Kezdőlap Blog Oldal 1370

Komoly fejlesztési csomagra vár a Hyundai 

0

A Hyundai Motorsport elárulta, az i20 N Rally1 problémáinak megoldását elsősorban az októberi komoly fejlesztési csomagtól reméli, azonban kisebb frissítést már Finnországra is kapott a hibrid autó. 

Az idei évre való felkészülés során a Hyundai Motorsportnak nem sok ideje volt, hiszen Koreából későn érkezett meg a hibrid autó megépítésének jóváhagyása, majd a téli teszteken sem tudtak elég időt szentelni a munkának Thierry Neuville balesete miatt. 

A lemaradással az idei szezon teljes egészében küzdött a csapat, legutóbb, Észtországban pedig Thierry Neuville és Ott Tanak is a megbízhatósággal és a tempóval bajlódott. 

A Finn Rallyra a koreai gyártó a finn tesztterületén készült és eszközölt néhány fejlesztést az autón, de a problémák nagy része csak októberben fog megoldódni. 

“A nagy fejlesztési csomaghoz homológizációra is szükség lesz, amit augusztus végéig lehet elvégezni, majd október 1-jétől lehet használni – mondta Julien Moncet, a Hyundai Motorsport csapatigazgató-helyettese a Motorsport.com oldalnak. – A fejlesztéssel már foglalkozunk és folytatni fogjuk a munkát, ami pedig a bajnokságot illeti, már sokkal nehezebb a helyzet. Sokkal fontosabb lesz az autó fejlesztésével foglalkozni. A fejlesztési joker felhasználását augusztus végéig lehet kérni, azonban, ha meg lesznek a fejlesztések, sem leszünk kötelesek idén használni a csomag minden rését. Ezért az év végére, vagy jövőre vetjük be a teljes fejlesztést.” 

Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

A csapat azonban Finnországra is vitt kisebb fejlesztéseket. 

“Minden versenyre készítünk kisebb változtatásokat, melyek olykor a megbízhatóságot, olykor pedig pedig a teljesítményt befolyásolják. A Finn Rallyra az autó beállítását változtattuk. Nyilván nehéz versenyünk lesz, mert a Toyota hazai futama, de azt hiszem egy dobogós eredményért tudunk harcolni.” 

15 éve ezen a napon robbant ki a Magyar Nagydíjak legemlékezetesebb botránya

0

15 évvel ezelőtt, 2007. augusztus 4-én robbant ki a Magyar Nagydíjak történetének legnagyobb balhéja, ami ráadásul egy még annál is nagyobb botrányhoz vezetett. Cikkünkben felidézzük, mi történt Fernando Alonso, Lewis Hamilton és a McLaren között a Hungaroringen.

A 2007-es szezonnal új éra kezdődött a Forma-1-ben, hiszen 16 esztendő után az volt az első olyan év, amelynek rajtjánál Michael Schumacher nem volt a mezőny tagja. A 2006-os idényben Fernando Alonsóval csatázó hétszeres világbajnok (első) visszavonulása azonban hamar feledésbe merült, hiszen jött a sportág történetének egyik legnagyobb belviszálya.

A zsinórban második vb-címét nyerő Fernando Alonso ugyanis átigazolt a McLarenhez (a szerződést már az első, 2005-ös vb-címe után aláírták), miközben Schumacher helyét a wokingiaktól távozó Kimi Räikkönen vette át. Ám, mint később kiderült, nem Räikkönen és Alonso csatája bizonyult az év slágerének.

A McLaren ugyanis saját reménységét, az F3-as után a GP2-es bajnoki címet is megnyerő Lewis Hamiltont léptette elő, és ültette be sztárpilótája mellé, aki olyannyira nem tartott a fiatal brittől, hogy figyelmeztette Ron Dennist, a McLaren csapatfőnökét: ha újoncot hoz a csapatba, nem fogják tudni megnyerni a konstruktőri világbajnoki címet. 

Már az elején látszott, hogy baj lesz

A gyengébbre sikerült 2006-os szezon után már a 2007-es idény előtti téli teszteken látszott, hogy a McLaren visszatérhet a győztesek közé. A szezonnyitó Ausztrál Nagydíjon a második és a negyedik rajtkockát szerezték meg, viszont a rajtnál csapattársát körbeautózó Hamilton jelezte, ő bizony nem fog illedelmesen beállni a sorba, hanem, amikor lehetősége van rá, bizony megnehezíti Alonso dolgát.

