Kezdőlap Blog Oldal 1375

Megújul a Rallycafé!

0

Kedves Olvasó!

Újabb mérföldkőhöz érkezett a Rallycafe.hu története, a mai naptól fogva ugyanis nemcsak a ralizás, hanem a Forma-1 szerelmeseinek is szeretnénk friss, tartalmas, igényes és szórakoztató tartalommal szolgálni, ezért a kezdetekhez visszanyúlva visszahoztuk az F1-es rovatot az újságba.

A továbbiakban így a gyorsasági autósport csúcskategóriájának legfrissebb híreiről is értesülhetnek nálunk, miközben olykor magazinosabb jellegű anyagokkal igyekszünk rávilágítani az F1 történéseinek összefüggéseire, felidézni egy-egy történelmi eseményt, vagy részletesebben foglalkozni a száguldó cirkusz aktuálisan legfontosabb kérdéseivel.

Természetesen a ralizás kedvelőinek nem kell megijedniük, mert mindez nem jár azzal, hogy szeretett sportágukról kevesebbet olvashatnak majd, sőt.

Mint a legtöbb hasonló jellegű átalakulás esetében lenni szokott, a Rallycafé szerkesztőségének összetétele is változott: a rali szakágat a továbbiakban Hund Gábor, Módos János és Tóth Róbert hozzák közelebb a Kedves Olvasóhoz, míg a Forma-1 hírei Majer Dániel és Varga Ákos révén jutnak majd el Önhöz.

Reméljük, akár eddig is velünk tartott, akár most csatlakozott az olvasóközönséghez, a jövőben örömét fogja lelni a Rallycafe.hu olvasásában!

Majer Dániel
vezető szerkesztő
Rallycafe.hu

Itt a II. ZEG Rally Show nevezési listája – két WRC lesz a mezőnyben

0

A II. ZEG Rally Show nevezési listáján 61 induló neve szerepel. A 48 licenszes versenyző mellett hatan junior, hárman a showtime kategóriában neveztek, négy versenyző pedig előfutóként vesz részt az eseményen.

Két WRC is lesz a mezőnyben. Schubert István az új, Magyarországon még sosem látott 2021-es Ford Fiesta WRC-vel indul. Csík Zoltán a gyönyörű Subaru Impreza S12 WRC.vel érkezik, amelyet már tavaly is láthatott a közönség.

Itt lesz Csomós Miklós a legutóbb az olaszországi ERC futamon látott Skoda Fabia R5-tel, és Turán Frigyes a Volkswagen Polo GTI R5-tel. Ollés Sasa, Osváth Péter, ifj. Fekete László és Cseh Vilmos szintén R5-ös Fabiával érkezik, és Hyundai i20-ból is lesz kettő, Kovács Antal és Marozsi Zsolt terelgeti majd őket.

Mitsubishi Lancerek, Rally4-es Peugeot 208-asok és Ford Fiesták, és Hoffer Zsolt Rally3-as Fiestája is érkezik a versenyre. BMW-ből hatot is láthat a közönség, és Ladákból is lesz szép számmal, a 2105-től a VFTS-ig terjed a kínálat, köztük olyan csemegékkel, mint Papp Arnie Honda motoros bőven 200 lóerő feletti autója, ami szintén a ZEG Rally Show-n mutatkozik be először.

ZEG

Michelisz WRC-ben, Neuville túraautóban (videó)

0

A Finn Rally előtt Michelisz Norbert kipróbálhatta a Hyundai Motorsport WRC-jét, míg Thierry Neuville a magyar versenyző által vezetett elektromos ETCR autót.

Fékprobléma és daru mizéria vetett véget az év végi álmoknak

0

A Róma Rallyn nagyon jól alakult az első nap László Martinnak és Berendi Dávidnak, azonban ismét fékprobléma lépett fel a Renault Clio Rally4-ben, ami miatt egy nagy szakadékba estek.  

Dobogóért szeretett volna harcolni László Martin és Berendi Dávid a Róma Rallyn és a szombati utolsó előtti szakaszt követően az ERC4 és az ERC4 junior mezőny ötödik helyén álltak, mindössze 18 másodpercre a dobogótól. 

