Kezdőlap Blog Oldal 1369

Hangzatos elvek mentén éli mindennapjait a Mercedes

0

Innováció, fenntarthatóság, karbonsemlegesség, inkluzivitás – emberi és sportszakmai szinten ezen elvek mentén élte életét a Mercedes Forma-1-es csapata.

A Mercedes minden évben közzéteszi jelentését – saját magáról. Ebben azt taglalja hosszasan, mik azok, amiket sikerült megvalósítania a saját magának szabott vezérelvekből és célkitűzésekből. Ebben, magát felelős munkáltatónak, felelős iparági szereplőnek tartó entitásként a Mercedes szót ejt nagyon sok mindenről. Legyen az a környezetvédelem, legyen az az inkluzivitás a munkatársak terén. Legyen az bármi, amire egy magára valamit is adó cég, csapat, autógyár, munkáltató 2022-ben figyelmet szentel. Ez a jelentés második kiadása.

Környezetvédelem

A Mercedes úgy fogalmaz saját beszámolójában, hogy még túl is teljesítette a széndioxid-kibocsátás 2022-ig történő 50%-os csökkentését. Ezután úttörővé szeretnének válni.

Célunk, hogy a környezeti fenntarthatóságot minden döntésünkbe és intézkedésünkbe beépítsük. Azzal a stratégiai céllal, hogy a világ legfenntarthatóbb profi sportcsapatává váljunk, kihívást jelentő célokat tűztünk ki, hogy minden területen csökkentsük CO2-lábnyomunkat, és 2030-ra elérjük az igazolt nettó nullát. A karbonlábnyomunkat a Greenhouse Gas Protocol Guidance és az SBTi keretrendszerrel összhangban az iparági referencia-szabványok szerint fogjuk értékelni, beleértve a teljes Scope 3 kibocsátási jelentést” – fogalmaz a csapat.

Az első céldátum 2026 a Mercedes saját magával szemben támasztott elvárásai szerint. „Célunk, hogy 2026-ra 100%-kal csökkentsük az 1. és 2. hatókörbe tartozó kibocsátásainkat és 50%-kal a 3. hatókörbe tartozó kibocsátásainkat. 2030-ra pedig 75%-kal kell, hogy csökkentsük a 3. hatókörbe tartozó kibocsátásainkat és 25%-kal a széndioxid-kibocsátást. Merész lépéseket teszünk a legnagyobb kibocsátási forrásaink kezelése érdekében: mi leszünk az első globális sportcsapat, amely befektet a fenntartható légi üzemanyagba, amely iparágvezető megközelítés a légi közlekedés 3. hatókörébe tartozó szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére. Ez majdnem felére csökkenti a versenycsapatunk személyzetének légi utazási lábnyomát.

Sokszínűség, egyenlőség és befogadás

A sokszínűbb munkaerő kialakítása továbbra is csapatunk egyik fő prioritása az Accelerate 25 programunk révén” – fogalmaz a Mercedes beszámolójában. „Ez hivatalosan is megfogalmazza azt a törekvésünket, hogy 2021-től 2025-ig minden évben az új alkalmazottak legalább 25%-a alulreprezentált csoportokból érkezzen.

Az istálló ezzel kapcsolatban is egész jól áll saját elmondása szerint. „Az összes új alkalmazottat áttekintve látható, hogy 2021-ben a csapatunk új tagjainak 38%-a alulreprezentált csoportokból érkezett. Ugyanez az arány idei évben 2022 júniusának végéig 32%. A női alkalmazottak aránya 12%-ról 15%-ra, a kisebbségi etnikai háttérrel rendelkező alkalmazottaké pedig 3%-ról 7%-ra emelkedett. Bár ezek a számok még nem érik el azt a szintet, amelyre törekszünk, örömmel látjuk, hogy az Accelerate 25 keretében tett pozitív intézkedéseinknek mérhető hatása van.

Az Accelerate 25 egyik alappillére a Mercedes szerint „az alulreprezentált csoportokból származó tehetséges diákok ösztönzése és motiválása a műszaki pálya felé a STEM-oktatáson keresztül, abban a reményben, hogy a jövőben a mi csapatunkhoz szeretnének csatlakozni. Nagy örömünkre szolgál, hogy idén is folytathatjuk a Mulberry Schools Trusttal, a Stemettes-szel és a Fekete és Kisebbségi Etnikumú Mérnökök Egyesült Királyságbeli Egyesületével folytatott munkánkat, és két új Accelerate 25 partnert köszönthetünk: a Sutton Trustot és a Brit Fogyatékosságügyi Fórumot.

