Kezdőlap Blog Oldal 1376

Rovanpera: Egyértelmű a célunk! 

0

Kalle Rovanpera rendkívül jó teljesítményt nyújt az idei Rally Világbajnokságon, és jó formáját szeretné hazai versenyén is fenntartani, egyértelműen nyerni szeretne. 

Sébastien Ogier idei részleges programja miatt elsősorban körbeverésekre lehetett számítani az idei Rally Világbajnokságon, arra már jóval kevesebben gondoltak, hogy lesz egy olyan versenyző, aki hét verseny után már öt győzelemmel fog állni és 83 pontos előnnyel fog rendelkezni. Kalle Rovanpera pedig éppen ezt a teljesítményt érte el. 

A finn versenyző jó formáját pedig a hazai futamán is folytatná. 

“A Finn Rally érthetően különleges verseny számunkra, hiszen hazai szurkolóink előtt vezethetünk – mondta a 21 éves pilóta. – A hazai verseny ellenére igyekszem úgy kezelni, mint bármely más futamot, nyomást pedig nem érzek amiatt, hogy Finnországban fogok vezetni. Idei sikereink után nem hiszem, hogy még bármit bizonyítanom kellene a hazai szurkolóknak, akiktől nagy támogatást kapunk. Ezt pedig győzelemmel szeretnénk meghálálni nekik. A tavalyi verseny nem sikerült túl jól, de idén szeretnénk javítani, és egyértelmen a győzelem a célunk!” 

Rovanpera 2018-ban Skodával debütált hazai futamán, tavaly azonban már a WRC legerősebb kategóriájában is debütálhatott Finnországban, azonban akkor csak a 34. helyen ért célba. 

A Finn Rallyn 22 szakasz vár a versenyzőkre augusztus 4-7. között, a versenytáv pedig 322,61 km lesz.   

A versenyzők dolgát csütörtöktől szombat délutánig eső nehezítheti, száraz körülmények pedig csak a záró napon várhatóak. 

Neuville: Le kell győzni a finneket!

0

Thierry Neuville szerint jó bemelegítés volt az Észt Rally a finn vb futam előtt, ahol kész legyőzni a legnagyobb kihívást jelentő finn versenyzőket. 

Thierry Neuville idei kiegyensúlyozott teljesítményével a Rally Világbajnokság második helyét foglalja el. A belga versenyző az eddigi hét versenyből kettő kivételével mindig a legjobb ötben zárt, Svédországban pedig a második, míg Horvátországban a harmadik lett. A pontversenyben azonban így is inkább hátrafelé kell néznie, hiszen Kalle Rovanpera 83 pontos előnye már túl soknak tűnik, ugyanakkor Elfyn Evans 13, Ott Tanak 15, Takamoto Katsuta pedig csak 19 pont hátránnyal követi. 

A vb következő, finn versenyén a belga Hyundai versenyző 2012-ben debütált Citroen DS3 WRC-vel, és összesen kilenc alkalommal állt rajthoz a gyors, murvás versenyen. Neuville ugyan nyerni még nem tudott, de 2013-ban a második lett Ford Fiesta WRC-vel. 

“A Finn Rally egy komoly hullámvasút! – mondta a 34 éves belga pilóta. – Hol le, hol pedig felfelé megyünk a széles és nagyon jó tapadást biztosító pályákon. Sehol sem fontosabb az autóban való bizalom, mint a Finn Rallyn, ahol a jó tapadás miatt extrém nagy a kanyarsebesség. Azt hiszem, Észtország jó bemelegítés volt Finnország előtt, mert hasonló a két verseny, csak a finn pályák jobban tapadnak. Vélhetően ezúttal is a finn versenyzők lesznek a leggyorsabbak, ezért őket kell legyőzni a siker érdekében.” 

A Finn Rallyn 22 szakasz vár a versenyzőkre augusztus 4-7. között, a versenytáv pedig 322,61 km lesz.   

A versenyzők dolgát csütörtöktől szombat délutánig eső nehezítheti, száraz körülmények pedig csak a záró napon várhatóak. 

Evans: Finnország mindig a szezon csúcspontja

0

Elfyn Evans egyik kedvenc versenye a Finn Rally, ahol tavaly már nyerni is tudott, ezt az eredményt pedig idén is megismételné. 

A toyotás Elfyn Evans számára nagyon nehezen indult az idei Rally Világbajnokság szezonja, azonban az utóbbi versenyeken már sokkal jobb teljesítményt tud nyújtani.  

