Kezdőlap Blog Oldal 1374

A Magyar Nagydíj után robbant a bomba: Alonso csapatot vált

0

Fernando Alonso jövőre már nem az Alpine, hanem az Aston Martin pilótája lesz, derült ki a Magyar Nagydíj utáni hétfőn. A 41 esztendős bajnokot elmondása szerint meggyőzte, amit a silverstone-i istállónál látott.

Nem telt el egy teljes nap sem a nyári szünet előtti utolsó futam, azaz a 37. Magyar Nagydíj óta, és az az Aston Martin, illetve Fernando Alonso ahelyett, hogy megkezdené jól megérdemelt pihenőjét, inkább jókora sziklát dobott az F1 egyre csendesebben hullámzó vizébe. A silverstone-i alakult és a kétszeres világbajnok ugyanis hétfőn bejelentette: több éves szerződést kötöttek egymással, amelynek értelmében a 2023-as szezontól kezdve a spanyol az Aston Martin pilótája lesz.

Ezzel tehát eldőlt, hogy a Forma-1-be a 2021-es szezon elején visszatérő Alonso nem hosszabbít szerződést az Alpine-nal, és átveszi a szezon végén visszavonuló Sebastian Vettel helyét. 

„Ez az Aston Martin csapat egyértelműen elkötelezett a győzelem iránt, és energiát fektet ebbe, ennélfogva manapság az egyik legizgalmasabb istálló a Forma-1-ben. Sok éve ismerem Lawrence [Strollt] és Lance [Strollt], és nyilvánvaló, hogy megvan az ambíciójuk és szenvedélyük ahhoz, hogy sikeresek legyenek az F1-ben. Figyeltem, ahogy a csapat szisztematikus módon remek, győztes embereket csábított el, és tisztában vagyok az új létesítmények és források iránti óriási elkötelezettséggel Silverstone-ban” – olvashattuk Alonso szavait az Aston Martin közleményében.

„A Forma-1-ben manapság senki nem rendelkezik nagyobb vízióval és abszolút elkötelezettséggel a győzelem iránt, ez pedig igazán izgalmas lehetőséggé teszi ezt a váltást a számomra. Továbbra is megvan bennem az éhség és az ambíció az iránt, hogy az élmezőnyben harcoljak, és egy olyan szervezet része akarok lenni, amely elkötelezett a tanulás, a fejlődés és a siker iránt” – folytatta a kétszeres világbajnok.

„Mindannyian tisztában vagyunk vele, hogy még sok a teendőnk, hogy az élre kerüljünk, és minden energiánkat be kell vetnünk a közös munka érdekében, hogy teljesítményt találjunk. Látni a szenvedélyt és a vágyat a jó teljesítményre meggyőzött, hogy fenntartsam a sportág iránti elkötelezettségemet és továbbra is élvezzem azt. Szeretnék újra nyerni ebben a sportban, és ezért ki kell használnom azokat a lehetőségeket, amelyeket jónak tartok” – zárta sorait Alonso.

Lawrence Stroll, az Aston Martint birtokló konzorcium vezetője elmondta, hogy évek óta „ismerem és csodálom Fernandót, és mindig is világos volt, hogy elkötelezett a győzelem iránt.”

„Azt tűztem ki célul, hogy összehozom a legjobb embereket, és kialakítom a legjobb erőforrásokat és szervezetet a sikerhez ebben a nagyon versenyképes sportban. Ezek a tervek most formálódnak Silverstone-ban” – folytatta a kanadai milliárdos.

„Ennélfogva természetesnek tűnt, hogy meginvitáljam Fernandót, legyen részese egy győztes csapat kialakításának. Az utóbbi időben folytatott beszélgetéseink során nagyon gyorsan megállapítottuk, hogy azonosak az ambícióink és azonos értékeket képviselünk, és logikus, egyben könnyű volt megerősítenünk a szándékunkat abban, hogy együtt dolgozzunk.”

Lance Stroll, Aston Martin, Magyar Nagydíj
Stroll nem marad világbajnok csapattárs nélkül Fotó: Aston Martin

„Láttam az izgatottságot a mérnöki gárdán és az egész szervezeten amiatt, hogy lehetőségük lesz Fernandóval dolgozni – ezek már Mike Krack csapatfőnök szavai. – Tudjuk, hogy szinte mindenki képes tanulni egy olyan kaliberű és annyira tapasztalt pilótától, mint Fernando. Bízunk benne, hogy mindenkit arra fog ösztönözni, hogy jobbá váljon, ami csak fokozni fogja a csapaton belül tapasztalható, már így is mindenkire átragadó energiát.”

„Úton vagyunk egy győztes szervezet kialakítása felé, és világos, hogy Fernando fel fogja gyorsítani ezt a folyamatot, és olyan teljesítményhez segít minket, amire büszkék lehetünk.”

Alonso tehát úgy gondolja, hogy a korábban öt éves tervet bejelentő (aminek a vége természetesen a világbajnoki cím), az új gyárépületében és szélcsatornájába komoly anyagi forrásokat invesztáló, egyúttal a többek között a Mercedestől és a Red Bulltól elcsábított szakemberekkel erősítő Aston Martin – hiába csak 9. jelenleg a pontversenyben – jobb lehetőséget jelent a számára a jövőre nézve, mint az Alpine. 

A kétszeres világbajnok elkötelezettségét jelzi, hogy legalább két évre érkezik, és egyértelműen az a célja, hogy ne csak előkészítse a későbbi sikereket, hanem részese is legyen azoknak.

Az Alpine közleményben reagált

Alonso jelenlegi csapata rövid közleményben köszönte meg a spanyol szolgálatait, aki a hátralevő idei 9 futam során természetesen még náluk versenyez.

„Fernando mindig is a Renault és az Alpine-család tagja volt és mindig az is marad. Büszkék és kiváltságosak vagyunk, hogy ennyi közös pillanatot éltünk át a pályán. Várjuk, hogy Fernandóval közösen fejezzük be a 2022-es szezont kékben, a novemberi utolsó körig a maximumot fogjuk nyújtani. A csapat hamarosan bejelenti versenyzői párosát a 2023-as Forma-1-es szezonra” – írták.

Agykárosodás veszélyezteti a pilótákat, Wolff szerint ezért kell lépnie az FIA-nak

0

A Mercedes csapatfőnökének olyasmit mutatott az FIA elnöke a Magyar Nagydíjon, ami után Toto Wolff szerint nem kérdés, hogy valamit kezdeni kell a delfinezéssel.

Az idei szezon egyik slágertémája a 2022-es szabályok szerint épült autókra jellemző pattogás, avagy delfinezés, illetve annak versenyzőkre gyakorolt hatása. Mivel korábban sok pilóta panaszkodott arra, hogy igencsak káros az egészségükre, amikor nagy sebességnél folyamatosan az aszfalthoz verődnek, az FIA lépett, és bejelentette, hogy a Belga Nagydíjtól maximalizálja az autók pattogását.

Mindez több csapatnak nem tetszik, a leghangosabban pedig a Red Bull tiltakozik, amelynek idei autója nem pattog, mégis hátrányosan érinthetik a kötelező jelleggel bevezetendő változtatások.

Am pedig ennél is jobban kicsapta a biztosítékot sok istállónál, hogy a 2023-as szezonra további változtatásokat tervez az FIA, amely 25 mm-rel megemelné a padlólemez szélét, így elejét véve a delfinezésnek. A csapatok azonban attól tartanak, hogy mindez szerintük szükségtelen és drága újratervezéshez vezetne, és próbálják meggyőzni Mohammed bin Szulajm FIA-elnököt, hogy változtasson az eredeti elképzelésen. A sportvezető ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy kötélnek áll, ez esetben az Autosport szerint pedig jogi lépések sem zárhatóak ki a csapatok részéről.

Toto Wolff és a Mercedes viszont az FIA mellett van, az osztrák üzletember ugyanis a Magyar Nagydíj szombati napján olyan bizonyítékot kapott az elnöktől, ami után kétsége sincs a változtatások szükségességéről. „Folyton a mindenféle irányba történő lobbizásról van szó, de alapvetően miről is beszélünk? Az FIA orvosi szempontból feltérképezte a delfinezést, az orvosok jelentése pedig azt írja, hogy néhány percen át tartó 1-2Hz frekvencia agykárosodáshoz vezethet. A pilótáknak viszont 6-7Hz-t kell elviselniük órákon át. Úgyhogy a válasz nagyon egyszerű: az FIA-nak tennie kell valamit ezzel.”

Ilyen, amikor egy F1-es autó igazán pattog

Az orvosi jelentés azonban nem győzte meg az összes csapatot, és a Ferrari például úgy véli, az idei Belga Nagydíjon bevezetett mérőszám elég lesz ahhoz, hogy kordában tartsák a jelenséget. „Szerintem nagyon óvatosnak kell lennünk, amikor biztonsági kockázatról beszélünk – nyilatkozta Laurent Mekies, a Scuderia versenyigazgatója, aki úgy véli, inkább a bukókeret és a glória megerősítéséről kell tanácskozniuk, a delfinezést pedig majd a Spától életbe lépő szabályok megoldják.

Az való igaz, hogy az utóbbi futamokon senkinek sem okozott nagy gondot a pattogás, Wolff szerint azonban hiba lenne azt gondolni, hogy megszűnt a probléma. „Továbbra is úgy gondolom, hogy nekünk és az FIA-nak sincs választása azzal kapcsolatban, hogy tegyünk-e valamit. Nem akarom, hogy Spában, vagy valamelyik későbbi helyszínen, ahol nem olyan sima az aszfalt, visszajöjjön a delfinezés, mi pedig nem tettünk semmit, és az emberek majd azt mondják, hogy »most már túl késő«.”

„Arról folyik a vita, hogy az elmúlt futamokon nem delfineztünk, de ez nem számít, mert Silverstone, Paul Ricard és Ausztria amúgy sem olyan helyszínek, ahol pattognánk.”

Véletlenül derülhetett ki, hogy a Porsche megvásárolta a Red Bull F1-es csapatának felét

0

A The.Race.com értesülései szerint véletlenül látott napvilágot, hogy a Forma-1-be 2026-tól beszállni szándékozó Porsche 50%-os részesedést vásárol a Red Bull Forma-1-es autóit, illetve a testvércsapat Alpha Tauri által is használt alkatrészek egy részét gyártó Red Bull Technology-ban. 