A Mercedes, valamint hétszeres világbajnok versenyzője, Lewis Hamilton létrehozták az Ignite nevű formációt még 2021-ben. Ez egy jótékonysági partnerség, „amelynek célja a sokszínűség és a befogadás növelése a brit motorsporton belül, és amely most bejelentette első támogatásait a Motorsport UK Girls on Track UK és a Royal Academy of Engineering számára.

Jótékonyság és közösség

A helyi közösségekben és az iparágban való pozitív hatásra való törekvésünk részeként elkötelezettek vagyunk amellett, hogy csapatunk erőforrásait a rászorulók javára fordítsuk, és megosszuk a motorsport iránti szenvedélyt, amelyből mindannyian táplálkozunk. Büszkék vagyunk arra, hogy támogatjuk helyi közösségünket és Brackley város tanácsát jótékonysági kezdeményezések szponzorálásával, a közösség számára szervezett eseményekkel és a helyi iskoláknak nyújtott segítséggel.

Csapattagjaink közel 75 000 fontot gyűjtöttek össze hivatalos csapatunk, az Alzheimer’s Research UK nevű jótékonysági szervezet számára. Ezzel közel kerültünk a 100 000 fontos célunkhoz, amelyet 2022 decemberéig szeretnénk elérni.

Toto Wolff csapatfőnök szavai

Az autóversenyzést a szenvedély táplálja. A világ leggyorsabb, legdinamikusabb sportágában tevékenykedünk, és felelősségünk, hogy ezt a globális platformot arra használjuk, hogy több legyünk, mint vezetők; úttörők akarunk lenni. Az elmúlt néhány évben fáradhatatlanul dolgoztunk azon, hogy változtassunk és jobban megértsük, milyen hatással vagyunk a világra. Teljes mértékben elkötelezettek vagyunk a fenntartható csúcsteljesítmény mellett. Ez a jövő mindannyiunk számára.

Akár arra fordítjuk erőforrásainkat, hogy olyan technológiai fejlesztéseket hajtsunk végre, amelyek segítik a társadalmat az előttünk álló környezeti kihívások kezelésében, akár arra, hogy elkötelezzük magunkat a munkaerő sokszínűségének növelése mellett, és támogatjuk a helyi közösségeinkben rászorulókat, a szenvedélyünk nem csak a pályán látható autókban van. Hanem mindenben, amit teszünk.

Mi a problémamegoldók csapata vagyunk. Olyan célokat tűzünk ki magunknak, hogy hogyan lehetünk még fenntarthatóbbak abban, amit csinálunk. Most még csak az utazás elején járunk. De olyan célokat tűztünk ki magunknak, amelyek óriási kihívást jelentenek. Mindannyiunk célja a fenntarthatóbb holnap. Büszke vagyok arra, amit ez a csapat elért, és azokra a technológiákra is, amely mellett elköteleztük magunkat.

Oliver Solberg hatalmas esésének videója

0

Oliver Solberg és Elliott Edmondosn a Finn Rally első pénteki szakaszának első kanyarjában szenvedett balesetet, melynek felvételeit a WRC tette közzé.

Ha nem indul a videó, kattints ide

 

Schumacher: Annyira vagy jó, mint az utolsó versenyed

0

Az év elején még mindenki rajta köszörülte a nyelvét, de fordulni látszik Mick Schumacher sorsa. De tudja ő is, az emberek hamar felejtenek.

Az első évében tulajdonképpen reménytelen volt Mick Schumacher sorsa a Forma-1-ben. A borzalmasan elmaradott Haas volánjánál gyakorlatilag a pontszerzésre sem volt esélye. Nem is szerzett egyet sem, a legközelebb ehhez a Hungaroringen járt, amikor a 12. helyen ért célba.

2022-re mindenki többet várt már ehhez képest tőle. A csapat is, a szurkolók is, valószínűleg maga Schumacher is. Az évkezdés ehhez képest kifejezetten nehézre sikeredett. Szaúd-Arábiában, majd Monacóban is összetörte magát, és főleg az autóját, az internet bakikra éhes népe pedig rajta köszörülte a nyelvét.