Portugáliában, Kenyában és Észtországban is a második helyet szerezte meg, a bajnokságban pedig fellépett a harmadik helyre 13 ponttal Thierry Neuville mögé és 2 ponttal megelőzve Ott Tanakot. 

A walesi versenyző a következő vb futamon, Finnországban 2011-ben debütált még Ford Fiesta R2-vel, azóta pedig kilenc alkalommal állt rajthoz a gyors versenyen. Legjobb eredményét tavaly érte el, amikor nyerni tudott, míg 2017-ben a második lett. 

“Finnország egyértelműen az egyik kedvencem! – jelentette ki a 33 éves versenyző. – Nem sok helyen lehet annyira élvezni a versenyzést, mint Finnországban. Számomra egyértelműen mindig ez a szezon csúcspontja, éppen ezért nagyon örültem, hogy tavaly nyerni tudtam. Az idei Rally1-es autók azonban teljesen más kihívást jelentenek, ezen a versenyen ugyanis 100%-ban kell bízni az autóban. Azt Észt Rally megadta az alapot, Finnországban pedig szeretnénk ismét átélni a tavalyi érzést.” 

A Finn Rallyn 22 szakasz vár a versenyzőkre augusztus 4-7. között, a versenytáv pedig 322,61 km lesz.  

A versenyzők dolgát csütörtöktől szombat délutánig eső nehezítheti, száraz körülmények pedig csak a záró napon várhatóak. 

Solberg: Teljes gázzal! (videó)

0

Oliver Solberg idei hatodik versenyére készül Rally1-es autóval a Finn Rally alkalmával, és a svéd-norvég versenyző kész a rajttól a célig a gázon állni. 

Oliver Solberg idén öt versenyen indult a Hyundai i20 N Rally1-gyel, egy versenyen pedig a koreai gyártó Rally2-es autójával a WRC2-ben. A 2003-as világbajnok Petter Solberg fia az eddigi versenyeken mindössze Svédországban és Kenyában tudott pontot szerezni, kilenc pontjával pedig a vb 14. helyét foglalja el. 

Most azonban az a Finn Rally következik, ahol a 20 éves versenyző tavaly debütált, akkor azonban a Rally2-es Hyundaijal baleset miatt nem tudott célba érni, idén azonban feledtetné ezt a rossz emléket a Rally1-es autóval. 

“A Finn Rally szerintem a világbajnokság legjobb versenye – mondta Oliver Solberg. – Ez lesz az első versenyem a vb legerősebb kategóriájában, és már nagyon várom a Rally1-es autó nyújtotta élményt. Finnországban mindig ragaszkodok jelszavamhoz: Teljes gázzal! Úgy érzem, hogy a teszten sikerült jól felkészülni, az ugratások kihívást jelentenek, de igyekszem mindig egyenesen tartani az autót, és figyelni a leszállásra.” 

A vb legutóbbi versenyén a Hyundai fiatal versenyzője néhány alkalommal féloldalasan ugratott és csak a szerencsének köszönhette, hogy nem lett belőle baleset. 

A Finn Rallyn 22 szakasz vár a versenyzőkre augusztus 4-7. között, a versenytáv pedig 322,61 km lesz. 

A versenyzők dolgát csütörtöktől szombat délutáni eső nehezítheti, száraz körülmények pedig csak a záró napon várhatóak. 

Ollé Sasa ismét a dobogót célozza meg a ZEG Rally Shown

0

Az első ZEG Rally Shown a dobogón ünnepelt Ollé Sasa és Ollé Rebeka, és a pilóta 2022-ben is ott szeretné befejezni a versenyt. Az elsődleges cél mégis az, hogy az elmúlt év hangulatában teljen augusztus első hétvégéje. Ez pedig Sasán biztosan nem múlik majd.

„Tavaly is úgy indultunk neki, hogy jó buli lesz ez a hétvége. Sok első osztályú versenyző indult, Bútor Robi is elhozta a Citroen WRC-t. Remek hangulatban telt a verseny. Már az elején megegyeztünk, hogy milyen jó szórakozás lesz, de amikor elrajtoltunk, akkor mindenki élt-halálra ment. Azt vettük észre a második gyors után, hogy mindenki számolgat, csűri-csavarja az autóját, gumit cserél, szóval igazi nagy harc lett belőle” – mondja Sasa de közben szélesen mosolyog, látszik, hallatszik, hogy valóban nagy élmény volt nekik a tavalyi ZEG Rally Show.