Ahogy teltek a versenyek, Alonso egyre inkább kénytelen volt felismerni, hogy a korábbi elképzeléseivel ellentétben nem fog kiemelt státuszt élvezni, Hamilton pedig úgy vált egyre nagyobb problémává a szemében, ahogy kezdte egyre inkább felvenni az F1 ritmusát. A fiatal brit a Monacói Nagydíj után aztán közölte: csak a csapatutasítás fosztotta meg őt első győzelmétől, máskülönben megelőzte volna Alonsót.

Fernando Alonso, Lewis Hamilton, McLaren, USA Nagydíj, 2007
Fotó: F1 TV

Hamilton és Alonso csatája Indianapolisban

Utóbbi frusztrációja pedig kezdett kézzelfogható méreteket ölteni, a spanyol sajtónak Alonso például kerek-perec kijelentette: „brit csapattársam van egy brit csapatban, és remek munkát végez, így tudjuk, hogy minden támogatást és segítséget ő kap meg.”

A Hungaroringen robbant a bomba

Miután a Kanadai Nagydíjon megszerezte élete első F1-es futamgyőzelmét, Hamilton Indianapolisban is nyert, miközben Alonso csapattársa kemény védekezése után az öklét rázta a McLaren bokszfala felé a célegyenesben.

A 17 futamos szezon 11. állomását jelentő Magyar Nagydíjra úgy érkeztek meg, hogy Hamilton 2 ponttal vezetett Alonso előtt, ráadásul az időmérők tekintetében is jobban állt nála. A spanyol 6-5-re szépíthetett volna a Hungaroringen, ám hiába szerezte meg a pole pozíciót, utólag 5 helyes rajtbüntetéssel sújtották, a Q3-ban ugyanis szándékosan feltartotta a csapattársát.

Akkoriban még a mai fejjel felfoghatatlan “benzinégetős” Q3 volt érvényben, azaz a pilóták az időmérő harmadik szakaszában elhasznált üzemanyag-mennyiséget a versenyre visszakapták a tankjukba, a McLaren pedig azt a szisztémát alkalmazta, hogy felváltva adott egy extra környi üzemanyagot a versenyzőinek. A Hungaroringen Alonso volt a soros, így neki kellett volna elöl haladnia, Hamilton viszont fittyet hányt erre, és nem volt hajlandó maga elé engedni a csapattársát, mondván, akkor a mögöttük érkező Räikkönen is elment volna mellette.

Ez vezetett oda, hogy az utolsó kerékcseréknél a dühös Alonso betartott Hamiltonnak, és 10 másodpercig várakozott a garázs előtt az után, hogy a csapat az útjára engedte, feltartva ezzel a szintén kerékcsere előtt álló britet, ami pont elég volt ahhoz, hogy Hamilton ne érjen körbe az időmérő leintése előtt. A pole végül Alonsóé lett, Hamilton pedig a második rajtkockát szerezte meg.

Fernando Alonso, Lewis Hamilton, McLaren, Magyar Nagydíj, 2007
Fotó: F1 TV

A nyalóka már sehol, de Alonso még mindig áll

A feszültséget vágni lehetett a levegőben: Dennis rögtön kérdőre vonta Alonso fizioterapeutáját, Hamilton pedig az időmérő utáni sajtótájékoztatón arra a kérdésre, hogy mennyin múlott, hogy nem tudta elkezdeni az utolsó gyorskörét, azt felelte: „pont annyin, amennyi ideig feltartottak a kerékcserénél.”

A felügyelőknek nem is kellett több, azonnal vizsgálatot indítottak, és bekérték a McLaren teljes rádióforgalmát. Dennis ekkor még Alonsót védte és Hamiltont, illetve a csapat stratégiáját hibáztatta, Alonso pedig elmondta, azért várakozott tíz másodpercig, mert éppen a versenymérnökével vitatta meg, hogy miért használt gumikat kapott. Persze, jogosan merült fel a kérdés, hogy ezt miért nem tudták megbeszélni az alatt a 20 másodperc alatt, amit a kerékcsere után, de még a nyalóka felemelése előtt, a csapa által tervezetten töltött a garázs előtt.