A jég végre-valahára a Brit Nagydíjon tört meg nála, amikor nyolcadikként intették le, amit aztán rögtön a következő versenyen, Ausztriában megfejelt egy hatodik hellyel. De innen merre tovább? Schumacher tudja, ez egy kemény világ. Tudja, hogy keményen kell dolgoznia, mert az F1-ben mindenkinek rövid a memóriája. Erről, valamint a mindennapokról beszélt a racefans-nek adott interjújában.

A szezon értékelése

Ha kiveszem Nagy-Britanniát és Ausztriát, ez egy kemény szezon” – ismeri el Schumacher készségesen. „Másrészt viszont ott volt pont ez a két verseny, ami egyfajta fordulópont volt. Szóval magabiztosak vagyunk azzal kapcsolatban, megvan-e a tempónk. Valószínűleg egyébként korábban is megvolt, csak éppen nem volt szerencsénk, hogy ezt meg is mutassuk.

Az első pontszerzés alkalmával, Silverstone-ban testvére, Gina is ott volt a Schumacher-bokszban. „Óriási előny, hogy ilyen családom van. Támogatnak, és ez a legfontosabb. Hálás vagyok, és szerencsésnek érzem magam a rokonaimért. Amellett pedig, hogy kik vagyunk, a mentalitása is egyszerűen fantasztikus ennek a családnak. Mindenkinek ilyet kívánok. Ebben a családban ráadásul mindig megvolt a saját terem és a saját időm. Soha senki nem kényszerített rám semmit. Ezt szerintem nem minden versenyző mondhatja el magáról.

Az „egyedi” Günther Steiner

Miután Schumacher még mindig jócskán tanulja a Forma-1-es létet, ebben rendkívül fontos szerepet játszhat számára a csapatfőnök, Günther Steiner.

Nyilván mindenki egy külön személyiség. Günther szereti egy igen egyedi módon intézni a dolgokat az életében. Mindig kimondja, amit gondol, nem igazán tesz lakatot a szájára. Viszont én valószínűleg jobban teljesítek nyomás alatt, mintha ez nincs meg körülöttem. Nekem ez kell, számomra ez egy pozitív dolog. Az biztos, hogy a Forma-1-ben ebből nem szenved hiányt senki. Végsősoron annyira vagy jó, mint az utolsó versenyed. Szóval jelenleg boldog vagyok, de tudom azt is, hogy egy pillanatra sem dőlhetek hátra. Mindig kell még egy kicsit több tempót találni. Mindent megteszünk azért, hogy az autónk még gyorsabb legyen. Legyen szó akár a beállításról, akár a működésünkről.

Videón a finn versenyző komoly kicsúszása a Finn Rallyn

0

Nem sokáig tartott Tommi Heino és Patric Öhman versenye, hiszen a Finn Rally harmadik szakaszán látványos kicsúszást mutattak be, melyről videó is készült.

A Ford Fiesta Rally3-mal induló finn páros esetéről ajni75 készített felvételt

Krózser Menya újra autóba ül a ZEG Rally Shown

0

Hét év után újra rallyautóba ül Krózser Menyhért. 2015-ben versenyzett utoljára a korábbi N3-as bajnok, most előfutóként, Szabó Gergely és Giczi Antal mellett, őt is egy Toyota Yaris GR-rel láthatjuk a II. ZEG Rally Shown. 

„Menya menny!“ – emlékeztek még erre a zászlóra? Általában akkor tűnt fel, amikor egy széria Honda Civic érkezett ördögi tempóval. Sokan emlegetik, amikor ezzel az N3-as Hondával, az összkerekes N-es autókat is megverve, gyorsasági szakaszt nyert Krózser Menyhért.

Később az IRC-n szerepelt, volt a Honda gyári versenyzője, a 2014-es Bükfürdő Rallyt pedig megnyerte. Az ORB-ben többször volt versenyben az abszolút első helyért. A 2013-as Mecsek Rallyn egy Subaru Impreza WRC-vel lett második,

Versenyzői pályafutása befejezése óta két fia, Krózser Menyhért és Krózser Nimród útját egyengeti. Előbbi OK Senior kategóriában versenyez, utóbbi pedig a Radó Rally Suliban kapja az alapképzést, hogy hamarosan édesapja nyomdokaiba léphessen.