Noha az már régóta nyílt titkoknak számít, hogy a Porsche 2026-ban a Red Bull oldalán száll be az F1-be, eddig csak találgatások zajlottak arról, hogy ezt milyen formában teszi meg. És persze hivatalos bejelentés sem történt, mert akárcsak a szintén a Volkswagen-csoporthoz tartozó, feltehetően a Saubert felvásároló Audi, a Porsche is a 2026-os szabályok véglegesítésére vár.

A The Race szerint a Red Bull és a stuttgartiak az Osztrák Nagydíjon szerették volna bejelenteni az együttműködésüket, ám a fentebb taglalt okok miatt ezt el kellett halasztani. A háttérben azonban zajlanak az előkészületek, a Magyar Nagydíj előtti napokban pedig napvilágot látott egy dokumentum, amelyben az volt olvasható, hogy a Porsche 50%-os résztulajdonos lesz, azaz nem csak a nevét és technikai tudását adja majd a projekthez.

Furcsa módon a dokumentumot Marokkóban hozták nyilvánosságra, a szaklap szerint véletlenül. A törvények értelmében a Porschénak és a Red Bullnak is jeleznie kell az egyesülést, és el is indították a hivatalos eljárást, hogy amikor véglegesítik a 2026-os regulákat, ne a papírmunkával teljen az idő, hanem rögtön el tudják kezdeni a közös munkát. 

A hiba ott csúszott be, hogy a marokkói versenyhivatal rendszeresen kiad olyan sajtóközleményeket, amelyekben összefoglalja az ehhez hasonló egyesüléseket, és ezt július 21-én is megtette, noha semmilyen kötelezettsége nincs aziránt, hogy így járjon el. Ezt bizonyítja az is, hogy a dokumentumot azóta eltávolították a marokkói versenytanács honlapjáról, közvetlen URL-en keresztül azonban továbbra is elérhető.

A Porsche szóvivője a Race-nek ezután megerősítette, hogy továbbra is „konstruktív egyeztetések” zajlanak, és várják az FIA 2026-os sport-, technikai- és pénzügyi szabályzatának véglegesítését. A szaklap szerint legkorábban augusztus elején, online szavazás keretében fogadhatják el ezeket az FIA Motorsport Világtanácsában, amelyet a Porsche és a Red Bull, majd az Audi hivatalos bejelentése is követhet.

A csapatát megríkató Vettel felesége nem bánta volna, ha férje nem vonul vissza

0

Sebastian Vettel a Magyar Nagydíj előtt bővebben beszélt a visszavonulásról meghozott döntéséről, és elárulta, milyen folyamatok vezettek odáig, hogy as verseny előtti szerdán közölte az Aston Martinnal: nem folytatja az F1-ben.

Már a visszavonulásának bejelentéséről kiadott videóüzenet is igen tartalmasra sikeredett, és betekintést nyújtott a döntés okaiba, de Sebastian Vettel természetesen nem úszhatta meg, hogy a Magyar Nagydíj sajtónapján ennél is részletesebben beszéljen arról, hogy miért távozik az év végén a Forma-1-ből.

A négyszeres világbajnok a futam előtti szerdán közölte a csapattal, hogy nem folytatja, az Auto Motor und Sport információi szerint pedig azért most, mert az Aston Martin vezetése azt kérte tőle, hogy még a nyári szünet előtt hozza meg a döntést. Mindez érthető, hiszen az istálló szeretett volna kedvező helyzetből indulni Vettel utódjának megtalálásához abban az esetben, ha a vezérük a visszavonulás mellett dönt.

A német szaklap beszámolója szerint a négyszeres világbajnok csütörtökön délelőtt hívta össze a csapattagokat a garázsban, hogy az ő gyűrűjükben állva közölje a döntését, és senkinek ne a sajtóból kelljen megtudnia azt. „Nagyon érzelmes beszéd volt. Mindenki érezte, hogy szívből jött, és semmi mesterkélt nem volt benne. Még a sokat látott férfiak is elmorzsoltak néhány könnycseppet” – idézi Andy Stevenson csapatmenedzsert az AMuS.

Sebastian Vettel, Aston Martin, Magyar Nagydíj
Azt akarta, hogy minden csapattag tőle tudja meg a hírt Fotó: Aston Martin

A Ferrari indította el a lavinát?

A befejezésről hozott döntésével kapcsolatban Vettel elmondta, hogy már jó ideje, a 2018-as szezon óta foglalkoztatja őt, hogy mikor kellene abbahagynia. 

„Éveket kell visszamennünk az időben. Ezt a döntést nem egyik napról a másikra hoztam meg. A végső döntés szerdán született meg azzal, hogy közöltem a csapattal, nem folytatom. De nagyon sok gondolkodás vezetett idáig. Szerintem ez a megfelelő időpont arra, hogy más dolgokba fogjak. Nyilván tudom, hogy mennyire intenzív [a Forma-1] és mekkora elkötelezettséget kíván, és meggyőződésem, hogy, ha az ember ezt csinálja, akkor megfelelően kell csinálnia. Abban nem igazán lelem örömömet és nem motivál, hogy csak itt vagyok és a részese vagyok.”

„A legfontosabb az volt, hogy beszéljek a csapattal, mert ez az én csapatom – persze nem szó szerint, de ennél a csapatnál versenyzem –, és az emberek rengeteg energiát fektetnek bele napról napra. Azt akartam, hogy tudják, és tőlem hallják. Voltam olyan helyzetekben, amelyekben a sajtóból tudtam meg, hogy mi zajlik, ezt pedig nem találom túl elegáns intézési módnak.”

A felesége inkább a folytatás mellett volt.

Az Aston Martin várt előrelépése azonban elmaradt, sőt, az idei évet egyenesen pocsék formában kezdte az alakulat, amely a Barcelonában bevezetett B-autójával sem ért el komoly javulást. Mindez Vettel szerint ugyanakkor nem azt jelenti, hogy a jövőben sem fog, az alapokat ugyanis megfelelőnek tartja.

„Mindig is a győzelem és az élmezőnyben versenyzés volt a cél. Nagyon kiváltságosnak érzem magam, hogy annyi nagyszerű autót vezethettem nagyszerű csapatoknál a múltban, amelyekkel olyan sok dolgot elérhettem. Szerintem ez a csapat semmivel sem különb azoknál, de nyilvánvalóan az autónk nem olyan jó, mint amilyennek szerettük volna, ezért nem csatázunk a legjobb helyekért. De a csapat erőfeszítései, a csapatszellem és a minőség tekintetében szerintem megvannak a szükséges összetevők, és azt látom, hogy a csapat fejlődni fog jövőre, és az azt követő években.”

Ezt viszont már anélkül a Vettel nélkül teszi, aki mostanra láthatóan nem akarja minden figyelmét a Forma-1-re fordítani. 

„Mint mondtam, ez a fokú elkötelezettség azt jelenti, hogy fejben, gondolatban is rengeteg időt tölt ezzel az ember, illetve fizikailag is távol van az otthonától, a gyerekeitől, a családjától. A felnövő gyerekek mellett pedig más dolgok iránt is elkezdtem érdeklődni, ezeket a hangokat pedig nem hagyhatom figyelmen kívül. Végső soron pedig egyre égetőbbé vált a kérdés és egyre központibb szerepet játszott, így végül meghoztam a döntést.”

„Ez ugyanakkor nem egy mindent vagy semmit döntés. Nem arról van szó, hogy mostantól utálom a versenyzést, mert azt továbbra is imádom. Hanem valószínűleg a többség az, ami más irányba húz. És nem helyet csinálok, mert ez az én döntésem, ugyanakkor boldogan indulok el más irányba.”

Sebastian Vettel, Aston Martin, Magyar Nagydíj
Nem egyik napról a másikra döntött Fotó: Aston Martin

Noha a magánéletéről nem szeret és nem is szokott beszélni, Vettel elárulta, hogy felesége, Hanna mennyire támogató volt vele, ráadásul inkább a folytatás mellett volt, mert tudta, hogy mennyit jelent a versenyzés a férjének.

„Természetesen rengeteget beszélgettem erről a feleségemmel, aki az elsők között támogatott abban, hogy folytassam, de azt mondta, hogy végső soron ez az én döntésem. Elképesztően szerencsés vagyok, hogy találtam valamit, ami ilyen sokat jelent nekem az életben, ennyi örömet adott, ahol barátokat szereztem és mindenféle emberrel találkoztam, körbeutaztam a világot, láttam dolgokat, és kinyílt a látóterem. [A feleségem] nagyon támogató volt azzal, hogy az mondta, ez az én döntésem. Természetesen neki is van véleménye, de nagyon támogató. Végső soron azonban nekem kellett dönteni, ő nem dönthetett helyettem.”

A környezetvédelem is egy szempont volt

Mint ahogyan említette, voltak hangok, amelyeket Vettel nem hagyhatott figyelmen kívül. Az utóbbi években a környezetvédelem mellett több fronton kiálló és annak fontosságát szavakkal és tettekkel egyaránt hangsúlyozó versenyző érezhetően vívódott amiatt, hogy bizonyos dolgokat nem mondhatott ki, vagy ha meg is tette, sokan egyből álszentnek bélyegezték, hiszen egy olyan sportban versenyez, amely nagy mértékben szennyezi a környezetet a világ évről évre történő körbeutazásával. Az már csak hab volt a tortán, hogy mindezt egy olyan csapatban teszi, amelynek a világ legnagyobb olajipari cége a főszponzora.

„Igen, ez egyike azon dolgoknak, amelyek egyértelműen szerepet játszottak a döntésben. Százalékban nem tudom kifejezni, az butaság is lenne. De látva, ahogyan a világ változik, és látni a jövőt, ami mindannyiunk, különösen a jövő generációi számára nagyon fenyegető, megértettem, hogy a munkám és szenvedélyem bizonyos aspektusai olyan dolgokkal járnak, amelyekért nem rajongok. Körbeutazni a világot, autókkal versenyezni, erőforrásokat elégetni. Amint az ember látja ezeket, és amint tisztában van velük, onnantól nem tudja ezt nem észrevenni. De nem ez a fő tényező. Mint mondtam, sok dolog kombinációja [a döntés], de ez is része az amögött álló versenyzőnek.” 