A felügyelők végül éjfél után hozták meg a döntést, ami nemcsak Alonsónak, hanem a McLarennek is jókora arculcsapás volt, hiszen nem elég, hogy a spanyolt 5 hellyel hátrébb sorolták, mindennek tetejébe megfosztották a csapatot a konstruktőri pontszerzés lehetőségétől a Magyar Nagydíjra. Utóbbit azért, mert nem fogadták el a wokingiak magyarázatát arra vonatkozóan, hogy miért tartották vissza 20 másodpercen át Alonsót a kerékcsere után.

Ron Dennis, McLaren, Fabrizio Borra, Magyar Nagydíj, 2007
Fotó: F1 TV

Dennis kérdőre vonja Alonso fizioterapeutáját

Sokkal többe került a botrány, mint bárki gondolta volna

A történetnek a büntetések kiszabásával azonban még nem volt vége, másnap, a verseny délelőttjén ugyanis Alonso és Dennis heves vitába bonyolódott a McLaren motorhome-jában (addigra mintha már inkább a spanyol vált volna a bűnbakká a csapat szemében Hamilton helyett), a kétszeres világbajnok pedig megfenyegette a főnökét, hogy kitálal az FIA-nak a kémbotránnyal kapcsolatban.

Ebben az évben történt ugyanis az is, hogy Mike Coughlan, a McLaren akkori főmérnöke 780 oldalnyi dokumentációt kapott Nigel Stepney-től, a Ferrari korábbi vezető szerelőjéről a maranellóiak autójáról. Amikor egy fénymásoló szalon alkalmazottjának köszönhetően mindez kiderült, Coughlant azonnal kirúgta a McLaren, az FIA vizsgálata pedig arra jutott, hogy az információkat nem használták fel, és ezzel lezártnak tekintették az ügyet.

Ám miután Alonso megfenyegette Dennist a Hungaroringen, és elhintette, hogy olyan e-mailek vannak a birtokában, amelyek bizonyítják ezen állítás ellenkezőjét, a McLaren csapatfőnöke önként beszámolt erről Max Mosley FIA-elnöknek. Az eredmény természetesen újabb vizsgálat lett, a McLarennek pedig végül 100 millió dolláros büntetést kellett fizetnie, és nem mellesleg minden, 2007-ben szerzett konstruktőri pontját elveszítette.

Innen persze már nem volt visszaút, Dennis és Alonso viszonya gyakorlatilag megszűnt létezni. „Nem vagyunk beszélő viszonyban. A kapcsolatom Fernandóval elképesztően rideg, és akkor még finoman fogalmaztam. Senkivel sem igazán beszél” – idézte a BBC Sport a McLaren csapatfőnökét az egyik FIA-meghallgatásról.

Max Mosley, FIA, 2007
Fotó: F1 TV

Max Mosley ezek után nem hagyta futni a McLarent

Az istálló ezután már nyíltan beállt Hamilton mögé, és gyakorlatilag Alonsót tekintették a legfőbb ellenfélnek. Nem csoda, hogy a spanyol az egyik nagydíjon odáig ment, hogy megkérte az FIA ellenőrét, vizsgálja meg az autóját, hogy az egyforma-e Hamilton versenygépével. „A kapcsolatom Fernandóval mérgező volt, és az egész csapatot megmérgezte. Úgyhogy igen, személyes ügy volt” – nyilatkozta 2017-ben Hamilton.

A belviszálynak végül az lett a vége, hogy Kimi Räikkönen lesipuskásként elhappolta mindkét McLaren-versenyző elől a vb-címet, Alonso pedig a szezonzáró utáni héten már nem volt a csapat pilótája, és bejelentette visszatérését a Renault-hoz. 

Az évek ugyanakkor – mint a legtöbb esetben – itt is gyógyírt jelentettek a sebekre. „Ha egy napon Lewis csapattársa lennék, szerintem nagyon más lenne a helyzet, mert mindketten tanultunk az esetből és más emberek lettünk. Már nem stresszelünk azon, hogy nyerjünk, mert más sokkal jobban tiszteljük a másikat” – nyilatkozta 2016-ban Alonso.

Ron Dennis három év távlatából úgy foglalta össze a 2007-es szezont, mint egy olyan évet, amelyben Alonsót nem kis meglepetés érte. „Fernando mindennel számolt, csak azzal nem, hogy Lewis a kihívója lesz. Ez nagy mértékben kihatott rá”

A McLaren egykori csapatfőnöke végül elismerte, hogy Hamiltont első évében még sokan éttelennek tartották, és „ha belemegyünk abba, hogy ki vitte be az első ütést, akkor azt mondanám, Lewisnak megvolt a szerepe az egész folyamat elindításában, ami végül eszkalálódott.”

