Kezdőlap Blog Oldal 1371

Súlyos következménye lett volna az orosz versenyzők kitiltásának 

0

Az észt belügyminiszter megtette, de a finnek nem tudták kitiltani az orosz és fehérorosz versenyzőket a Finn Rallyról, mert annak súlyos következményei lettek volna. 

Az FIA meghozta intézkedéseit az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborújának megkezdése után, ami engedélyezi az orosz és fehérorosz versenyzők részvételét a nemzetközi motorsport rendezvényeken, ugyanakkor nemzetük zászlóját, emblémáját nem használhatják. 

A Finn Motorsport Szövetség ugyanakkor megtiltotta a a részvételt a Finnországban sorra kerülő versenyeken ezen nemzetiségű sportolóknak. 

A Finn Rallyn azonban mégis rajthoz állhat Nikolay Gryazin, navigátora, Konstantin Aleksandrov, valamint Vitaliy Antonov is. 

“A Finn Motorsport Szövetség márciusban elkészítette saját szabályait a háború kapcsán, és megtiltotta az orosz és fehérorosz versenyzők indulását az oroszág területén rendezendő futamokon – mondta Kai Tarkiainen. – A nemzetközi versenyekre ugyanakkor ez a szabály nem érvényes. Talán meglehetett volna akadályozni a versenyzők indulását, de hallottunk olyan pletykát, mely szerint akkor az FIA az adott versenyt kiveszi a következő évtől a nemzetközi naptárból.” 

Ezt nyilván a Finn Rally kapcsán nem szerették volna a szervezők, ezért az orosz és fehérorosz zászlókat, valamint nemzeti jelképeket nem lehet sem a versenyzők, sem pedig a nézők részéről használni a verseny által érintett területeken.

Az Észt Rallyn az ország belügyminisztere tiltotta meg az orosz és fehérorosz versenyzők országba való belépését.

Ennyi volt Mick Schumachernek a Forma-1?

0

Az utóbbi időben egyre jobb teljesítményt nyújt a szezon elején Kevin Magnussentől még jócskán elmaradó, cserébe a Haasnak több alkalommal is jelentős anyagi kárt okozó Mick Schumacher, ám könnyen lehet, hogy ez sem lesz elég a hétszeres világbajnok Michael Schumacher fiának Forma-1-ben maradásához. Legalábbis az F1-es paddockban igencsak jól értesültnek számító veterán újságíró szerint.

Mick Schumacher Forma-1-es karrierje múlhat azon, hogy a Haas meghosszabbítja-e a 23 esztendős pilóta szerződését. A legjobbak között a második idényét taposó, a júliusi Brit Nagyíjon első F1-es pontjai szerző versenyző ülése a hírek szerint igencsak veszélyben forog. Miután a Magyar Nagydíj előtt Sebastian Vettel bejelentette a visszavonulását, sokan Schumachert tartották honfitársa és mentora legvalószínűbb utódjának – bizonyára Vettel is szólt néhány jó szót az érdekében –, az Aston Martin azonban hétfőn sokkolta az F1-es közvéleményt Fernando Alonso leigazolásával.

„Az Aston Martin jó lehetőség lett volna az unokaöcsémnek, de a Haas személyében már így is olyan csapata van, amely jó munkát végez és fejlődik – mondta a televíziós szakértőként dolgozó, a Haast korábban nem egyszer kritizáló Ralf Schumacher a német Sky-nak, majd kifejtette, Mick szerinte maradni fog a csapatnál. – Mick teljesítménye jelentős javulást mutatott az utóbbi néhány hétben, úgyhogy nagyon is el tudom képzelni a közös folytatást. Nem tudom, hogy mi mást tehetne a Haas, hiszen nincs túl sok tapasztalt pilóta a piacon, és láthatjuk, hogy az újoncoknak ezekkel az autókkal, tesztelés nélkül sok idő kell ahhoz, hogy felvegyék a ritmust.”

Joe Saward veterán újságíró azonban másként tudja. Az 1998-as szezon közepe óta az összes F1-es nagydíjon jelen lévő szakíró egyik Twitter-posztja alatt árulta el, hogy értesülései szerint a Haas nem fog hosszabbítani Schumacherrel.

„Jelen állás szerint nekem úgy tűnik, hogy amikor a zene elhalkul, Ricciardónak nem lesz ülése” – írta egy kommentelő, mire Saward azzal válaszolt: „Nem, Mick Schumacher bajban van.”

Lentebb egy másik kommentelő erre megjegyezte: „Szerintem [Saward] azt sugallja, hogy Micknek ajtót mutat a Haas”, mire Saward közölte: „Nem sugallom… Mondom.” Ezután még hozzátette: „Majd meglátjuk, hogy igazam lesz-e.”

Persze, ettől még abszolút benne van a pakliban, hogy Schumacher marad, ám amennyiben nem, abban szerepet játszhat az, hogy a Ferrari kiteszi őt a támogatottjai közül. A Bild értesülései szerint ez nem zárható ki, és ha megtörténik, a Haas könnyebben mutathat ajtót neki, hiszen már nem kellene figyelembe vennie a maranellóiak igényeit.

Günther Steiner, Haas, Mattia Binotto, Ferrari, Magyar Nagydíj
A Ferrari lemondani készül Schumacherről? Fotó: Glenn Dunbar/LAT Images/Haas

Hogy a helyére kit ültetnének, az igen képlékeny, de miután a Ferrarinak jelenleg nincs piacképes fiatalja (az orosz Robert Svarcman szerződtetését kizárhatjuk egy amerikai istállótól), alighanem kívülről kellene valakit hozni. Adott esetben akár Daniel Ricciardo is befutó lehet, hiszen a tapasztalata sokat érhet a Haasnak, és az utóbbi másfél évben hiába nyújt gyengébb teljesítményt, azért még mindig elég jó ahhoz, hogy magas szinten versenyezzen. Nem mellesleg ő lehetne a Haas első olyan pilótája, aki nyert már F1-es futamot…

Az ausztrálon kívül talán a McLarennel tesztelő Colton Herta is vonzó lehet, és amennyiben Piastri lesz Norris csapattársa, az Andretti IndyCar-pilótájának a szintén amerikai Haas dobhat mentőövet. Ez a párosítás marketing szempontból sem lenne utolsó húzás Gene Haastól, aki az F1 számára rohamléptekkel táguló amerikai piacról tehetős szponzorokat kutathat fel egy, az Egyesült Államokban is ismert és jól csengő névvel.

A nyári szünet után döntenek

Hogy az Alpine-Piastri csörte a Haasra is hatással lesz-e, azt egyelőre nem tudni, Günther Steiner csapatfőnök korábban mindenesetre azt mondta, hogy csak a nyári szünet után várható döntés Schumacher jövőjét illetően.

