sikerülne 40 éves korom előtt még indulni ezen a versenyen, úgy talán sikerülne ezt megtennem 50 évesen is.” – tette hozzá az idén 37 éves Latvala. 

Horrorisztikus jegyárak várhatnak az F1 rajongókra Las Vegasban

0

Egy vendéglátóipari óriásvállalat, az MGM Resorts a hírek szerint akár 25 millió dollár értékben is vásárolhat jegyeket a jövő évi Las Vegas-i Nagydíjra.

A Sports Business Journal értesülései szerint a jegyekből szállás- és rendezvénycsomagokat fog összeállítani a cég, amelyek árai akár a 100 000 dollárt, azaz a 40 000 000 forintot is elérhetik.

Az MGM Resorts vezérigazgatója, Bill Hornbuckle elmondta, hogy a környékbeli szobák akár háromszorosába is kerülhetnek a szokásos árnak a versenyhétvége alatt.

Három verseny az államokban

Las Vegas 2023-ban ad otthont először nagydíjnak, és a harmadik amerikai futamként csatlakozik a versenynaptárhoz Austin és Miami mellett.

A Las Vegas-i eseményt nagy várakozás előzi meg, Steve Sisolak, Nevada állam kormányzója kijelentette, hogy az esemény az F1 „zászlóshajója” lesz.

Az Forma-1 is nagy összegeket fektetett be a versenybe, egy 240 millió dolláros telket vásároltak Las Vegasban, ahol a paddockot fogják kialakítani.

A kaotikus éjszakai életéről ismert Las Vegas a hagyományoktól elszakadva szombaton rendezi majd első nagydíját.

A verseny ottani idő szerint 2023. november 18-án, este 10 órakor kezdődik majd.

Cais lát esélyt idén is, de csak nehéz körülmények között

0

Erik Cais szeretné azt a küldetést befejezni, melyet tavaly nem tudott hazai Rally Európa-bajnoki futamán, a Barum Rallyn

Erik Cais tavaly nagyon közel volt a Barum Rally győzelméhez, mely első Európa-bajnoki futamgyőzelme lehetett volna, azonban a záró szakaszon hibázott és baleset miatt kiesett, 

A cseh versenyző idén ismét a győzelemért szeretne harcolni. 

“A tavalyi versenyen történteket nagyon nehéz volt feldolgozni – mondta Erik Cais a Rally Európa-bajnokság hivatalos oldalának. – Azonban egy versenyen mindig a határokat feszegeted, ezért néha hibázol is, ahogy én is tettem tavaly. Nagy ára volt a hibának, de ez benne van. Zlínhez közeli lakosként mindig különleges indulni a Barum Rallyn. Ezeken a szakaszokon mindig nagy élvezet vezetni, és hatalmas koncentrációt kíván. Kissé őrültnek is kell lenni, ahhozt, hogy ezeken a pályákon igazán gyors legyél.” 

Cais reménykedik, hogy az időjárás is kedvezni fog neki az idei versenyen. 

“Tavaly nagyon változékonyak voltak a körülmények. Az erdei részeken sár, víz és néhol köd is volt, ami nagyon csúszóssá tette az utakat. Én nagyon szeretem az ilyen körülményeket, és tavaly is nagyon jól éreztem magam a pályákon. Ha idén is hasonló körülmények, vagy még rosszabbak lesznek, akkor lehet ismét esélyem. Száraz körülmények között nagyon nehéz lesz elkapni Jan Kopeckyt, vagy Efrén Llarenát, vagy éppen Simone Tempestinit.”