Kezdőlap Blog Oldal 1373

Eldőlt, hogy kap-e kedvezményeket a Red Bull az új motorszabályok érkezésével

0

Várható lépést jelentett be a Red Bull és a Honda motorsport-tevékenységét felügyelő HRC, amivel az is biztossá vált, hogy a Red Bull jól fog járni az új motorszabályokkal.

Miközben már-már borítékolható, hogy az osztrák csapat 2026-tól a Porschéval közösen folytatja a Forma-1-ben, azt eddig nem erősítette meg az energiaitalos csapat, hogy addig milyen felállásban képzeli el az erőforrásainak fejlesztését (azt a keveset, ami engedélyezett) és felkészítését. Miután a Honda tavaly hivatalosan kiszállt az F1-ből, olyan megállapodást kötött a Red Bull-lal, hogy az idén még a japánok gyártják és készítik fel a motorjaikat, majd 2023-tól a bikások a tavaly felállított motorrészlege veszi át ezt a feladatot.

A szintén Milton Keynes-ben felállított Red Bull Powertrains azonban leginkább – a még mindig nem véglegesített – a 2026-os motorszabályokra és az azokkal kapcsolatos előkészítő munkára koncentrál, így egy ideje már elindultak a pletykák a Honda „maradásával” kapcsolatban, végül pedig ma megszületett a bejelentés arról, hogy a japánok 2025 végéig az istálló partnerei lesznek.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a cég motorport-tevékenységeit felügyelő Honda Racing Corporation (HRC) a jelenlegi motorszabály-ciklus végéig gyártja és készíti fel az energiaitalosok erőforrásait, amelyeket a motorszabályok befagyasztása miatt lényegében nem lehet fejleszteni (a megbízhatóságot érintő változtatások engedélyezettek), így jóval kisebb költséget emésztenek fel, mint az idei szezont megelőzően.

„A partnerségünk a Hondával elképesztően sikeres, és örülünk, hogy az FIA jelenlegi motorszabály érájának 2025 végéig fog tartani – nyilatkozott Christian Horner csapatfőnök, majd csatlakozott hozzá Kodzsi Watanabe, a HRC elnöke. – A Red Bull jelenlegi megállapodásunk kiterjesztésére vonatkozó kérését követően megegyeztünk, hogy a továbbiakban is támogatjuk a Red Bull Powertrains-t a HRC-n keresztül a Forma-1-ben, amit a HRC meg tud tenni a jelenlegi erőforrásaival.”

„Szeretnénk a motorsport csúcsában történő részvételünket felhasználni a technológiáink és a munkaerőnk fejlesztésére” – mutatott rá Watanabe, hogy miért éri meg a Hondának is az együttműködés folytatása. 

Ami pedig a Red Bull részéről kiemelten fontos, hogy ezzel a bejelentéssel eldőlt: a 2026-os motorszabályok bevezetésekor a Red Bull Powetrains új belépőnek fog számítani, azaz részesülni fog a különböző kedvezményekből, amelyekből abban az esetben, ha a következő szezontól a Red Bull Racing motorjainak szállítója lett volna, nem részesülhetne.

Az Autosport eközben arról írt, hogy az együttműködés folytatása vélhetően visszahozza a Honda nevet a Red Bullokra és Alpha Taurikra, amelyeken az idei szezonban csak a HRC logója virít. 

Hamilton már Verstappen megizzasztására készül, Wolffot nem érdekli a Ferrari

0

Lewis Hamilton szerint győzelmi esélyt szalasztottak el a Magyar Nagydíjon, viszont így is pozitívan tekinthetnek előre, mert, ha így folytatják, előbb-utóbb ismét az első helyért fognak küzdeni.

Zsinórban ötödik dobogós helyezése után Lewis Hamilton úgy látja, egyre közelebb kerülnek ahhoz, hogy a győzelmekért szállhassanak harcba, és ami azt illeti, a hétszeres világbajnok szerint ezt már a Magyar Nagydíjon is megtehették volna, ám ott azért még ennek ellenére nem tartanak, hogy hozzák a Red Bull szintjét.

„Remélem, ezért dolgozunk – felelte arra a kérdésre Hamilton a Magyar Nagydíj verseny utáni sajtótájékoztatóján, amely arra vonatkozott, hogy fognak-e futamot nyerni az idei szezonban. – Ma megvolt bennünk a potenciál… Szerintem ezen a hétvégén megvolt bennünk a potenciál a győzelemhez. Láthattuk, hogy George [Russell] megszerezte a pole pozíciót, és, ha mindketten elöl lettünk volna, talán jobban össze tudtunk volna dolgozni csapatként. Az egyikünknek segítenie kellett volna a másikat a stratégiával.”

