Kezdőlap Blog Oldal 1333

Eltérő autókkal versenyez Verstappen és Pérez

0

Az F1-es csapatok gyakran előszeretettel hangoztatják, hogy mindkét versenyzőjüknek ugyanazt az autót adják. Verstappen és Pérez célzottan kapnak másmilyet.

2022 a Red Bull diadalmenetéről szól. Max Verstappen tavalyi, kicentizett vb-címe után idén már imponáló magabiztossággal vezet, és karnyújtásnyi közelségben van a holland számára a vb-cím. Előnye 93 pont, ráadásul most már nem is ferraris áll mögötte a tabellán, hanem csapattársa, Sergio Pérez.

Pérez idén csapattársához hasonlóan nyert már futamot, emellett pedig hatszor állt még dobogóra. A konstruktőri tabellán a Red Bull ugyancsak 100 pont feletti előnyben van legközelebbi riválisa, a Ferrari előtt.

Verstappen és Pérez még a legutóbbi futamon, a Belga Nagydíjon kettős győzelmet aratott, idén már negyedszer. Mindezt pedig eltérő autókkal tették. Ez pedig marad a következő futamokra.

Az eltérést a padlólemez szolgáltatja.

Igen, eltérnek (a padlólemezek)” – mondta el maga Pérez a téma kapcsán. „Ez lesz a helyzet a következő néhány versenyen is. A cél pedig az, hogy a lehető legjobban megértsük ezeknek a működését.

Pérez készséggel elismerte, eltérő autóval sem tudta felvenni a versenyt csapattársával. „Max szupergyors volt múlt héten. Azóta folyamatosan a szimulátorban ültem, azzal a céllal, hogy még tovább tudjak javulni.

Bár javulni akar, ez nem jelenti automatikusan azt, hogy túl nagy lett volna a lemaradása világbajnok csapattársa mögött. „Mennyivel végeztem mögötte, 17 másodperccel? Ha valakinek ennyire jó hétvégéje van, mint neki, más csapatokban is kijön egy ilyen különbség. Az viszont igaz, hogy a szezon elején jobban éreztem magam az autóban. Ahogy haladt előre a szezon, úgy lett egyre nehezebb a helyzetem.

Pérez szerint az autó egyre inkább Verstappen szája íze szerint lett fejlesztve, ezzel kapcsolatban pedig a csapatot is megkereste.

Remélhetőleg ezzel a két eltérő autóval kiviláglik az, hogy mi az, ami egyik vagy másik verzióval jobban működik. De a magam részéről is dolgoznom kell azon, hogy a legtöbbet hozzam ki az autóból.

Loeb a szaunában keltette fel Serderidis figyelmét a rally iránt 

0

Sébastien Loeb és Jourdan Serderidis tíz éve egy svéd szaunában találkoztak, és a kilencszeres rally világbajnok ekkor keltette fel a rally iránti érdeklődést a görög üzletemberben. 

Jourdan Serderidis 2012-ig nem igazán foglalkozott a rallysporttal, aztán egy svéd szaunában teljesen megváltozott a helyzet. 

“2012 előtt nem tudtam semmit a rallysportról – mondta Jourdan Serderidis a Rally Világbajnokság hivatalos oldalának. – Abban az évben, januárban azonban egy csapatépítőn voltunk a cégem dolgozóival Svédországban, ahol egy tó jegén is autóztunk. Este a szállodába érve észrevettük, hogy a parkolóben egy Citroenes kamion áll. Később elmentem a szaunába a barátnőmmel, ahol összefutottam Sébastien Loebbel és Daniel Elenával. A barátnőm egy idő után kiment, és Sébastien megkérdezte, hogy miért nem megyek utána.” 

Serderidis a 2014-es Ausztrál Rallyn Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

A görög üzletember azonban maradt a nyolcszoros világbajnok társaságában. 

“Én azonban maradtam Loebbékkel és sokat beszélgettünk a rallyról. Másnak elmondtam nekik, hogy ki szeretném én is próbálni ezt a sportot. Találtam is egy svéd edzőt, akivel később a tó jegén vezettem. Egyszer megkérdeztem, hogy vezethetnék-e rally autót, amire csak azt válaszolta az edző, hogy persze.” 

