Kezdőlap Blog Oldal 1372

Még legalább hét rallyverseny lesz itthon 

0

A Rally1, Rally2 és Rally3 bajnokság, valamint a tét nélküli rallyversenyekkel együtt még legalább hét versenyt rendeznek itthon. 

A versenyek közül az első azonnal vasárnap vár ránk, a ZEG Rally Show, ahol a versenyzők tét nélkül tudnak autózni a nézők és maguk kedvére. 

A következő héten már a Rally3-as Oroszlány Rallyt rendezik, ahol kiírásra került a Sprint Kupa, valamint a magasabb osztályban indulókat is várják tesztelni. 

Szeptember 16-17. között rendezik a pécsi Mediterrán Rallyt, ahol a Rally2, Rally3 és Historic mezőnyök lesznek elsősorban láthatóak, de a Rally1-es mezőny számára is egy tesztlehetőséget jelent. 

Október 1-2. között pedig már az Alexovics Rally vár a versenyzőkre és szurkolókra Guttamási és Fehérvárcsurgó környékén. A futam Rally3-as bajnoki lesz, de itt is lesz lehetőség a tesztelésre is. 

Egy héttel később rendezik az Ózd Rallyt, mely Rally1-es, Rally2-es és Historic bajnoki. 

November 11-13. között pedig zárul a bajnokság a Rally1-es sorozatban a Rally Hungary-vel, míg ugyanezen a hétvégén a Rally3 és Historic mezőny a Pálháza Rallyn fejezi be a bajnoki pontokért való küzdelmet. 

Jelen állás szerint az idei esztendő is a Hungaroringen fejeződik be, a Szilveszter Rallyval. 

Egy vagy két verseny még ezeken kívül is várható, hiszen a Vértes Rally helyett még vélhetően tartanak egy Rally1-es bajnokit, de remélhetőleg a Mikulás Rally sem fog elmaradni. 

Fotó: Sári Péter

Brutális ugratások Rovanpera tesztjén (videó)

0

A Finn Rallyt a nagy tempó mellett a rengeteg ugrató jellemzi és Kalle Rovanpera már a verseny előtti tesztjén komoly bemutatót tartótt repüléseiből.

A Finn Rallyn, a vb nyolcadik idei futamán 22 szakasz vár a versenyzőkre augusztus 4-7. között, a versenytáv pedig 322,61 km lesz.

 

Hiába az újabb szarvashiba, a Ferrari nem hajlandó változtatni

0

Mattia Binotto, a Ferrari csapatfőnöke kijelentette: a Magyar Nagydíjon elbaltázott taktika után sincs szükség változtatásra az istálló stratégiai részlegén, azaz minden úgy jó, ahogy van. Pedig a számokból egyértelműen látszik, hogy nem az autó tempója miatt csúsztak le még a dobogóról is a Hungaroringen.

Úgy tűnik, csak a Ferrarinál nem gondolják azt, hogy hatalmas taktikai baklövést követtek el a Magyar Nagydíjon azzal, hogy Charles Leclerc-nek feltették a Hungaroringen vasárnap uralkodó körülmények között versenyzésre teljességgel alkalmatlan kemény gumikat. 

Sőt, a C2-es keverék a Pirelli szerint még a pénteki edzésnapon tapasztalt melegebb időjárás esetén sem lett volna jó választás, a Scuderia azonban mégis úgy vélte, hogy alig több mint 20 fokos aszfalton Leclerc vissza tudja rajta verni a közepes keveréken rohamozó Max Verstappen támadásait.

A terv szinte azonnal dugába dőlt, hiszen a holland pilóta tükörsimán megelőzte riválisát, majd miután a kuplungproblémája miatt megpördült, és visszaesett a monacói mögé, rövidesen ismét elment mellette. A Ferrari végül nem hagyta a futam végéig szenvedni a kemény gumin Verstappennél körönként egy másodperccel lassabb pilótáját, hanem – próbálva menteni a menthetőt – kihívta egy harmadik kerékcserére, és feltette neki a lágy keveréket. 