„Mindig a nyári szünet után döntünk a versenyzőinkről, és normális esetben szeptember végéig lerendezzük a dolgot. Az idén sem lesz ez másként” – nyilatkozta a csapatfőnök az Expressnek, egyúttal elismerte, hogy Schumachernek sikerült javulnia az idény közben, és Silverstone-ban és Ausztriában is jól teljesített.

Mick Schumacher, Haas, Magyar Nagydíj
A Magyar Nagydíj felejthető hétvége volt a Haasnak Fotó: Andy Hone/LAT Images/Haas

Az olasz szakember ugyanakkor nem mulasztotta el kiemelni, hogy amennyiben nem teljesít, bárkitől készek megválni. „A Forma-1-ben minden a teljesítmény, és ha teljesítesz ebben a környezetben, akkor van helyed. Ha viszont nincs teljesítmény, akkor hely sincs, mert ez egy nagyon versengő üzlet. Nyilván mindig nyitva tartjuk a szemünket azzal kapcsolatban, hogy ki elérhető és ki nem, mert soha nem lehet tudni, hogy mikor kell döntést hozni. Ugyanakkor jelenleg senkivel nem zajlanak megbeszélések, mert mint mondtam, általában a nyári szünet után csináljuk ezt.”

Amennyiben a Haas nem hosszabbít Schumacherrel, nem nagyon látni, hogy máshol lenne számára hely, miután Mercedes nagyon lobbizik azért, hogy Nyck de Vries kapja Nicholas Latifi vélhetően megüresedő helyét jövőre a Williamsnél, és egyelőre Cunoda Juki hosszabbítása is valószínűnek tűnik az Alpha Taurinál.

A versenyzőket nem tudták, így kitiltanak mást a Finn Rallyról

0

Az orosz és fehérorosz zászlókat kitiltják a Finn Rallyn, azokat sem a versenyzők, sem pedig a nézők nem használhatják a hétvégi rendezvényen. 

A Finn Rallyn bár az orosz versenyzők rajthoz állhatnak, azonban nemzeti zászlójukat nem használhatják a hétvégén, ahogy a fehérorosz lobogókat is kitiltják. 

A tiltás a verseny által érintett minden területre kiterjed, valamint ezeket a zászlókat a szurkolók sem használhatják. 

“Oroszország és Fehéroroszország nemzeti emblémáit jelenleg is tilos használni a nemzetközi motorsportban – mondta Riku Bitter, a Finn Rallyt szervező AKK Sports vezérigazgatója. – Szeretnénk ezt a tilalmat kiterjeszteni a nemzeti zászlókra is, amit a nézők is használni tudnának a verseny szakaszai mellett.”

Korábban a finn parlament képviselője, Kalle Jokinen, szerette volna elérni, ha az orosz és fehérorosz versenyzőket kitiltják a versenyről, ez azonban nem történt meg, így Nikolay Gryazin és navigátora, Konstantin Aleksandrov, valamint Vitaly Antonov is rajthoz állhat. 

Sajtótájékoztatóval indult a ZEG Rally Show programja

0

Bár maga a verseny vasárnap lesz Zalaegerszegen és környékén, a szerda délelőtti sajtótájékoztatóval hivtalaosan is elkezdődött a II. ZEG Rally Show. A pálya és a szervizpark is épül, pénteken pedig már tesztelhetnek a versenyzők a ZalaZONE területén.

A sajtótájékoztatón ismertették a II. ZEG Rally Show és az EnduroGP of Hungary szervezésével kapcsolatos aktualitásokat Zalaegerszegen. A rendezvényen felszólalt Dr. Vadvári Tibor, Zalaegerszeg alpolgármestere, Lázár László, a HUMDA Zrt. kommunikációs igazgatója, Őry Tamás, a TRP Hungary ügyvezető igazgatója, Vigh László országgyűlési képviselő és Bakos Sándor, Bocfölde polgármestere.

„Nagy öröm számunkra, hogy ismét megrendezésre kerül a ZEG Rally Show. A rendezvény ötlete több, mint egy évvel ezelőtt merült fel, akkoriban a koronavírus világjárvány miatt egy csomó programot elhalasztottunk és töröltünk is. Ekkor jöttek a szervezők azzal, hogy augusztus elején lenne egy ilyen rendezvény Zalaegerszegen. A tavalyi rendezvény megmutatta, hogy mekkora sikert aratott ez a polgáraink, a városlakók és a környező lakók körében. Természetesen minden ilyen rendezvény nehézségekkel jár, jelen esetben például a közlekedés szempontjából. Mindenkitől azt kérném, hogy legyen toleráns, ez a közlekedésben a legfontosabb. Mielőtt elindulnak otthonról vegyék figyelembe, hogy a felújítások miatti lezárások mellett újabb korlátozások jelennek meg. Időben indulva, biztonságosan érjenek el a kiválasztott célhoz. A nehézségek mellett a legfontosabb, hogy lesz egy ilyen rendezvény újra Zalaegerszegen. Egy csodálatos rendezvény, új helyszínekkel és egy új versenyelemmel, az EnduroGP-világbajnokság magyarországi futamával, aminek nagy örömmel adunk helyet a környező települések részvételével” – mondta el Dr. Vadvári Tibor, Zalaegerszeg alpolgármestere, majd a nevezési díjak felajánlásáról is beszélt.

ZEG Rally
foto: TRP Hungary

„A legfontosabb, hogy Zalaegerszeg az összefogás városa is. Amikor megszólítjuk a polgárokat, a szervezeteket, a cégeket, akkor szívesen adakoznak. Ennek a rendezvények is van jótékony hatása, hiszen a szervezők a bevételből felajánlást tettek az óvodáink felújításához, működtetéséhez és eszközökkel való ellátásához. Ez kapcsolódik a rendezvényt egy héttel követő jótékonysági akciónkhoz is. A hagyományosan az Aquacity-ben megrendezendő jótékonysági főzésünkhöz is, ahol nagyjából 100 csapat szokott részt venni. Ennek a bevételét idén szintén az óvodáinknak tudjuk adni. A rendezvényen az örömvezetés mellett, a versenyzők nem csak a másodpercekért fognak küzdeni, hogy szórakoztassák a jelenlévőket, nézőket, hanem a közlekedésbiztonságra is helyeződik a hangsúly. Ezen a területen Zalaegerszeg hagyományosan együttműködik a HUMDA-val. Ez már nem az első ilyen rendezvény, hiszen volt már az óvodásoknak szervezett hasonló program is a Dísztéren, nagy sikerrel. Mi várjuk a HUMDA-nak és a TRP Hungary-nak a további ötleteit, hogy hogyan lehet Zalaegerszegen a közlekedésbiztonságot és a szórakozást ötvözve rendezvényeket tartani, mi erre nyitottak vagyunk.”