2012 május közepén Serderidis pedig már az első versenyén is rajthoz állt Belgiumban, azóta pedig 105 futamon, köztük 27 WRC futamon, 6 Rally Európa-bajnoki futamon állt rajthoz, és hét versenyt nyert. A Vb-n az idei Szafari Rallyn érte el legjobb eredményét, ahol hetedik lett.

Tíz év múltán pedig Loeb és Serderidis egy csapatban versenyez. 

Serderidis a 2018-as Német Rallyn Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

“Szerintem Seb, nem emlékszik erre a szaunázásra, de hihetetlen, hogy tíz év után egy csapatban vagyunk. Nagyon nyitott személyiség, szívesen ad bármikor tanácsot. Nagyon látszik rajta, hogy mennyire profi és mennyire keményen dolgozik. Én egy hobbista vagyok, Seb viszont vérprofi, akire elég csak egyszer ránézni, és megérti bárki, hogy miért ilyen sikeres.” 

A Luxemburgban élő Serderidis bár görög zászló alatt versenyez, inkább belgának vallja magát. 

“Apám görög, anyám belga. Belgiumban jártam iskolába és ott nőttem fel. 2003-ban alapítottam egy informatikai céget, ami mostanra már elég nagy lett. Luxemburgon kívül Belgiumban, Franciaországban, Portugáliában, Görögországban és Jordániában van irodánk, ahol 2500-an dolgoznak. Időnként elmegyek Görögországba meglátogatni a családomat, de időm nagy részét Luxemburgban töltöm.” 

Őszintén kíváncsi a Ferrari, hogy tartja be a Red Bull a költségsapkát

0

Miközben a Red Bull egy továbbfejlesztett vázat tervez bevetni a szezonhajrá felé haladva, a Ferrari arra kíváncsi, miből.

A Forma-1-es istállóknak elvileg meg van kötve a keze, miután a szezonra vonatkozik egy maximális költségkeret mindannyiuk esetében. Így akár abból is kialakulhatnak a különbségek, ki hogyan tudja ezeket értelmezni. A dolog másik fele pedig nyilván a pályán nyújtott teljesítmény, illetve a megfelelően alkalmazott taktika és a jó döntések – utóbbiban a Ferrari nem áll éppen jól…

Az olaszok most mindenesetre nem magukkal vannak elfoglalva, hanem a rivális Red Bull törekvéseivel. A csapatfőnök, Christian Horner elmondta, hogy egy továbbfejlesztett, nem mellesleg könnyített vázat terveznek bevetni az elkövetkezendő időszakra. A Ferrari most arra kíváncsi, hogy ezt a tervet Milton Keynes-ben hogyan házasítják a pénzügyi szabályokkal.

Most már vannak technikai, sportszakmai és pénzügyi szabályaink is, amit be kell tartani” – gondolkozik el a Ferrari csapatfőnöke, Mattia Binotto. „A különbségek abból is jöhetnek, hogy ki hogyan értelmezi ezeket. Ehhez viszont egy erős kezű FIA-ra van szükség, különben nem lesz fair a szabály.

De akkor mi a helyzet a Red Bull háza táján? A Ferrari Binotto szerint a szabályok adta kereteken belül nem tudná meghúzni azt, amit ők. „Én nem ítélem meg a Red Bullt. De ha mi ilyet terveznénk, azt nem tudnánk kivitelezni a költségsapkán belül. Kétlem, hogy bárki más képes lenne erre.

A Ferrari első embere odaszúrt a talán nem eléggé erélyes FIA-nak is. „Őket nagyon kevesen ellenőrzik. Ennek is javulnia kell. Szomorú lenne, ha a bajnokságot pénzügyi szabályok mentén futnánk, nem pedig sportszakmai elvek szerint.

Mikkelsen: WRC csapatok! Görögország után szabad vagyok 

0

Andreas Mikkelsen még egy versenyen indul a Toksport WRT csapatával a WRC2-ben, aztán készen áll Rally1-es autóba ülni. 

