Kezdőlap Blog Oldal 1334

Alonso bocsánatot kért Hamiltontól, miközben a sajtót és az F1-et is kritizálta

0

Fernando Alonso nem gondolta komolyan, hogy Lewis Hamilton „idióta”, és csak az első helyről rajtolva tud versenyezni. A spanyol pilóta a Holland Nagydíj előtt bocsánatot kért a megjegyzéseiért, de nem mulasztotta el kiemelni, hogy szerinte túlságosan felfújták az ügyet, és különben is, nem is lenne szabad hallania a nézőknek, amit a pilóták a rádióban mondanak.

A Belga Nagydíj egyik legérdekesebb sztorija kerekedett Fernando Alonso és Lewis Hamilton első körös ütközéséből, és nem is feltétlenül a baleset, hanem a spanyol pilóta hétszeres világbajnokot idiótának tituláló megjegyzései, majd Hamilton reakciói miatt. Noha az Alpine versenyzője már Spában is elmondta, hogy csak a düh beszélt belőle, a Holland Nagydíj sajtónapján sem kerülhette el a történtekkel kapcsolatos kérdéseket, és bocsánatot kért a szavaiért. Egyúttal odaszúrt a brit sajtónak, amiért szerinte ekkora feneket kerítettek a dolognak.

„Igen, hatalmas ügy lett a megjegyzéseimből, úgyhogy először is, Lewis egy bajnok, a mi korszakunk legendája. És, amikor mondasz valamit – és elnézést, hogy elismétlem ezt –  egy brit pilóta ellen, akkor hatalmas lesz a média jelenléte. Sok mindent mondtak már Checó [Péreznek], Carlos [Sainznak] vagy nekem. De ha egy latin pilótának mondanak ilyesmit, minden kicsit viccesebb. Ha másoknak, az már kicsit komolyabb. Akárhogy is, igen, bocsánatot kérek. Nem gondoltam komolyan, amit mondtam. A visszajátszásokat megnézve nem hiszem, hogy sok mindenért lehetett hibáztatni bárkit is, mert első körös baleset volt, és nagyon közel voltunk egymáshoz.”

Fernando Alonso, Alpine, Brit Nagydíj
Nincs baja Hamiltonnal Fotó: Alpine F1 Team

Alonso a rádióban azt mondta, Hamilton csak az első helyről rajtolva tud versenyezni, ami nyilván nem így van, hiszen több futamot nyert nem a pole-ból rajtolva, mint a spanyol összesen. A kétszeres világbajnok ezt a megjegyzését is tisztába tette.

„Nem, nem, nem így gondolom. Illetve, nem is arról van szó, hogy én mit gondolok, hiszen tények bizonyítják, hogy nem így van. Az ember a pillanat hevében mondja ezt, de mint mondtam, az elhangzottak közül semmi sem igaz, mert tények támasztják alá a totális ellenkezőjét. Nagyon tisztelem őt” – szögezte le a spanyol, majd elárulta, hogy személyesen nem beszélt azóta Hamiltonnal, de „amikor majd a televíziós karámban adunk interjúkat, bocsánatot kérek tőle, ha máshogy értette. Egyáltalán nincs problémám vele, és mint mondtam, nagyon tisztelem.”

Alonso ezután tovább feszegette azt, amit már Spában is megjegyzett, és korábban is nehezményezett, nevezetesen, hogy szerinte nem kellene minden rádiózást bejátszani a közvetítésbe.

„A pillanat heve és az adrenalin, hogy végre az élmezőnyben küzdök, mondatta velem ezeket, amiket nem lett volna szabad mondanom. Ugyanakkor, mint ahogyan a verseny után is mondtam, véleményem szerint versenybaleset volt. Amikor ilyen pillanatokban mondasz valamit a rádióban, azt gondolod, hogy a mérnöködhöz beszélsz és felkészültök a stratégiára. Nyilván tisztában kell lenni vele, hogy adásba kerülhet, de ez olyan, mint amikor valaki csinál egy kemény szerelést fociban, és mond valamit a másiknak. Az sem kerül be a közvetítésbe.”

Fernando Alonso, Alpine
Jobban szeretné, ha csak a csapat hallaná, amit a sisak alatt mond Fotó: Alpine

Kérdésre, hogy ezek után a jövőben jobban oda fog-e figyelni, ezt felelte: „Természetesen. Nagyon csendes leszek a rádióban. Ebben a sportban adásba kerülnek ezek a dolgok, amik egy kicsit jobban a pilóta és a csapat között kellene maradjanak. Úgyhogy igen, mindig megpróbálok majd csöndben maradni a rádióban, és nem részesévé válni egy olyan show-nak, amivel nem értek egyet.”