ZEG Rally
foto: TRP Hungary

„Bízunk abban, hogy az autó-motorsport által olyan üzenetet tudunk átadni, ami nem csak az autó-motorsportra terjed ki, hanem ahogy Alpolgármester Úr jelezte, a közlekedésbiztonságra, a fenntarthatóságra és egyéb olyan kapcsolódó témákra, ami egyébként társadalmilag fontos lehet” – mondta Lázár László, Lázár László, a HUMDA Zrt. kommunikációs igazgatója. „Nagyon fontos megemlítenem, hogy körülbelül másfél éves előkészítő munka után elindult a HUMDA Akadémiája, ahol tehetséges utánpótlás sportolókat fogunk nevelni. Bízunk benne, hogy ők lesznek azok a generáció, akik a jövő Michelisz Norbijai, Talmácsi Gáborjai lesznek, és minél jobb eredményeket érnek el, ezzel a HUMDA Academy még nem nagy, de annál bizakodóbb jövőképét építi a továbbiakban. Azt látjuk, hogy ez a program most már annyira komplett, hogy a család minden tagja meg fogja találni a maga érdeklődését, kisgyerekektől elkezdve az idősebbeken át, és azok is, akiket csak az autó-motorsport érdekel. Bízunk benne, hogy mindenki nagyon jól fogja magát érezni és szeretnénk, ha ez egy állandó rendezvény lenne, ami mind a városnak, mind nekünk is nagyon nagy öröm.”

ZEG Rally
foto: TRP Hungary

Őry Tamás, a TRP Hungary ügyvezető igazgatója az idei újdonságokat részletezte.

„Rendezvényszervezőként a mi feladatunk az, hogy egy olyan eseményt szervezzünk, ami évről évre fejlődik. Tavaly azt tapasztaltuk, hogy nagyon kedvesen fogadott minket a város, nagyon elégedettek voltak a nézők és a versenyzők is. Ezúton szeretném megköszönni Alpolgármester Úrnak és Képviselő Úrnak is a segítséget, és azt, hogy a város és a környék a támogatásról biztosít minket. Megtapasztaltuk, hogy enélkül nem lehet jó rendezvényt lebonyolítani. A tavalyi év sikereihez képest igyekeztünk újításokat hozni, a tavalyi 38 km-ről megnöveltük a versenytávot 60 km-re, a tavalyi 50 fős nevezői létszám is megnőtt 60-ra és kivittük a városból a versenyt két gyorsasági szakasszal. A másik újdonság az EnduroGP-világbajnokság, ami a motoros szakágak közül a legközelebb áll a rallyhoz, külön örülök, hogy illusztris magyar versenyzők is megmutathatják a közönségnek a tudásukat. Kérjük a lakosság megértését a fennakadások miatt, cserében egyedülálló élményt nyújtunk. Bízom benne, hogy Zalaegerszeg és a környék az autó-motorsport fővárosa lesz a hétvégén.”

ZEG Rally
foto: TRP Hungary

Vigh László országgyűlési képviselő azt emelte ki, hogy miért ideális helyszín Zalaegerszeg és a ZalaZONE egy rally show számára.

„Zalaegerszegen építjük fel az elektromos autók tesztelésére alkalmas tesztpályát 265 hektáron, a járműipar hazai Szilícium-völgyét, és ehhez kapcsolódik minden olyan rendezvény, ami a járműiparhoz, gépjárműiparhoz és a motorsport kötődik. Ez jelzi azt, hogy az innováció egyik fővárosában járunk. Nem véletlenül jött ide egy óriáscég, az AVL, amely felépítette már a kutatóközpontját, aztán ide szeretne jönni a Bosch és a TÜV Rheinland is. Nemrég adtam át a Rheinmetall német hadipari cég gyártóbázisát, ami mintegy 25 ezer négyzetméteres épület. Nemsokára drónközpontot fogunk építeni és eheti hír, hogy bejelentkeztek hozzám a repülőgépgyártás kapcsán, hogy szeretnének egy bemutató versenyt tartani Zalaegerszegen. Minden, ami a földön, vízen, levegőben a közlekedést jelenti, az ma Zalaegerszegre szeretne jönni, úgyhogy ennek egyik folyamodványa az, hogy idehozták ezt a rendezvényt is a gyönyörű szép városunkba.”

Bakos Sándor Bocfölde polgármestere pedig az Enduro GP házigazdájaként méltatta a világeseményt.

„Nagy megtiszteltetés Bocfölde számára, hogy Zalaegerszeggel közösen vendégül láthatja az EnduroGP nemzetközi mezőnyét. Egy olyan kistelepülés, mint Bocfölde, minden alkalommal keresi a lehetőségeket és programokat, amiket a környékben élőknek és a községben élőknek tud biztosítani, viszont a lehetőségei korlátozottak. Ezért is nagyon örültünk a megkeresésnek és mondtunk azonnal igent az EnduroGP megrendezésére.”

„Remélhetőleg az EnduroGP otthonra talál Bocföldén, a göcseji dombok között egy olyan izgalmas pályát tudtunk kialakítani és biztosítani, ahol a versenyzők is megtalálják a kihívást, és szívesen visszatérnek majd hozzánk. Ők és a környékbeli emberek is tartalmas, jó szórakozásban részesülnek majd a hétvége folyamán Zalaegerszegen és Bocföldén is. Köszönetünket fejezem ki Kálmán Alfréd bocföldei lakónak, aki egykori aktív versenyzőként nagyon sokat segített a szervezőknek és a kapcsolatépítés terén azért, hogy az EnduroGP futama Bocföldén valósulhasson meg.”

Egy videóba gyűjtve öt emlékezetes pillanat a Finn Rally történetéből

0

A Finn Rally 71 éves történelmében számos érdekes pillanatot találhatunk, amelyből ötöt egy kis összefoglaló keretein belül most újra átélhetünk.

Az 1983-as rali-világbajnok, Hannu Mikkola épp a hazai versenyén, azaz a Finn Rallyn szerezte meg első győzelmét 1974-ben. Ezt a fantasztikus sikert egy újabb követte, mikor 1975-ben is Mikkola bizonyult a leggyorsabbnak. Hannu Mikkola pályafutása későbbi szakaszában újra duplázni tudott, ugyanis a 82-es és a 83-as Finn Rallyt is megnyerte a legendás Audi Quattroval.