„Jó régen voltak ezek a versenyek – nevet Menya. – Nagyon örültem a lehetőségnek, amikor a GR Motorsporttól megkerestek, hogy teszteljem a GR Yarist. Szerintem óriási dolog, hogy egy ilyen autót Magyarországon, magyar mérnökökkel és magyar szerelőkkel készítenek. Ráadásul a hangulat is jó a csapatban.

Amikor először vezettem a Yarist, azonnal az volt az érzésem, hogy ez már most nagyon jó autó. Persze még egy kicsit finomítani kell rajta, de nagyon bízom benne, hogy az ősszel be lehet dobni a mezőnyben és éles versenyen is rajthoz állhatnak vele. Én abszolút az ORC élére várom.“

Az autóról már tudjuk, hogy jó, de vajon Menya, illetve mostmár hivatalosan Menya senior, mennyit tartott meg a tempójából?

„Nézd, ha valaki azt hiszi, hogy hét év után beül egy autóba és ugyanolyan gyors lesz, mint régen, akkor az hazudik magának. Azt gondolom, hogy egy tesztpályán, teszt körülmények között megvan a tempóm. A visszatérésnek nagy jelentősséget nem tulajdonítok. Előfutók leszünk, ami jó alkalom arra, hogy kipróbáljuk az autót, de az eredmények elérését meghagyom a fiataloknak. Ha a tapasztalatommal, tudásommal tudom őket segíteni, akkor én attól már boldog vagyok.“

Bár egyelőre még nem dőlt el, ki fog navigálni Menyának, a hírek szerint mind a két fia pályázik a jobb oldali ülésre.

„Ha lesz rá mód, akkor megautóztatom őket, de nagyon oda kell figyelnem, mert mind a ketten rettentő kritikusok. Menyának hatalmas tapasztalata van a gokartban, Nimród pedig hat éve tanul Radó Pistinél, nem lehet kamuzni mellettük, ha valamit nem jól csinálok, azonnal megmondják.“

„Nem akarom megváltani a világot a ZEG Rally Show-n, de tudom, hogy a közönség látványt vár ettől az autótól, ezt észben fogom tartani“ – nevet Menya.

foto: GR Motorsport

Tanak behúzta a péntek reggelt a Finn Rallyn

0

Ott Tanak zárta az élen a Finn Rally első három szakaszát Esapekka Lappi és Elfyn Evans előtt, míg Oliver Solberg mellett Adrien Fourmaux is kiesett. 

A Finn Rally csütörtök esti szuperspeciál szakaszát Thierry Neuville nyerte, azonban pénteken másodikként rajtolva rettentően küzdött a tapadással, így jelentősen visszacsúszott. 

A Hyundai Motorsport így is elégedett lehet, hiszen Ott Tanak megnyerte a pénteki első szakaszt, míg a másodikon csupán tizedekkel kapott ki Esapekka Lappitól, így a 2019-es világbajnok észt versenyző vezeti három szakasz után a versenyt a finn toyotás előtt 5 másodperccel. 

A harmadik helyen Elfyn Evans úgy áll, hogy még nem tudott Top 3-as időt autózni, ugyanakkor a körbeverésekkel így is csak 9.2 másodperc a lemaradása, amivel 4 tizeddel előzi meg a péntek reggel nagyszerűen autózó Craig Breent. 

A takarítást végző Kalle Rovanpera pirított egy negyedik időt a reggel leghosszabb, 21.69 km-es etapján, amivel fel is lépett az ötödik helyre és csupán 1.2 másodperccel követi az ír fordost. 

Nem sikerült túl jól a reggel Thierry Neuville-nek, aki a pénteki második szakaszon 14.5 másodperccel maradt el a legjobb eredménytől, a belga versenyző a célban a tapadás folyamatos változására panaszkodott. 

Gus Greensmith pedig saját magát okolta, hogy a verseny harmadik szakaszán 18.1 másodpercet zsebelt be a szakaszt nyerő Lappitól. 

Mint arról már írtunk Oliver Solberg az első pénteki szakasz első, bal kanyarjában szenvedett balesetet és kényszerült a pálya szélére. Ssatlakozik hozzá azonban Adrien Fourmaux is, aki a pénteki második szakaszon egy jobbos kanyar levágásakor talált el egy nagyobb sziklát, a kormányösszekötő sérült meg a Pumán. A francia fordos ezt követően félre is állt, majd hosszú perceket követően lépéstempóban újra a pályára hajtott, azonban a mai folytatás kérdéses számára is. 