Andreas Mikkelsen korábban három versenyt nyert és háromszor zárt a vb harmadik helyén a Rally Világbajnokságon a Volkswagen Motorsporttal. A német gyártó kilépése után azonban a Citroennél és a Hyundai Motorsportnál is versenyzett, majd tavaly Európa-bajnoki, és WRC2-es bajnoki címet is szerzett, idén pedig a Toksport WRT-vel a WRC2-es cím megvédésére törekszik. 

A norvég versenyző, aki 2020-ban a Topp-Cars Skodájával is versenyzett, azonban emlékeztette a WRC gyártóit, hogy az idei Acropolis Rally után szabaddá válik. 

“Hajlandó vagyok bármelyik WRC csapattal tárgyalni, de erre még nem került sor – mondta a 33 éves versenyző a Dirtfishnek. – A Skodával még egy versenyem, az Acropolis Rally van, majd utána szabaddá válok. Ugyanakkor a Skodával úgy egyeztem meg, hogy ha felkérésem lesz WRC gyártótól, akkor engedik, hogy elmenjek.” 

Mikkelsen kész lenne részmunkaidőben is Rally1-es autót vezetni. 

“Nem látom akadályát a részmunkaidőnek. Idén láthattuk Esapekka Lappit is, hogy Svédországban beszállt a Rally1-es autóba és azonnal dobogón zárt. Szerintem én is képes lennék hasonló teljesítményre.” 

Korábban az M-Sport kijelentette, hogy szeretne egy versenyképesebb versenyzőt szerződtetni, ugyanakkor ennek a versenyzőnek a bajnoki címre esélyesnek kellene lennie. 

“Csak akkor szeretnénk változtatni a felálláson, ha sikerülne egy bajnoki címre esélyes versenyzőt szerződtetni – mondta Richard Millener, az M-Sport csapatfőnöke. – Egyébként inkább olyan fiatal versenyzőnek szeretnénk lehetőséget adni, aki előtt 5-10 év WRC karrier is állhatna, nem pedig csak 1-2 év.” 

Andreas Mikkelsen, ERC
Fotó: FIA ERC

Sainz a Ferrari kritikusait kritizálja, még szoknia kell a nyomást

0

Carlos Sainz egyetlen korábbi csapatában sem érzett akkora nyomást a hibák után, mint a Ferrarinál, és úgy véli, hogy számtalan jó döntést hoztak már az idén, amelyekért nem kaptak dicséretet.

A Belga Nagydíj után a Ferrari ismét a kritikák kereszttüzébe került a futam végén látott megkérdőjelezhető stratégiai döntése miatt. A maranellóiak a 44 körös verseny 42. körének végén kihívták kerékcserére Charles Leclerc-t, hogy a monacói pilóta lágy gumikon megkísérelhesse megfutni a leggyorsabb kört, és megszerezze az ezért járó extra pontot az azt birtokló Max Verstappentől.

Ez viszont nemhogy nem jött össze, de még az ötödik pozíciót is elveszítette, mert a kerékcsere után 1 km/h-val átlépte a megengedett sebességet – mint utólag kiderült, önhibáján kívül –, és az ezért kapott 5 másodperces büntetésnek köszönhetően a mögötte célba érő Fernando Alonso megelőzte.

Mattia Binotto, a Scuderia csapatfőnöke a futam után megvédte a Ferrari döntését, és amellett érvelt, hogy megérte vállalniuk a kockázatot. A svájci olasz emellett kiemelte, hogy a szezon során többször kerültek már olyan helyzetbe, amelyben kívülről nézve hibát követtek el, ám a dolgok mélyére ásva látszott, hogy az adott szituációban a jó döntést hozták.

Mattia Binotto, Ferrari, Belga Nagydíj
Binotto úgy véli, nem hibáztak Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Ezt ecsetelte Carlos Sainz is a Holland Nagydíj sajtónapján. „Nagyon nehéz általánosságban megmondani, hogy hol kellett volna bátrabbnak vagy óvatosabbnak lennünk [a szezon eddigi részében]. Az egyes eseteket külön-külön, egymástól függetlenül kell elemezni, és biztos vagyok benne, hogy így mindegyik esetben más és más végkövetkeztetésre jutnánk. Nekem a legfontosabb a folyamatos fejlődés és az, hogy megtaláljuk a módját, hogy a megfelelő döntéseket hozzuk a megfelelő időben.”