“Mindenképpen a dobogó volt a cél, bár éreztük, hogy nem lesz könnyű dolgunk, mert az egész éves fékproblémák az autóval nagyon megnehezítették a dolgunkat – mondta Berendi Dávid a RallyCafe.hu-nak. – Róma előtt a Casentino Rallyn teszteltünk és ott is nagyon vissza kellett vennünk a tempónkból, mert a gyorsok nagy részén nem működött rendesen a fék. Rómára a szervizcsapat szinte mindent kicserélt, ők megtettek mindent, hogy ez megoldódjon, és úgy tűnt, talán nem is lesz olyan komoly a probléma, mint a tesztversenyen. A pályák nagyon hasonlóak voltak, mint az előző években, de mindig változtatnak valamit. Viszont továbbra is nagy rajongói vagyunk az olasz gyorsaságiknak, mert nagyon jó ritmusban lehet rajtuk versenyezni, nagyon jó tapadás mellett.” 

A napot azonban már nem sikerült befejezni. 

“A szombati napnak úgy álltunk neki, hogy most picit megpróbálunk sietni és bízunk abban, hogy a kitart a fék – mesélte a terveket László Martin. – A rövid gyorsokon szinte tökéletesen működött, sőt még a 29 km-es gyorson sem volt gond a célig, de a szakasz második fele többnyire erősen lefelé ment, így azért ott visszavettünk a tempóból. A cél után volt egy nagyon erős kanyar a stop állomás előtt, ahol váratlanul teljesen beesett a pedál és nem tudtunk az úton maradni, leestünk egy mély bokros részbe, ahonnan önerővel lehetetlen volt kiállni. Így hiába jöttünk viszonylag jó időt azon a gyorson is, sajnos aznapra a versenyünknek vége volt.” 

A páros bízott a másnapi folytatásban, azonban ez nem jött össze. 

“Az autó kiszedése egy káosz volt – mondta a navigátor. – Kezdetben megvártuk, hogy lemenjen a mezőny a szakaszon, hogy jöjjön egy rescue autó, ami kihúz bennünket. Ez volt kb. 2 óra. Utána az első rescue kocsik nem merték megkockáztatni a kihúzást, daruval kellett volna az autót kiszedni, de a darus autó még a pálya többi részén beesett autót mentette. Az még volt plusz 2 óra és ránk sötétedett. Majd az érkező darus autó közölte velünk, hogy olyan mélyen van szerinte az autó, hogy nem tudja kiszedni. Közben a versenyigazgatóval is tartottuk a kapcsolatot, de rajta úgy éreztük, hogy félreinformálták, mert ő egy nagyon drága több, mint 20 m-es karral rendelkező ipari darut akart hozzánk kiszervezni. Végül addig ment a hezitálás, hogy a versenyigazgató nem engedte a saját rescue-s teamnek kiszedni az autót, annak ellenére sem, hogy mi vállaltuk, hogy sérülhet az autó a mentés közben. Így mi ottmaradtunk az autóval a sötétben, éjjel 11-kor egy telefonszámmal, akik másnap vállalták, hogy kiemelik az autót. Ezt követően mentünk el a szállásra, mivel az útról nem is látszott, hogy hova estünk, ezért nem féltettük az autót. Majd másnap a cég, egy pont ugyanolyan járművel, mint amilyen a rendezőnek is volt, 10 perc alatt kiszedte az autót sértetlenül, ami szinte rajtkész állapotban volt. Dühítő helyzet volt, mert így nem csak a versenyünk ment el, de az esélyünk az év végi dobogóra is…” 

Az Eb-szereplést azonban még nem fejezte be a Renault-s kettős. 

“Következő verseny a cseh Barum Rally lesz, amit szintén nagyon szeretünk és már nagyon várjuk – árulta el a pécsi pilóta. –  Egy dolog már biztos, addigra megszűnik a fékproblémánk is! A szezonzáró Spanyol Rallyt, amit ma jelentettek be, különösen várjuk! Örülünk, hogy a vb mezőnnyel egy versenyen szerepelhetünk.” 

93 induló lesz a Hungarian Baján

0

Összesen 93 indulója lesz az augusztus 5-én rajtoló Hungarian Bajának. Az augusztus 4-7. között Várpalotán és környékén rendezett verseny a motorosoknál beleszámít a FIM Baja világkupa-értékelésbe, az autósoknál pedig az FIA Baja Európa-kupa, valamint a Közép-Európa Zóna Bajnokság és az országos bajnokság értékelésébe.

4 kontinens, 22 ország, 93 induló a nevezők statisztikája, kategóriánként pedig 22 motor, 12 quad, 59 autó a mérleg. Érdekesség, hogy 20 női nevezője is van a Hungarian Bajának, ami kiemelkedő a motorsport események között.

Az autósoknál Miroslav Zapletal – Marek Sykora régi jó ismerősként érkeznek a HunGarian Bajára, a portugál Joao Ferreira – David Monteiro pedig az Európa-kupa éllovasaként várják a rajtot, amikor az utolsó előtti versenyen az első öt páros között mindössze hét pont a különbség! Ferreira mellett Michal Maluszynski indul még Minivel, Vanagas Benediktas pedig egy Toyota Gazoo Racing Baltics csapat színeiben versenyző Toyota Hilux-szal érkezik.