A jövőben egészen biztosan az eddiginél is többször fogjuk látni, ahogy a négyszeres világbajnok próbál tenni a jövő fenyegetései ellen, és a környezetvédelem mellett a számára fontos egyéb ügyek mellett is teljes mellszélességgel fog kiállni. Addig pedig még van néhány verseny arra, hogy kiélvezzük a jelenlétét, és részesei legyünk a gazdag és több szempontból is páratlan pályafutása lezárásának

„Nem látom problémának, hogy motiváljam magam a hátralevő versenyekre, épp az ellenkezőjét érzem. Nyilván ez a döntés már nagyon régóta érlelődött bennem, és őszintén szólva annyi energiát elvett, és talán olykor egy kicsit el is vonta a figyelmem, hogy most eléggé megkönnyebbültnek érzem magam és várom a következő futamokat” – tekintett előre a hattyúdalára a jelenlegi mezőny második legsikeresebb tagja.

Hamilton Vettelről: Egyike volt azon keveseknek, aki miatt nem voltam annyira magányos

0

Lewis Hamilton sajnálja, hogy korábbi nagy ellenfele és barátja úgy döntött, az idény végén visszavonul a Forma-1-ből. A hétszeres világbajnok a hír bejelentése után nem sokkal elmondta, mit jelent neki Sebastian Vettel és a kettejük barátsága.

Lewis Hamilton és Sebastian Vettel szinte ugyanakkor érkeztek meg a Forma-1-be, rivalizálásuk pedig egy egész korszakot határoz meg. Utóbbi 2006-ban már pénteki szabadedzéseken vett részt a BMW-Sauber színeiben, miközben előbbi a GP2-es bajnoki címért hajtott, mégis fél szezonnal később mutatkozhatott csak be a legjobbak között a 2007-ben a McLarennel debütáló britnél. Kezdeti éveikben ritkán találkoztak a pályán, hiszen míg Hamilton rögtön versenyképes csapatba került, és azonnal futamgyőzelmekért és a világbajnoki címért küzdhetett, Vettel a Toro Rossónál töltötte tanulóéveit, ahol nem mellesleg így is nyert egy versenyt.

A 2009-es szezontól kezdve aztán már mindketten rendelkeztek olyan autóval, amely képes a győzelemre (Hamilton McLarenjéről ez csak az idény második felétől volt elmondható), 2010-ben pedig már egymással (is) csatáztak az év végi elsőségért. Noha Hamilton lett korábban világbajnok (2008), 2013-ban, Vettel zsinórban negyedik vb-győzelmének évében úgy tűnt, hogy kettejük közül csak a német neve fog fennmaradni a sportág halhatatlanjai között. Azóta viszont riválisa szinte minden rekordot átírt, miközben Vettelt elkerülték a sikerek.

Voltak kemény csatáik, mint például ez, a 2017-es Spanyol Nagydíjon

Párharcuk csúcspontját mindenképpen a 2017-es és 2018-as szezon jelentette, amikor a Mercedes és a Ferrari színeiben csaptak össze. Mindkétszer Hamilton jött ki győztesen a küzdelemből, Vettel pályafutása pedig lejtmenetbe fordult. A kapcsolatukkal viszont pont az ellenkezője történt, és miután korábban sem voltak ellenséges viszonyban, az utóbbi években egyfajta barátság alakult ki közöttük. Ezért aztán nem volt meglepő, hogy a hétszeres világbajnok milyen szép szavakkal búcsúzott az F1-et az év végén elhagyó egykori riválisáról.

„Nem volt sok időm ezen gondolkodni, hiszen ma reggel közölték a hírt – nyilatkozta Vettel visszavonulásának bejelentéséről a Magyar Nagydíj csütörtöki napján Hamilton. – Valamennyire sejtettem, hogy ez következik, miután voltak erre utaló jelek, de nyilván a felismerés más dolog. Az első gondolatom az, hogy szomorú látni, hogy abbahagyja. Nem tudtam még sokat gondolkodni az együtt végigjárt utunkon, de amikor arról az útról beszélek, amin én végigmentem ebben a sportban, és gyakran magányosnak éreztem magam, ő volt azon kevesek egyike, aki kevésbé magányossá tették azt.”

„Sok dologban mellettem állt. Emlékszem, hogy talán 2007-ben (2008-ban – a szerk.) Magny-Coursban nagyon nyíltan beszélt a versenyzői eligazításon, és már akkor tudtam, hogy nagyon erőteljes személyiség lesz ebben a sportágban. Azután láttam a sikereit és azt, hogy másokat maga elé helyez, és bátran kiáll azért, amiben hisz.”

„Mindig legendákról beszélünk, de én nem igazán szeretem ezt a titulust. Szerintem ő az egyik legnagyszerűbb ember, aki valaha megfordult ebben a sportban, és több olyan emberre van szükségünk, mint ő. Szomorú vagyok, mert elveszítek egy szövetségest, de közben tudom, hogy nagyszerű dolgokat fog csinálni, és tudom, hogy mindig barátok maradunk, és remélem, hogy lesznek egyéb dolgok az F1-en kívül, amiket együtt fogunk csinálni.”

Lewis Hamilton, Mercedes, Magyar Nagydíj
Hamiltonnak hiányozni fog Vettel Fotó: Jiri Krenek/Mercedes

Hamilton szavai megerősítették azt, ami kívülről is látszott: Vettel és ő akkor is jól megértették egymást, amikor ádáz csatákat vívtak a pályán. A négyszeres világbajnok egyik tulajdonságát pedig különösen nagyra értékeli a Mercedes pilótája.

„Ami a versenyzés részét illeti, elképesztően gyors, nagyon intelligens, nagyon jó mérnök és nagyon precíz sofőr volt. Soha nem hibáztatott másokat a hibájáért, és mindig képes volt feltenni a kezét és azt mondani, hogy ez az én hibám volt. Mindig is azt gondoltam, hogy ez tiszteletreméltó.”

A tisztelet tehát mindig is megvolt, az utóbbi években pedig még közelebb kerültek egymáshoz, nem utolsó sorban amiatt, hogy mindketten bátran kiállnak a számukra fontos ügyek mellett, mint például a sokszínűség elősegítése, a rasszizmus elleni harc, vagy a környezetvédelem.

„Amikor fiatalabbak voltunk, nem volt időnk megállni és a magánéletünkről, vagy azokról a dolgokról beszélni, amelyek fontosak nekünk. Idővel pedig láttuk, hogy mindketten megtesszük azokat a bátor lépéseket, és kiállunk azokért a dolgokért, amikben hiszünk. És képesek voltunk támogatni egymás. Nagyon támogató volt velem, és szeretném azt gondolni, hogy én is az voltam vele. Rájöttünk, hogy a versenyzés iránti szenvedélynél sokkal több bennünk a közös, és tényleg ő volt az, aki kilépett a bántó rivaldafénybe és megpróbált kezdeni valamit a rendelkezésünkre álló platformmal. Számomra ő senkire sem hasonlít a múlt és a jelen itt megfordult versenyzői közül.”

Igazi barátoknak ezzel együtt azért talán túlzás nevezni őket, hiszen – mint azt Hamilton elárulta – nem jártak össze a magánéletben. Ám, ami késik, nem múlik?

„Soha nem találkoztunk a Forma-1-es közegen kívül, mert ő a családjával tölti az idejét, de egy napon remélhetőleg találkozni fogunk. Nagyon jó volt látni, hogy milyen dolgokkal törődött, mikről beszélt, mikbe fektetett, és mikkel foglalkozik. Rájöttünk, hogy sok hasonlóság van azokban a dolgokban, amikkel törődünk. Persze vannak különbségek is, őt például nem foglalkoztatja úgy a zene, mint engem, viszont érdekli a mezőgazdaság és annak a fejlesztése. De mint mondtam, szerintem ezután is barátok leszünk.”

A fiatalabb generációt is lenyűgözte Vettel

A Vettel és Mick Schumacher közötti szoros barátság talán még az F1-et kevésbé kedvelők számára is közismert, ám a négyszeres világbajnok nem csak azokkal a fiatal versenyzőkkel bánik közvetlenül és segítőkészen, akikkel ilyen szoros kapcsolatban van – derült ki Lando Norris szavaiból. A McLaren még mindig csak 22 esztendős pilótája úgy véli, Vettelről az tudja igazán, hogy mennyire jó ember, aki ismeri.

Sebastian Vettel, Aston Martin, Mick Schumacher, Haas, Brit Nagydíj
Mick Schumachert a szárnyai alá vette, de nemcsak vele segítőkész Fotó: Andy Hone/LAT Images/Haas

„Szerintem nincs elég ember tisztában azzal, hogy mennyire jó ember, jó srác Seb. Az értékei, a személyisége, minden. Mindig jó szándékú és segíteni akar, és nagyon szenvedélyes a munkája iránt. Valamiért az emberek olykor rossz képet festenek róla, amit, ha ismered, soha nem tudnál elképzelni róla. De ilyen az élet. Ez történik manapság a világban, ami őrület.”

„Mindig lehet vele beszélgetni, vagy mindig ott van, hogy segítsen. És talán ez az utóbbi években, mióta én az F1-ben vagyok, még inkább így van. Nem harcol a világbajnoki címért, vagy ilyesmi, így talán nyitottabban beszél velünk, a fiatalabb generációval különböző dolgokról, legyen szó versenyzésről, vagy a Forma-1-en kívüli életről. Mindig nyitott arra, hogy beszélgessünk, amit az ember értékel és tisztel, miközben a pályán komoly ellenfelek vagytok.”

Vettel a Magyar Nagydíjon jelentette be: 2022 végén visszavonul az F1-ből

0

Pont került Sebastian Vettel jövőjére a 37. Magyar Nagydíj előtt. A négyszeres világbajnok a Hungaroringen közölte: az idei az utolsó szezonja a Forma-1-ben.

A Magyar Nagydíj csütörtöki napján szinte a semmiből jött a bejelentés: a négyszeres világbajnok Sebastian Vettel az idei szezon végén befejezi Forma-1-es pályafutását. Vettel jövője már jó ideje a levegőben lógott, de az utóbbi hetekben sokak számára valamiért az tűnt valószínűbbnek, hogy meghosszabbítja 2022 végéig szóló szerződését, és jövőre is az Aston Martin versenyzője lesz. De végül nem így történt.

Egyesek talán már akkor gyanakodni kezdhettek, amikor a bejelentés előtt néhány órával megjelent az Instagramon egy hivatalos Vettel-profil, azaz a 35 esztendős, a közösségi médiától magát mostanáig távol tartó pilóta beadta a derekát, és regisztrált az egyik legnépszerűbb platformra. És mint kicsit később kiderült, az első két posztja a visszavonulás bejelentéséről készült angol, illetve német nyelvű videó volt, amelyekben az alábbi beszédet hallhattuk:

„Ezennel bejelentem, hogy a 2022-es szezon végén visszavonulok a Forma-1-től. Valószínűleg egy hosszú listával kellene kezdenem azokról, akiknek köszönetet kell mondanom, de sokkal fontosabbnak érzem, hogy elmagyarázzam a döntésem okait. Imádom ezt a sportot. Amióta az eszemet tudom, központi szerepet tölt be az életemben. De bármennyire is van élet a pályán, ott van az életem a pályán kívül. Soha nem csakis autóversenyző voltam. Nagyon is hiszek abban, hogy az határoz meg minket, hogy kik vagyunk, és hogyan bánunk másokkal, nem pedig az, amit teszünk.”