A Belga Nagydíj során feltűnő lehetett, hogy a Ferrari több alkalommal is nagyban támaszkodott Charles Leclerc-re a stratégiát illetően, és a monacói pilóta érzéseire hagyatkozva döntötte el, hogy milyen gumikeveréket tegyen az autóra. Nem nehéz arra a következtetésre jutni, hogy ez a Magyar Nagydíjon elkövetett szarvashibára vezethető vissza, amikor a monacói pilóta hiába ellenezte a kemény gumik használatát, a csapat nem hallgatott rá.

Ezzel együtt nem ördögtől való a versenyző érzéseire hagyatkozni, Sainz például mindig is azt a módszert követte, hogy a csapattal közösen határozza meg a stratégiát. „Személy szerint mindig olyan pilóta voltam, aki igazán szeret beleszólni a rádióba és világossá tenni, hogy mit érez az autóban. Azt akarom, hogy a csapat folyamatosan információval lásson el arról, hogy mit látnak a versenyben, a kemény, a közepes, vagy a lágy gumi viselkedik a vártak szerint, vagy rosszabb, esetleg jobb. Folyamatosan mondják ezt, mert én folyamatosan közölni fogom, hogy mit érzek a pályán, hogy lássuk, közösen ugyanarra a következtetésre juthatunk-e.”

Carlos Sainz, Riccardo Adami, Ferrari, Belga Nagydíj
Sainz nemcsak futam előtt, hanem közben is támaszkodik a mérnökére, de ez fordítva is igaz Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

A spanyol pilóta ugyanakkor elismerte, hogy a Ferrarinál minden korábbinál nagyobb a nyomás, és minden egyes hiba nagyító alá kerül, amit továbbra is szoknia kell. Egyúttal a kritikusoknak is odaszúrt azzal, hogy bezzeg a jó döntésekért nem kapnak dicséretet.

„Számos alkalom volt az év során, amikor helyes döntéseket hoztunk, és senki sem jött oda azt mondva, hogy »ó, a helyes döntést hoztátok«, vagy hogy gratuláljon nekünk. Viszont, amikor utólag visszatekintve volt két-három rossz döntésünk, kemény kritikát kaptunk.”

„Egy kicsit keményebbnek találom ezt a Ferrarinál, mint amilyennek a McLarennél, a Toro Rossónál, vagy a Renault-nál éreztem. Amikor ott nagyot hibáztunk a stratégiával, senki nem jött, és dörgölte az orrunk alá, kritizált, és tiport a sárba, mint a Ferrarinál. Itt minden nagyobbnak tűnik. Nagyobb a győzelem és a hibák is. Ez olyasmi, amihez igyekszem hozzászokni, és meg kell tanulnom, hogy miként reagáljak jobban az ilyen szituációkban.”

Elképesztően messze repült Battistolli autójának motorja (videó)

0

Alberto Battistolli és Simone Scattolin a Barum Rally első vasárnap délutáni szakaszán szenvedett hatalmas balesetet, amikor a szakadó esőben felúszott féktávon a Skodával. A baleset helyszínéről videó készült, érdemes megnézni, hogy mennyire messzire repült az autó motorja.

Folyton szabályt szegnek a „szemetelő” pilóták, Leclerc változást sürget

0

Charles Leclerc igencsak pórul járt a Belga Nagydíjon, amikor egy sisakfólia miatt kényszerű bokszlátogatást kellett beiktatnia. A Ferrari monacói versenyzője szerint tenni kellene valamit.

Nem elég, hogy a Ferrari tempója sem volt az igazi, Charles Leclerc belgiumi futamát még egy elszabadult sisakfólia is megkeserítette. Ráadásul nem is akármilyen sisakfólia volt az, hanem Max Verstappen sisakfóliája, amely úgy szorult be a monacói pilóta autójának jobb első fékhűtőjébe, hogy Leclerc-nek a bokszba kellett hajtani az eltávolításához, a kényszerű kerékcserének köszönhetően pedig visszaesett a mezőny végére.

Az eset kapcsán a pontverseny harmadik helyezettje a Holland Nagydíj sajtónapján elmondta, valamit kezdeni kellene a repkedő sisakfóliákkal, és a néhány évvel ezelőtti próbálkozást újragondolva ki kéne találni, hogy a pilóták hogyan tudnák az autóban elhelyezni azt.