A magyarok közül ott van a nevezési listán Lónyai Pál és Szőke Nikolett a Porsche Macannal, és a Csucsu-Mesterházi Márk duó a Toyota Hilux-szal.

A részletes nevezési listák az esemény oldalán érhetőek el.

A Hungarian Baja háromnapos lesz, pénteken egy 7,31 kilométeres kvalifikációs szakasszal kezd a mezőny Várpalotán. Szombaton egy szelektívet teljesítenek a versenyzők de két alkalommal. A Várpalota-Gyulafirátót-Újmajor szakaszt egy rövid neutralizációs rész választja ketté. Vasárnapra egy Gyulafirátót-Veszprénm szakasz marad, szintén két alkalommal. A Hungarian Baja így 565 kilométer hosszú lesz összesen 415 kilométer szelektív szakasszal.

Bejelentette a Volkswagen a három WRX pilótáját

0

A Volkswagen Dealerteam BAUHAUS három versenyzővel indul az elektromos Rallycross-világbajnokságon. A címvédő Johann Kristofferson mellett Ole Christian Veiby, és a svéd Gustav Bergström látható majd a csapatban.

Veiby rallycross és a rally körökben is jól ismert versenyző. A norvég kilenc évvel ezelőtt versenyzett először a KMS-sel, majd a rallycross felé fordította figyelmét, 2014-ben és 2015-ben négyszer szerepelt a világbajnokságon – kétszer be is jutott az elődöntőbe. Ezzel párhuzamosan kiválóan teljesített az ERX-ben, második szezonjában Barcelonában nyert a Supercar kategóriában, és harmadik lett a bajnokságban.

Azóta túlnyomórészt raliban versenyez, a WRC2-ben korábban a Skoda, majd a Hyundai gyári pilótája volt. 2020-ban negyedik lett a bajnokságban. Idén újra a rallycross felé veszi az irányt, annak ellenére is, hogy a Svéd Rallyn nyolcadik lett abszolútban egy Polo GTi-vel.

„Bár folytatni fogom a rallyt, úgy gondolom, itt az ideje a változásnak, és érdekes lesz valami újat csinálni. A rallycross elektromos autókkal egyszerűen jó érzés, és nagyszerű visszatérni a KMS-hez. A kapcsolatunk majdnem tíz éve kezdődött, szóval elég jól ismerem ezeket a srácokat” – mondta Veiby.

Gustav Bergström annak a Ronnie Bergströmnek a fia aki több évadon keresztül KMS-mérnök volt az STCC-ben, így a csapathoz sok szál fűzi. A stockholmi születésű tinédzser csak tavaly kezdett versenyezni, rögtön három sorozatban is, a Supercar Lites kategóriában, a RallyX Nordic és a svéd bajnokságban is. Múlt hónapban Höljesben már az Euro RX1-ben versenyzett, ahol két másodperccel maradt le az elődöntőről.

A WRX debütálás egy valóra vált álom. Tavaly teljesen újonc voltam a ralikrosszban, de azonnal beleszerettem a szakágba. Nincsenek illúzióim arról, hogy rendkívül nehéz feladat vár rám, hiszen a világbajnokság a csúcs, de szeretnék minél több tapasztalatot szerezni, és gyorsan tanulok. Egy biztos, Johannal és Ole Christiannal, valamint Tommyval a csapat élén a legjobb tanáraim vannak” – mondta Bergström.

„Nagyszerű érzés, hogy három autót állíthatunk a pályára, miközben új fejezetet kezdünk a rallycrossban. Hatalmas projekt volt, hogy mindent összehozzunk, de rendkívül büszkék vagyunk rá, hogy így sikerült, és igazi megtiszteltetés a Bauhausszal, a Volkswagen márkakereskedőkkel és a Volkswagen Motorsport volt munkatársaival dolgozni. Komoly tapasztalatunk van, ami szerintem nagy előnyt jelent majd, és mindannyian ugyanazért a célért dolgozunk” – nyilatkozta Tommy Kristoffersson csapatvezető, aki Johan Kristoffersson édesapja. Nem mellesleg 1989 és 1996 között a Rallycross Eb-n versenyzett, ahol 1993-ban harmadik lett egy Audi S2-vel.

A közlemény egy dologról hallgat, arról, hogy milyen lesz a versenyautó. Az elektromos Volkwagen Polo-t várhatóan csak a harmadik időpontra halasztott szezonnyitón ismerhetjük meg, augusztus 13-14-én Hellben.