Olimpiai bajnok síző érkezik a rallycross vb-re

0

A kétszer olimpiai aranyérmes, ötszörös világbajnok, és a valaha volt egyik legsikeresebb alpesi síelő, Aksel Lund Svindal a norvégiai Hellben debütál a rallycrossban, augusztus 13-14-én, Hellben az FIA RX2e bajnokságban.

A 39 éves Red Bull támogatott versenyző idén a Porsche Sprint Challenge Scandinavia sorozatban már kipróbálta magát. Az első versenyén nyert, összetettben az ötödik helyen áll, ami megmutatta, hogy van keresnivalója ebben a sportágban is. Svindal most feljebb lép, a rallycross elektromos belépő osztályában az RX2e bajnokságba is belekóstol. A választás talán nem meglepő, a rallycross az a szakág, ahol rengeteg impulzus éri a versenyzőt, és jelen van a test-test elleni küzdelem is. 335 lóerővel és 510 Nm nyomatékkal egy összkerékhajtású autóban pedig még akkor is szórakoztató, ha motorhang helyett csak sípolás-süvítés hallható.

Svindal
Aksel Lund Svindal (j) és Ingemar Stenmark, foto: Aksel Lund Svindal

Svindal a múlt héten a spanyolországi Calafat versenypályán már tesztelt. Instruktorai rutinos rallycross pilóták voltak. A svéd Klara Andersson – aki 2021-ben RX2e-ben versenyzett, és Norvégiában debütált a világbajnokságon a WRX történetének első állandó női indulójaként – és Nils Andersson, aki a múlt hónapban Höljesben először állt fel a dobogóra a sorozatban, adott tanácsokat Svindalnak.

„Norvégiában a szurkolók mindig is rajongtak a rallycrossért, és most, a teljesen elektromos rallycross autók új korszakával ez tökéletesen illeszkedik az elektromos járművekre átálláshoz. Nagyon klassz volt autórajongóként kipróbálni ezt az autót Spanyolországban – őrülten gyors és igazán szórakoztató vezetni. Nagyon tisztelem a rallycross versenyzőket, mert ez egy olyan sport, amely csak akciódús. Annyi minden történik, és amikor először ülsz ki az autóba, az biztosan kevés a jó eredményhez, de nagyon jól kezelhető a kocsi. Norvégként ismerjük az elektromos autók gyorsulását, és az RX2e autó gyorsulása és kezelhetősége is nagyon lenyűgöző ilyen durva talajon” – mondta Svindal.

„Még ha csak amatőr vagyok, és ez csak szórakozás lesz, nagyon várom, hogy elmenjek Hellbe, mindent közelről lássak, és csatlakozzak az akcióhoz. Nem titok, hogy nagy szószólója vagyok a fenntarthatóságnak és az innovációnak, és a motorsport egyre növekvő villamosítása, és az ezzel járó hihetetlen teljesítmény miatt rendkívül izgatottan várom, mit tartogat a jövő.”

„Nagyon örülünk, hogy egy ilyen klasszikus versenyzőt és sportikont, mint Aksel, üdvözölhetünk a World RX családban Hellben. Ő egy világklasszis sportoló egy teljesen más sportágból, de képességei, elkötelezettsége és villámgyors reakciói felkészítik arra, hogy megbirkózzanak az RX2e-ben előtte álló kihívásokkal. Alig várjuk, hogy lássuk, hogyan boldogul a következő hétvégén” – mondta Arne Dirks, a promóter igazgatója.

Svindal
foto: Aksel Lund Svindal

Petter Solberg elképesztő rohanása a legendás finn szakaszon (videó)

0

A Finn Rally leghíresebb szakasza a 30 km-es Ouninpohja szakasz, melyen elképesztő gyorsasággal lehet vezetni, az élményt pedig rengeteg ugrató teszi teljessé.

Petter Solberg és Phil Mills igazán odatette magát 2004-ben a Subaru Impreza WRC-vel a nagyszerű Ouninpohja szakaszon

 

Craig Breennek azonban nem adta ki 2012-ben

Rovanpera nyerte a Finn Rally shakedownját

0

Kalle Rovanpera fél másodperces előnnyel nyerte a shakedownt a Finn Rallyn. A csapattárs Esapekka Lappi lett a második, a Hyundai i20 WRC-vel Ott Tanak a harmadik.