„A jövőre nézve szerintem jó lenne megoldást találni arra, hogy a sisakfóliák az autóban maradjanak. Ebben a szituációban szerintem valakinek az autójából szivárgott az olaj (valójában Hamilton sérült Mercedeséből ömlött a hűtőfolyadék), vagy valami hasonló. Semmit sem láttam a sisakrostélyon keresztül, és ezzel minden előttem haladó így volt. Ezért az első adandó alkalommal le kellett tépniük a fóliát, ez az alkalom pedig abban az egyenesben jött el. Úgyhogy mindenfelé repkedő fóliákkal találtam szemben magam, ilyenkor pedig versenyzőként nem sokat tehetsz.”

Charles Leclerc, Ferrari, Belga Nagydíj
A teljes futamára hatással volt a kényszerű bokszlátogatás Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Leclerc a Stavelot-kanyar utáni padlógázas rész elejéről beszélt, ahol a mezőny egy része továbbra is fel volt torlódva Hamilton mögött, és a Mercedesből ömlő hűtőfolyadék miatt tényleg nagyon rosszak voltak a látási viszonyok. Ezt Verstappen, illetve Sebastian Vettel fedélzeti kamerás felvételei is remekül visszaadták, de a legjobban Alex Albon sisakkamerájából (1:20-tól) kaphattunk képet arról, hogy mennyire zavaró lehetett mindez, illetve, hogy a pilótáknak valóban mennyire nem volt ideje a sisakfóliát tépkedni a Stavelot utáni részig.

„Természetesen egyáltalán nem vagyok mérges Maxra, hiszen ez nyilvánvalóan nem a versenyzők hibája, de talán tehetnénk valamit azért, hogy a sisakfóliákat valahová az autóba tegyük” – nyilatkozta Leclerc

Még mindig szabálytalan, amit csinálnak

Az egészben a legérdekesebb az, hogy az FIA Nemzetközi Sportkódexének ide vonatkozó cikkelye kimondja: „A sisakrostélyon levő fóliákat nem szabad szükségtelenül a pályára vagy a bokszutcába dobni.” Azaz a szabályok szerint nem lehetne menet közben eldobni a fóliát, hanem az autóban kellene tartani azt. Csakhogy miután 2016-ban az FIA vasszigorral fellépve igyekezett betartatni ezt a szabályt, Charlie Whiting, az F1 néhai versenyigazgatója egy idő után belátta, hogy nagyobb biztonsági kockázatot jelent, ha a versenyzők menet közben azzal foglalatoskodnak, hogy maguk mellett tartsák a letépett darabokat.

Leclerc ezzel kapcsolatban azt mondta: „Gondolom okkal vetették el ezt a szabályt, de ezeket az okokat nem ismerem. De talán vannak más megoldások.”

Itt az Audi új versenyautója a Dakarra

0

Audi RS Q e-tron E2 névre hallgat a gyár új konstrukciója, amelyik könnyebb, hatékonyabb az elődnél és az aerodinamikán is fejlesztettek.

„Jól debütáltunk a Dakaron az Audi RS Q e-tronnal, és az első szakaszgyőzelmünket is elértük a számunkra új szakágban” – mondja Rolf Michl, az Audi Sport GmbH ügyvezető igazgatója. „Az egész csapat kiválóan dolgozik együtt, és egy irányba húz. Ahogy az ilyen korai szakaszban lenni szokott, a pilóták, a navigátorok és a mérnökök gyorsan megegyeztek a következő fejlesztési célokban. Az eredményt egy új evolúciós csomagban foglaltuk össze – az RS Q e-tron E2-ben.”

foto: Audi Motorsport

„Az Audi RS Q e-tron E2 egyetlen karosszériaelemet sem vett át elődjétől” – mondta Axel Löffler, az RS Q e-tron vezető tervezője. Az előírt belső méretek betartása érdekében a korábban felfelé szűkülő pilótafülke most lényegesen szélesebb lett. Az első és a hátsó motorháztetőt is újratervezték. „Most megszüntetjük a hátsó motorháztető lefelé vezető ívét a B oszloptól balra és jobbra. A módosított elrendezésekkel, azaz a kompozit anyagok optimalizált szövetrétegeivel együtt ez a megoldás csökkenti a súlyt” – mondja Löffler. A T1U prototípusoknak 2000 kilogramm helyett 2100 kg a minimális súlya a jövőben. Tekintettel arra, hogy az RS Q e-tron első generációja túlsúlyos volt, így is több tucat kilogrammot kellett megtakarítani. Ez a jármű súlypontjának lesüllyedésével járt együtt.