Takamoto Katsutának is volt egy kalandja, a reggeli első gyorsaságin megforgott, pár másodpercet veszített vele, de így is csak 8.6 másodperccel volt lassabb Tanaknál.

A WRC2-ben a finnek a leggyorsabbak. Teemu Suninen vezet, az előnye 6.3 másodperc a skodás Mikko Heikkila előtt. Emil Lindholm a harmadik, hét másodpercre van Suninentől.

A Finn Rallyn most ismét teljesíti a mezőny a reggeli szakaszokat, majd a csütörtök esti szuperspeciál rövidebb változata után délután két új pályán négy gyorsasági szerepel az itinerben. 

Finn Rally, állás 3 szakasz után 
1 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 18:06.8
2 #4 Esapekka Lappi / Janne Ferm (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +5.0
3 #33 Elfyn Evans / Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +9.2
4 #42 Craig Breen / Paul Nagle (IRL) Ford Puma Rally1 +9.6
5 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota Yaris Rally1 +10.8
6 #18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +14.7
7 #7 Pierre-Louis Loubet / Vincent Landais (FRA) Ford Puma Rally1 +20.0
8 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +21.6
9 #68 Jari Huttunen / Mikko Lukka (FIN) Ford Puma Rally1 +22.7
10 #44 Gus Greensmith / Jonas Andersson (GBR / SWE) Ford Puma Rally1 +29.2

További eredmények

Solberg üvöltése az első kanyarban egész Finnországot megrázta

0

Oliver Solberg a Finn Rally első pénteki szakaszán sem tudott már célba érni, közvetlenül a rajt után alaposan összetörte a Hyundai i20 N Rally1-et. A szakaszt Ott Tanak nyerte. 

A Hyundai Motorsport jó kezdéséről szerettünk volna írni a Finn Rally első pénteki szakaszát követően, ezt azonban csak részben tudjuk megtenni. 

A szakaszon Ott Tanak és Martin Jarveoja volt a leggyorsabb Esapekka Lappit és Janne Fermet 2,7 másodperccel megelőzve, míg a harmadik időt Craig Breen és Paul Nagle autózta a 11,75 km-es szakaszon 2,9 másodperc hátránnyal. 

A szakaszt követően pedig Tanak vette át a vezetést Lappit 5,3, Evanst pedig 6 másodperccel megelőzve. 

Nem sokáig jutott azonban Oliver Solberg és Elliott Edmondson, akik az első bal kanyarban balesetet szenvedtek. Petter Solberg fia eddig sem brillírozott idén, azonban ennél gyorsabb kiesése talán még nem is volt karrierje során. A balesetben személyi sérülés nem történt, de Solberg mérgében hatalmasat ordított.

Finn Rally, állás 2 szakasz után 
1 #8 Ott Tanak / Martin Jarveoja (EST) Hyundai i20 N Rally1 8:07,5
2 #4 Esapekka Lappi / Janne Ferm (FIN) Toyota GR Yaris Rally1 +5,3
3 #33 Elfyn Evans / Scott Martin (GBR) Toyota GR Yaris Rally1 +6,0
4 #42 Craig Breen / Paul Nagle (IRL) Ford Puma Rally1 +6,8
5 #11 Thierry Neuville / Martijn Wydaeghe (BEL) Hyundai i20 N Rally1 +7.4
6 #69 Kalle Rovanpera / Jonne Halttunen (FIN) Toyota Yaris Rally1 +7,8
7 #16 Adrien Fourmaux / Alexandre Coria (FRA) Ford Puma Rally1 +8,2
8 #68 Jari Huttunen / Mikko Lukka (FIN) Ford Puma Rally1 +8,9
9 #7 Pierre-Louis Loubet / Vincent Landais (FRA) Ford Puma Rally1 +9,0
10 #18 Takamoto Katsuta / Aaron Johnston (JPN / IRL) Toyota GR Yaris Rally1 +10,0 

További eredmények

Neuville: Kiderül, hogy Észtországban eltévedtünk-e 

0

Thierry Neuville a Finn Rallyn sokkal jobb teljesítményben reménykedik, a belga versenyző bízik benne, hogy az Észt Rallyn mutatott hátrány csökkenni fog a hétvégén. 