Az M-Sport Ford WRT pilótája, Adrien Fourmaux a tavalyi versenyen úgy döntött, hogy ugrat egy hatalmasat. Ezen tervét sikerrel véghezvitte és több mint 68 métert tett meg a levegőben autójával, amelyet csapata közel egyhangúan 10-esre pontozott.

Adrien Fourmaux
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Tommi Mäkinen egymást követő öt éven át bizonyult legyőzhetetlennek a finnországi versenyen. 1994-ben egy Ford Escort RS Cosworth-al, majd 95 és 98 között Mitsubishi Lancer EVO-val nyerte meg a versenyt.

Colin McRae számára borzalmasan alakultak a dolgok az 1992-es Finn Rallyn. McRae háromszor is bukott ezen a futamon, az egyik alkalommal pedig hétszer is átpördült Subaruja a tengelye körül. Később egy nagy sebességű kanyarban lesodródott az útrol és kidöntött egy kisebb fát is.

1967-ben Timo Mäkinen Mini Cooper S-ének motorházteteje felcsapódott, ami miatt szinte semmit sem látott. Mäkinen nem állt meg és az egész szakaszt úgy vezette le, hogy a motorháztető mindent kitakart, így gyakorlatilag vakon teljesítette a gyorsaságit.

A 2022-es Finn Rally csütörtökön reggel 8 órakor veszi kezdetét egy 4,48 km-es Shakedown-nal, este 18:08-kor pedig már egy 3,48 km-es gyorsasági vár a világbajnokság mezőnyére.

A Mercedesnél két nappal előre tudták, amit a Ferrari a Magyar Nagydíj közben sem látott

0

A Mercedes Magyar Nagydíj utáni kérdezz-felelek videójából kiderült, miért volt kizárható, hogy ők is elkövessék ugyanazt a hibát, amit a Ferrari elkövetett a hungaroringi versenyen.

Miközben a Ferrari továbbra sem hajlandó beismerni, hogy elhibázott stratégiát alkalmazott Charles Leclerc-nél a Magyar Nagydíjon, Andrew Shovlin, a Mercedes mérnökigazgatója az istálló szokásos kérdezz-felelek videójában elmondta, nekik eszükbe sem jutott feltenni a kemény gumit a versenyen, ezt pedig nemhogy menet közben, de már két nappal előre tudták. 

A hetedik helyről a második pozícióig felkapaszkodó Lewis Hamilton közepes-közepes-lágy stratégiát követett, míg a pole pozícióból induló, végül harmadik helyen záró George Russell Max Verstappenhez hasonlóan lágy-közepes-közepes taktikával ment.

„Nem, nem igazán gondoltunk az egy kiállásos stratégiára, mert ennek az egyetlen módja az lett volna, hogy közepes keveréken kezdünk, majd feltesszük a kemény gumit, miközben mindkét etapban elég sokat kellett volna óvni az abroncsokat, hogy eljussunk a célig. Kipróbáltuk a kemény keveréket pénteken, és nem volt jó a tapadása. A vasárnap tapasztalt hűvösebb körülmények között pedig még rosszabbra számítottunk” – ecsetelte Andrew Shovlin.

A Mercedes tehát már a pénteki hőségben, 50 fok feletti aszfalthőmérsékletnél úgy látta, hogy nem tapad eléggé a kemény gumi, miközben a Ferrari vasárnap, esetenként 30 fokkal hűvösebb pályán is jó választásnak tartotta azt.

George Russell, Mercedes, Magyar Nagydíj
Russell lágy gumikon kezdett Fotó: Makai Gergely Photography

„Jó összehasonlítást lehetett végezni az egy és a két kiállásos stratégia között azoknak a csapatoknak köszönhetően, akiknek csak egy szett közepes gumijuk maradt. Az Alpine-ok közepes-kemény elosztású egy kiállást, Lando Norris pedig lágy-közepes-kemény elosztású két kiállást választott, és képes volt legyőzni őket. Ennek a legfőbb oka az volt, hogy két kiállás esetén kevesebb időt töltött az ember azokon a kemény gumikon, amelyek aznap a leglassabb keveréknek számítottak.”

Ezért nem ugyanolyan taktikával ment a két Mercedes

Shovlin arra is rávilágított, hogy miért választották ketté Russell és Hamilton stratégiáját. 

„Mindkét forgatókönyvet külön megvizsgáltuk. George esetében azt akartuk, hogy a rajt után is az élen álljon. Igen trükkösek voltak a körülmények, egy kicsit esett, elég hideg volt, és úgy tűnt, a pálya elég csúszós lehet, így a lágy gumi tűnt a legjobbnak a tiszta rajthoz, mivel George győzelmi esélyeinek megtartásához vezetnünk kellett az első etapot.”

„Lewis esetében más volt a helyzet. A szombati DRS-probléma miatt nem onnan rajtolt, ahonnan a tempója alapján kellett volna neki, a közepes gumi viszont lehetővé tette, hogy tovább kint maradjon, és mögévágással próbálkozzon, majd a futam végén friss gumin támadjon. Végül ennek köszönhette azt a tempót, amivel fel tudott zárkózni a második helyre.”

Lewis Hamilton, Mercedes, Magyar Nagydíj
Hamilton nagyot hajrázott Fotó: Makai Gergely Photography

A mérnök hozzátette, ahhoz, hogy Hamilton a második, jobb tempójú közepes gumis etapján 32 kört tudjon menni, egy kis menet közbeni állításra is szükség volt.

„Az első etapban egy kicsit küszködött a túlkormányzottsággal, így azt kérte a mérnökétől, hogy az első kiállásnál egy kicsit csökkentsenek az első szárnyának dőlésszögén. Ettől sokkal jobb lett az autó egyensúlya, és szépen eloszlott a terhelés az első és hátsó tengely között, ami lehetővé tette, hogy megnyújtsa az etapot. A végén persze elkezdtek elfogyni a gumik, és ki kellett őt hívni a bokszba, de ez pont elég kört adott neki a lágyakon, hogy levadászhassa Carlos [Sainzot].”

Minden, amit tudni érdemes a hétvégi WRC futamról, következik a Finn Rally

0

Finnország rendkívül tempós, ugratókkal teli, murvás szakaszaira látogat a Rali-világbajnokság mezőnye a hétvégén.

A Finn Rally az egyik legnagyobb kihívást jelentő forduló a WRC naptárában, egy olyan rali, amelyet a versenyzők mindenáron meg akarnak hódítani.

Miután Észtországban megszerezte szezonbeli ötödik győzelmét, a hazai hős, Kalle Rovanperä számít a futam egyik fő esélyesének a számára ismerős terepen. A 21 éves finn tavaly kiesett, de minden adott ahhoz, hogy megszerezze első hazai győzelmét a helyi rajongók serege előtt. Utoljára hazai győztest 2017-ben láthatott a közönség, akkor Rovanperä jelenlegi csapattársa, Esapekka Lappi tudott diadalmaskodni a Toyota Yaris WRC-vel.