Sebastian Vettel, Aston Martin, Magyar Nagydíj
Vettel utoljára gurult pályára a Hungaroringen Fotó: Aston Martin

„Ki vagyok én? Sebastian vagyok, három gyermek édesapja és egy csodálatos nő férje. Kíváncsi vagyok, és könnyen lenyűgöznek a szenvedélyes vagy képzett emberek. A tökéletesség megszállottja vagyok. Toleráns vagyok, és úgy érzem, mindannyiunknak ugyanolyan joga van az élethez, függetlenül attól, hogy hogyan nézünk ki, honnan származunk és kit szeretünk.

„Imádok a szabadban lenni, szeretem a természetet és annak csodáit. Makacs és türelmetlen vagyok, és nagyon idegesítő tudok lenni. Szeretem megnevettetni az embereket, szeretem a csokoládét és a friss kenyér illatát. A kedvenc színem a kék. Hiszek a változásban és a fejlődésben, és abban, hogy minden apróság számít. Optimista vagyok, és hiszem, hogy az emberek jók.”

„A versenyzés mellett családot alapítottam, és szeretek a családom közelében lenni. A Forma-1-en kívül más dolgok iránt is elkezdtem érdeklődni. A versenyzés és a Forma-1 iránti szenvedélyem miatt sok időt töltök távol tőlük, és ez rengeteg energiát igényel.”

„Oly módon elkötelezettnek lenni a szenvedélyem iránt, ahogyan eddig tettem, és ahogyan helyesnek tartom, többé nem összeegyeztethető a vágyammal, hogy nagyszerű apa és férj legyek. Az az energia, ami ahhoz kell, hogy eggyé válj az autóval és a csapattal, és a tökéletességet hajszold, összpontosítást és elkötelezettséget igényel. A céljaim a versenyek megnyeréséről és bajnoki címek megszerzéséről arra változtak, hogy lássam felnőni a gyermekeimet, továbbadjam nekik az értékeimet, felsegítsem őket, amikor elesnek, meghallgassam őket, amikor szükségük van rám, és ne kelljen búcsúznom. És, ami a legfontosabb: tanulni tudjak tőlük, és hagyjam, hogy inspiráljanak engem.”

„A gyermekeink jelentik a jövőnket, és úgy érzem, rengeteg felfedeznivaló és tanulnivaló van az életről és magamról. Ami pedig a jövőt illeti, úgy érzem, nagyon fontos időket élünk, és az, ahogyan a következő éveket alakítjuk, meghatározza majd az életünket. A szenvedélyem jár bizonyos dolgokkal, amelyeket megtanultam nem szeretni. Lehetséges, hogy a jövőben ezek megoldódnak, de a változást elérő akaratnak sokkal erősebbé kell válnia, és tettekhez kell vezetnie. A beszéd nem elég, és nem engedhetjük meg magunknak, hogy várjunk. Nincs alternatíva, folyik a verseny.”

Sebastian Vettel, Aston Martin, Magyar Nagydíj
A nézőktől is elbúcsúzott a négyszeres világbajnok Fotó: Aston Martin

„A legjobb versenyem még hátra van. Hiszek az előre- és továbblépésben. Az idő egyirányú utca, és szeretnék haladni a korral. Ha visszanézel, az csak lelassít. Várom, hogy ismeretlen pályákon versenyezzek, amelyeken új kihívásokat fogok találni. A nyomok, amelyeket a pályán hagytam, egy ideig megmaradnak, de aztán az eső elmossa azokat, hogy a helyükre új nyomok kerüljenek. A holnap azoké, akik a mát formálják.”

„A következő kanyar jó kezekben van, mivel az új generáció már befordult. Úgy gondolom, hogy van még megnyernivaló verseny.

„Elköszönök, és köszönöm, hogy osztozhattam veletek a pályán. Minden egyes részét imádtam.”

Az biztosan kijelenthető, hogy Vettel a sportág legfiatalabb világbajnokaként, négy vb-címmel a zsebében, minden bizonnyal 299 futammal a háta mögött fogja szögre akasztani a sisakját. És alighanem mindenki örülne neki, ha a hátralevő versenyek során legalább egyszer még láthatná őt a dobogó valamelyik fokán pezsgőzni.

A „fehér Ferrariról” és Vettelék pimasz szárnyáról szólt a Magyar Nagydíj első napja

0

A 37. Magyar Nagydíj első napján leginkább a nyári szünet előtti utolsó versenyre hozott fejlesztések szolgáltattak érdekességeket, miközben a Ferrari nagyon erősen kezdett.

Sokan valószínűleg még fel sem ocsúdtak a 37. Magyar Nagydíj mínusz egyedik, azaz csütörtöki sajtónapján történtek után, máris kezdetét vette a hungaroringi versenyhétvége érdemi része. Mielőtt azonban rátérnénk a pénteki edzésnap főbb eseményeire, egy picit kanyarodjunk vissza arra a bejelentésre, amitől már akkor is emlékezetes lesz a Forma-1 idei magyarországi látogatása, ha a hátralevő két napon semmi különleges nem történik.

Sebastian Vettel, az F1 történetének negyedik legsikeresebb pilótája ugyanis nálunk jelentette be, hogy az idei év végén befejezi 2007 óta tartó pályafutását a királykategóriában. A bejelentés időzítése persze nem a Magyar Nagydíjnak, hanem sokkal inkább az F1-es nyári szünet hétfői beköszöntének szólt, Vettel csapata, az Aston Martin ugyanis a német Auto Motor und Sport értesülései szerint arra kérte sztárpilótáját, hogy még a nyári pihenő előtt döntsön a jövőjéről.

Lawrence Stroll csapattulajdonos és Mike Krack csapatfőnök is szerette volna, ha a 35 esztendős veterán marad, Vettel azonban számot vetett és úgy döntött, mostantól szeretne több időt szentelni a családjának és három gyermekének.

„Nagyon sok gondolkodás vezetett idáig, és szerintem ez a megfelelő időpont arra, hogy más dolgokba fogjak. Nyilván tudom, hogy mennyire intenzív [a Forma-1] és mekkora elkötelezettséget kíván. Meggyőződésem, hogy, ha az ember ezt csinálja, akkor megfelelően kell csinálnia. Abban nem igazán lelem örömömet és nem motivál, hogy csak itt vagyok, és a részese vagyok.”

Sebastian Vettel, Aston Martin, Magyar Nagydíj
Vettel búcsúja még pénteken is téma volt a paddockban Fotó: Aston Martin

„Ez a nagy fokú elkötelezettség azt jelenti, hogy fejben, gondolatban is rengeteg időt tölt ezzel az ember, illetve fizikailag is távol van az otthonától, a gyerekeitől, a családjától. Amellett, hogy lássam felnőni a gyermekeimet, pedig más dolgok iránt is elkezdtem érdeklődni, ezeket a hangokat pedig nem hagyhatom figyelmen kívül. Végső soron pedig egyre égetőbbé vált ez a kérdés és egyre központibb szerepet játszott az életemben, így végül meghoztam a döntést” – ecsetelte a Hungaroringen Vettel, akinek a helyére egyébként sokak szerint Mick Schumacher ülhet majd jövőre.

Karosszéket szereltek az Aston Martin hátuljára

Vettel csütörtökön azt is hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem aggódik a motivációja miatt a szezon hátralevő tíz futamára, sőt, pont ennek ellenkezője a helyzet, mert a bejelentéssel lekerült róla az a teher, amit a jövője körüli bizonytalanság miatt érzett. Az Aston Martin pénteken villantott újításának köszönhetően pedig akár még abban is bizakodhat, hogy sikerül valamilyen kiugró eredménnyel búcsúznia, a silverstone-i gárda ugyanis mindenkit meglepett az új fejlesztésű hátsó szárnyával.

Az új szárnyon látható módosítások lényege, hogy a két végén egy karosszék karfájához hasonlatos véglapok jelentek meg, ami a tavalyi, az F1 történetének legnagyobb aerodinamikai szabályváltozása előtt használt autók megoldásait idézi fel, és szöges ellentétben áll az összes többi csapat idei hátsó szárnyával. Első ránézésre az újításról még az is felmerülhet, hogy szabálytalan, de erről természetesen szó sincs, hiszen a csapat az FIA-val folyamatosan konzultálva fejlesztette ki azt.

Az Aston Martin szabályok határait feszegető szárnymegoldása

A szabályalkotók viszont alighanem most a fejükhöz kaptak, ez a megoldás ugyanis kiiktatja az idei, alapvetően lekerekített szélű hátsó szárnyak egyik legfontosabb jellemzőjét, és a korábbi változatokhoz hasonlóan olyan légörvényeket generál, amelyek nehezebbé tehetik a hátul haladó számára a követést. És miután a teljes idei szabályreform arra épült, hogy könnyebbé tegye a közel maradást az elöl haladóhoz, ezáltal elősegítse a több előzést és az izgalmasabb futamokat, ez a lépés könnyen lehet, hogy nem marad következmények nélkül, és a jövő évi szabályok szigorításával jár majd.

Az Aston Martin célja persze nem az volt, hogy nehezebben lehessen követni az autóikat (ez csak a megoldás egyik pozitív hozadéka), hanem a leszorítóerőt szerették volna növelni, és az is megeshet, hogy nem minden futamon fogják bevetni ezt a szárnyat. Azt pedig nem lehet a szemükre vetni, hogy nem követték a szabályok szellemiségét, hiszen az egyik csapatnak sem feladata, sőt, mindenki az ilyen és ehhez hasonló kiskapukat keresi. Mindenesetre érdekes lesz figyelni Vettel és Lance Stroll teljesítményét szombaton és vasárnap, mert bár az élmezőny dolgába aligha szólhatnak bele, a középmezőny elejére akár még oda is érhetnek.