Ollé ZEG
foto: Ollés Rallye Team

Az vesse az első követ a versenyzőkre aki nem így tett volna, hiszen ezért autóversenyzők ők. Ha zöldre vált a lámpa, már csak az számít ki a gyorsabb. Szóval Sasa szerint komoly csata folyt, de nagyon jó hangulatban.

Nagyon baráti hangulatban eltöltött, tényleg nagyon jó verseny volt az első ZEG Rally Show. Alig vártuk, ebben az évben is, hogy ott lehessünk, és úgy gondolom mindenki így van ezzel. De már azon gondolkodunk, hogy mit hová kellene állítani az autón, hogy újra a dobogón fejezzük be. Nekem felidézte a régi rally érzést. Ugye régen is arról szólt a dolog, hogy megnyerd a szakasz, minél jobb helyen végezzél. De amikor lejöttél a gyorsaságiról, és a másiknak volt valami gondja, akkor ha kellett, az utolsó alkatrészed is odaadtad, hogy utána tudjál vele a következő gyorson is küzdeni. Ha pedig megvert, akkor nem azon gondolkodtál, hogy kár volt segíteni, hanem azon, hogy hogyan lehetsz legközelebb gyorsabb nála. Valahol a ZEG Rally Show nekünk erről szól. Mivel nem az ob pontrendszerében zajlik, amikor lejössz a gyorsról, akkor gyorsan segítesz a másiknak, hogy tovább tudjátok folytatni a csatát. No meg azért is, hogy a nézőknek további élményeket adjunk. A nép végén a közös bográcsgulyásozás, a beszélgetés a zene mellett, a hangulat, megint csak azokat az időket idézte, amiért mi még megszerettük a rallyt, és nagyon örülök, hogy ezt megpróbálják visszahozni a szervezők.

Látvány a nézőknek és a gyors autózás, általában nem egymás barátai, de Ollé Sasa ezt is megoldja. A belvárosi gyorsaságin bizony rajzol egy-egy szép ívet a közönségnek.

„Aki az én pályafutásomat végig követte az tudja, hogy a mai napig inkább benne hagyom a másodperceket. Szeretek szépen fordulni, meghúzni a kéziféket a bajnoki futamokon is. Az élmezőnnyel nem tudom felvenni a versenyt, mert nem tudok gokartozni rallyautóval rally pályán. Ezek a fiatal srácok annyira precízek, annyira ügyesek, annyira kiszámolnak mindent. Egy 20 kilométeres gyorsaságin ma 3-4 autó is két másodpercen belül van. Én amikor húzok egy kéziféket, akkor már bukok három másodpercet egy kanyarban. Mi már csak a nézőknek és önmagunknak autózunk, ezt nagyon élvezzük ezzel az R5-ös autóval. A murván azért megyek az élmezőnnyel, mert ott folyamatosan úszik az autó, én pedig ezt szeretem” – vallja be Sasa.

Ollé ZEG
foto: Ollés Rallye Team

A Székesfehérvár-Veszprém Rallyn is ott voltak az élmezőnyben, de a Power Stage-en hetedik helyről kiestek. Szerencsére az autó nem sérült nagyon, így Zalaegerszegen újra csillogni fog a sárga Skoda Fabia R5.

„Felraktunk a végére egy puha, nyitottabb gumit, ami a lazább talajra tökéletes, de annyira elkopott a végére, hogy a cél előtt 800 méterrel a hosszú aszfalt egyenesben attól tartva, hogy nem tapad a gumi, nagyon hosszú féktávot vettem. Annyira viszont még tapadt, hogy a kanyar előtt újra gázt kellett adnom, hogy odaérjek. Szóval fék, gáz, kanyar, és amikor kigyorsításnál ráléptem a gázra elindult keresztbe az autó, a jobb hátulja leakadt egy mesterséges nagy árokba, ami lerántotta az elejét is. Szóval a két kanyar közti nyolcvan méteren épp a kigyorsításnál fogyott el a hátsó tapadás. Sajnos egy fa is volt ott, így a szélvédőnk betört, a motorháztető is behorpadt. A nézők nagyon aranyosak voltak, mert visszatettek minket az útra, de annyi időt veszítettünk, hogy nem fejeztük be azt a 800 métert a gyorsaságin és kiálltunk. A kocsinak nem lett nagy baja, cseréljük a motorháztetőt és a szélvédőt, sőt picit a tető is behorpadt, de annyira makulátlan az autónk, hogy ezt is inkább kicseréljük, így a ZEG Rally Showra már ismét hibátlan lesz a Skoda” – meséli az utolsó versenyt Sasa, de a végére egy rossz hírt is tartogat.