Kalle Rovanperä
Kalle Rovanperä | Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Jelentős Rovanperä előnye a bajnokságban

Az ifjú tehetség 83 ponttal vezet a Hyundai versenyzője, Thierry Neuville előtt a tabellán. Egy idei hatodik győzelemmel Kalle egy lépéssel közelebb kerülne ahhoz a rekordhoz, hogy ő legyen minden idők legfiatalabb rali-világbajnoka. Rovanperä azonban komoly kihívokkal néz majd szembe mind a Toyota istállón belül, mind pedig a rivális Hyundai és M-Sport-Ford csapatok részéről.

Egyik legnagyobb ellenfele éppen csapatából érkezhet, hiszen a walesi Elfyn Evans karrierje talán legjobb versenyét futotta itt 2021-ben, bizonyítva, hogy jól és gyorsan megy a finn kavicsos pályákon. Hasonlóképpen versenyképesnek ígérkezik a harmadik Toyota GR Yaris is, amelyet a korábbi finnországi nyertes Lappi vezet majd.

Kétszeres győztes és egy újonc is a riválisok közt

Ott Tänak lehet a Hyundai egyik húzóembere, miután 2018-ban és 2019-ben is győzni tudott Finnországban. A 2019-es világbajnok legutóbb a harmadik helyen végzett a hasonló kavicsos utakon megrendezett hazai versenyén, Észtországban. Tänak a tavalyi finn futamon második lett, megelőzve akkori csapattársát és az M-Sport jelenlegi versenyzőjét, Craig Breent.

Craig Breen
Craig Breen | Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Breen is többször adta jelét annak, hogy gyors a murvás versenyeken, és miután a múlt hónapban kiesett Észtországban, az ír biztosan nagyon szeretné megfordítani jelenlegi formáját.

Gus Greensmith, Adrien Fourmaux és Pierre-Louis Loubet nevezése mellett az M-Sport lehetőséget biztosít Jari Huttunen számára, hogy a Rally1-ben debütálhasson a fiatal finn tehetség. A brit csapat célja, hogy WRC2-es versenyzőjét a legmagasabb szintű technikájában a Ford Puma Rally1-ben is kipróbálja.

Nagy nevek a WRC2-ben, Gryazin remek formában

A versenyre 24 Rally2-es páros nevezett, az új-zélandi Hayden Paddon az Észt Rally után itt is rajthoz áll majd a Hyundai i20 N-el. A WRC3 éllovasa, Sami Pajari egy Škoda Fabia Rally2 EVO-val indul hazai futamán.

A Nikolay Gryazin és Konstantin Aleksandrov duó remek előjelekkel várhatja a megmérettetést, hiszen az olasz Rally di Alba verseny megnyerését követően, ahol többek között a Róma Rally legutóbbi győztesét, Damiano De Tommasot és Hayden Paddont is maguk mögé utasították, az 50. San Marino Rallyn is győzni tudtak.

Nikolay Gryazin
Nikolay Gryazin | Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Teemu Suninen az Észt Rallyn elért kategória 9. helyén próbálhat meg javítani a Hyundai i20 N-el. A teljes mezőny 45 autóból áll majd.

Nevezési lista – Rally1

#69 TOYOTA GAZOO RACING WRT
Kalle ROVANPERÄ/Jonne HALTTUNEN – TOYOTA GR Yaris Rally1 HYBRID

#11 HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM
Thierry NEUVILLE/Martijn WYDAEGHE – HYUNDAI i20 N Rally1 HYBRID

#8 HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM
Ott TÄNAK/Martin JÄRVEOJA – HYUNDAI i20 N Rally1 HYBRID

#18 TOYOTA GAZOO RACING WRT NG
Takamoto KATSUTA/Aaron JOHNSTON – TOYOTA GR Yaris Rally1 HYBRID

#42 M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM
Craig BREEN-Paul NAGLE – FORD Puma Rally1 HYBRID

#33 TOYOTA GAZOO RACING WRT
Elfyn EVANS/Scott MARTIN – TOYOTA GR Yaris Rally1 HYBRID

#44 M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM
Gus GREENSMITH/Jonas ANDERSSON – FORD Puma Rally1 HYBRID

#7 M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM
Pierre-Louis LOUBET/Vincent LANDAIS – FORD Puma Rally1 HYBRID

#4 TOYOTA GAZOO RACING WRT
Esapekka LAPPI-Janne FERM – TOYOTA GR Yaris Rally1 HYBRID

#2 HYUNDAI SHELL MOBIS WORLD RALLY TEAM
Oliver SOLBERG/Elliott EDMONDSON – HYUNDAI i20 N Rally1 HYBRID

#68 M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM
Jari HUTTUNEN/Mikko LUKKA – FORD Puma Rally1 HYBRID

#16 M-SPORT FORD WORLD RALLY TEAM
Adrien FOURMAUX/Alexandre CORIA – FORD Puma Rally1 HYBRID

Finn Rally 2022 – Teljes nevezési lista

Több mint 300 km gyorsasági vár a mezőnyre

22 szakaszon összesen 322,61 versenykilométert kell teljesítenie a csapatoknak a rendkívül gyors, beláthatatlan kanyarokkal és óriási ugratókkal teletűzdelt Finn Rallyn. A verseny csütörtökön veszi kezdetét egy 4,48 km-es Shakedown-nal, majd egy rövid 3,48 km-es szakasszal és az azt követő 15 perces szervizzel zárul is az aznapi program.

Ott Tänak
Ott Tänak | Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

A pénteki nap folyamán 9 szakaszon 124,91 km-t, míg szombaton, csak 8 gyorsaságin, de 150,3 km-t tesznek majd meg a pilóták versenytempóban. A leghosszabb nap után vasárnap zárásként 4 szakaszt és 43,92 km-t kell teljesíteniük a csapatoknak.