A burkolatok alatti karosszéria koncepciója teljesen új. Ez a szakasz már-már a hajótest formájára emlékeztet: legszélesebb pontja a pilótafülke magasságában van, míg a karosszéria elöl és hátul jelentősen elvékonyodik. Az Audi most elhagyta a sárvédők azon részét, amely az első kerekek mögött voltak. Belsőleg ezt a szerkezetet „elefánt lábnak” nevezték. Ennek eredményeként a tervezők nagyobb súlyt takarítottak meg, és optimalizálták a légáramlást. „A sivatagi rallyn sem szabad alábecsülni az aerodinamikai szempontokat” – mondja Löffler. Igaz, az új pilótafülke-méretek azt jelentik, hogy a karosszéria nagyobb és ezért kedvezőtlenebb keresztmetszettel rendelkezik. Ennek ellenére sikerült mintegy 15 százalékkal csökkenteni a légellenállást. Ez azonban nem változtat a végsebességen. A szabály azt továbbra is 170 km/h-ra korlátozza. A jobb aeronak van egy nagy előnye. „Továbbra csökkenti az elektromos meghajtású autók energiaszükségletét” – mondja Löffler.

foto: Audi Motorsport

Az Audi RS Q e-tron E2 elektromos hajtáslánca továbbra is egy belső égésű motorból és egy generátorból álló energiaátalakítóból, valamint egy nagyfeszültségű akkumulátorból és az első és hátsó tengelyen található két villanymotorból áll. A komplex elektromos hajtáslánc elektronikus vezérlőrendszere már az első rali versenyeken bevált, kihívások csak extrém esetekben merültek fel. A Dakar-ralin például az Audi rövid távú erőtöbbletet észlelt olyan helyzetekben, amikor a kerekek kevésbé érintkeztek a talajjal ugrás közben vagy egyenetlen terepen. Az FIA versenyfelügyelői 2 kilojoule energiatöbbletnél büntetnek.

„Összehasonlításképpen, másodpercenként több mint százszor annyi energia áramlik a motorokhoz a megengedett határokon belül” – mondja Florian Semlinger, a beágyazott szoftverek, alkalmazások fejlesztőmérnöke. „Megkönnyíthettük volna magunknak, és több kilowattal lejjebb szabhattuk volna a küszöbünket, de ez teljesítményhátrányokkal járt volna. Ehelyett rengeteg finomhangolást végeztünk a teljesítményszabályozókon.” A szoftver most ezredmásodperceken belül újraszámol két egyedi határértéket – minden motorhoz egyet. Ennek eredményeként pontosan a megengedett határérték mentén működik. Az úgynevezett segédfogyasztók is profitálnak az optimalizált szabályozásból. A szervoszivattyú, a klíma hűtőszivattyú és a ventilátorok mérhető hatást gyakorolnak az energiamérlegre.

A 2022-es debütáló szezon során az Audi és a Q Motorsport rally csapata értékes tapasztalatokra tett szert, amelyek lehetővé teszik a jobb értékelést. Ilyen például a légkondicionáló rendszer: Olyan agresszíven működik, hogy a hűtőfolyadék megfagyását okozhatja, ha folyamatosan maximális teljesítményen működik. A jövőben a rendszer szakaszos üzemmódban működik. Ez energiát takarít meg, de a belső hőmérséklet csak kismértékben ingadozik, még hosszabb időn keresztül is. A ventilátorok és a szervoszivattyú működési stratégiáját is optimalizálták. Például az összekötő szakaszokon a kisebb terheléseknél már másképp szabályozhatók a rendszerek, mint a gyorsasági szakaszokon.

foto: Audi Motorsport

Mattias Ekström/Emil Bergkvist, Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger és Carlos Sainz/Lucas Cruz, az Audi párosai már alig várták az új autót. A kijelzők továbbra is a vezető látóterében, a megszokott stílusban a középkonzolban helyezkednek el, és megmaradt a 24 mezőt tartalmazó központi kapcsolópanel is. A mérnökök azonban átalakították kissé átalakították ezeket. „A funkciók összessége könnyen zűrzavart okoz” – mondja Florian Semlinger. „Ezért most először a vezető és a navigátor négy rendszerterület közül választhat egy forgókapcsoló segítségével.