Hamilton szerint tehát, amennyiben az időmérőn nem romlik el a DRS-e, és ő is valahonnan az első sor környékéről rajtolhat, megizzaszthatta volna Verstappent a győzelemért. Ez végül nem történt meg, azt ugyanakkor így is pozitívumként értékeli, hogy a Ferrarikat el tudta kapni.

Hamilton előzése Sainz ellen

„Ha képesek leszünk ezt a tempót átmenteni a szezon második felére, akkor biztos, hogy elkezdhetünk harcolni [a Red Bull-lal és a Ferrarival.] Most először voltunk képesek csatázni a Ferrarival, ami óriási dolog. A Red Bull valószínűleg még mindig előttünk van. Hogy Max a 10. helyről rajtolt, megpördült, és így is 10 másodperccel előttünk végzett, elég sokat elmond az autójukról, de így is hatalmas előrelépést értünk el. Nagy reményt és lökést ad a szezon második felére a következetesség, és hogy az elmúlt két versenyen mindketten dobogón végeztünk.”

A Mercedest nem érdekli a Ferrari utolérése

Noha a szezon elején még jóformán lehetetlen küldetésnek tűnt, a Magyar Nagydíj után minden eddiginél elérhetőbb közelségbe került az idei autóját egyre inkább megszelídítő Mercedes számára az év elején még első számú világbajnoki esélyesnek kikiáltott Ferrari utolérése. 

A maranellóiak az újabb stratégiai baklövésüknek, és az SF75-ös vártnál gyengébb tempójának köszönhetően közel száz pontos hátrányba kerültek a Red Bullhoz képest, miközben a Mercedes 30 pontra közelítette meg őket. Toto Wolff, a konstruktőri címvédő csapatfőnöke azonban nem tulajdonít nagy jelentőséget annak, hogy másodikak vagy harmadikak lesznek az év végén.

„A második az első a vesztesek között. Hogy másodikak vagy harmadikak leszünk a konstruktőri pontversenyben, számomra nem igazán releváns ahhoz képest, hogy az élen legyünk és fejlesszük a kocsit, hogy ismét saját jogon nyerjünk versenyeket. Verjük meg a Ferrarikat és Red Bullokat, és készüljünk a következő évre ahelyett, hogy a konstruktőri helyezéssel foglalkozunk” – nyilatkozta az osztrák üzletember.

Carlos Sainz, Ferrari, Magyar Nagydíj
Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Wolffot még az sem hatja meg, hogy Hamiltonnak már több dobogós helyezése van az idén, mint a korábban a vb-cím egyik esélyesévé kikiáltott Charles Leclerc-nek. „Inkább lenne több győzelmünk, és kevesebb dobogónk. Alázatosak vagyunk, de inkább a futamgyőzelmekre törekszünk a második és harmadik pozíciók helyett. Viszont, ha saját erőből érjük el azokat, mint most, az egy jó lépés előre” – mondta.

A csapatfőnök ezután kicsit árnyalta Hamilton győzelmi esélyekről tett kijelentését is, és kifejtette, könnyen lehet, hogy azért is tudtak ilyen jól szerepelni a Hungaroringen, mert a pénteki szabadedzéseken abszolút rossz irányba indultak el a beállításokkal.

„Összességében nehéz hétvége volt, mert nagyon szenvedtünk pénteken, miközben nem tudtuk, hogy milyen irányba induljunk. Talán az, hogy ennyire félresiklottunk pénteken, segített abban, hogy vasárnapra szinte teljesen helyrehozzuk a dolgokat. Most rengeteg adatunk van, amit vizsgálhatunk, miközben Franciaországból és Magyarországról is rengeteg pozitívumot vihetünk haza, és építhetünk rájuk a szezon második felében” – tekintett előre.

Kocsis Imréék valóban a Rally2 pontversenyének élén

0

A Székesfehérvár-Veszprém Rallyn aratott győzelmet követően Kocsis Imréék hivatalosan is átvették a vezetést a Rally2 pontversenyében.

A Rally2-es bajnokság állása négy futam után

Sprint Kupa is lesz az Oroszlány Rallyn

0

A Rally3 következő versenyén, az Oroszlány Rallyn a Sprint Kupába is várják a nevezéseket a szervezők, akiknek hat szakaszt kell teljesíteniük.

Az Oroszlány Rally versenykiírása a Rally3-ban indulóknak

Az Oroszlány Rally versenykiírása a Sprint Kupában indulóknak

Az Oroszlány Rallyt augusztus 13-14. között rendezik meg.

Rácz Geri az 5. helyen kezdte a második félidőt a brit MINI CHALLENGE-ben

0

Az eddigi legjobb eredményével, egy 5. hellyel kezdte Rácz Geri a második félidőt a brit MINI CHALLENGE-ben: az EXCELR8 Motorsport versenyzője a skóciai Knockhillen tartotta a lépést az élmezőnnyel és szombaton először beállította a korábbi legjobb helyezését, majd vasárnap a változékony körülmények közepette felül is múlta azt. A hétvégén összesen 82 pontot gyűjtött, ami az eddigi legjobb teljesítménye.