„Sajnos ebben az évben nem Rebeka ül majd a jobb egyben. Szombaton egy régi barátjának az esküvőjén lesz, így nem tud jönni Zalaegerszegre. Most épp navigátort keresek, mert minden navigátor barátom, akivel valaha mentem, az ott lesz a versenyen, aki pedig nem, az épp nyaral.  A szervizparkunk is csökkentett üzemben működik, mert két szerelőt kivéve mindenki nyaral. Persze ettől függetlenül mindenkit várunk szeretettel, készülünk fotókkal, amit szívesen aláírunk, és szívesen mesélünk is az autóról. Ha viszont a kerékcserénél sokkal komolyabb munka lesz a kocsin, azt sajnos nem tudjuk majd megcsinálni.”

A megoldás viszont ott lapul az interjú elején: a ZEG Rally Show az az esemény, ahol ha baj van, át lehet sétálni a riválisokhoz egy kis segítségért.

Hát igen, végül is ha így lesz, akkor majd beállunk valakihez”- fejezte be nevetve a beszélgetést Ollé Sasa.

Ollé ZEG
foto: MGR Images

Tavaly akasztották a hóhért is a ZEG Rally Show-n (videó)

0

Tavaly került először megrendezésre a ZEG Rally Show, melyre a gyorsasági szakágakkal foglalkozó Racingline.hu csapata is ellátogatott.

Partner oldalunk pedig egy látványos videót is készített a Zalaegerszegi futamról.

Az akasztás pedig egy hét múlva sem marad el!

Idén talán nem lesznek ekkora esések Finnországban (videó)

0

A Rally Világbajnokság leggyorsabb versenyén ha baj van, akkor jó eséllyel nagy baj van, a Finn Rally történetében pedig már számtalan nagy esés történt.

 

ÍÍme belőlük egy csokorral

Tempestini már egy kategóriát megnyert az Eb-n 

0

A Rally Európa-bajnokságon bár még van két verseny, Simone Tempestini már bajnok lett a Michelin Talent Factory sorozatban. 

A Michelin gumikkal vívott sorozatot 2021-ben írták először ki a 28 éven aluli Rally2-es autót vezetők, és Michelin gumit használók számára. 

Idén ez a sorozat a Róma Rallyn zárult és a bajnoki címet Simone Tempestini szerezte meg. 

A bajnoki cím mellett a román-olasz versenyző navigátorával, Sergiu Ituval ellátogathat a gumigyár francia, Clermont-Ferrand-i központjába, ahol megtekintheti a gyárban folyó munkát, valamint a Michelin fontos munkatársaival is találkozhat. Tempestini továbbá a Rally Európa-bajnokság utolsó két versenyére 32 gumit is kap ingyenesen. 

“Nagyon örülök ennek a bajnoki címnek, és biztos vagyok benne, hogy komoly támogatást jelentenek majd a díjak az utolsó két versenyre – mondta Simone Tempestini az ERC hivatalos oldalának. – A Michelin nyújtotta támogatás nagyon fontos a fiatal versenyzők számára. A Michelin gumijaival mindig szerettem versenyezni, mert nagyszerűen használhatók minden körülmény között, emellett nagyon könnyen vezethetővé is teszik az autót. Nagyon boldog vagyok, hogy idén én nyertem ezt a kategóriát.” 

A fiatal skodás a Rally Európa-bajnokság abszolút értékelésének második helyén állnak 58 ponttal Efrén Llarena mögött, így még az Eb cím megnyerésére is van esélye. 

Az Eb a Barum Rallyval folytatódik augusztus végén, míg a szezonzáró verseny helyszíne továbbra sem ismert. 

Így tervezd a jövő vasárnapot – a II. Zeg Rally Show programja

0

11 gyorsasági szakaszon több mint 60 kilométeren át versenyeznek a résztvevők a II. ZEG Rally Shown. Az esemény augusztus 5-7 között zajlik, az igazi akcióra augusztus 7-én vasárnap számíthatunk.

Szombaton a gépátvétellel és a pályabejárással tölik az időt a résztvevők. A technikai átvétel az Autófókusz Kft. Toyotánál lesz 9 és 16 óra között, a városi gyorsasági bejárására 18 és 20 óra között lesz lehetősége a versenyzőknek.

Vasárnap reggel 8-kor gördül ki az első autó a ZalaZONE-ban található szervizparkból. Gellénházán 8:33-kor rajtol az 5.1 kilométeres gyorsasági, ezt követően 8:46-kor már a 6.3 kilométeres Nagylengyel környékén kijelölt szakaszra ér az első autó.