Csendes reggeli eső bonyolította a WRC pilóták életét, de meg nem zavarta őket, a Finn Rallyn egy kis eső semmiség a többi kihíváshoz képest. Az élmezőny kivétel nélkül lágy Pirelliket rakott fel a shakedownra.

Négyszer ment végig a 4,48 kilométeres pályán Kalle Rovanpera, és csak elsőre volt két perc felett az ideje. A bajnokságot vezető finn folyamatosan javított idején, és végül 1:56.1-et ment, ami fél másodperccel volt jobb Lappi idejénél. Pedig Lappi jobban kezdett, 2:00.3-mal nyitott, és a harmadik kör végén még 3 tizeddel jobb volt Rovanperánál. A negyedik körre viszont már nem ment ki.

Természetesen jó itt lenni a haazai versenyemen. Végre egy normális Finn Rallyn lehetünk, sok rajongóval. Jó az érzés az autóban, és nem érzek semmilyen nyomást. Inkább az izgalmat fokozza, hogy mindenki szurkol nekünk, szóval remélhetőleg jó hétvége lesz” – mondta mosolyogva Rovanpera.

Ott Tanak is háéromszor ment végig a pályán. Először 5 máodpercet, aztán egyet javított, így végül kilenc tizeddel volt lassabb Rovanperánál.

Takamoto Katsuta lett a negyedik, a japán 1:57.4-es ideje, igaz, hogy több mint egy másodperccel rosszabb Rovanperánál, de ezeken a pályákon ott lenni az északiak előtt komoly fegyvertény. Még akkor is az, ha a japán versenyző most épp Finnországban él.

foto: Toyota Gazoo Racing WRT

A Toyota-Hyundai sormintát Oliver Solberg folytatta. Az első körbe a frászt hozta a csapatra miután egy gyors jobbosban félig keresztbe állt, veszített is vele jó hét másodpercet. A második és a harmadik körben már felgyorsult, végül 1,7 másodperc hátránnyal lett ötödik. Ugyanilyen időt ment Elfyn Evans is.

A Ford legjobbja Craig Breen volt, a hetedik helyen pontosan két másodperccel volt lassabb Rovanperánál. A legszorgalmasabbjuk pedig Pierre-Louis Lobet volt, ő hatszor ment végig a pályán, de Breent nem tudta megelőzni.

A WRC2-ben Hyundai kettős elsőség alakult ki, némi meglepetéssel. Teemu Suninen lett az első, viszont a második helyen a paraquayi Fabrizio Zaldivar végzett. A 21 éves versenyző iszonyatosan sok versenyen indul és úgy tűnik kezd komoly tapasztalatot gyűjteni. Most villant egyet, de a Finn Rally még hosszú lesz. Figyeljünk rá.

A WRC2 harmadik helyén az ERC-ből jól ismert Mikolay Marczik végzett, Sami Pajari lett a negyedik, Hayden Paddon az ötödik. A kategória első kiesője is megvan, Gryazin tetőre tette a Fabiát és mivel sérült a bukócső, nem is tudja folytatni.

A Finn Rally shakedowjának végeredménye:

1. Kalle ROVANPERÄ Toyota GR Yaris 1:56.1
2. Esapekka LAPPI Toyota GR Yaris +0.5 mp
3. Ott TÄNAK Hyundai i20 N +0.9 mp
4. Takamoto KATSUTA Toyota GR Yaris +1.3 mp
5. Oliver SOLBERG Hyundai i20 N +1.7 mp
6. Elfyn EVANS Toyota GR Yaris +1.7 mp
7. Craig BREEN Ford Puma +2.0 mp
8. Pierre-Louis LOUBET Ford Puma +2.4 mp
9. Thierry NEUVILLE Hyundai i20 N +2.4 mp
10. Jari HUTTUNEN Ford Puma +3.1 mp
Finn Rally
foto: Toyota Gazoo Racing WRT

Ezt az egy dolgot bánja a Mercedes a Magyar Nagydíj után

0

Lewis Hamilton kilencedik magyarországi győzelme mehetett el a Mercedes hibáján, ami nélkül Andrew Shovlin veterán mérnök szerint kontrollálhatták volna a hungaroringi versenyt.