Újabb előrelépést tett Rácz Geri a brit MINI CHALLENGE-ben, a skóciai Knockhillen megrendezett negyedik forduló során az eddigi legjobb eredményét érte el a harmadik futamon megszerzett 5. hellyel, a három futam összesítésében 82 pontot gyűjtött, ami szintén az eddigi legjobb szereplése.

A HUMDA Academy támogatásával versenyző pilóta már a versenyhétvége előtti hétfőn megtartott tesztelésen felhívta magára a figyelmet, a változékony időjárási körülmények ellenére versenyképes tempót autózott, ezért várakozásokkal telve készült a hétvégére a két kilométeres, olykor beláthatatlan kanyarokat tartalmazó, tempós aszfaltcsíkon.

A szombat reggel, esős körülmények között megtartott időmérőn az eddigi legjobb rajtpozícióját szerezte meg, a 11. lett úgy, hogy a forgalom és egy piros zászló is hátráltatta. A napközben megrendezett első futamon a korábbiaknál gyengébb tapadás és a beállítások miatt a gumik szemcsésedésével küzdött, így a 13. helyen ért célba.

A második futamra csapat módosított a beállításokon, az autó egyensúlyba került, így Geri megkezdhette a felzárkózást. A 20 perces futam végén beállította az eddigi legjobb eredményét és a 10. helyezett lett, és a tempója is ígéretesen alakult. Az utolsó körök során csapattársát, Joshua Jacksont üldözte, majd az utolsó körben meg is előzte, közben az élmezőnyhöz hasonló tempót autózott.

Rácz Geri
foto: MOTAM

A rendhagyó hétvégi lebonyolítás során vasárnap csak egy futamot rendeztek, Geri átmentette a jó formáját és a szemerkélő esőben is jól szerepelt. A rajt után feljött a 7. helyre és szorosan követte az élmezőny többi tagját. Éppen támadta volna a legközelebbi ellenfeleit, amikor baleset alakult ki előtte, így a biztonsági autó mögött haladva az 5. helyen intette le a kockás zászló.

„Az esős időmérő nem jött ki jól a számomra, mert amikor új gumikon mentem, forgalomba kerültem, utána viszont az abroncsok már nem voltak a legjobb állapotban. Amikor még tudtam volna négy-öt kört menni új gumikon, piros zászlóval leállították az edzést. Az első versenyen nem volt jó az autó balansza, nagyon hamar elkezdte tolni az orrát és nem volt jó a rotáció, így a 13. helyen zártam” – nyilatkozta a HUMDA Academy támogatásával versenyző pilóta.

„A második futamra meg tudtuk oldani a problémát a beállítások módosításával, így sokkal vezethetőbb lett az autó, és visszaküzdöttem magam a top 10-be. A harmadik futam izgalmas volt abból a szempontból, hogy nem volt hosszú, de sok esemény történt: már a rajtot is el kellett halasztani egy kiesés miatt, aztán az első kör végén bejött a biztonsági autó, és két-három körre bent is maradt.”

„Az újraindításnál jól kaptam el a rajtot, tudtam tartani az elöl lévők tempóját, és nyomást helyezni rájuk. Gyorsabb voltam az előttem haladóknál, majd ők összeütköztek, ebből jól jöttem ki. Utána ismét bejött a biztonsági autó, így csak néhány versenykörünk volt, de azokat nagyon élveztem.”

„Örülök az 5. helynek, eddig messze ez a legjobb eredményünk, már tudjuk, hogy képes vagyok rá. Nehezen indult a hétvége, de kiküszöböltük a problémákat, és be tudtam bizonyítani, hogy ott van a helyem az élmezőnyben. Köszönöm szépen a csapat kitartó munkáját és édesapám támogatását, nélkülük nem lennénk itt.”

Rácz Geri – MINI CHALLENGE Knockhill eredmények

Kategória: MINI CHALLENGE JCW
Mezőny: 27 versenyző
Időmérő: 11.
1. futam: 13.
2. futam: 10.
3. futam: 5.
Helyezés az összetett pontversenyben: 16.
Helyezés az újoncok értékelésében: 3.

Rácz Geri
foto: MOTAM

Néhány km-en múlt, hogy Verstappen egyáltalán részt vehetett a Magyar Nagydíjon

0

Szombaton a Red Bullnál még bosszankodtak miatta, utólag azonban már úgy gondolják, a lehető legnagyobb szerencséjük volt azzal, hogy Max Verstappen motorjában a Magyar Nagydíj időmérőjének végén romlott el egy alkatrész, a 10. rajtkockába száműzve a holland pilótát. Christian Horner a futam után elárulta, nagyjából három körön múlt, hogy el tudtak rajtolni a versenyen.