Teljes menetrend (magyar idő szerint)

Csütörtök (08.04)
08:01 – Shakedown (Rannankylä) – 4.48 km
18:08 – SS1 Harju 1 – 3.48 km
Szerviz A (Jyväskylä, Paviljonki) – 15 perc

Péntek (08.05)
07:00 – SS2 Laukaa 1 – 11.75 km
07:55 – SS3 Lankamaa 1 – 21.69 km
Szerviz B (Jyväskylä, Paviljonki) – 30 perc

11:15 – SS4 Laukaa 2 – 11.75 km
12:10 – SS5 Lankamaa 2 – 21.69 km
13:30 – SS6 Harju 2 – 20.01 km
Szerviz C (Jyväskylä, Paviljonki) – 30 perc

16:00 – SS7 Ässämäki 1 – 12.31 km
16:53 – SS8 Sahloinen-Moksi 1 – 15.70 km
18:13 – SS9 Ässämäki 2 – 12.31 km
19:06 – SS10 Sahloinen-Moksi 2 – 15.70 km
Szerviz D (Jyväskylä, Paviljonki) – 45 perc

Szombat (08.06)
Szerviz E (Jyväskylä, Paviljonki) – 15 perc

07:08 – SS11 Päijälä 1 – 20.19 km
08:08 – SS12 Rapsula 1 – 20.56 km
09:08 – SS13 Patajoki 1 – 13.75 km
10:08 – SS14 Vekkula 1 – 20.65 km
Szerviz F (Jyväskylä, Paviljonki) – 30 perc

14:38 – SS15 Päijälä 2 – 20.19 km
15:38 – SS16 Rapsula 2 – 20.56 km
16:38 – SS17 Patajoki 2 – 13.75 km
17:38 – SS18 Vekkula 2 – 20.65 km
Szerviz G (Jyväskylä, Paviljonki) – 45 perc

Vasárnap (08.07)
Szerviz H (Jyväskylä, Paviljonki) – 15 perc

07:23 – SS19 Oittila 1 – 10.84 km
08:38 – SS20 Ruuhimäki 1 – 11.12 km
10:01 – SS21 Oittila 2 – 10.84 km
12:18 – SS22 Ruuhimäki 2 – 11.12 km

Az összes szakasz megtekinthető ezen a térképen, illetve egy autó motorháztetején utazva videón is.

Piastri és az Alpine hatására újabb F1-es ülés kelt el 2023-ra

0

Nagy valószínűséggel a Fernando Alonso Aston Martinhoz szerződése által elindított, az Oscar Piastri és az Alpine közötti egyet nem értés hatására hatalmasra duzzadt lavina útjából ugrott el a Williams azzal, hogy bejelentette: 2023-ban is Alexander Albon lesz az egyik versenyzője.

Nem maradtunk a 2023-as mezőny pilótafelállásával kapcsolatos bejelentés nélkül ma sem, azaz a Magyar Nagydíj után zsinórban harmadik napja jön valamilyen bejelentés a versenyzői piacot illetően. Ezúttal a Williams volt soron, amely vélhetően az Alpine-Piastri saga hatására lépett, és bejelentette: több évre szóló megállapodást írt alá Alexander Albonnal.

A továbbra is Red Bull-támogatott thai-brit versenyző a tavalyi évet a partvonalon kívül töltötte, miután az energiaitalosok lecserélték őt Sergio Pérezre. Végül a Williams dobott neki mentőövet, ő pedig hétről hétre meghálálta a bizalmat, és teljesítményével a csapat vezére lett. Az idén amellett, hogy rendszeresen gyorsabb Nicholas Latifinél, már két alkalommal is pontot szerzett a mezőny leggyengébb autójában, miközben csapattársának ez még egyszer sem sikerült.

Nem véletlen, hogy Jost Capito csapatfőnök „izgatott” a közös folytatás miatt, ami szerinte nagy sikerekhez vezeti a csapatot a jövőben. „Ő egy kemény versenyző, aki népszerű és lojális csapattagnak bizonyult. Örülünk, hogy stabil alapot fog biztosítani számunkra ahhoz, hogy folytassuk a fejlődést az F1 új korszakában.”

A The-Race.com úgy tudja, miután a két red bullos istálló egyikében sem volt üresedés, a Williams elsődleges joggal rendelkezett arról, hogy megtartsa őt a jövőben, amivel most éltek. A bejelentés időzítése pedig aligha véletlen, hiszen Albon neve is felmerült az Alpine lehetséges jelöltjei között, amennyiben a franciáknak nem sikerül megtartaniuk Oscar Piastrit.

A Williams ezzel megakadályozta, hogy még többet veszítsen a Piastri-Alpine balhén, az ausztrál pilóta ugyanis alighanem hozzájuk ment volna kölcsönbe, ha Alonso nem dobbant az Aston Martinhoz. Így viszont vagy maradni fog az Alpine-nál, vagy a McLarenhez igazol, és, ha emiatt Albont is elveszítették volna, az jókora csapással ért volna fel.

A thai brit versenyző egyébként nem mulasztott el humorizálni egy kicsit, és gyakorlatilag lemásolta Piastri tegnapi, Alpine-szertődésre kiadott cáfolatát. „Úgy értesültem, hogy a beleegyezésemmel a Williams Racing ma délután kiadott egy sajtóközleményt arról, hogy náluk vezetek jövőre. Ez igaz, és aláírtam egy szerződést a Williamsszel 2023-ra. Jövőre a Williamsnél versenyzem.”

Piastri egy mémmel reagált a tweetre, és gratulált Albonnak a szerződéshosszabbításhoz.

Különleges motorsport csapatot épített a korábbi triatlon versenyző

0

A csapatot az egykori válogatott ifjúsági triatlon versenyző, Jagadics Gábor eredetileg a Toyota GR Yaris projektre hozta létre, azzal a céllal, hogy olyan közösséget teremtsen meg, ahol a nemes küzdelmen és az emberi értékeken van a hangsúly. Az eredmény őt lepte meg a legjobban, hiszen a csapat egyik pillanatról a másikra bővült, többek között három HUMDA Academy versenyzővel, a rally Európa-bajnokságon induló Csomós Mixi–Nagy Attila párossal és a legerősebb nemzetközi sorozatokban szereplő két gokartversenyzővel, Hideg Ádámmal valamint Krózser Menyával.

„Eredetileg a Yaris GR kupa miatt hoztam létre a GR Motorsportot – mondja Jagadics Gábor. – A Toyota GR Yaris-szal kapcsolatban az első impulzusok Kovács Tamás barátomtól érkeztek, aki már akkor látta, hogy ez jelentheti a jövőben a nem gyári autók közül az egyetlen versenyképes csomagot. A versenyautók fejlesztésében és üzemeltetésében is óriási rutinjuk van, így a technikai háttér is adott volt egy jó projekthez. Az volt az elképzelésem, hogy az utcai négykerék-hajtású Yarisokból idehaza építünk egy olyan kupás autót, ami a Rally2 és a Rally3 kategória közé illeszthető be, és ahol teljesen egyforma autóval versenyezhetnek egymás ellen a fiatalok.“

Sajnos az alkatrészek beszerzése némileg késleltette a programot, de a Mecsek Rallyn már láthattuk előfutóként Szauer Gergőt és Kerék Istvánt a GR Yarisszal. Az autó nagyon jól teljesített, de a fejlesztés javában zajlik, így az év hátralévő része még sok munkával fog telni, hogy a 2023-as idényben ott álljanak a rajtvonalon az autók.