A Mercedes remek eredménnyel, egy második és egy harmadik helyezéssel mehetett nyári szünetre, ám így is maradhatott némi hiányérzet az év eleji problémáin egyre jobban felülkerekedő csapatban. A hetedik helyről induló Lewis Hamilton ugyanis saját elmondása szerint akár nyerhetett is volna, ha az időmérő edzésen nem romlik el az állítható hátsó szárnya. Ezt erősítette meg a csapat kérdezz-felelek videójában Andrew Shovlin mérnökigazgató is.

„Amit a legjobban bánunk, hogy pont az egyetlen új gumis gyorskörében jött elő a DRS-probléma a Q3-ban, mert amennyiben mindkét autónk az első sorba kvalifikál, jó helyzetben lettünk volna ahhoz, hogy kontrolláljuk a versenyt – jelölte meg a veterán mérnök a győzelem elmulasztásának legfőbb okát. – Viszont, ha megnézzük, hogy stratégiailag miként alakult a futam, láthatjuk, hogy Lewisnak nagyon nehéz dolga lett volna [nyerni a hetedik helyről], mégpedig az első etapban használt abroncsok miatt.”

A Mercedes Hamiltonnál a közepes-közepes-lágy stratégiát alkalmazta, miközben a 10. helyről induló Max Verstappen lágy-közepes-közepes taktikával ment, ami ellen Shovlin szerint nem igazán tudtak mit tenni.

Lewis Hamilton, Max Verstappen, Adrian Newey, George Russell, Mercedes, Red Bull, Magyar Nagydíj
Hamilton végül nem tudta megkergetni Verstappent Fotó: Peter Fox/Getty Images/Red Bull Content Pool

„Azzal, hogy Max a lágyakon kezdett, két közepes szettje volt, amelyeken befejezhette a versenyt. Ez azt jelentette, hogy korábban állhatott ki a bokszba, és mindig képes volt hatékony elévágást bemutatni Lewison, ami ellen nem tudtunk védekezni. Ami a stratégiát illeti, nem gondoljuk, hogy bármilyen lehetőséget is elszalasztottunk volna. Ott volt még Max megpördülése, ami nem okozott neki nagy gondot. Amennyiben ez egy kicsit nagyobb probléma lett volna, a verseny végén Lewis fenyegetést jelenthetett volna rá. Lewis emellett egy kis esőben is reménykedett, mert a gumijai jobb állapotban voltak. Ugyanakkor összességében egy kicsit gyorsabbá kell tennünk az autót, és biztosra mennünk, hogy a DRS működjön az időmérőn.”

A konstruktőri címvédőinél persze így sem búslakodnak, mert szerencse nélkül is meccsben voltak a Ferrarival és a Red Bull-lal.

„Ez a verseny különösen nagy elégedettségre adott okot, mert nem abból profitáltunk, hogy valaki kiesett előlünk megbízhatósági probléma miatt, és az autó tempója is nagyon jó volt. Mindig jó érzés jó futammal nyaralni menni, ami miatt pedig a leginkább elégedettek lehetünk, az az autó időmérős és versenytempója. Rengeteg kellett javulnunk az év eleje óta, nagyon keményen dolgoztunk, megpróbálva minden futamra fejlesztéseket vinni, most pedig nagyon elégedetté tesz, hogy a Ferrarikkal és a Red Bullokkal csatázunk az élmezőnyben.”

Shovlin várakozásai szerint az augusztus végi Belga Nagydíjon tovább csökkenthetik majd a különbséget az élmezőnnyel szemben, és nagyon reméli, hogy a közeljövőben a futamgyőzelem is össze fog jönni nekik.

Gryazinnak eddig tartott a Finn Rally

0

Egyszer tudott végig menni a shakedownon Nikolay Gryazin, másodjára az orosz felborította autóját.

Vagy pokoli gyos, vagy pokolian nagyot esik – ezt eddig is tudtuk az oroszról. Gryazin most a Finn Rallyn a második kategóriába került. A shakedown első körében még futott egy 2:08.9-es időt, amivel Suninen mögött második volt, de a második körben már túl nagy volt az akarat, és felborult. A Toksport WRT Skoda Fabia Rally2 evo-jának bukócsöve is megsíérült, így hiába nem tűnik nagynak a kár, a Finn Rally ezzel véget is ért az orosznak.