Az idei szabályreform egyik hozadéka, hogy a szokottnál több műszaki problémával szembesülnek a csapatok, ami a nulláról épített új autók óhatatlan velejárója. Persze, mondhatjuk, hogy az erőforrások nem változtak lényegesen tavalyhoz képest, de az E10-es üzemanyagra való átállás és az elrendezés 2022-es szabályokhoz igazítása ezen a téren is szükségessé tette a módosításokat, így nem csoda, hogy a szezon második felére fordulva is akadnak megbízhatósági gondok.

Ilyenbe futott bele a mindkét pontversenyben toronymagasan vezető Red Bull a Magyar Nagydíj szombati napján, amikor Max Verstappen autójából a Q3 záró szakaszában “elfogyott” az erő. A címvédő emiatt nem is tudott második gyorskört futni, és mivel az elsőben hibázott, csak a 10. rajtkockát szerezte meg. 

Az energiaitalosok csapatfőnöke a hungaroringi verseny megnyerése után elmondta: „a verseny előtti elemzéseink azt mutatták, hogy amennyiben minden jól alakul, az ötödik-hatodik hely valamelyike lesz elérhető. Így az, hogy a tizedik helyről nyertünk, minden várakozásunkat felülmúlta.”

Adrian Newey, Christian Horner, Max Verstappen, Red Bull, Magyar Nagydíj
Nem sokon múlt, hogy szombat helyett vasárnap fagyjon a mosoly Newey, Horner és Verstappen arcára Fotó: Dan Mullan/Getty Images/Red Bull Content Pool

Ahhoz viszont, hogy Verstappen az első helyen zárhatta a Magyar Nagydíjat, a jó versenytempója és a remek stratégia mellett furcsa módon az is kellett, hogy idejében romoljon el a motorja.

„Azért cseréltük ki a motort, mert az egyik alkatrész meghibásodott benne szombaton. Utólag nézve azonban már hálásak lehetünk azért, hogy ez történt, mert, ha megy még 12 km-t, akkor a rajtrácsra menet adta volna meg magát – árulta el Horner a futam után. – Ezért úgy döntöttünk, hogy a teljes erőforrást kicseréljük ahelyett, hogy megpróbáljuk azt a helyszínen megjavítani, elővigyázatosságból pedig Checo motorjával is ezt tettük.”

Természetesen, amennyiben Verstappen motorja a rajt előtt bő fél órával mondta volna be az unalmast, a csapatnak esélye sem lett volna az idő rövidsége miatt kicserélni azt, így a holland pilóta ez esetben el sem tudott volna indulni a versenyen.

Abba is érdekes lehet belegondolni, hogy utólag nézve akár az is döntő lehetett volna, ha valamelyik szabadedzésen 1-2 körrel kevesebbet tesz meg Verstappen, hiszen akkor talán annyival később hibásodik meg a motorja.

A futama sem volt sima

A Red Bullt annak ellenére sem kerülték el a megbízhatósági problémák a Magyar Nagydíjon, hogy új motor dolgozott az autóikban, hiszen Verstappen a verseny közben kuplungproblémával szembesült, és az utolsó előtti kanyarban meg is pördült emiatt.

„Küszködtem egy kicsit a váltásokkal és a kuplunggal – nyilatkozta a verseny megnyerése után. – Néhány dolgon változtatnunk kellett, hogy ne égessem el a kuplungot, ez pedig némi teljesítményvesztéssel járt. Abból a kanyarból kifelé is ez fogott ki rajtam, de szerencsére tudtam csinálni egy 360 fokos fordulatot, és csak egy pozíciót veszítettem.”

Verstappen kuplung miatti megforgása a versenyen

„A verseny korai szakaszában volt egy kuplungproblémánk Max autóján, de nem volt komoly, mindössze a hőmérsékletek kezdtek egy kicsit kicsúszni az irányításunk alól – magyarázta Christian Horner. – Ezért is tartottuk távol egy ideig Carlos [Sainztól], különösen az első kiállás után. De amint szabadjára engedtük és újra ellenőrzésünk alá vontuk a kuplungot, elképesztő tempót mutatott.”

Verstappen a futam utáni FIA-sajtótájékoztatón a győzelem és 80 pontos előnye ellenére hangsúlyozta, hogy a szombati motorproblémák a folytatásban nem nagyon férnek majd bele. „Természetesen ez nagy előny, de nem engedhetünk meg magunknak sok olyan napot, mint amilyen a szombati volt. És ma is voltak gondjaink a kuplunggal és a felváltásokkal, ami miatt nem volt valami nagyszerű érzés vezetni. Összességében az eredmény jó, de folytatnunk kell a munkát, és meg kell próbálnunk javítani a dolgokon.”

Breen harmadik dobogójára hajt Finnországban (videó) 

0

Craig Breen korábban két alkalommal is dobogón zárt a Finn Rallyn, idén pedig már az M-Sport csapatával szeretné ezt elérni. 