Charles Leclerc, Ferrari, Magyar Nagydíj
A futam előtti aligha sejtette, mi vár rá Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Leclerc emiatt visszaesett a 6. helyre (Russell után Sainz, Hamilton és Pérez is szinte biztosan megelőzte volna amúgy is), majd ott is ért célba, a Ferrarinak tehát sikerült egy második és egy harmadik rajthelyet negyedik és hatodik pozícióra váltania, miközben Verstappen a 10. helyről indulva nyert, Lewis Hamilton pedig a 7. rajtkockából második lett.

Nem csoda, hogy a futam után többen már Mattia Binotto csapatfőnök állását is veszélyben látták, Ralf Schumacher a német Sky adásában például a következőket nyilatkozta:

„Én azt látom, hogy már a nyári szünet alatt veszélyben lesz az állása. Túl sok apróság csúszott félre, és túl sok volt a technikai probléma is. Ha egy ilyen ajándékot kapsz, és küzdhetsz a világbajnoki címért, majd veszélybe sodrod azt és eldobod az esélyt, az már önmagában keserű érzés. Nyilvánvalóan kemény hétvégéjük volt, és már pénteken rossz döntést hoztak azzal, hogy elhasználták azokat a gumikat, amelyekre szükség lett volna a versenyen.”

A svájci olasz azonban egészen másként látta a történteket, és szerinte nem a stratégiával, hanem az autó tempójával volt a baj. Noha való igaz, hogy a vörös autók pénteki edzéseken látott tempófölénye tovaszállt, Wéber Gábor, az M4 Sport kommentátorának elemzése alapján Leclerc ezzel együtt is képes lehetett volna legalább megküzdeni Verstappennel, ha a Ferrari nem hívja pánikszerűen a bokszba őt a holland második kiállására reagálva, és később a lágy gumikat teszik az autójára. De még az is 20 másodperccel rövidítette volna Leclerc versenyét, ha háromszor áll ki a bokszba, és a közepes-közepes-lágy-lágy stratégiát követi.

A maranellóiak stratégái tehát egyértelműen óriásit hibáztak, Binotto viszont kitartott amellett, hogy nem, és ennélfogva nincs is szükség változtatásra a csapat összetételében.

„Ez nem balszerencse kérdése, és nincs min változtatni. Mindig a folyamatos tanulásról, építkezésről, tapasztalatszerzésről és a készségek fejlesztéséről van szó. Egyértelműen van mit megvizsgálnunk, és meg kell értenünk a miérteket. Viszont, ha megnézem a szezon első felét, nem látok okot a változtatásra.”

„Szerintem egyszerűen orvosolnunk kell, ami ezen a versenyen félresiklott. Meg kell értenünk, ki kell javítanunk, és vissza kell térnünk arra a versenyképes szintre, ahol az ezelőtti futamok során voltunk. Nem látom okát, miért ne tehetnénk ezt meg a következő versenyen” – mondta a Scuderia csapatfőnöke.

Inaki Rueda, Ferrari
Inaki Rueda, a Ferrari vezető stratégája Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Binotto a versenyt „katasztrófának” tituláló, Verstappennel szemben 80 pontos hátrányba kerülő Leclerc-ről is szót ejtett, aki szerinte a nyári szünet alatt képes lesz kipihenni magát, és éhesebben visszatérni a folytatásra. 

„Vezérként fontos, hogy a csapat és saját maga építését is lépésről lépésre folytassa, és minden egyes versenyre győzelmi esélyként tekintsen. Együtt nyerünk, és együtt veszítünk. Ez a verseny nem volt valami nagyszerű, de továbbra is rengeteg potenciál van a csapatban. Először arra kell koncentrálnunk, hogy megértsük az okokat, orvosoljuk azokat, majd erősebben térjünk vissza.”