„Már a Yaris kupával is az volt a célom, hogy egy olyan közösséget hozzak létre, ahol a nemes küzdelem és az emberi értékek a legfontosabbak. Válogatott sportolóként megtanultam, hogy nagyon keményen meg kell dolgozni egy eredményért, és csak annak van igazán sportértéke, ha sportszerű küzdelemben tudunk megmérkőzni az ellenfelekkel.

Mindig is szerettem az utolsó pillanatig küzdeni, a pályán eldönteni, hogy ki a jobb, és a végén gratulálni a másiknak, hogy ez egy nagyon jó verseny volt, jól éreztük magunkat. Számomra így néz ki egy igazi sportoló.

Ezt a szellemet szeretném megteremteni a GR Motorsportnál is, így határozott elképzelésünk, hogy csak olyanokkal dolgozunk együtt, akik hasonlóképpen gondolkodnak.“

A GR Yaris programon keresztül több versenyzővel is kapcsolatba került, akiknek szimpatikus volt ez a gondolkozásmód. Így került a GR Motorsport színeibe a rally Európa-bajnokságon versenyző Csomós Mixi és Nagy Attila.

„Mixi például felajánlotta a segítségét, hogy átadja rallyversenyzői tapasztalatát, ami szerintem óriási dolog, és igazán példaértékű, ettől tud előre menni ez a sport.

A Yaris tesztelésére az idősebb Krózser Menyát kértük fel. Szerintem ő az egyik legkomolyabb műszaki tudással rendelkező rallyversenyző, aki nagyon pontos visszajelzéseket tud adni az autó beállításaival kapcsolatban, amit ezúton is nagyon köszönünk neki. Menyát emberileg is nagyon nagyra értékelem, ezért szinte evidens volt, hogy az ifjabb Krózser Menya is a csapat tagja lesz, aki nagyon tehetséges gokartversenyző.

Ferencz Krisztián barátomon keresztül került a csapatba Hideg Ádám, akinek az édesapja és a nagypapája is híres rallyversenyző volt, ő pedig szintén rendkívül tehetséges gokartversenyző.

A csapatunk tagja Bertalan Márton és Mózes Máté is, akik idén Mitsubishivel teljesítik az első évüket a magyar bajnokságban. Nem titok, remélhetőleg jövőre őket is a Yarisban láthatjuk majd. Illetve Szauer Gergő és Kerék István páros is az elsők között lesz, akik éles körülmények között versenyezhetnek a kupás GR Yarisszal.

A Rally2-ben is van egy lelkes versenyzőpárosunk, Denkovics Tamás és Denkovics Dominik, akik BMW E46-tal állnak rajthoz.

A sorból talán csak én lógok ki. Tóth Viktor navigálásával én már tényleg csak a rallyversenyzés élvezete miatt állok rajthoz. Nagyon szeretem a Ford Fiesta R5-öt és nagyon boldogan érek célba vele akár a huszadik helyen is.

A saját eredményeimnél sokkal fontosabb számomra, hogy a GR Motorsportból egy olyan csapatot építsek, amiben mindenki sportszerűen küzd, és a végén szívből tudunk gratulálni a másiknak.“

Megnéztük, hova vezethet az Alpine-Piastri balhé

0

Egyelőre többféle végkimenetel is elképzelhető az Alpine és fiatal juniorja, Oscar Piastri között kirobbant viszálynak. Megvizsgáltuk, hogy mik lehetnek ezek.

Ahelyett, hogy a Magyar Nagydíj után, az F1-es nyári szünet beköszöntével kicsit lecsendesedett volna a száguldó cirkusz, nem győztük kapkodni a fejünket az elmúlt 72 órában. Először Fernando Alonso lepett meg mindenkit, beleértve saját csapatát is azzal, hogy aláírt az Aston Martinhoz, majd jött az Alpine-Piastri balhé. 

A francia istálló ugyanis bejelentette, hogy tartalékpilótáját lépteti elő a 2023-as szezonra a kétszeres világbajnok megüresedett helyére, de már a közleményből sejteni lehetett (Piastritól egyetlen sornyi idézet sem szerepelt benne, és az ausztrál pilóta sem reagált a bejelentésre a közösségi oldalain), hogy valami nincs rendben, és korántsem lehet biztosra venni, hogy a 21 esztendős versenyző jövőre az Alpine-nal mutatkozik be az F1-ben.

Néhány órával később pedig jött is a megerősítés Piastri részéről, aki közölte: semmit nem írt alá jelenlegi csapatával, a tudta és beleegyezése nélkül jelentették őt be, és nem lesz jövőre az Alpine versenyzője. Itt tartunk tehát jelenleg.

Oscar Piastri, Alpine
Piastri beintett az őt 2020 óta támogató Alpine-nak Fotó: Alpine

Mi következhet ezután?

Általános vélemény az F1-es paddockban jól értesült újságírók körében, hogy az Alpine azért jelentette be Oscar Piastrit Esteban Ocon jövő évi csapattársaként, hogy jelezze, igényt tart az opciós jogára, miközben tisztában van azzal, hogy az ausztrál versenyző a McLaren felé kacsintgat. Otmar Szafnauer, az Alpine csapatfőnöke nyíltan ki is mondta, hogy juniorjuk menedzsmentje a wokingiakhoz szerződés lehetőségét keresi.

Persze, nem tudhatjuk, hogy pontosan mi szerepel a fiatal ausztrál Alpine-nal kötött korábbi szerződésében, de azzal kapcsolatban is hallani pletykákat, hogy a franciák opciós joga július 31-én éjfélkor lejárt arra vonatkozóan, hogy igényt tartsanak Piastri jövő évi, illetve azutáni szolgálataira. Erre utal a versenyző Alpine-bejelentés utáni reakciója is, hiszen igen nagy magabiztosság kell ahhoz, hogy valaki, aki még csak F1-es szabadedzésen sem vett részt, kerek-perec visszautasítsa a biztos debütálást a királykategóriában.

Az Autosport értesülései szerint az Alpine ugyanakkor szilárdan hiszi, hogy jogosan tart igényt a 2020-as F2-es bajnokra, megtartani őt azonban csak abban az esetben lesz lehetősége, ha jogi úton érvényesíteni tudja az akaratát. Lehetséges forgatókönyv az is, hogy az FIA szerződésekkel foglalkozó bizottsága, az FIA Contract Recognition Board (CRB) elé kerül az ügy (ők jártak el például Jenson Button és a BAR, valamint a Williams közötti ügyben, amikor 2004-ben a brit pilóta aláírt a grove-iakhoz, de végül maradnia kellett a helyén), és ha ők az Alpine-nak adnak igazat, Piastri nem igazolhat sem a McLarenhez, sem máshová.