Craig Breen idén kétszer már dobogóra állhatott a Rally Világbajnokságon, a Monte-Carlo Rallyn harmadik, míg Szardínián második helyen ért célba a Ford Puma Rally1-gyel.

A vb pedig ezen a héten Finnországban folytatódik, amely az egyik legsikeresebb versenye a vb hatodik helyén álló ír versenyzőnek, hiszen 2016-ban Citroen DS3 WRC-vel, tavaly pedig Hyundai i20 Coupe WRC-vel állhatott dobogóra. 

„Finnország egy olyan hely, amely nagyon jól sikerült szerepelni a múltban, hiszen két dobogós helyezésünk volt ott – mondta Craig Breen. – Tavaly nagyon élveztem a rendezvényt, és az elején rövid ideig vezettük a rallyt. Mindig jól érzem magam ezen a versenyen és az ilyen típusú utakon. Valószínűleg ez az az esemény, amit a legtöbbet csináltam a rally világbajnokságon, ezért jó, hogy minden évben visszatérni. Észtország bizonyos szempontból jó volt, hiszen a tempónk erős volt, és alig várom, hogy újra nekivághassak Finnországnak, és meglássuk, mire vagyunk képesek.” 

A Finn Rallyn, a vb nyolcadik idei futamán 22 szakasz vár a versenyzőkre augusztus 4-7. között, a versenytáv pedig 322,61 km lesz.   

A versenyzők dolgát csütörtöktől szombat délutánig eső nehezítheti, száraz körülmények pedig csak a záró napon várhatóak. 

Csomós Mixi: Minél többen állítsanak meg a ZEG Rally Shown

0

Csomós Mixi is leadta nevezését a ZEG Rally Show-ra. ERC versenyzőnk ebben az évben másodszor indul hazai közönség előtt, de az első alkalom ebben a szezonban amikor az R5-ös Fabiával áll rajthoz. Hiába az ERC-n szereplő technika, Mixi célja nem a kiélezett versenyzés, hanem a sok-sok beszélgetés lesz.

„Az Eb naptárunk elég sűrű lett, mellette a lengyelországi verseny után elég sokat kellett dolgozni az autón. Utána máris jött Róma, így nem sok szabadidőnk maradt, a csapat is elfáradt, ezért elég sokáig úgy éreztem, hogy nem tudunk elindulni a ZEG Rally Shown. A másik oldalon viszont fontosnak éreztem, hogy a hazai szurkolóknak is megmutassuk magunkat, és meg tudjuk köszönni a szurkolást amit kapunk tőlük. Nagyon sokan kérdezték is, hogy ott leszünk e, mert jönnének szurkolni, úgyhogy végül a szívemre hallgattam és leadtam a nevezést a II. ZEG Rally Showra” – mondja Csomó Mixi.

A szurkolók pedig csak helyeselni tudnak, hiszen nagyon sokan várták az alkalmat, hogy itthon is lássák a versenyzőt. Tudja ezt ő is, ezért a célja sem a győzelem lesz, hanem a ZEG Rally Show alapfilozófiájának megfelelően, a jó hangulat lesz a lényeg.

„Még nem készültem a versenyre, ami rám nem jellemző, de ez nem is egy Eb futam, ahol előtte két-három hét kemény munka a felkészülés. Itt az a cél, hogy odamenjünk, jól érezzük magunkat, élvezzük a versenyt és találkozzunk a szurkolókkal. Az időeredmény nem is érdekel minket, a részvétel a lényeg.”

Attól ne féljünk, hogy Csomós Mixi lassan fog menni a pályán.

„Nyilván én is beülök a versenyautóba, akkor nem hazudtolom meg magam és próbálom kihozni a legjobbat az adott szituációból. Most mégis az lesz a legfontosabb, hogy minél közelebb kerüljünk a nézőkhöz. Picit az is bánom, hogy a Barum lesz a következő versenyünk, mert ha murvás verseny jött volna, akkor murva beállításokkal, murva gumikkal próbáltunk volna még látványosabban autózni” – árulta el Mixi, aki az aszfaltos futóművel és slickekkel felszerelt Fabiával érkezik Zalaegerszegre.

Csomós

„Én már egy újabb generáció vagyok, és éreztem azt, hogy amikor régen a nagyon versenyeztek, teljesen elérhetetlenek voltak. Janikát, Bútor Robit, Szabó Gergőt és a többieket mindig csak ámulva néztük és csodáltuk, de meg sem tudtuk őket szólítani. Nagyon szeretném, ha ez elmenne egy olyan irányba, hogy bárki úgy érezze, hogy odajöhet hozzánk. Nyilván ezt nem egy teszt vagy egy verseny közepén, de egy ilyen show remek alkalom erre. Mindenkit várunk, és igyekszem minden kérdésre válaszolni.”