Az idei évben eddig látottak alapján persze igen valószínűtlennek tűnik, hogy a 12 futam során elkövetett három jelentős stratégiai hiba (Monaco, Silverstone, Hungaroring) után a Ferrari a hátralevő 9 futam során tökéletesen működjön ezen a téren, és akkor a lassú kerékcserékről és megbízhatósági problémákról még nem is beszéltünk. 

Óriási lehetőség a versenyzőknek, csemege a szurkolóknak

0

A versenyzőknek óriási lehetőségként írta le Ian Campbell, a Rally Európa-bajnokság menedzsere, hogy a Spanyol Rallyn az Eb és Vb mezőny is együtt áll rajthoz. 

Mint arról beszámoltunk a Spanyol Rally fogja lezárni az idei Rally Európa-bajnokságot, így a kontinensbajnokságban indulóknak módjuk lesz, hogy gyorsaságukat összemérjék a Rally Világbajnokságon indulókéval. 

Ian Campbell szerint ez óriási lehetőséget jelent a versenyzők számára. 

“Nagyon izgatottan jelentettük be a Spanyol Rallyt a szezonzáró Eb futamként – mondta a Rally Európa-bajnokság menedzsere. – Az Eb mindig is elkötelezett volt a fiatal tehetségek felderítésében és számukra mindig lehetőséget adott a bizonyításra. Az idei szezonzáró pedig jó lehetőség lesz, hogy a vb-n indulók gyorsaságával összemérjék tudásukat. A spanyol szervezők pontosan tudják, hogy mi kell a két bajnokság közös futamának lebonyolításához, ezért biztosak vagyunk a rendezvény sikerében.” 

“Ennek a versenynek minden korábbinál nagyobb hatása lesz – mondta Josep Mateu, a versenyt rendező RACC elnöke. – Ez a versenyzőknek és a szurkolóknak is hatalmas csemege lesz, hiszen a világ két legerősebb mezőnye mérheti össze tudását.” 

Az Európa-bajnoki mezőny a verseny szombat estig tartó részén lesz látható, míg a világbajnoki mezőny vasárnap fejezi be a hétvégét. 

Ezt várja az M-Sport Huttunentől a Finn Rallyn 

0

Jari Huttunen hazai futamán debütálhat a Rally Világbajnokság legerősebb kategóriájában, az M-Sport pedig reális célt fogalmazott meg a fiatal finn versenyzővel szemben. 

Jari Huttunen számára nagy pillanat jön el a Finn Rallyval, hiszen az M-Sport versenyzője először indulhat a Rally Világbajnokság legerősebb kategóriájában. 

Richard Millener pedig reális célt fogalmazott meg fiatal versenyzőjével szemben. 

“Reálisnak kell maradnunk Jari Huttunennel szemben – mondta a Dirtfishnek az M-Sport csapatvezetője. – Ha én lennék a helyében és először ülhetnék be egy top kategóriás autóba, minden bizonnyal az utolsó lennék a kategóriában, különösen egy olyan gyors versenyen, mint amilyen a Finn Rally. Jari Huttunen még nem ismeri az autó határait, ezért előbb azt kell kitapasztalnia és a saját versenyére kell, hogy koncentráljon.” 

Millener elégedett volt a finn versenyző teszten végzett munkájával. 

“Próbálta kitapasztalni az autó határait, ami nagyon nehéz feladat. Nagyon jó munkát végzett és élvezte a vezetést. Ennek ellenére nem szabad tőle annál többet kérni, minthogy fejezze be a Finn Rallyt és a hétvége során folyamatos fejlődést mutasson.” 

A 28 éves versenyző idén eddig négy alkalommal vezetett a WRC2-ben a Ford Fiesta Rally2-vel, mellyel Svédországban és Szardínián is harmadik lett, így a bajnokság ötödik helyét foglalja el.

Az M-Sport legerősebb versenyzője várhatóan Craig Breen lehet a hétvégén, aki harmadik dobogóját tűzte ki célul.

A Finn Rallyn 22 szakasz vár a versenyzőkre augusztus 4-7. között, a versenytáv pedig 322,61 km lesz.    