A Haas bevetette a fehér Ferrarit

Nem csak az Aston Martinra, hanem a Haasra is érdemes volt odafigyelni az első hungaroringi edzésnapon, az amerikai istálló ugyanis ígéretéhez hűen bemutatta idei első és egyetlen nagy fejlesztési csomagját. Az egyelőre csak Kevin Magnussen autóján fellelhető módosítások érdekessége pedig az, hogy közülük több is egyértelműen a Ferrari idei autóján látható megoldásokat másolja, miközben az eddigi autó is nagyon hasonlított Leclerc és Sainz versenygépére. Leginkább a padlólemez és a vörös autókon megfigyelhető, fürdőkádszerű bemélyedést kapó, de egyéb részein is az SF75-öséhez hasonlatos oldalszekrények azok, amikhez első ránézésre is a Scuderiától merítettek ihletet, ezen kívül azonban változott még a hátsó felfüggesztés és a hátsó fékek is.

Mindez bizonyára ismét feléleszti majd azokat a vitákat, amelyek 2016-os F1-es bemutatkozása óta körüllengik a Ferrarival a szabályok által megengedett lehető legszorosabb technikai együttműködésben álló Haast, amely nem mellesleg a maranellói istálló szélcsatornáját használja. A csapatok közötti adatáramlás persze tilos, így a Haas legfeljebb fotók alapján másolhatta le az idei Ferrarit, amit Günther Steiner csapatfőnök nem is tagadott.

Kevin Magnussen, Haas, Magyar Nagydíj
A Haas oldalszekrényei a Ferrariéhoz hasonló „kádas” megoldást kaptak Fotó: Andy Hone/LAT Images/Haas

„Ha valaki azt mondja, hogy másoltunk, azt fogom neki mondani, hogy »mégis kit kellene másolnunk, a Williamst?« – szúrt oda a riválisoknak. – Minden tiszteletem a Williamsé, de teljesen más a koncepciójuk, és mögöttünk vannak. Ha másolsz valakit, akkor a legjobb autókkal teszed ezt, ezek pedig jelenleg a Red Bull és a Ferrari. Mi ugyanazt a motort, váltót és felfüggesztést használjuk, mint a Ferrari, így miért másolnánk valaki mást? Ráadásul versenyeket nyernek. Egy meg egy az továbbra is kettő, mi pedig nem vagyunk ennyire hülyék.”

A riválisok fortyogásának mértéke persze attól is függ majd, hogy mekkora előrelépésre lesz képes a “fehér Ferrarival” a Haas. Kevin Magnussen a pénteki második szabadedzésen alig volt gyorsabb a továbbra is a régi autót vezető Mick Schumachernél, ami a csapatnak nem jó jel, de egy edzésnapból azért még nem vonhatunk le messzemenő következtetéseket.

A Red Bull esőért imádkozik

A vasárnapi futamra ugyanakkor azért lehet következtetéseket levonni a pénteken látottakból, ezek a következtetések pedig leginkább a Ferrari-drukkerek szívét dobogtathatják meg. Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója „félelmetesnek” nevezte a vörös autók versenytempóját, Max Verstappen pedig kerek-perec kijelentette, hogy száraz körülmények között „nem tudunk versenyre kelni” a Ferrarival. Majd hozzátette: esőben talán más lehet a helyzet.

Hogy igaza lesz-e a címvédőnek, az ma alighanem ki fog derülni, a délután négy órakor kezdődő időmérőre ugyanis 60-70 % körül mozog az eső valószínűsége, Beat Zehnder, az Alfa Romeo sportigazgatója a német Sky-nak pedig azt nyilatkozta, hogy még akkor eső sem kizárt, ami miatt vasárnapra kell majd halasztani a kvalifikációt. Ez mondjuk kevésbé kedvezne a bikásoknak, miután vasárnapra már hűvös, de száraz időt jósolnak.

Hogy ez esetben mi várható, azt a Ferrari pénteken demonstrálta: mindkét szabadedzést megnyerték, miközben a jobbik Red Bullban Max Verstappen lemaradása a második tréningen közel 4 tizedmásodpercre rúgott. Ami pedig ennél is aggasztóbb az energiaitalosoknak, hogy a holland pilóta a közepes gumin teljesített hosszú etapján körönként 9 tizedmásodpercet kapott az ugyanezen a keveréken a versenyre készülő Carlos Sainztól (Leclerc a lágy gumikat nyúzta). Ez a különbség a futamra minden bizonnyal csökkeni fog, de ahhoz túl nagynak tűnik, hogy normál esetben ledolgozható legyen.

Ezzel együtt valószínűleg ismét a Ferrari és a Red Bull csatájáról szól majd a hátralevő két nap, mert Lando Norris hiába lett második a második edzésen a McLarennel, utólag elárulta, hogy egy kicsit jobban feltekerték a motort, és nem számít arra, hogy harcban lesz a pole-ért. A középmezőny elejére azonban jók lehetnek a wokingiak, akik könnyen lehet, hogy váratlan ellenfelet kapnak, a délutánt a hetedik helyen záró Sebastian Vettel ugyanis az új hátsó szárnnyal ugyanolyan köröket futott a megtankolt autós etapján, mint Verstappen, és jóval gyorsabb volt a hatodik időt autózó Fernando Alonsónál, aki egyébként pénteken ünnepelte a 41. születésnapját, és összesen már tizedik alkalommal tortázhatott a Hungaroringen.

Alonso a szülinapi tortájával

És hogy hol voltak eközben a Mercedesek? Röviden: sehol. Lewis Hamilton csak tizenegyedik lett, miután a legjobbnak ígérkező (a 6-7. hely környékére bejöhetett volna vele) körében hibázott és úgy megrongálta az autóját, hogy a versenyre történő felkészüléshez már nem is tudott hosszú etapokat megtenni vele. George Russell közel egy másodperces lemaradásban a 8. lett, megtankolt autóval pedig Cunoda Jukinál is alig volt gyorsabb.

„Semmi nem változott az autón a múlt hét óta, én is ugyanaz a pilóta vagyok, mint a múlt héten, de valamilyen oknál fogva ezen a pályán sem működik a kocsi” – nyilatkozta kissé lemondóan Hamilton, majd hozzátette, hogy amint megoldják a gondjaikat, a Franciaországban tapasztalthoz hasonló, 1 másodperc körüli hátrányban lesznek a két élcsapathoz képest.

Andrew Shovlin, a Mercedes egyik veterán mérnöke eközben elmondta, hogy több dologgal is kísérleteztek pénteken, amelyek nem sültek el jól, így a mai napra visszalépnek egyet. Viszont száraz körülmények között ez is legfeljebb arra lesz elég, hogy elfoglalják az idén megszokott helyüket a Red Bullok és a Ferrarik között.

Hacsak nem szólnak közbe az égiek, és változtatják túlélőshowá a Magyar Nagydíj időmérőjét, hogy minden előzetes fejtegetés a kukában landoljon.

Russell a semmiből írt történelmet a Magyar Nagydíj időmérőjén

0

Végül nem mosta el az eső a 37. Magyar Nagydíj szombati napját, sőt, az időmérő edzést teljesen száraz pályán tartották, ám így sem maradt izgalmak nélkül a Hungaroringre kilátogató mintegy 100 ezer néző. 

Ahogyan azt a meteorológusok megígérték, a forróságot szombatra felváltotta a hűvös időjárás a Magyar Nagydíjon. Ennek önmagában alighanem többen örültek, mint nem, az viszont már bizonyára sokakat bosszantott, hogy a lehűlés óriási esőzéssel járt, ami pont a 13 órakor kezdődő harmadik szabadedzés előtti órában érte el a pályát, bőrig áztatva a legtöbb drukkert. 

Latifi megvillant

A harmadik tréning így eláztatott pályán vette kezdetét, de mivel az időmérőre is esőt jósoltak, több csapat sem halogatta a körözés megkezdését, és elkezdte feltérképezni a vizes Hungaroringet. Az eső hol jobban, hol kevésbé esett, olykor pedig el is állt, így egy idő után már a köztes esőgumikat próbálgatta a mezőny, mígnem az utolsó Magyar Nagydíjára készülő Sebastian Vettel a 10-es kanyarban a falhoz nem csapta az Aston Martint.

Miután kiemelték a négyszeres világbajnok autóját a bukótérből, folytatódhatott a körözés, a Hungaroring közönsége pedig olyasmi láthatott, ami még soha korábban nem történt meg: az 52. Forma-1-es nagydíjhétvégéjét teljesítő Nicholas Latifi életében először végzett az élen F1-es szabadedzésen. A mezőny jelenlegi legrosszabb autójának számító Williams-t vezető kanadai ráadásul nem csak szerencsével érte el az első helyet, hiszen úgy verte 6 tizeddel Charles Leclerc-t, hogy a Ferrari monacói pilótája néhány másodperccel korábban szintén javított, tette mindezt ugyanolyan gumikon, mint amilyeneken Latifi haladt.

Vettel volt az egyetlen, aki falnak ment az esőben

Persze, ettől még a mezőny állandó tagjai közül egyedüliként pont nélkül árválkodó kanadai nem lépett elő az időmérő esélyesévé (pedig csapattársa, Alex Albon is jól ment, és a harmadik helyre hozta be a Williams), de a grove-iak formáját elnézve bizakodhatott azért a jó szereplésben.

A Red Bull pocsék napot zárt

A beígért Armageddon végül elmaradt, a pilóták így a péntekinél jóval hűvösebb körülmények között ugyan, de száraz pályán kezdhették meg a 37. Magyar Nagydíj időmérőjét. Az már a Q1-ben nyilvánvalóvá vált, hogy a két Williams nem lesz harcban a legjobb helyezésekért, de Latifi azért így is villanthatott volna egy sima Q2-be kerüléssel, ha nem rontja el az utolsó gyorskörének végét.

Az élen eközben teljesen összekuszálódott a pénteki sorrend. Az előző nap még toronymagas esélyesnek tűnő, az időmérőn a gumikkal küszködő Ferrarik visszaestek, miközben a Mercedesek erőre kaptak, de a Q2-t az élen záró Max Verstappen is jelezte, hogy bizony őt sem kell leírni. Végül azonban megtette helyette ezt a technika ördöge, amely nem hagyta, hogy a holland pilóta értékelhető gyorskört fusson az edzés végén (a rádióban annyit mondott, hogy elment az erő az autóból), így kénytelen volt az első, elhibázott mért körével kvalifikálni, ez azonban csak a 10. rajtkockába volt elég.