A legjobb időpont ezekre a beszélgetésekre talán a vasárnap déli szervizidőszak lesz. A városi gyorsasági után érdemes a ZalaZONE felé venni az irányt, ahol egy hosszú, két órás szerviidőszak előzi meg az utolsó két szakaszt. Ez elég arra, hogy a nézők ellátogassanak a kedvenceikhez, és utána még a ZalaZONE két gyorsaságiján is megnézhetik a versenyzőket. Csomós Mixi is készül erre az alkalomra.

„Láttam, hogy délben lesz erre lehetőség a szervizparkban. Ez a két óra remek alaklom arra, hogy a szurkolókkal legyek, és várom is a kérdéseket. Nyugodtan állítsanak meg a szurkolók, beszéljünk egy pár szót, ennek a napnak ez lesz a legfontosabb célja.”

Csomós Mixi
Fotó: Csomós Mixi

Egy ötletet mi is felvetettünk Csomós Mixinek. A sikeres ERC szereplés egyik kulcsa a gumikban rejlik, ezekre az abroncsokra pedig sokan kiváncsiak, szívesen megnéznék a teljes palettát közelebbről is.

„Jó ötlet. Fel is hívom Gábort (Kismarty-Lechner Gábor), hogy hozzuk el azokat az abroncsokat amik megmaradtak a római verseny után, és mutassuk meg a teljes palettát” – mondja azonnal Mixi, aztán jön egy kevésbé jó hír, a jobb egyben nem Nagy Attila ül majd Zalaegerszegen.

„Attilának már tavasszal kiderült, hogy ez a hétvége nem szabad. hat hét éve nem mentem már mással, így furcsa lesz, hogy nem ő diktálja az itinert, de mivel az idő nem számít, meg fogjuk oldani. Még nem tudom pontosan, hogy ki ül a navigátor helyén, van több elképzelés is, hétvégére ez is kialakul.”

Csomós Mixi
Fotó: Csomós Mixi

A ZEG Rally Show sikerének egyik titka a Zalaegerszeg belvárosában kijelölt gyorsasági szakasz, ahol tavaly azok is megfertőződtek a rallyval, akik egy klasszikus gyorsaságira talán el sem mentek volna. Mixiéknek egészen friss tapasztalataik vannak a belvárosban autózásról, hiszen két héttel ezelőtt Rómában a Colosseum körül versenyezhettek.

Sajnos nem sikerült túl jól, úgyhogy örülök neki, hogy ezen a téren több tapasztalatot gyűjthetek. Nekem kimaradt a szlalom és a hasonló versenyek, rögtön a rallyba csöppentem és ezek a szűk, türelmes, precíz kanyarvételek hiányoznak, ezért kellenek a belvárosi kilométerek is. Itt lesz egy kis ellentmondás, mert a látvány fontos lesz, de majd megoldjuk, hogy mindenki elégedett legyen” – mondja Mixi, majd a beszélgetés végén még sokadszorra is elmondja, hogy tényleg komolyan gondolta, hogy minél többen állítsák meg a hétvégén, és ígéri, hogy minden kérdésre megpróbál majd válaszolni, és minél több közös fotót szeretne a szurkolókkal.

Csomós

Millener így lett az M-Sport csapatvezetője 

0

Richard Millener 2019 óta vezeti az M-Sport csapatát, a Rally Világbajnokság hivatalos oldalának pedig elmesélte, miként is vált csapatvezetővé. 

Richard Millener 2006 előtt farmot üzemeltetett Nailsea-ben, az M-Sport Cumbriai központjától 500 kilométerre. 16 évvel ezelőtt azonban összecsomagolt és csatlakozott Malcolm Wilson csapatához, ahol az alkatrész – és értékesítési részlegénél kapott állást. Millener elárulta, hogy az új munkakör betöltése komoly kockázatot jelentett, de végül megérte elvállalni. 

2019-ben pedig átvette Malcolm Wilsontól a csapatvezetői pozíciót, amit akkor már Wilson 22 éve töltött be. 

Millener éppen akkor vette át a csapatvezetést, amikor főként Sébastien Ogier vezetésével 2017-ben gyártó vb címet és 2017-ben és 2018-ban pedig egyéni vb címet is szerzett az M-Sport. 

“Abban a két évben nagyon sokat segítettem Malcolm Wilson munkáját – mondta a WRC oldalának a 38 éves Millener. – Amikor 2018 végén Sébastien Ogier elhagyta a csapatot, én sem tudtam, hogy mihez akarok kezdeni.” 

És éppen akkor kapott egy másik ajánlatot is Millener. 

“Kaptam egy másik csapattól is megkeresést és nem tudtam mit tegyek. Mindig nyitott vagyok a lehetőségekre, de úgy gondoltam, hogy csak egy igazán jó lehetőség miatt távozom Wilson mellől, mert ő vitt a csapathoz és ő segített oda, ahol akkor voltam. Ezért elmentem beszélni Malcolmmal, majd később néhány ötlettel ismét leültünk beszélni. Leírtam, hogy mit tehetnék a jövőben, mert már előtte jeleztem neki, hogy szeretnék továbbra is kihívást magamnak.” 