Az Észt Rallyn érezhető volt a Hyundai versenyzőinek hátránya a Toyotával szemben, azonban Thierry Neuville bízik benne, hogy közelebb lesznek a riválisokhoz Finnországban. 

“Valószínűleg Észtországban volt a legnagyobb hátrányunk a Toyotával szemben – mondta a belga versenyző a Motorsport.com oldalnak. – Ugyanakkor azt hiszem, többet is kihozhattunk volna azon a versenyen az autóból. A finn verseny előtti teszt alapján most közelebb lehetünk a Toyotához. Ha ez így lesz, akkor Észtországban csak el voltunk tévedve, de ezt nem tudom biztosra jelenleg. A teszten sokkal nagyobb lett az önbizalmam az autóban, ugyanakkor sokkal precízebben is kell vezetni Finnországban, mert a precizitás és az önbizalom, amivel gyorsabbá lehet válni. Ez még számomra hiányzik, de sajnos a csapattársaimnak is.” 

Az Észt Rallyn Ott Tanak a harmadik, míg Thierry Neuville a negyedik lett. 

A Finn Rallyn 22 szakasz vár a versenyzőkre. 

Kettős Hyundai siker a nyitó szakaszon 

0

A Hyundai versenyzői végeztek a Finn Rally nyitó szakaszának élén Thierry Neuville, Ott tanak sorrendben, míg a harmadik Takamoto Katsuta, a negyedik pedig Kalle Rovanpera lett. 

A Harju szuperspeciál szakasszal megkezdődött a Finn Rally éles része is, a 3,48 km-es pálya szélére pedig nagyon sok néző látogatott ki már csütörtök este is. 

A nyitó gyorsaságin Thierry Neuville volt a leggyorsabb 2:41.7 perces idővel, míg a Hyundai Motorsport örömét Ott Tanak duplázta meg, aki 1.2 másodperces hátránnyal a második időt érte el. 

A koreai gyártó versenyzőit három Toyota követte, sorrendben Takamoto Katsuta 2.6, a shakedownt nyerő Kalle Rovanpera 2.7, Elfyn Evans pedig 3.2 másodperc hátránnyal a legjobb időhöz képest. 

Evans-szel azonos időt teljesített Jari Huttunen is, aki először vezethet egy Rally1-es Ford Pumát. 

Oliver Solberg, Esapekka Lappi és Pierre-Louis Loubet ugyancsak holtversenyben zárt a hetedik helyen 3,8 másodperces lemaradással. 

A legjobb tízbe pedig még Adrien Fourmaux tudott bekerülni a Forddal Craig Breent és Gus Greensmith-t megelőzve. 

A murvás Finn Rallyn holnap kilenc szakaszt kell teljesíteni, köztük még egyszer a Harju szuperspeciált is, pénteken azonban már csak 2.01 km hosszan. 

Ami pedig az időjárást illeti, a pénteki utolsó szakaszokra eső érkezhet, míg szombaton nagy esély van az egész napos csapadékra, ami vasárnapra elvonul.

Volt alkalmazott mesélte el, Vettelt hogyan csapta arcon a Ferrari valósága

0

Az idei szezon végén visszavonuló Sebastian Vettelben évek óta érlelődik a gondolat a befejezéssel kapcsolatban, a Ferrari volt sajtósa pedig megvilágította, hogy a négyszeres világbajnok mikor indulhatott el mentálisan ebbe az irányba.

Érdekes részleteket osztott meg Sebastian Vettel Ferrarinál töltött időszakáról Alberto Antonini, a maranellóiak korábbi sajtósa. A Scuderiához a német pilótával gyakorlatilag egyszerre érkező olasz úgy látja, Vettel egy évvel hamarabb is szögre akaszthatta volna a sisakját, a Ferrarinál töltött évei alatt pedig túl sok kritika érte.

Utóbbi azért is lehet fontos, mert ahogy a visszavonulása bejelentésekor fogalmazott, Vettelben évek óta érlelődött a gondolat a befejezésről. Vélhetően a 2018-as szezon környékén is eszébe juthatott már, hogy akarja-e ezt csinálni, hiszen zsinórban másodszor bukta el a világbajnoki címet Lewis Hamiltonnal és a Mercedesszel szemben.