Molnár Martin hetedik lett a WSK Euro Series-en

0

Nagy reményekkel, a pontverseny második helyén érkezett Molnár Martin a WSK Euro Series záró fordulójára, az olaszországi Sarnóba. A HUMDA Academy versenyzője szeretett volna a bajnoki dobogóért küzdeni, azonban már az időmérőn sem volt meg a tempója. Az Energy Corse csapat nagyon sokat dolgozott a műszaki gondok leküzdése érdekében, de Martin az egyik előfutamban azonban olyan szerencsétlenül ütötte meg a bordáját, hogy a komolyabb sérülés elkerülése érdekében az elődöntőben és a döntőben már nem állt rajthoz. A bajnokságban ennek ellenére az összesített hetedik helyen végzett.

Nem indult jól a két futamos WSK Euro Series záró hétvégéje Molnár Martin számára. A hét elején ellopták a bukósisakját és a bordavédőjét. Mind a kettő speciális felszerelés, amit nem lehet könnyen pótolni. A Stilo gyár azonban gyorsan Martin segítségére sietett, azonnal küldtek neki egy sisakot többféle párnázattal, hogy személyre tudja szabni a fejvédőt, valamint egy bordavédőt is. A sisak tökéletes lett.

A bordavédő sokkal nehezebb kérdés, többet kell kipróbálni belőle, hogy az ember megtalálja az igazit. Az új bordavédőt sajnos most idő hiányában nem volt lehetőség Martin testalkatára igazítani. Így történhetett meg, hogy a negyedik előfutamban egy rázókővön áthaladáskor megütötte a bordáját.

Már ekkor érezte, hogy valami nincs rendben, de az ötödik futam első köreiben az oldalirányú terheléseknél egyre jobban fájt a bordája. A komolyabb sérülés elkerülése érdekében csapata úgy döntött, hogy nem áll rajthoz az elődöntőben és a döntőben sem, hanem pihentetik, illetve minél hamarabb elkezdik a gyógykezelést, hogy a szeptember közepén megrendezésre kerülő világbajnokságra meggyógyuljon.

A sérüléstől függetlenül műszaki problémával is küzdött. Két hete a WSK Euro Series első futamán, Lonatóban még szárnyalt, ám most sehogy sem találták a tempót. Az Energy Corse csapat mindent megtett, több beállítással is kísérleteztek, vázat is cseréltek, de nem lett jobb a gokart. Főleg a pálya hosszú egyenesében volt behozhatatlan a hátrány.

A nehéz hétvége ellenére a HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. közreműködésével versenyző Molnár Martin 47 ponttal a WSK Euro Series igen előkelő összesített hetedik helyén végzett, mindössze három ponttal lemaradva a negyedik helyezettől.

„Nem volt túl jó a tempónk egész hétvégén” – mondta Molnár Martin. – „Az időmérőn sem voltam elég gyors, az előfutamokon többnyire jól rajtoltam, így sikerült 4-5 pozíciót javítanom, de később a hiányzó tempóm miatt fontos helyezéseket veszítettem.

A negyedik előfutamon éreztem először, hogy fáj a bordám, az ötödik előfutamban pedig már az első köröktől kezdve fájt. Szombaton az előfutamokat követően ezért úgy döntöttünk, hogy nem folytatom a versenyt. Sajnálom, mert egy jó elődöntő helyezéssel előrébb végezhettem volna a bajnokságban, de a hetedik hely, úgy, hogy nem tudtam befejezni a hétvégét, szerintem jó eredmény.

Köszönöm a Stilonak a rendkívül gyors segítséget, melynek köszönhetően 2 nap alatt sikerült pótolni az ellopott védőfelszerelésem, ami nélkül nem tudtam volna részt venni ezen a versenyen.