Erre Malcolm Wilson azt felelte Millenernek: Ha nem kérsz kihívást, nem fogsz kapni. 

“Ezért készítettem egy dokumentumot Malcolmnak néhány ötlettel, köztük, hogy szeretnék csapatvezető lenni egyszer. A következő héten pedig azt mondta nekem, ha csapatvezető szeretnék lenni, akkor az leszek.” 

Mivel a 2019-es szezon már közel volt, így Millenernek és csapatának igazán mozgalmas időszak következett, azonban Malcolm Wilson mind a mai napig részt vesz a fontos döntésekben és jelen van a legtöbb WRC futamon is. 

“Először nem is tudtam, hogy miként álljak az új munkához, nem szerettem volna, ha úgy tűnik, hogy elveszem Malcolmtól vagy mástól a munkát. Malcolm a mai napig részt vesz a döntésekben, és igazi csapatmunka zajlik az M-Sportnál, együtt hozzuk a döntéseket.” 

Millener számára végül elegendő kihívást jelentett a csapatvezetés átvétele. 

“A csapatvezetés átvétele egy álmom valóra válását jelentette. Úgy éreztem, hogy készen állok a kihívásra, és Malcolm Wilson megadta a lehetőséget.” 

Ez vezethetett Alonso váratlan csapatváltásához

0

Fernando Alonso alighanem maradt volna az Alpine versenyzője, ha jelenlegi csapata másképp állt volna a szerződésének meghosszabbításához. De mivel nem így tett, az Aston Martin gyorsan lépett, és lecsapott a kétszeres világbajnokra.

Noha az egész világot talán nem is, de az F1-es paddockot és a sportág rajongóit mindenképpen sokkolta Fernando Alonso és az Aston Martin hétfői bejelentése arról, hogy a kétszeres világbajnok 2023-tól csatlakozik a silverstone-i gárdához. Noha a 41. születésnapját a Magyar Nagydíj szombatján ünneplő spanyol a Hungaroringen elmondta, minden csapatra lehetséges opcióként tekint addig, amíg nincs két szerződtetett versenyzője, valójában senki sem tartotta valószínűnek, hogy ne az Alpine-nál folytassa. A jelek szerint a francia istálló vezetése sem.

Alonso huszárvágással végrehajtott leigazolása persze nem jöhetett volna létre, ha Sebastian Vettel nem jelenti be visszavonulását a Magyar Nagydíj előtti csütörtökön. A négyszeres világbajnok már szerdán közölte döntését az Aston Martin vezetőségével, majd egy nappal később a csapatnak is elmondta, hogy az év végén befejezi. 

Mike Krack, az Aston Martin csapatfőnöke korábban elárulta, Vettellel nagyon nyíltan beszéltek a lehetséges utódlásáról, és elmondták neki, bárhogy is dönt, amíg bizonytalan a közös folytatás, a csapat mindenképpen mérlegelni fogja a jövőbeni opcióit, hogy ne maradjon hoppon, ha a német – mint ahogy az meg is történt – 2022 végén szögre akasztja a sisakját.

Sebastian Vettel, Aston Martin, Fernando Alonso, Alpine, Magyar Nagydíj
Alonso és Vettel a Magyar Nagydíjon Fotó: Aston Martin

Vettel visszavonulásának bejelentése pedig vélhetően azért történt meg ilyen gyorsan az után, hogy a négyszeres világbajnok közölte azt a csapattal, hogy az Aston Martin bedobja a csalit, és megnézze, kiket érdekel igazán a német pilóta megüresedett ülése.

Egybehangzó sajtóértesülések szerint ugyanis a megállapodást Alonsóval a Magyar Nagydíj néhány napja alatt ütötték nyélbe, miután Vettel visszavonulásának hallatán a kétszeres világbajnok jelentkezett.

Az Alpine biztos volt benne, hogy Alonso marad

Mi sem mutatja jobban, hogy jelenlegi csapatát is mennyire váratlanul érte Alonso húzása, minthogy az Alpine-nak másfél órába telt reagálni a hétfői bejelentésre, és kitenni két posztot a Twitterre. 

Otmar Szafnauer, az istálló csapatfőnöke a Hungaroringen még „nagyon egyértelműnek” látta a leendő, végül el sem kezdődő tárgyalásokat Alonsóval, a Racefans azon kérdésére pedig, hogy magabiztos-e a kétszeres világbajnok maradását illetően, úgy felelt, hogy „természetesen.”