A hármas és négyes gyorsasági a ZalaZONE területén lesz, 9:14-kor a SmartCity-ben tesznek meg egy 5.2 kilométeres kört az autók, majd a Handling területén 9:32-kor rajtol a 6.2 kilométeres szakasz.

Fotó: ZEG Rally Show

Az első szervizbe 10:32-kor érkeznek az autók, itt lehet újabb autogrammokat gyűjteni. A félórás szerviz után 11:35-kor és 11:48-kor újra Gellénháza és Nagylengyel következik. Ezt követően azonban nem a ZalaZONE szerepel az itinerben, hanem a belvárosi gyorsasági. Zalaegerszegen 12:11-től láthatóak a versenyautók. 12:39-már újra a ZalaZONE-ban lesz az első autó, a SmartCity után 12:57-kor ismét a Handling pálya következik.

A második szervizbe 13:57-kor érkeznek a versenyzők. A belvárosban is meg tudják várni a nézők a szakasz végét és még a szervizparkba is kiérnek, hiszen az utolsó kör a ZalaZONE-ban 16:07-kor kezdődik a SmartCityben, majd a 16:25-kor induló Handling pálya zárja a versenyt. A céldobogóra 16:55-kor érkezik az első versenyautó.

A II. ZEG Rally Show versenykiírása itt elérhető. Az esemény a nézők számára ingyenes.

Schubert ZEG WRC
foto: Schubert István

A II. ZEG Rally Show programja 2022.08.07-én:

8:00 Szervizpark ki – ZalaZONE
8:33 GY1 – Gellénháza 1
8:46 GY2 – Nagylengyel 1
9:14 GY3 – ZalaZONE Smartcity 1
9:32 GY4 – ZalaZONE Handling 1
10:32 – 11:02 Szerviz 1 – ZalaZONE
11:35 GY5 – Gellénháza 2
11:48 GY6 – Nagylengyel 2
12:11 GY7 – Zalaegerszeg Belváros
12:39 GY8 – ZalaZONE Smartcity 2
12:57 GY9 – ZalaZONE Handling 2
13:57 – 15:57 Szerviz 2 – ZalaZONE
16:07 GY10 – ZalaZONE Smartcity 3
16:35 GY11 – ZalaZONE Handling 3
16:55 Céldobogó -ZalaZONE

Fotó: ZEG Rally Show

A Hyundai feladta a leckét versenyzőinek 

0

Julien Moncet, a Hyundai Motorsport csapatigazgató-helyettese nagyon komoly eredményt vár versenyzőitől a Finn Rallyn. 

Julien Moncet csalódott volt az Észt Rally után, mert versenyzői elmaradtak a várt tempótól ugyanakkor elismerte, hogy a Hyundai i20 Rally1-et tovább kell fejleszteni, ahhoz, hogy erősebb tempóra legyen képes csapata. 

A Finn Rally előtt azonban a koreai gyártó csapatigazgató-helyettese bizakodó, hogy a Finn Rallyn jobb teljesítményre lesznek képesek versenyzői. 

“Finnország sosem volt olyan verseny, melyen nagyon jól tudtunk szerepelni, de tavaly sikerült két versenyzővel is a dobogóra állni – mondta Julien Moncet a WRC hivatalos oldalának. – Ez nagyszerű eredmény volt számunkra, bízom benne, hogy idén legalább ennyire jól tudunk szerepelni. Az Észt Rally jó felkészülést jelentett számunkra, mert Finnország hasonló verseny. Versenyzőinknek a maximumot kell kihozni magukból a Finn Rallyn és a határon kell vezetniük.” 

Ott Tanak 2018-ban és 2019-ben már tudott nyerni Finnországban, így tudja, hogy mi kell a sikerhez a gyors versenyen. 

“Egy olyan autóra van szükségünk Finnországban, mely képes lesz a talajon maradni, és precízen kezelhető. – mondta a 2019-es világbajnok. – A beállítás kihívást jelent ezen a versenyen, de bízunk benne, hogy jól teljesíthetünk. Már sokszor indultam Finnországban és nagyon szeretem ezt a versenyt. Ugyanakkor minden évben kitudja hozni belőlünk a “wow” érzést, mert nagyszerűek a pályák, határozottan rallyra valók.” 

A Hyundai csapatával tavaly Ott Tanak második, Craig Breen pedig harmadik lett a Finn Rallyn.