Másfél hónapunk van a világbajnokságig, most már arra és a mielőbbi gyógyulásra koncentrálok.“

 

Molnár Martin, OKJ kategória eredmények, WSK Euro Series SARNO

Résztvevők: 83
Időmérő csoport: P9
Időmérő: P25
AB előfutam: P9 ->P18
AC előfutam: P9->P9
AD előfutam: P9->P6
AF előfutam: P9->P10
AF előfutam: P9->P17

Előfutamok összesen: P30.
B elődöntő: Nem állt rajthoz.
Döntő: Nem állt rajthoz

WSK Euro Series pontok: 47

WSK Euro Series bajnokság összesített helyezés: P7

Alonso hazudott a főnökének, és azóta sem beszélt vele a sokkoló átigazolásról

0

Nem fest túl jó képet Fernando Alonsóról az, amit Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke állít, aki szerint a kétszeres világbajnok nemhogy nem szólt neki arról, hogy aláír az Aston Martinhoz, de még félre is vezette őt. 

Egy ideig csak találgatni lehetett, hogy pontosan mi zajlott a háttérben Fernando Alonso és az Alpine között az előtt, hogy a kétszeres világbajnok váratlanul aláírt az Aston Martinhoz. Sajtóértesülések szerint a spanyol pilótának az nem tetszett, hogy jelenlegi csapata nem akart olyan hosszú távra elköteleződni mellette, mint azt ő szerette volna. Mint kiderült, ez valóban igaz, csak kicsit másként, mint gondoltuk. Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke ugyanakkor ennél szaftosabb részleteket is megosztott a sajtóval.

A román származású szakember Hungaroringen adott nyilatkozatai egytől egyig azt a benyomást keltették, hogy az Alpine-nál szinte készpénznek veszik Alonso maradását. Sokatmondó volt, hogy a hétfői Aston Martin-közleményre másfél órájukba telt reagálni, és akkor is mindössze egy rövid közleményt adtak ki a Twitteren. Szafnauer szerdán, külföldi újságírók egy csoportjának tartott médiabeszélgetésen pedig elárulta, hogy tényleg csak a közleményből tudták meg, hogy Alonso a szezon végén elhagyja őket.

„Az volt az első megerősítés. Nyilván a paddockban mindenféle pletykákat hall az ember, így hallottam, hogy az Aston érdeklődik iránta, és amint az ember ilyet hall, valószínűsíti, hogy megbeszélések is zajlottak. Más jelek is utaltak erre, mint például, hogy ugyanabból a motorhome-ból léptek ki ugyanakkor, és ilyen dolgok, amiket láttam. De magabiztos voltam azt illetően, hogy ezekkel a megbeszélésekkel együtt – elvégre nincs semmi rossz abban, ha az ember tájékozódik – nagyon közel van a megegyezés.”

Fernando Alonso, Alpine, Kanadai Nagydíj
Azt hitték, hogy maradni fog Fotó: Alpine

Az 57 esztendős mérnök ráadásul elmondta, “kicsit” meglepte, amikor meglátta az Aston Martin bejelentését, mert nemhogy nem tudott semmit Alonso szándékairól, hanem a spanyol egyenesen a szemébe hazudott, amikor rákérdezett nála arra, hogy aláírt-e egy másik csapattal.

„Az első megerősítés a sajtóközlemény volt. Feltettem neki a kérdést, [mielőtt elhagytam Magyarországot], és azt mondta, hogy »Nem, nem, nem írtam alá semmit.« Aztán másnap reggel láttam az Aston sajtóközleményét. Nagyon-nagyon közel voltunk. Azt gondoltam, hogy mindkét félre nézve igazságos szerződést hoztunk össze, és Fernando is így volt ezzel. De úgy tűnik, hogy ezután úgy döntött, valami máshoz kezd.”

Az igazságos szerződésről Szafnauer elárulta, hogy egy plusz egy évre akartak aláírni Alonsóval, mégpedig azért, mert nem hagyhatták figyelmen kívül, hogy 41 éves, és hiába teljesít továbbra is magas szinten, bármikor elkezdhet hanyatlani.