A román származású amerikai üzletember még azt is elárulta, hogy már minden lényeges kérdésben megállapodtak a spanyollal, és „csupán apróságok” vannak hátra, ezért „csak idő kérdése” a szerződéshosszabbítás aláírása. Kevesebb mint egy nappal később az Aston Martin bejelentette Alonso leigazolását…

Mindez pedig kissé más megvilágításba helyezi Alonso hétvégi nyilatkozatait is. „Én és a főnökök is szabadságon lesznek, úgyhogy majd videohívást kell csinálnunk, vagy ilyesmi. De amikor két fél meg akar egyezni valamiben, az 10 percbe telik, amikor pedig nem, vagy küzdenek azért, hogy megegyezzenek valamiben, akkor talán az egyik fél nem boldog. De az, amit mondani tudok, nem fog 10 percnél tovább tartani” – nyilatkozta a végül soha el nem kezdődő tárgyalásokról.

„Szeretnék itt maradni, de ehhez két fél kell, és senkinek a fejéhez sem fogok pisztolyt szegezni – folytatta a spanyol. – Rendben, el fogjuk kezdeni a tárgyalásokat, és mint mondtam, ha egyetértünk valamiben, tíz perces beszélgetés lesz. Ha túl sokat kell küzdenünk egymással, akkor hosszabb.”

„Az én prioritásom, hogy az Alpine-nál maradjak, mert már két éve dolgozunk rajta és fejlesztjük ezt a projektet, és egyre versenyképesebbek vagyunk. Valószínűleg az a vágyam, hogy maradjak, de még nem ültünk le rendesen és mozdítottuk előre a dolgokat, úgyhogy még minden folyamatban van.”

Lawrence Stroll, Aston Martin
Lawrence Stroll nem tétovázott Fotó: Aston Martin

Az Aston gyorsan meggyőzte Alonsót

A “valószínűleg” szó utólag nézve már igen sokatmondó Alonso néhány nappal ezelőtti nyilatkozatában, és aligha volt véletlen. A The-Race.com ugyanis úgy értesült, hogy volt némi egyet nem értés volt spanyol pilóta és Laurent Rossi, az Alpine vezérigazgatója között, utóbbi ugyanis csak egy évvel akarta meghosszabbítani veterán versenyzője szerződését – és 2024-től az Alpine Le Mans-i programjában számított volna a kétszeres világbajnokra –, miközben Alonso két éves hosszabbítást akart. És még ha Rossi végül bele is ment volna a két éves hosszabbításba – ami egyben azt is jelentette volna, hogy 2025 előtt nem tud ülést adni Oscar Piastrinak, az Alpine nagyra tartott juniorjának –, Alonso egójának minden bizonnyal nem tett jót, hogy kiemelkedőnek jó teljesítménye ellenére nem magától értetődő, hogy még legalább két évet maradhat.

Rossi feltételezett makacssága – vélhetően úgy volt vele, hogy Alonso opciók híján előbb-utóbb kénytelen lesz elfogadni az ő feltételeit, vagy, ha nem, akkor legalább megnyílik az út Piastri előtt – nélkül Alonso minden bizonnyal gondolkodás nélkül hosszabbított volna az Alpine-nal, amely jelenleg egyértelműen az Aston Martin előtt áll az erősorrendben.

Az Alpine hezitálásával ugyanakkor hatalmas kontrasztban állt az Aston Martin viszonyulása Alonsóhoz, akit – miután Vettel bejelentését követően jelezte érdeklődését – Lawrence Stroll biztosított arról, hogy ő az első számú választásuk a német pilóta helyére, és készek hosszú távon elkötelezni magukat vele.

Miként a kanadai milliárdos a csapat közleményében is mondta, nagyon gyorsan közös nevezőre jutottak a spanyollal, akinek persze nem kellett a nulláról bemutatni azt a fokú elköteleződést és ráfordítást, amivel az Aston Martin az F1-es projektjét kezeli (új gyár, új szélcsatorna, neves szakemberek elcsábítása), miközben az is valószínűsíthető, hogy tapogatózó beszélgetések már korábban is zajlottak a felek között.

Hogy jó döntés volt-e az Aston Martin részéről Alonso szerződtetése, az a veterán pilóta teljesítményét elnézve (miközben előbb-utóbb őt is elkerülhetetlenül utoléri majd a korral járó visszaesés) nem kérdés. Hogy Alonso jól döntött-e, az ugyanakkor csak ezután fog kiderülni, hiszen számtalanszor láthattunk már példát arra az F1-ben és egyéb sportágakban is, hogy bár alapvető fontosságú, de nem minden az anyagi ráfordítás, és egy projekt sikere nincs eleve elrendelve attól, hogy vödörrel öntik bele a pénzt. 

Ami pedig az Alpine-t illeti, a csapatnál sokan most biztosan a fejüket verik a falba, hogy elveszítették a jelenlegi mezőny egyik legjobbját, Oscar Piastri érkezése és kétségtelenül óriási tehetsége azonban hamar gyógyír lehet a sebeikre.