„Nagyon frusztráló ez, különösen azután, hogy úgy tűnt, találtunk némi tempót. Persze ilyenkor jó kérdés, hogy hol végzett volna az ember, de a sebességünk jó volt. Remélem, hogy a verseny elején majd nem veszítünk túl sok időt azokkal a srácokkal szemben, akikkel valójában harcolunk. Meglátjuk. Nehéz megmondani, hogy mi fog történni” – próbált már a futamra koncentrálni a címvédő.

Max Verstappen, Red Bull, Magyar Nagydíj
Verstappen csak 10. lett Fotó: Francois Nel/Getty Images/Red Bull Content Pool

Persze, a 10. rajtkocka éppen annyira a Verstappen sara is, mint a Red Bullé, hiszen az első Q3-as gyorskörében ő hibázott, és fékezte el csúnyán második kanyart. Amennyiben ez nincs, alighanem jóval előrébbről rajtolhatna. Christian Horner csapatfőnök ugyanakkor elismerte: a technikai probléma nélkül harcban lettek volna az első rajtkockáért. A futamon Verstappen tehát nem lesz könnyű helyzetben, hiszen a Hungaroringen közismerten nehéz előzni. „Monacótól és Szingapúrtól eltekintve ez a legrosszabb pálya ahhoz, hogy ilyesmi történjen” – foglalta össze a helyzetet Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója az ORF-nek.

A Red Bull baját pedig csak tetézi, hogy Sergio Pérez ismét nem hozta a csúcsformáját, és egy pályaelhagyásért kapott, majd visszavont büntetés körüli hercehurca után egyszerűen nem tudott elég jó kört autózni a Q3-ba kerüléshez, így csak a 11. rajtkockából kezdheti a versenyt.

Russell történelmet írt

Verstappen problémái miatt az időmérő végén egy ideig úgy tűnt, hogy a két Ferrari kéz a kézben elsétál az első két rajtkockával, ám hiába volt a leintés után néhány másodpercig a Sainz-Leclerc sorrend olvasható a monitorokon, a fiatal brit érkezett, és a semmiből lenyomta a vörösöket. Ezzel a Mercedes 24 esztendős pilótája nálunk szerezte meg pályafutása első Forma-1-es rajtelsőségét, amivel egyébként az F1 történetének 105. pole pozíciót elérő versenyzője lett.

Az időmérő után az érthetően a fellegekben járó Russell elárulta, hogy a “katasztrofális” péntek után “a fejet tetejére” állították az autót beállítási szempontból, és teljesen más irányt választottak szombatra, ami – mint azt az eredmények is mutatják – bejött. 

A kör, amivel Russell pályafutása első F1-es pole-ját szerezte

Azt ugyanakkor már a levezető körében igyekezett kiemelni, hogy ez az eredmény akkor ér valamit, ha a versenyen pontokra váltják. Hogy ez a győzelemért járó 25 pont lesz-e, az Toto Wolff csapatfőnök szerint lehetséges, Russell viszont mintha kissé szkeptikus lett volna. „A megtankolt autós tempónk valószínűleg még soha nem volt olyan rossz, mint pénteken – mondta. – Az ember napról napra halad, mert nem akarja elragadtatni magát, így csak a következő lépésre koncentrál. Jól rugaszkodjon el a vonalról, jó rajtot vegyen, egyszer, kétszer, vagy háromszor álljon ki. Tudjuk, hogy általában a versenyen gyorsabb az autónk, mint az időmérőn, de ha most is ez lesz a helyzet, az eléggé sokkolni fog. Szerintem az időmérőn 100%-ot és minden milliszekundumot kihoztunk a kocsiból.”

Legalábbis a Mercedes-garázs egyik oldalán, Lewis Hamilton ugyanis csak a 7. helyen zárt (a 2008-as Bahreini Nagydíj óta először fordult elő, hogy sem ő, sem Max Verstappen nem volt ott a legjobb hatban az időmérőn). A hétszeres világbajnok az utolsó Q3-as körében nem tudta kinyitni a DRS-t, ezért félbeszakította a próbálkozást. Utólag pedig elmondta: ha nincs a technikai gond, a Mercedes most az első sorból várhatná a Magyar Nagydíj rajtját. „Óriási gratuláció George-nak, hihetetlen érzés megszerezni az első pole pozíciódat, és ez a csapatnak is óriási dolog. Nem tudjuk, hogy honnan lett hirtelen ilyen jó a tempónk, mert a semmiből jött, ami szintén hatalmas pozitívum.”

„A versenyen mindent meg fogok tenni, hogy támogassam őt, mert ezen a pályán az első helyről indulva nyerhet, én pedig majd megpróbálok felzárkózni. Az biztos, [hogy lehetséges volt a Mercedes 1-2], így egyértelműen frusztráló a sok szenvedés után lemaradni az első sorért csatázásról, de lesz még alkalmunk erre” – magyarázta a hétszeres világbajnok, akitől Toto Wolff elnézést kért a DRS-probléma miatt, és aki szintén elmondta, hogy „ég és föld” volt a különbség a pénteki és a szombati autója között, és ha minden így marad, a versenyen támadhatnak.

Amennyiben George Russellnek összejönne a győzelem, Damon Hill, Fernando Alonso, Jenson Button és Heikki Kovalainen után ő lenne az ötödik pilóta az F1 történetében, aki a Magyar Nagydíjon pezsgőzhet először a dobogó tetején.

George Russell, Mercedes, Charles Leclerc, Carlos Sainz, Ferrari, Magyar Nagydíj
A top3-ból egyedül Russell örült Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

A Ferrarinál senki sem volt boldog 

Természetesen a második, illetve a harmadik helyről rajtoló két Ferrari-pilóta is azt tervezi, hogy támad, és George Russellt megelőzve a győzelemért meccselhet majd.  Az időmérő után sem az ezúttal előrébb végző Carlos Sainz, sem Charles Leclerc nem tűnt valami boldognak, utóbbi pedig közölte, hogy “szar kört futottam.”

Mint kiderült, a szombatra lehűlő időjárás babrált ki a vörösökkel, akik nem tudtak alkalmazkodni a jóval alacsonyabb aszfalthőmérsékletekhez, és csak szenvedtek a gumikkal. „Nagyon következetlenül viselkedett az autó, mert nem mindig tudtam a megfelelő működési tartományba hozni a gumikat, így küszködtem azzal, hogy jó kört rakjak össze. Ki fogjuk vizsgálni, hogy mi ennek az oka” – nyilatkozta Leclerc, majd elmondta, szerinte az autóban megvan a lehetőség arra, hogy a versenyen jobban teljesítsenek, hiszen pénteken mindenki másnál jobb megtankolt autós köröket futottak.

A csapattársát legyőző Carlos Sainz úgy vélte: „megvolt a tempóm a pole pozícióhoz”, de az utolsó szektorban néhány apró korrigálás miatt végül ez nem jött össze. A spanyol is hangsúlyozta, hogy ettől még nyerhetnek, a kérdés már csak az, hogy neki is lehet-e beleszólása a győzelembe, vagy a Ferrari félre fogja őt állítani a pontversenyben jobban álló csapattársa elől?

Leclerc szavaiból az derült ki, hogy ilyesmire nem fog sor kerülni. „Csak a lehető legjobb munkát kell végeznünk, úgyhogy magunkra koncentrálunk – felelte arra a kérdésre, hogy csapattársával eltérő stratégián lesznek-e, hogy biztosan elkapják Russellt. – Szerintem nincs szükség ilyesmire, csak nem szabad kockázatot vállalnunk egymás ellen, de ez normális. Szerintem nincs szükség semmi különlegesre vasárnap. Max a 10. helyről rajtol, úgyhogy néhány körébe beletelhet, mire felzárkózik, de mi csak magunkra koncentrálunk, és megpróbáljuk megnyerni a versenyt.”

Ezután Sainz is egyértelművé tette, győzni szeretne. A spanyol lemaradása 89 pont az összetettben a holland mögött, míg Leclerc 63 pontra van, azaz több mint egy futamgyőzelemnyi a különbség a két Ferrari-pilóta között. Vajon abban az esetben, ha Sainz vezet Leclerc előtt, a Scuderia vezetése is úgy fogja gondolni, hogy tíz futammal a szezon vége előtt, ekkora hátránynál nem kell beavatkoznia, és megragadni az utolsó szalmaszálak egyikét a vb-cím megnyerésére? 

Ez is a mai Magyar Nagydíj egyik érdekes kérdése lehet amellett, hogy az időjárás ezúttal is kegyes lesz-e a pilótákhoz (és a drukkerekhez), vagy ismét láthatunk egy eső által megbolondított, kaotikus versenyt, miként arra az utóbbi években már jó néhányszor akadt példa a mogyoródi dombok között.

Verstappenék is a Ferrarin nevettek, Binotto magyarázkodott a Magyar Nagydíj után

0

A 37. Magyar Nagydíj a Ferrari újabb betlijéről, és Max Verstappen 10. helyről aratott győzelméről marad emlékezetes. Előbbit egy taktikai melléfogás, utóbbit pedig a tökéletes helyzetfelismerés hozta el.

24 évvel ezelőtt, 1998. augusztus 16-án az F1 mezőnye úgy sorakozott fel a 14. Magyar Nagydíj rajtrácsára, hogy a harmadik helyről rajtoló Michael Schumachernek égető szüksége volt arra, hogy valamilyen módon a pole pozícióból rajtoló Mika Häkkinen előtt végezzen, lévén a hungaroringi versennyel együtt már csak 5 futam volt hátra az az évi szezonból, a Ferrari német pilótájának pedig 16 pont volt a hátránya a McLaren finnjével szemben. 

Ez mai szemmel nem tűnik soknak, az akkori pontrendszerben viszont (10 pont járt a győztesnek, 6 a másodiknak, 4 a harmadiknak) több mint másfél futamgyőzelemnyi fór volt, ami azért nem kevés. Schumachernek és a Ferrarinak azonban összejött a bravúr, mert Ross Brawn menet közben az akkoriban még szokatlannak számító három kiállásos taktikára állította át a németet, azt kérve tőle, hogy fusson egymás után 19 “időmérős”kört, azaz a lelkét is tapossa ki a Ferrarinak. Schumacher teljesítette a kérést, a jutalma pedig pályafutása egyik legnagyszerűbb győzelme lett, amit a mai napig a Hungaroring történetének egyik legnagyobb taktikai húzásaként tartanak számon.

24 évvel később, 2022. július 31-én pedig a Magyar Nagydíj 36 éve íródó története egyik legnagyobb stratégiai melléfogásának is szemtanúi lehettek a mogyoródi dombok közé kilátogató nézők, szintén a Ferrari előadásában.