Antonini elmondta, hogy 2017-ben az aerodinamikai szabályváltozásokat kihasználva jó autót épített a Ferrari, a szezon közbeni fejlesztések azonban sorra csődöt mondtak, ami nagyon rosszul érintette Vettelt. „Olykor olyan dolgok miatt siklottak félre versenyek, mint, hogy egy apró alkatrészt fordítva szereltek be, ami hatással volt a futamára. Texasban is ez történt.”

Sebastian Vettel, Ferrari, Olasz Nagydíj, 2017
2017-ben a Ferrari jól kezdett, de lemaradt a fejlesztési versenyben Fotó: STUDIO COLOMBO PER FERRARI MEDIA

A korábbi sajtós ezután elárulta, hogy Vettel már a 2018-as autó bejáratásán szólt, hogy valami nem stimmel a kocsival, és mint kiderült, igaza lett, mert az SF71H-nak nem volt elég jó a tapadása az első tengelyen. „Nem volt rögtön egy győztes autó, de munkával azzá tették, Sebastian pedig nagyon-nagyon igyekezett.” 

A Német Nagydíjon viszont hibázott, és biztosnak látszó győzelmet dobott el, amikor kicsúszott az első helyről. Antonini is osztja azt a véleményt, hogy ez megtörte a négyszeres világbajnokot. „Ami Hockenheimben történt, hatással volt rá pszichológiailag. Valószínűleg elveszítette az önbizalmát. A stratégiával kapcsolatos helyzet pedig sokkal rosszabb volt, mint amilyen manapság.”

„A Mercedesszel összehasonlítva az autó jó volt, de nem annyira [mint a Mercedes]. A jelenlegi Ferrari valószínűleg évtizedek óta a legjobb. Azon tűnődöm, milyen lenne, ha Sebastian vezetné ezt az autót, néhány évvel fiatalabban.”

„Nem hibáztatom azért, ami akkoriban történt. Túl sok kritikát kapott, és nem gondolom, hogy mindet megérdemelte volna. A helyzet sokkal bonyolultabb volt, miközben versenyzői hibáknak lett kikiáltva, ami abban a két szezonban történt.”

Sebastian Vettel, Ferrari, Német Nagydíj, 2018
A 2018-as vereséget sokan Vettel számlájára írják, pedig a Ferrarinál sem volt minden rendben, sőt Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Sokatmondó az is, hogy Antonini felhozta a Red Bullt, amellyel Vettel 2010 és 2013 között zsinórban négy vb-címet nyert, és kontrasztba állította a Ferrarinál uralkodó légkörrel.

„A Red Bullnál valószínűleg a megfelelő környezet vette körül. Amikor átigazolt a Ferrarihoz, tulajdonképpen egyszerre érkeztünk, 2014 végén, ő pedig elkezdett idegesíteni néhány embert azzal, hogy azt mondta, »a Red Bullnál nem így csináltuk.« Azt mondták neki, hogy »most a Ferrarinál vagy, nem a Red Bullnál«. Arcul csapta a realitása egy ilyen hatalmas vállalatnak, ahol mindenre ügyelni kell, és az ember mindig aggódik a tettei következményei miatt. Ő nem olyan fickó volt, aki hallgatott volna erre.”

Ami Vettel visszavonulását illeti, Antonini szerint lehet, hogy egy évet el is késett vele.

„Nem, egyáltalán nem lepett meg. Sőt, azt mondanám, hogy egy évvel tovább maradt, mint kellett volna. És nem a teljesítménye miatt, mert most is képes jó teljesítményre. Voltak hullámvölgyei, de ezeknek alighanem köze van a mentális állapotához. Összességében viszont igen, jókor int búcsút, és kezd valami másba. Megvannak a forrásai ehhez, és még mindig nagyon fiatal, van egy csodálatos családja, amely támogatja. Már várom, hogy lássam, mihez kezd, és olyasmit csinál, ami érdekli.”

Ezzel kapcsolatban a 2009 és 2013 között Vettel csapattársaként a Red Bullnál versenyző Mark Webber a Speedweeknek nyilatkozva elmondta, hogy szerinte korábbi riválisa a Ferraritól történt menesztése után még nem állt készen rá, hogy abbahagyja a versenyzést az F1-ben. Az ausztrál expilóta úgy véli, nem kizárható, hogy látjuk még versenyezni a németet. „Nem lennék meglepődve, ha valami máshoz fogna a motorsportban. A Formula E például tökéletes lenne a számára. Viccen kívül.”