A „Stage” téma tartalmazza az összes olyan funkciót, amely a versenyszerű vezetés során fontos – ilyen például a sebességkorlátozó a sebességkorlátozásos szakaszokon vagy a beépített emelő. A „Road” rész tartalmazza például az irányjelzőket és a tolatókamerát, olyan funkciókat, amelyekre gyakran szükség van az összekötő szakaszokon. Az „Error” opció a hibák észlelésére, kategorizálására és katalogizálására szolgál. A „Settings” rész tartalmaz mindent, ami a mérnöki csapat számára hasznos lehet a tesztelés során vagy az autó bivakba érkezése után, például az egyes rendszerek részletes hőmérsékletét.

A versenyzők dolga könnyebb lesz a defektek esetén is. Egyszerű, lapos és könnyen eltávolítható karosszériaelemek helyettesítik az oldalsó pótkerekek korábbi nagyméretű burkolatait. Az új tízküllős felnik is sokkal könnyebben kezelhetők.

foto: Audi Motorsport

„Nagyon rövid idő alatt összegeztük az összes fontos feladatot. Ötleteink eredménye az E2 evolúciója” – mondja Uwe Breuling, az Audi Sport járműüzemeltetési részlegének vezetője. „Fejlesztőcsapatunk elszánt és költséghatékony munkája tökéletesen felkészített minket a második Dakar-ralira.”

Október 1. és 6. között az új technológiának bizonyítania kell a Rally du Maroc-on. Mindhárom Audi pilótapáros indul magát a sivatagi rallyn, amely az észak-afrikai ország délnyugati részén, Agadirban kezdődik és ér célba.

Audi RS Q e-tron E2

Schumacher titkolózik, miközben mégis lehet maradása a Ferrarinál

0

Nem volt hajlandó a jövőjét érintő kérdésekről nyilatkozni Mick Schumacher a Holland Nagydíj sajtónapján, de a német RTL információi szerint mégsem annyira kevés az esélye a Forma-1-ben maradásra, mint az az utóbbi napok alapján tűnik.

A folyamatosan változó és mozgásban levő idei F1-es átigazolás piac egyik nagy kérdése, hogy mi lesz Mick Schumacherrel. A hétszeres világbajnok Michael Schumacher fiának jövője körül meglehetősen nagy a kérdőjel, hiszen jelen állás szerint egyik csapattal sincs szerződése 2023-ra. Az Autosport a héten már kész tényként közölte, hogy a 23 esztendős pilóta az év végén szakít a Ferrarival, és azt sem tartja kizártnak, hogy nem marad számára ülés, a német RTL ezzel szemben úgy tudja, hogy még semmi sincs eldöntve.

Schumacher helye azok után vált bizonytalanná a Haasnál, hogy nem kezdte jól az évet, és nem elég, hogy elmaradt Kevin Magnussentől, két hatalmas balesetet is összehozott, amivel finoman fogalmazva rossz helyzetbe hozta a csapatot. Eközben olyan pletykák is szárnyra kaptak, hogy nem felhőtlen a viszony Günther Steiner csapatfőnökkel, ám ezt a felek cáfolták.

Mick Schumacher, Günther Steiner, Haas, Belga Nagydíj
Steiner és Schumacher Belgiumban Fotó: Andy Hone / LAT Images

Az viszont tény, hogy a Haas egyelőre nem hosszabbított a némettel, Steiner pedig nem csinál titkot abból, hogy nyitva tartja a szemét a pilótapiacon, és azt is elismerte, hogy beszélt a McLarentől távozó Daniel Ricciardóval (még a távozás bejelentése előtt). Schumachert eközben egyre többször kezdték szóba hozni az Alpine-nal, amely Fernando Alonso megüresedett helyére keres pilótát, és amelynek másik ülésében Schumacher jó barátja, Esteban Ocon ül.