Magyar Nagydíj 2022, rajt
A rajt Fotó: Makai Gergely Photography

Russell jól kezdett, de a Ferrari nem eresztette

Az idei hungaroringi verseny előtt az tűnt a legnagyobb kérdésnek, hogy az előző nap élete első F1-es pole pozícióját megszerző George Russell valami csoda folytán képes lesz-e visszaverni a pénteki szabadedzéseken még verhetetlennek tűnő, a szombatra megérkező lehűléssel kissé visszaeső Ferrarik rohamait, vagy Charles Leclerc és Carlos Sainz fog megmérkőzni a győzelemért.

Féltáv utánig úgy nézett ki, hogy Russell-Leclerc csata dönt az első helyről, és a Mercedes pilótájának megelőzésével a monacói versenyző tökéletes helyzetbe hozta magát a verseny megnyeréséhez. A 39. körben azonban a Ferrari elkövette idei egyik, ha nem a legnagyobb taktikai baklövését, és kihívta a versenyben vezető Leclerc-t kemény gumikért. A bokszkiállást azért hajtották végre, mert egy körrel korábban Max Verstappen is meglátogatta a szerelőit, a maranellóiak pedig erre reagáltak, hogy az új közepes gumikat kapó címvédő ne előzze meg a pilótájukat. 

Csakhogy Leclerc hiába jött vissza Verstappen elé, a kemény keveréken menthetetlenül lassú volt, így a holland a 41. kör elején nagyon simán elment mellette, majd még az is belefért neki, hogy ugyanannak a körnek a végén megpördüljön, és a 45. körben ismét kikerülje riválisát, aki végül nem is ment végig ezen a keveréken, hanem az 54. körben ismét meglátogatta a szerelőit (amivel további két helyet veszített), hogy kapjon egy szett lágy gumit.

Verstappen a piruett ellenére is nyerni tudott

Ha van valami, ami a lehető legnyíltabb beismerése annak, hogy egy csapat csúnyán elbaltázta a stratégiát, az pont az, hogy nem tart ki mellette, hanem menet közben inkább harmadszor is kihívja a versenyzőjét, holott mindenki más két kiállásos taktikát követ. 

Mindez végül oda vezetett, hogy a Scuderiának sikerült egy 2. és egy 3. rajthelyből egy 4. és  egy 6. helyezést elérnie, miközben a 10. rajtkockából induló Verstappen nyert, a 7. helyről rajtoló Lewis Hamilton pedig második lett. Eközben a 11. helyről kezdő Pérez az ötödik helyen ért célba, azaz nemcsak a pilóták, hanem a konstruktőrök pontversenyében is pontokat veszítettek. Egy olyan versenyen, amelyről előzetesen mindenki (még a Red Bull is, hiszen Helmut Marko már az ötödik hellyel is elégedett lett volna) úgy vélte, hogy legfeljebb a kármentés lehet Verstappen célja.

Verstappen első előzése Leclerc ellen

Leclerc is csak értetlenkedett

A Ferrari közepes-közepes-kemény stratégiája olyannyira váratlan volt, hogy sehol nem szerepelt a Pirelli előzetesen kiadott ajánlásai között, és még csak alternatívaként sem tüntették fel az általuk leggyorsabbnak tartott taktikák között. Mindez nem csoda, hiszen a versenyt 18,6 fokos levegő, és ami ennél fontosabb, 26,5 fokos aszfalthőmérséklet mellett kezdték, ami köszönőviszonyban sem volt a pénteken tapasztalt, 50 fok feletti értékekkel.

Hogy a Red Bullnak és a Mercedesnek esze ágában sem volt használni ezt a keveréket, azt jól jelzi, hogy a pódiumceremónia előtt a Verstappen-Hamilton-Russell hármas a hétszeres világbajnok kérdésére („A kemény gumikon voltak?”) szó szerint kiröhögte a maranellóiakat az érthetetlen döntés miatt. „Kicsit furcsa döntés volt a Ferraritól a kemény gumira váltás ilyen körülmények között, hiszen kizárt dolog volt, hogy ez a keverék működőképes legyen. Együttérzek Charles-lal, mert egész évben remek munkát végez” – nyilatkozta George Russell.

Hamilton, Russell és Verstappen a Ferrari taktikáján hüledezik

A versenyt a harmadik helyen befejező brit Verstappennel meg is beszélte, hogy Leclerc-nek meglett volna a tempója, ha nem kell kemény gumikon is versenyeznie. „Elég gyors volt a közepeseken” – mondta a holland az eredményhirdetésre várva, mire Russell ezt felelte: „Igen, igazán jó, de aztán a kemény keveréken nem volt sehol.”

És valóban, a monacói körönként egy másodperccel volt lassabb a közvetlen ellenfeleinél egy olyan gumin, amit a verseny korábbi részében a két Alpine, a két Haas és a két Alfa Romeo is kipróbált, és mindegyikük csak szenvedett vele.

A döntést pedig tetézi az, hogy Leclerc a rádióban közölte a csapattal, hogy nem kér a kemény gumikból. „Ez egy katasztrófa volt – mondta a televíziós stáboknak felállított interjúzónában. – A második etapnak hosszabbnak kellett volna lennie. Az első kiállást a megfelelő időpontban hajtottuk végre, azzal jó döntést hoztunk. De a másodiknál nem igazán értem, hogy miért álltunk ki olyan korán. Világossá tettem, hogy a lehető legtovább akarok menni a közepes gumikkal, de nagyon korán kiálltunk a keményekért. Meg kell értenünk, hogy miért történt ez. Ezután ismét kereke kellett cserélnünk, mert a kemény gumikon elképesztően nehéz volt vezetni” – nyilatkozta a futam után Leclerc, akin a csalódottság mellett leginkább az volt érezhető, hogy már dühöngeni sincs kedve, és nem igazán találja a megfelelő szavakat a csapata újabb baklövésére. A rádióban az utolsó 20 kör során például már egy szót sem szólt…

A monacói ezután elmondta, hogy csapata vélhetően Verstappen kiállására reagált, amivel a Red Bull csak nyomás alá akarta helyezni őket, nekik viszont nem lett volna szabad bedőlniük ennek, mert így sokkal több időt veszítettek, mintha kint maradtak volna, és az utolsó etapra felteszik a lágy keveréket. 

Binotto megmagyarázta

A vörösök már önmagában azzal nevetség tárgyává tették magukat, hogy újabb ordító stratégiai hibát követtek el, de a helyzetet még groteszkebbé és szürreálisabbá varázsolták Mattia Binotto verseny utáni nyilatkozatai. „Nem csak Inaki [Rueda, a Ferrari vezető stratégája], hanem az egész stratégiai csapat nagyszerű. Nem követtünk el olyan sok hibát a szezon során, így természetes, hogy a teljes támogatásomat élvezik” – nyilatkozta a Sky Sportsnak.

Persze, nem elvárható a Ferrari csapatfőnökétől, hogy nyilvánosan keresztre feszítse az embereit, de talán az igen, hogy ilyen esetekben feltegye a kezét és azt mondja: ezt elrontottuk, vállaljuk a felelősséget. 

Hamilton ugyanolyan gumin előzte meg Sainzot

A svájci olasz ehelyett viszont inkább az autót, pontosabban annak lassúságát emelte ki. „Fontos hangsúlyozni, hogy az autó ma nem a vártak szerint működött, és nem volt meg az a tempónk, amiben reménykedtünk, és amire a pénteki versenyszimulációk során képesek voltunk. Ma másak voltak a körülmények, sokkal hűvösebb volt, és összességében nem volt elég jó a tempónk, bármilyen gumit is használtunk.”

„Amikor feltettük a kemény keveréket, a szimulációink azt mutatták, hogy az első néhány kör nehéz lehet a felmelegítésük miatt, és 10-11 körön át lassabbak leszünk, mint a közepes keveréken, de utána a gumik életre kelnek, és 30 körös etap végén már gyorsabbak lesznek. A gumik viszont nem működtek, és tudom, hogy más autókon is ez volt a helyzet. Az elemzést a rendelkezésre álló adatok alapján végeztük el, a fő okot azonban nem a stratégiában, hanem az autóban kell keresni, hogy miért volt lassabb, mint amit reméltünk. A szezonban most először fordult elő, hogy a kocsi nem volt olyan versenyképes, mint szokott.”

Binotto egyébként azzal támasztotta alá az érveit, hogy Lewis Hamilton a lágy keveréken képes volt ledolgozni 10 másodpercet az utolsó etapban ugyanilyen gumin autózó Carlos Sainzhoz képest, majd megelőzni a spanyolt. Sainz pedig elmondta, hogy pénteken még képes volt a határon autózni úgy, hogy közben alig koptatta az abroncsait, vasárnap viszont már hiányzott a kellő önbizalma. 

„A pénteki fél másodperces tempóelőnyünkből vasárnapra fél másodperces hátrány lett. Ha Verstappen a 10. helyről meg tud verni minket, az nem csak a stratégia miatt van, abban a tempó is szerepet játszik. Egyértelmű, hogy ilyen hőmérsékletek között valami nem működött a kocsin. Ha a pénteki tempóból indulok ki, könnyed kettős győzelmet kellett volna aratnunk, ehelyett minden kör küzdelem volt. Az autónak nem volt egyensúlya, és nem tudtam nyomni neki, mert akkor elkezdtek elfogyni az első gumik” – nyilatkozta Sainz.

Binotto érvelését ugyanakkor némileg gyengíti, hogy a közepes keveréken Leclerc jó tempót autózott, amit a 26. körben az F1 TV adásába bejelentkező csapatfőnök is megerősített, amikor arról kérdezték, hogy aggódik-e a holland pilóta tempója miatt. „Nem, mert a tempója pont olyan jó, mint a miénk” – felelte.

Charles Leclerc, Carlos Sainz, Ferrari, Magyar Nagydíj
Leclerc és Sainz arcáról mindent le lehetett olvasni Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Azért így is lehetett volna többet tenni

Noha a Ferrarik valóban nem voltak annyira gyorsak, mint pénteken, melegebb időjárási viszonyok között, akkor sem lehet kijelenteni, hogy nem hibáztak Leclerc stratégiájával. Egy dolog, hogy a szimulációik mást mutattak, de egy F1-es csapat – pláne egy olyan, amelyik a világbajnoki címért akar küzdeni – taktikai repertoárjának az is része, hogy nem mindig bízik meg vakon a szimulációban, hanem adott esetben reagál a kialakult helyzetre, és figyelembe veszi a pilótája visszajelzéseit. 