Igaz, érett már ez az esés, túl jól mentek a dolgok. Nyert a Szardínia Rallyn, győzött a Rally Bianco Azzuron, a Rally di Albán és a San Marino Rallyn is. A Svéd Rally és Portugália után most Finnországban sem jött össze a siker. Kár érte, biztos nagyot harcolt volna a helyiekkel.

forrás: twitter

Hidat foglalt a Toyota 

0

A Toyota Gazoo Racing csapata elfoglalt egy hidat Jyvaskylában, no nem tüntetés, hanem filmforgatás miatt a Finn Rally előtt.

Egy különleges csapatfilm készült a Toyota Gazoo Racingről a Jyvaskylai Jyvasjarvi tavat átszelő Kuokkala hídon, ezért a japán gyártó csapata 21 percre lefoglalta a területet és sem járművel, sem pedig gyalogosan nem lehetett a hídra hajtani.

A Toyota WRC csapatának központja Jyvaskylában található, a gyártó autóit a Jyska gyárban készítik és szervizelik. 

A hídfoglalás közvetlenül a Finn Rally előestéjén történt, a finn vb futam csütörtökön a shakedown szakasszal, valamint egy szuperspeciál szakasszal kezdődik. 

Ilyen, amikor egy F1-es pilóta sem hiszi el, ami a Finn Rallyn zajlik – videó

0

Még a Forma-1-ben versenyző Lando Norris is csak hüledezett azon, hogy milyen elképesztően nagy a tempó a Finn Rallyn.

Mindig szórakoztató nézni, ahogy a gyorsasági autósport csúcsát képviselő Forma-1-es pilóták hüledeznek azon, hogy milyen egy WRC-kocsiban ülni, pláne, ha azt egy profi raliversenyző vezeti. De azt is hasonlóan élvezetes elfoglaltság lehet figyelni, ahogy valaki, aki még nem látott ilyesmit, videofelvételekről szembesül a Finn Rallyn tapasztalható brutális tempóval.

Lando Norris, a McLaren Forma-1-es pilótája a reakcióiból ítélve nem sok pályaszéli videót tekintett meg eddig arról, hogy milyen elképesztő sebességgel repesztenek a WRC-pilóták Finnországban. „Ez a legklasszabb dolog a világon” – mondta tátott szájjal az egyik jelenet láttán a Quadrant által közzétett videóban, majd honfitársa, a 2020-ban még az F3-ban versenyző Max Fewtrell megjegyezte: „ezek a versenyzők másik fajhoz tartoznak.” Norris ezután azt is megkérdőjelezte, hogy egyáltalán valós sebességű felvételeket látunk-e (igen), annyira elképedt a tempótól.

Hogy pontosan mennyire, azt alább nézhetik meg (a videón nem csak a tavalyi Finn Rallyn készült felvételek láthatók):

 

A ZEG Rally Show nézői információi

0

A II. ZEG Rally Show a hivatalos sajtótájékoztatóval elkezdődött. A verseny és a hozzá kapcsolódó Enduro GP lakossági információi is megjelentek, a pályák nyomvonala, a parkolási lehetőségek, az útlezárások és az ingyenes buszjáratok menetrendje elérhető.

Zalaegerszegen vasárnap a képen látható nyomvonalon zajlik a verseny, a parkolásra két nagyobb és négy kisebb parkoló ajánlott. Az útlezárások 2022.08.06-án 16:00 – 21:00-ig a pályabejárás ideje alatt, és 2022. 08. 07-én 08:00–16:30-ig a verseny ideje alatt lesznek. Gyalogos áteresztési pont a templomnál lesz 11:00 és 16:30 között.

A lezárások alatt a térképen sárgával jelzett útvonalon érdemes kerülni. (A kép nagyítható!)

ZEG Rally

Gellénházán 2022.08.07. 05:00 – 15:00 között lesz zárva az alábbi térképen látható útszakasz.

ZEG Rally

Nagylengyel és Babosdöbréte között2022.08.07-én 05:00–15:00-ig lesz zárva az út.

ZEG Rally

Az II. ZEG Rally Show ideje alatt ingyenes buszjáratok közlekednek a helyszínek között. Az ingajáratok menetrendje és a megállók a térképeken láthatók.

A versenyzők egy része már pénteken megérkezik a helyszínre, a ZalaZONE-ban tesztlehetőséget biztosítanak a szervezők 9 és 17 óra között.

Az Enduro GP programja és helyszínei Bocföldén zajlanak, itt az alábbi forgalomkorlátozásokra kell számítani, illetve így alakul a program.