Hogy ebben az esetben, az előzmények ismeretében is lesz-e helye jelenlegi csapatában, az már nem rajta fog múlni, ám Otmar Szafnauer még a botrány kitörése előtt elhangzott szavai alapján erre is lehet esély. „Elég régóta vagyok itt ahhoz, hogy már láttam, ahogy ilyesmi valójában megtörténik – utalt akkor még Piastri McLarenhez közeledésére az Alpine csapatfőnöke. – Amikor Jenson aláírt a Williamsszel, majd maradt a BAR-Hondánál. Ha emlékeznek azokra az időkre, ez egyáltalán nem jelentett gondot. Tudom, hogy Oscar más, mint Jenson, de remélhetőleg amúgy sem fog ilyesmire sor kerülni. Láttam már olyat, hogy egy versenyző inkorrekt módon aláírt egy másik csapathoz, így maradnia kellett annál az istállónál, amelyikkel azelőtt szerződött, és semmilyen gond nem volt ebből. Jenson akkoriban fantasztikus munkát végzett a BAR-nál, és soha nem lett a Williams pilótája.”

Button végül még köszönetet is mondhatott azért, hogy úgy alakultak a dolgok, ahogy alakultak, hiszen a Williams 2004 után elindult a lejtőn, és azóta is csak egyetlen versenyt nyert, miközben Button 2006-ban megszerezte első győzelmét a BAR-ral, majd a Honda kiszállása után ugyanazzal a csapattal (csak már Brawn GP néven) 2009-ben világbajnok lett.

Oscar Piastri, Alpine, teszt, Abu-dzabi, 2021
A tavalyi autóval Abu-dzabiban Fotó: Alpine

Milyen opciói lehetnek az Alpine-nak, ha elveszíti Piastrit?

Amennyiben kiderül, hogy valóban lejárt az opciós határidő, és Piastri jogszerűen kötelezte el magát a McLaren mellett, az nagyon fájó lesz az Alpine-nak, hiszen valamivel több mint egy nap leforgása alatt elveszítette sztárpilótáját, valamint az utóbbi évek legnagyobb tehetségének tartott versenyzőjét.

Szafnauer még a Piastri-bejelentés előtt leszögezte, hogy „a lehető legjobb” pilótát akarják Ocon mellé ültetni, akivel végrehajthatják a 100 futamos tervüket, amelynek végére az élmezőnybe szeretnének kerülni. Piastri elvesztésével azonban igencsak beszűkülnének a lehetőségeik, hiszen nehéz ennek a kritériumnak megfelelő versenyzőt találni a jelenlegi mezőnyben, azon kívül pedig gyakorlatilag lehetetlen (egy F2-es újonc, vagy IndyCar-pilóta, esetleg korábban partvonalon kívülre került versenyző nyilvánvalóan kényszerű megoldás lenne.)

Ha Piastri tényleg aláírt a McLarennel, és olyan szerződést kötött, hogy 2023-tól a wokingiak versenyzője lesz, az mindenképpen Daniel Ricciardo távozását jelentené. A továbbra is alulteljesítő nyolcszoros futamgyőztes ausztrál korábban többször világossá tette: ő dönthet arról, hogy kitölti-e 2024 végéig szóló szerződését, vagy idő előtt lelép, és azt is elmondta, hogy a nyári szünet során fog elgondolkodni a jövőjéről.

Utóbbi azt jelenti, hogy még nem járt le a szerződésében foglalt határidő, ameddig döntenie kell, Piastri esetleges leigazolása pedig minden eddiginél konkrétabb jelzés lenne a csapat részéről arra vonatkozóan, hogy szeretnék, ha Ricciardo távozna. Amennyiben az ausztrál sem makacskodik, és belátja, hogy a McLarennél már nem terem számára babér, logikus lépés lenne tőle az Alpine-hoz igazolás, végtére a franciék jelenleg pont a McLarennel vannak harcban a konstruktőri negyedik helyért. És valljuk be, ennél jobb csapatnál úgysem tartanának igényt a szolgálataira.

Daniel Ricciardo, McLaren, Magyar Nagydíj
Ricciardónak az Alpine jelenthetné a menekülőutat Fotó: McLaren

Az viszont már nem ennyire magától értetődő, hogy az Alpine tárt karokkal várná Ricciardót, akinek a renoméja jelentős csorbát szenvedett a mclarenes évek alatt. Tavaly még takarózhatott azzal, hogy egy hozzá nem passzoló autóhoz volt kénytelen hozzászokni, miközben Lando Norris évek óta annak a kocsinak a korábbi változataival versenyzett, az idén viszont mindenki a nulláról indult. Így aztán világossá vált, hogy Ricciardo problémái nem csak McLaren-specifikusak.

Hogy az új szabályokhoz képtelen megfelelően idomulni a vezetési stílusával, vagy egyszerűen leszálló ágba került, legfeljebb ő tudhatja/érezheti, az Alpine nem, így a franciáknak jókora kockázatot jelentene a szerződtetése. Ricciardo szakítása ráadásul nem volt éppen feszültségektől mentes az akkor még Renault néven futó istállóval, jóllehet, Cyril Abiteboul csapatfőnök azóta távozott. Luca de Meo, a Renault-csoport főnöke ugyanakkor még a helyén van, és a hírek szerint szintén nagyon frusztrálta őt, hogy az évi 25 millió dolláros sztárfizetést kapó versenyzője már az első közös szezon után másik csapat után nézett.

Szafnauer ugyanakkor kérdésre elmondta, szerinte nem jelentene gondot Ricciardo esetleges visszatérése, mert elég megnézni Fernando Alonsót, aki szintén visszatért a McLarenhez azok után, hogy 2007-ben nagyon csúnya körülmények között távozott onnan.

Viszont, ha mégsem csapnának le a gödörben lévő, de a csapatváltással talán újra kivirágzó ausztrálra (aki nem mellesleg ismét annak az Oconnak a csapattársa lehetne, akit 2020-ban simán legyőzött, tehát az Alpine viszonylag könnyen le tudná mérni, hogy Ricciardo még mindig van-e elég jó), egy másik érdekes lehetőség is felmerülhet, mégpedig Alex Alboné. A thai-brit pilóta a Williamsnél kifejezetten jó teljesítményt nyújt, és topcsapattal is van már tapasztalata. Amennyiben az Alpine megkeresné őt, valószínűleg szíves örömest ülne át egy jóval versenyképesebb autóba.