A Red Bull pontosan ezt tette, amikor a futam előtt egyik pillanatról a másikra úgy döntött, hogy lágy gumikon rajtol. Előzetesen ugyanis ők is a kemény gumira szavaztak, és azon akarták kezdeni a versenyt, ám amikor a rajtrácsra vezető körök során a pilóták az abroncsok felmelegítésével küszködtek, reagáltak, és inkább a lágy mellett tették le a voksukat, egy kerékcseréről ezzel rögtön átállva a két kiállásra. Ez végül kulcsfontosságú döntésnek bizonyult.

„A lágy gumikon mentem a rajtrácsra, és már azokon is küszködtem a tapadással, ezért úgy voltam vele, »kizárt dolog, hogy a keményeken rajtoljunk« – nyilatkozta a verseny után Verstappen. – A csapat érdeme is, mert természetesen a kemény gumi köré tervezték a stratégiát, ekkor viszont úgy döntöttünk, hogy lágyra váltunk. Örülök, hogy ezt tettük, a keményeken nagyon nehéz lett volna, amit láttunk Charles esetében is, aki rengeteget csúszkált.”

Verstappen ezután a piros oldalfalú Pirellik extra tapadása kihasználva az első etapban a 10. helyről az ötödikre jött előre, majd az első kiállás során elévágott Hamiltonnak, a másodiknál pedig a Sainz-Russell duónak, hogy végül a pályán vadássza le a gumikkal szenvedő Leclerc-t. 

A Red Bull és a Ferrari stratégái közötti különbséget zongorázni lehetett volna vasárnap, hiszen míg utóbbiak ismét elszúrták, addig előbbiek mesterkurzust tartottak arról, hogy miként kell minden dominót tökéletesen a helyére illesztve a maximumot kihozni egy adott helyzetből. Ez pedig csak tovább erősítette a kontrasztot a két istálló között, és megmutatta, hogy gyors autója ellenére miért nem tekinthető jelenleg a Ferrari a Red Bull egyenrangú ellenfelének. 

És persze simán lehet, hogy Leclerc a lágy-közepes-közepes stratégiával sem nyerni meg a Magyar Nagydíjat, mert Verstappen az autója tempóját kihasználva úgy is elkapja, de legalább nem magatehetetlenül kellett volna nézze, hogy riválisa kétszer is kikerüli a pályán, hanem talán harcolhatott volna ellene. A hatodik helynél pedig biztosan előrébb végzett volna.

Megjelenése óta minden évben életet mentett “az izé”, de ettől még hiba lenne elhinni, hogy elmúlt a veszély

0

Kétségtelenül a Forma-1 és összességében a formaautózás egyik, ha nem a legnagyobb biztonsági vívmánya, de Csou Kuan-jü silverstone-i bukása azt is megmutatta, hogy nem lehet mindig a glóriában bízni, ha egy pilóta élete a tét.

Noha a glória 2018-as bevezetése óta történt halálos baleset a pilóta fejét védő szerkezettel felszerelt autóban, az idén nyáron ismét bizonyítást nyert, hogy mekkora szüksége van az autósportnak erre, a kezdetben nagyon sokak által a pokolba kívánt vívmányra. 

„Megértem, hogy nagyon fontos a biztonság, amin dolgoznunk kell, de nem ez a megoldás” – nyilatkozta négy évvel ezelőtt a glóriát annak kötelezővé tétele előtt az F1 történetének legrosszabb változtatásának nevező Lewis Hamilton, de az azóta szintén világbajnokká váló Max Verstappen is ellenezte a sokak szerint ronda eszközt. „Bizonyos mértékű kockázatnak lennie kell. Javíthatunk az autó biztonságán, de nem kell ez az izé a tetejére. Nem csak a kinézete miatt, de nem gondolom, hogy szükséges lenne” – vélekedett a holland.

Erről az “izéről” viszont azóta kiderült, hogy bizony életeket ment, és ha nem lenne, könnyen lehet, hogy Verstappenre most sokan a Lewis Hamilton halálát, de legalábbis súlyos sérülését okozó pilótaként tekintenének, és az idén nem Charles Leclerc-rel vívna – egyre egyoldalúbb – harcot a világbajnoki címért.

Tavaly Monzában a glória volt az oka, hogy Hamiltonnak nem lett komolyabb baja

Tavaly ugyanis Hamiltont is megóvta a glória, amikor Verstappen ráparkolt az autója tetejére az Olasz Nagydíjon, négy évvel ezelőtt Spában pedig Charles Leclerc mondhatott köszönetet az FIA-nak és az együléses versenyautók biztonságosabbá tételében kulcsszerepet játszó, 2019 márciusában tragikus hirtelenséggel elhunyt Charlie Whitingnak, miután Fernando Alonso McLarenje a fejének telibe találása nélkül szánkázott át az Alfa Romeóján.

De nem csak az F1-ben tette a dolgát a titániumból készült, egy 20 kg-s kerék 225 km/h-val történő becsapódásának is ellenálló eszköz, hanem az alsóbb kategóriákban is (többek között az F2, F3 és F4 is használja), ráadásul nem is kellett sokat várni arra, hogy bizonyítson: rögtön a glória megjelenése után néhány hónappal, a 2018-as F2-es szezon harmadik fordulóján a japán Makino Tadaszuke úszott meg potenciálisan halálos kimenetelű balesetet, mert honfitársa, Fukuzumi Nirei autójának súlyát a saját feje helyett a glória viselte el.

Sajnos a 2019-es Belga Nagydíj F2-es főfutamán Anthoine Hubert-en a glória sem segíthetett, hiszen Juan Manuel Correa oldalról találta telibe a francia versenyző védőfalról visszapattanó autóját, de egy héttel később, Monzában ismét életet mentett, méghozzá a Forma-3-ban versenyző Alexander Peroniét. Az ausztrál pilóta autóját egy meglazult – egyébként azóta egyre többet kritizált – hurka kerékvető dobta meg úgy, hogy jó néhány levegőben bemutatott forduló után fejjel lefelé esett rá a szalagkorlátra. Peroni a saját lábán szállt ki…

Peroni hatalmas bukása

És persze az sem lehet véletlen, hogy a glória megjelenése óta minden évre jut legalább egy, de rendszerint több olyan baleset, amelynek szerencsés végkimenetelében elévülhetetlen érdeme van az eszköznek. 2020-ban Romain Grosjean horrorisztikus bahreini bukása volt a glória létjogosultságának legnagyobb bizonyítója, amellyel kapcsolatban talán a tűz és a francia pilóta akaratereje maradt meg a legtöbbekben, amivel kiszabadította magát az oldalára borult, korlát mögé szorult roncsból.

Azt viszont már sokan elfelejtik, hogy Grosjean nagy valószínűséggel bennégett volna a Haasban, ha nincs a glória – miután minimum az eszméletét elveszítette volna, ha nem rosszabb –, amely a becsapódás során konzervnyitóként hajlította ketté a szalagkorlátot a pilóta feje előtt. Néhány évvel korábban ez a feladat még Grosjean bukósisakjára hárult volna, amely ugyan óriási erőhatásokat képes kiállni, a versenyző feje akkor sem arra “lett kitalálva”, hogy 192 km/h-s sebességgel szalagkorlátokat nyisson meg. 

Amikor pedig már kezdett halványodni a bahreini horror emléke, az idén júliusban újabb emlékeztetőt kaptunk arról, hogy bármennyire is szokott már hozzá a szemünk a glória látványához, és bármennyire is csendesedtek el a kritikák, a szerkezet nem vált haszontalanná, hanem csendben teszi a dolgát. 

Grosjean alighanem bennégett volna az autóban, ha nincs a glória

Előbb a nagy-britanniai F1-es hétvége F2-es főfutamán történtek mutatták meg, hogy alighanem ismét gyászba borulhatott volna a teljes paddock, ha a magyar kötődésű Roy Nissany autóján nincs ott “az izé.” Az izraeli versenyző saját maga alatt vágta a fát, amikor a bukótérből visszatérve leszorította a pályáról az őt támadó Dennis Haugert, akinek az autója ettől irányíthatatlanná vált, majd a hurka kerékvető által megdobva oldalról Nissany autójába, azaz pontosabban annak glóriájába csapódott. Belegondolni is borzasztó, hogy mi lett volna a végkifejlet, ha ez a baleset mondjuk 5 évvel ezelőtt történik.

Ezzel azonban még nem zárult le a „biztonsági erődemonstráció”, az F1-es futamon ugyanis jött Csou Kuan-jü fejtetőn csúszása és védőkorlát mögé repülése. A kínai pilóta karcolás nélkül megúszta az esetet, ami után a közösségi médiában üzent, és jelentette ki, hogy a glória mentette őt meg. Noha az F1 és az FIA hivatalos vizsgálata a baleset kapcsán még nem zárult le, azt már tudjuk, hogy az Alfa Romeo bukókerete (a pilóta feje mögött, annál magasabban található rész) már a célegyenes aszfaltján – amelyen egyébként 4-5 cm mély nyomot hagyott – teljesen megadta magát, azaz, ha nincs a glória, Csou a bukósisakján csúszott volna 200 km/h-s sebességgel.

Csou silverstone-i fejreállása

Frédéric Vasseur, az Alfa Romeo csapatfőnöke utólag elmondta, nagyjából kétszer akkora erőhatás érte a bukókeretet, mint amekkorát a kötelező töréstesztek során el kell viselnie, ami mindenképpen kérdéseket vet fel, hiszen hiába van ott a glória, azért nem lehet mindent egy lapra feltenni. Az FIA pedig nem is tesz, a RacingNews365.com ugyanis úgy tudja, hogy a 2023-as szezontól egy sor biztonsági változtatást eszközölnek, a csapatok pedig már bele is egyeztek a töréstesztek szigorúbbá tételébe. 

Mindez jól mutatja azt is, hogy nincs 100%-os biztonság, hiszen mi van akkor, ha valamilyen oknál fogva a glória is csődöt mond, és a bukókeretnek kell ellátni azt a feladatot, amit a fejvédő megjelenése előtt is ellátott. Vagy mi lett volna, ha Csou autója oldalára borulva, a kínai pilótát csapdába ejtő kerítés és a szalagkorlát közé szorulva kigyullad… Ezek mind olyan kérdések, amelyekre választ kell adnia az FIA-nak, mert hiába van negyedik éve használatban egy olyan “izé” a főbb formaautós sorozatokban, ami időről időre megmenti valakinek az életét, a veszély mindig ott leselkedik a következő kanyarban. És valószínűleg mindig ott is fog.