„Megbeszéltük vele, hogy »nézd, ha jövőre ugyanekkor ugyanilyen szinten teljesítesz, akkor természetesen hosszabbítani fogunk, és ez a azután is így lehet.« De szerintem nagyobb bizonyosságot akart, a teljesítménytől függetlenül, mondván »hosszabb ideig akarok maradni«. Ez volt a lényege az egy plusz egy évnek a kettő vagy a három plusz eggyel szemben.”

„Csak néhány apróbb pont volt, ami kiemelkedett, mivel azt mondta, hogy az ügyvédje keresni fog minket. Azt hittem, hogy így is lesz. Aztán, mielőtt elment, nyomatékosítottam vele, hogy hamarosan aláírjuk a szerződést. Erre azt mondta, »Igen, ne aggódj, nem írtam alá senkivel, a következő napokban folytatjuk ezt.«”

Fernando Alonso, Alpine
Alonso nem mondott igazat Fotó: Alpine

Már önmagában az sem vet túl jó fényt Alonsóra, hogy félrevezette a főnökét, majd nem szólt a bejelentés előtt, hogy az Alpine legalább időben reagálni tudjon rá. Mindennek tetejébe pedig kiderült, hogy az után sem hívta fel Szafnauert.

„Nem beszéltem vele, mivel egy hajón van, azt hiszem, valahol a görög szigeteken – mondta az Alpine csapatfőnöke. – A ma reggelt arra szántam, hogy beszéltem az emberekkel Enstone-ban, a második dolgom pedig az, hogy beszélek önökkel (a sajtó képviselőivel – a szerk.). Tegnap pedig egy csokor hívást bonyolítottam le más potenciális versenyzőkkel.”

Hideg Ádám 12. helyen végzett Olaszországban

0

A HUMDA Academy versenyzőjének a tempója kiváló volt, a Sodikart gyári csapata szintén nagyon jó technikát biztosított számára, amelyet bizonyít az előfutamok során elért két második és egy harmadik helyezése. Az OKJ mezőny azonban ezúttal is nagyon harcos volt, két előfutamban és az elődöntőben is kilökték, így a döntőben a végsőkig harcolva a 12. helyen végezett. 

Szeptember 15–18-a között rendezik az FIA gokart világbajnokságot a Nápoly közelében fekvő Sarnóban, így a nemzetközi gokart mezőny krémje már most erre a pályára koncentrál. Éppen ezért hatalmas volt az érdeklődés a kétfutamos WSK Euro Series második fordulója iránt, amit szintén Sarnóban rendeztek.

Az OKJ mezőnyben 83 nevező volt, akik számára előselejtezőt kellett tartani, és az időmérő után csak a legjobb 72 kezdhette meg az előfutamokat.

A HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. közreműködésével versenyző Hideg Ádám számára természetesen nem jelentett akadályt a kvalifikáció. Csoportjában az ötödik időt futotta, amivel összesítettben 14. lett.

Az öt előfutamában is nagyon jó volt a tempója. A hatodik helyről indulva kétszer 2., egyszer 3. lett. Sajnos a másik két előfutam mindegyikében kilökték, másodszorra ki is esett, így összességében a 22. helyen jutott tovább.

Az elődöntőben ezen a pozícióján simán javíthatott volna, ám ezúttal elég durván belelökték az előtte haladóba. A balesettel több helyet is veszített, de a sérült gokarttal is bejött 16.-nak.

A döntő szintén komoly lökdösődéssel kezdődött, Ádám visszaesett a 24. helyre, ahonnan – a tőle megszokott elszántsággal – sikerült feljönnie a 12. helyre. A döntő után tíz versenyző is 5 másodperc büntetést kapott egy technikai szabálytalanság miatt. Köztük volt Ádám is, igaz emiatt végül csak egy pozíciót veszített, így lett 12.

Bár az eredmény nem tükrözi a gyorsaságát, a vb felkészülés szempontjából így is fontos versenyt teljesített.

„Elég vegyes hétvégénk volt – mondta Hideg Ádám. – Az időmérő is jól sikerült és az előfutamok során is, amikor tisztán tudtam versenyezni, az első háromban végeztem. Az a két előfutamom volt a legjobb, amikor második helyen végeztem.