Volkswagen WRX

Vb futam zárja az Eb szezont 

0

Nyilvánosságra került a Rally Eb idei futama, mely a világbajnoki Spanyol Rally lesz október 20-22. között. A Rally Európa-bajnokság sztárjai, így összemérhetik tudásukat a Rally Világbajnokságon indulókéval is. 

Egészen a mai napig nem lehetett tudni, hogy milyen verseny zárja le az idei Rally Európa-bajnokságot, most azonban nyilvánosságra került a döntés, az Eb szezon a Rally Világbajnokság utolsó előtti versenyének is helyet adó Spanyol Rallyn fejeződik be. 

Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Az Eb futam programja csütörtöktől szombat estig megegyezik a világbajnoki futam programjával, így a kontinensbajnokságban induló versenyzők össze tudják mérni gyorsaságukat a WRC2-ben indulókéval. 

Az Eb kvalifikációt csütörtökön rendezik, majd pénteken és szombaton összesen 14 szakasz várja az indulókat, a világbajnoki futam vasárnap zárul. 

Ostberg hivatalosan is átvette a vezetést a Rally1-es bajnokságban

0

Az MNASZ oldalán megjelent a Rally1-es bajnokság hivatalos állása, Mads Ostberg hivatalosan is átvette a vezetést abszolútban, bár előnye még egy pont sincs a Székesfehérvár-Veszprém Rally után.

Fotó: Sári Péter

A Rally1-es bajnokság abszolút állása öt futam után

Fotó: Sári Péter

A Rally1-es bajnokság kupáinak állása öt futam után

Tüntetés várható a Finn Rallyn 

0

Egy a figyelmet a környezetvédelemre felhívni kívánó finn csoport tüntetésre szólít fel a Finn Rally idején, bár tervüket még nem jelentették be a hatóságoknál. 

Az Elokapina tüntetést szervez a Rally Világbajnokság fionnországi futamának idejére, jelentette be a csoport a Facebook oldalán. 

“Az autóipar ugyan törekszik az alacsony károsanyag-kibocsátásra és környezetvédő üzemanyag fejlesztésre, de túltermelésével hozzájárul a globális felmelegedéshez és környezetszennyezéshez – írja a csoport. – A rallysport pedig fokozza a túlfogyasztást, mi pedig nem szeretnénk ezt a pályák széléről támogatni, amikor az erőforráshiány egyre rosszabb lesz, elítéljük ezen erőforrások szórakozásra való használatát.” 

A mozgalom nem közölte, hogy hol és milyen formában szeretne tüntetni, a finn Yle honlap pedig úgy tudja, hogy a finn rendőrségre sem érkezett ilyen akcióról bejelentés, ugyanakkor a hatóság felkészült lehetséges tiltakozásra.

Latvala: Folytatnánk veretlenségünket! 

0

A Toyota Gazoo Racing és Kalle Rovanpera is hazai környezetben szerepelhet a Finn Rally idején, ezért a csapatvezető, Jari-Matti Latvala is bizakodó. 

A Toyota Gazoo Racing hét futamon öt győzelmet aratva 87 pontos előnnyel várhatja a Finn Rallyt a gyártók bajnokságában, míg Kalle Rovanpera 83 pont előnnyel vezet a pilóták pontversenyében. 

A finn központú csapat pedig hazai futamán is folytatná a jó szereplést. 

“Hazai versenyként a Finn Rally mindig különleges számunkra – mondta Jari-Matti Latvala, a Toyota Gazoo Racing csapatvezetője. – Észtországban nagyon erős teljesítményt nyújtottunk, ezért ez a cél Finnországban is. A két verseny nagyon hasonló, de Finnországban jobb a tapadás és magasabb a kanyarsebesség, így sokkal inkább élvezik a versenyzők a hétvégét. Biztos vagyok benne, hogy Kalle Rovanpera sok támogatást fog kapni a szurkolóktól, de a többi versenyzőnk is gyors lehet. Meglepetés ugyanakkor mindig előfordulhat.” 

A Toyota tavaly Elfyn Evans révén nyerni tudott Finnországban, míg 2017-ben Esapekka Lappi, 2018-ban és 2019-ben pedig Ott Tanak vezette győzelemre a japán gyártót. 

A Finn Rallyn 22 szakasz vár a versenyzőkre augusztus 4-7. között, a versenytáv pedig 322,61 km lesz.   

A versenyzők dolgát csütörtöktől szombat délutánig eső nehezítheti, száraz körülmények pedig csak a záró napon várhatóak.