A francia versenyző Spában elmondta, hogy barátját látná a legszívesebben csapattársaként jövőre, Zandvoortban pedig megerősítette ezt. „A választásom, ha bármi beleszólásom lenne, Mickre esne, már ha nincs semmilyen egyéb terve jövőre. Mick jó barátom, így ha segíthetek neki, az nem jelent gondot. Szerintem megmutatta a tehetségét az utánpótlás-sorozatokban. Nagyon gyors, és tudják, a Forma-1-ben olykor nem könnyű teljesíteni egy kicsit lemaradásban levő autóval. Remek srác és egy versenyképes autóban jó teljesítményt tudna nyújtani. Jelenleg az Alpine pedig versenyképes” – nyilatkozta az FIA sajtótájékoztatóján.

Mégis maradhatna a Haasnál?

Schumachert nemcsak az Alpine-nal, hanem a Williamsszel is összeboronálták, ami azt a benyomást keltheti, hogy a Haasnál már biztosan nincs maradása, és a menedzsmentje kétségbeesetten próbál ülést találni neki. Az Autosport már kész tényként kezeli, hogy a német jövőre már nem lesz a Ferrari kötelékének tagja, és így a Haas versenyzője sem, a német RTL viszont állítja: semmi sem dőlt még el.

Günther Steiner, Haas, Mattia Binotto, Ferrari, Magyar Nagydíj
Binotto mégsem engedi el Mick Schumacher kezét? Fotó: Glenn Dunbar/LAT Images/Haas

Felix Görner, a csatorna ripotere úgy tudja, az Olasz Nagydíj előtt vagy után fognak leülni tárgyalni Schumacherrel, Mattia Binotto, a Scuderia csapatfőnöke pedig két lehetőséget fog ajánlani neki. Az egyik, hogy jövőre a maranellóiak teszt- és tartalékpilótája lehet, a másik pedig, hogy elintézi neki, hogy folytathassa a Haasban, amiért akár kedvezőbb együttműködési feltételeket (például olcsóbb motorokat) ajánl az amerikai istállónak.

Természetesen a harmadik opció az, hogy Schumacher nem akar a Ferrari juniorja maradni. Ez abban az esetben lehet számára kedvező, ha az Alpine őt akarja, hiszen vélhetően a franciák csak akkor szerződtetnék, ha megszakítana minden kapcsolatot az olaszokkal.

A Holland Nagydíj sajtótájékoztatóján a német pilóta faarccal tűrte, hogy a jövőjéről kérdezgették, és a legtöbb, amit sikerült kihúzni belőle, az egy „ezek szerződéssel kapcsolatos dolgok, így nem mehetek bele a részletekbe”, illetve a következő válasz: „Amiről a színfalak mögött beszélünk, az köztünk marad, és én inkább nem beszélnék róla nyilvánosan.”

Kalle Rovanpera és Latvala is indul a Rally Legenden 

0

Kalle Rovanpera és Jari-Matti Latvala is rajthoz áll az októberi Rally Legenden, mindketten egy-egy Toyota Celicát fognak vezetni. 

A Rally Legendet minden évben nagy várakozás előzi meg a szurkolók és versenyzők részéről is, hiszen egy kiváló rendezésű nagyszerű buli verseny minden évben, ahol nagyon sok korábbi és jelenlegi sztár versenyző vagy autó is látható. 

Idén október 13-16. Között rendezik meg a San Marinoi versenyt, és idén is sok nagyszerű versenyző lesz látható a hétvégén. 

Kalle Rovanpera és Jari-Matti Latvala biztosan sok szurkolót fog kivonzani a pályák szélére, ugyanis mindketten egy-egy Toyota Celicával állnak rajthoz, mely Latvala tulajdonában vannak. 

Kalle Rovanpera ráadásul akár világbajnokként is indulhat a Rally Legenden, hiszen addig az Acropolis Rally és az Új-Zéland Rally is lebonyolításra kerül a vb-n, és nagy meglepetés lenne, ha a fiatal finn toyotás nem biztosítaná be addig első vb címét.