Az elsőben még vezettem is, de az utolsó körre elment a guminyomásom, ezért megelőztek. Másodszorra nekem volt kedvezőbb a guminyomásom, támadtam is az első helyért, de kellett volna még egy kör, hogy előzni tudjak. Nagyon élveztem mind a két futamot.

Két előfutam során is kilöktek, az elődöntőben pedig úgy belelöktek az előttem haladóba, hogy a kormányomon landolt a gokart hátulja. A döntő szintén nagy lökdösődéssel kezdődött, visszaestem a 24. helyre, innen jöttem fel a 12.-re.

Az eredménnyel egyáltalán nem vagyok elégedett, de a tempónk és a technikánk nagyon jó volt. Végül is azért álltunk rajthoz ezen a versenyen, hogy a világbajnokságra készüljünk, arra tökéletes volt. Jó formában vagyok remélem, ezt a vb-n is meg tudom mutatni.“

Hideg Ádám, OKJ eredményei

WSK Euro Series 2. futam, Sarno (Olaszország), 2022. július 29–31.

Résztvevők: 83
Időmérő csoport: 5.
Időmérő: 14.
AB előfutam: 3.
BE előfutam: 13.

BF előfutam: 2.

BC előfutam: 24. (kiesett)

BD előfutam: 2.

Előfutamok összesen: 22.
Elődöntő: 16.
Összesített eredmény a döntő előtt: 18.

Döntő: 12.

Az Alpine bejelentette Alonso utódját, de kérdés, hogy az érintett is ezt akarja-e

0

Másfél nappal azután, hogy Fernando Alonso váratlanul aláírt az Aston Martinhoz, az Alpine bejelentette, hogy fiatal reménységét, a 2020-ban F3-as, 2021-ben pedig F2-es bajnoki címet nyerő Oscar Piastrit lépteti elő, és az ausztrál pilótát teszi Esteban Ocon csapattársává a 2023-as szezontól. Viszont lehet, hogy akad egy kis bökkenő.

Az Alpine idei tartalékpilótáját, a 23 esztendős Oscar Piastrit nevezte meg a csapatot az év végén elhagyó Fernando Alonso utódjaként, ami alapján azt hihetnénk, hogy jövőre biztosan az ausztrál versenyző lesz a 2024 végéig szerződéssel rendelkező Esteban Ocon csapattársa. Ám a helyzet nem ennyire egyszerű.

Amíg úgy tűnt, hogy Alonso biztosan marad jövőre is a francia istállóban, az idei évet versenyzés nélkül töltő Piastri számára a Williams nézett ki az egyetlen opciónak arra, hogy jövőre bemutatkozhasson a Forma-1-ben. A kétszeres világbajnok váratlan Aston Martinhoz igazolásával viszont megnyílt az út az utóbbi évek egyik legnagyobb tehetségének tartott ausztrál pilóta előtt, időközben azonban bonyolódott a helyzet.

Az Autosport ugyanis úgy tudja, hogy a Piastrit menedzselő Mark Webber időközben azon mesterkedik, hogy honfitársát bejuttassa a McLarenhez a továbbra is csak küszködő Daniel Ricciardo helyére. Azt a külföldi újságírók egy csoportjának kedden reggel nyilatkozó Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke is elismerte, hogy Piastri és csapata elkezdett csapat utáni nézni, és nem véletlenül boronálták össze tartalékjukat a McLarennel.

Mindenesetre sokatmondó, hogy az Alpine közleményében nincs idézet Piastritól, akire ugyanakkor opciója van az Alpine-nak, aminek értelmében bármikor dönthetnek úgy, hogy igényt tartanak a szolgálataira. „Szerződéses kötelezettsége van az irányunkba, mint ahogy nekünk is felé. Mi egész évben tiszteletben tartottuk ezeket a kötelezettségeket. Ezek a kötelezettségek a 2023-as és a 2024-es szezonra vonatkoznak, amennyiben élnek néhány opcióval.”

Piastri az idén rendszeresen tesztel a 2021-es Alpine-nal

„A mi kötelezettségünk az irányába az volt az idén, hogy tartalékpilóta lesz, és jelentős időt tölthet el a tavalyi autó tesztelésével. Mostanra jóval túl vagyunk a felén ennek az 5000 km-s programnak, ami jelentős felkészülés a jövő évre. Emellett ott vannak még az első szabadedzések és a szimulátoros munka, miközben mindkét oldalon teljesítjük a kötelezettségeket. Azt nem tudom, hogy mit csinált a McLarennel, mert ezzel nem vagyok tisztában.”

A közleményben Szafnauer kifejtette, hogy Piastri bizonyította érettségét és sebességét ahhoz, hogy biztosítsa az előléptetését Ocon mellé, ez a páros szerinte pedig biztosítani fogja azt a folytonosságot, ami a hosszú távú céljaik, azaz a győzelmek és világbajnoki címek eléréséhez kell.

Viszont lehet, hogy a 2020 óta az Alpine junior programjában fejlődő Piastri Alonsóhoz hasonlóan fityiszt mutat az istállónak, és inkább egy másik csapathoz igazol? Az Alpine közleménye kész tényként kezeli az előléptetését, így valószínűleg komoly jogi huzavona kezdődne egy ilyen forgatókönyv megvalósulása esetén

FRISSÍTÉS: Piastri tagadja, hogy aláírt volna az Alpine-nal

Órákkal azután, hogy az Alpine bejelentette egyik 2023-as pilótájaként, Oscar Piastri reagált a hírre, ám az ilyenkor szokásos örömködő poszt helyett egy egészen más hangvételű bejegyzést osztott meg a közösségi oldalain, amelyben kijelentette, hogy az Alpine az ő beleegyezése nélkül tette közzé a közleményt (nem mellesleg Ausztráliában ekkor pont éjjel volt), és a csapat állításával ellentétben nem fog náluk versenyezni jövőre.

„Tudomásomra jutott, hogy az Alpine F1 a beleegyezésem nélkül ma késő délután közleményt adott ki arról, hogy jövőre náluk vezetek. Ez nem helyes, és nem írtam alá szerződést az Alpine-nal 2023-ra. Nem fogok az Alpine-nál versenyezni jövőre.”

Mindez csak még valószínűbbé teszi, hogy Piastri jövőre a McLaren versenyzője lehet, és honfitársa, Daniel Ricciardo helyét veheti át a csapatban. Ami pedig az Alpine bejelentését illeti, az Autosport szerint a csapat lekéste a határidőt, ameddig jelezniük kellett volna, hogy jövőre versenyzői ülést kínálnak tartalékjuknak, így a közlemény az inkább azért született, hogy figyelmeztessék a rivális istállókat: pereskedésbe torkollhat, ha igényt tartanak a pilótájukra.

Változott az Ózd Rally időpontja

0

Az MNASZ legfrissebb versenynaptárában már más időponttal szerepel az Ózd Rally, azonban továbbra is maradt októberben.

Korábban október 14-15. közötti időponttal szerepelt az MNASZ versenynaptárában az Ózd Rally, azonban az új naptárban már egy héttel korábbi október 7-8. közötti dátum szerepel a verseny neve mellett.

A Rally1 ORB versenynaptára:

2022. 03. 25-26. Salgó Rally – aszfalt
2022. 04. 22-23. II. Boldogkő Rally – aszfalt
2022. 05. 27-28. Dunakanyar Rally – aszfalt
2022. 06. 23-25. 55. Mecsek Rally – aszfalt
2022. 07. 22-23. Székesfehérvár-Veszprém Rally – murva
2022. 08. 26-28. Mór-Vértes Rally aszfalt (törölve)
2022. 10. 07-08. Ózd Rally – aszfalt
2022. 11. 11-13. Rally Hungary – aszfalt

Az aszfaltos futamon a Rally1, Rally2 és a Historic rally bajnokság mezőnye áll rajthoz.