A spanyol végül azt is megkérdőjelezte, hogy szükség van-e egyáltalán a rádiózás nyilvánossá tételére. „Nem gondolom [hogy adásba kell tenni], mert mint mondtam, ez az egyetlen ilyen sport. A futballban, a teniszben vagy bármi másban lehetnek privát pillanataid a csapattal, és felkészülhetsz. De tudom, hogy ez a show része, és mint mondtam, minden megjegyzés, amit a rádióból adásba tesznek, egy kicsit csípősebb, mert a sport ezt akarja megmutatni verseny közben. Azt soha nem mutatják, amikor közlik, hogy a differenciálzárat állítsd az ötös pozícióba, mert az nem érdekes, miközben minden körben ilyenekről beszélünk. De megértem ezt. Sajnos azt kell tenni, hogy elkerüljük, hogy adásba menjen olyasmi, amit a pillanat hevében mondunk, hogy folyamatosan csöndben maradunk.”

Alonso elment a sapkáért

Hogy végül minden rendeződött a két világbajnok között, azt a fentebbi interjú után a paddockban elkapott mókás jelenetek is bizonyítják. Alonsótól korábban megkérdezték, hogy megkapta-e az aláírt sapkát, amit Hamilton az egyik Instagram-posztjában „ígért” neki, mire azt felelte, hogy nem, de „remélem, hogy megkaphatom.”

Végül így lett, a kétszeres világbajnok ugyanis elballagott a Mercedes motorhome-jába, majd egy aláírt sapkával jött ki onnan, időközben pedig Hamiltonnal is fotózkodott egyet, amiről a saját Instagramján is megosztott egy történetet. Alighanem ezzel kijelenthető, hogy rendeződött az ügy, és egyikükben sem maradt tüske.

 

MRF Team: A könyörtelen munka kifizetődött 

0

A gumigyártó csapat, az MRF Team lett az első indiai gyár, mely Európában komoly sikert tudott elérni, miután a Barum Rally előtt megnyerte a pilóták és navigátorok Európa-bajnoki címét is. 

Az MRF Team már korábban bírta nevét a rallysport történelem könyvébe, amikor több bajnoki címet is nyert az Ázsia-Óceánia Rally Bajnokságban, 2012-ben Chris Atkinson, 2013-ban, 2016-ban és 2017-ben Gaurav Gill, 2014-ben Jan Kopecky, 2015-ben Pontus Tidemand szerzett bajnoki címet. 

Llarena és Fernández úton a győzelem felé az Azori-szigeteken
Fotó: @World / Red Bull Content Pool

Az indiai gumigyártó óriás 2020-ban nevezett be először a Rally Európa-bajnokságba Craig Breennel és Emil Lindholmmal, majd 2021-ben az ír versenyző mellett Simone Campedelli indulhatott az Eb-n. Breent a Róma Rally után Jari Huttunen, Dani Sordo és Nil Soland váltotta. 

Pardo az ERC2 bajnokaként idén akár második lehet
Fotó: @World / Red Bull Content Pool

2022-re azonban csak Simone Campedelli maradt a csapatban, akihez csatlakozott a 2021-es második helyezett Efrén Llarena, valamint ötödik helyezett Herczig Norbert is. A csapat a szezon során tovább bővítette létszámát, az ERC2 23021-es bajnokával, Javier Pardoval, majd a lett Liepaja Rallyn és Róma Rallyn a lett Martins Sesks-el. 

Herczig Norbert és Ferencz Ramón a Baru8m Rallyn az ötödik helyen zártak
Fotó: @World / Red Bull Content Pool

Efrén Llarena leigazolása pedig telitalálatnak bizonyult, hiszen a Barum Rally előtt a spanyol pilóta és navigátora, Sara Fernández is megszerezték első Eb címüket, ami az indiai MRF számára az első komoly bajnoki címet is jelentette. 

Campedelli a hazai versenyén lett második
Fotó: @World / Red Bull Content Pool

A Barum Rallyt követően pedig Javier Pardo a pilóták bajnokságának második helyére lépett, míg Herczig Norbert számára elérhetővé vált az ötödik hely, miután a szezonzáró Spanyol Rally előtt csupán 15 pont a hátránya, csapattársa Simone Campedelli és a spanyol Nil Solans mögött. 

“A bajnoki cím egy álom az egész csapat számára – mondta Vivek Ponnusamy, az MRF Team képviselője. – És még megszerezhetjük a másodiki helyet is Javier Pardoval. Ehhez azonban kemény munka kellett mindenkinek a részéről. Korábban még sose nyert indiai cég FIA bajnokságot, különösen a rallysportban nem. Nagyon nagy büszkeséget jelent már az is számunkra, hogy Európában versenyezhetünk és komoly eredményeket érhetünk el az európai versenyzők és csapatok között.” 

Sesks is nyerni tudott az MRF abroncsain
Fotó: @World / Red Bull Content Pool

A sikerhez azonban az egész csapat munkája kellett. 

“Ez a siker a fejlesztőcsapatnak, a gyártócsapatnak, a menedzsmentnek, a szerelőknek, a versenyzőknek a kemény munkájával volt elérhető. Idén nagyon jó volt látni, hogy mindenkiben meg van az éhség a siker iránt, senkit sem láttam a szezon során, hogy könnyelmű lenne.” 

Jos Verstappen: Túl későn fedeztem fel a rallyt 

0

Jos Verstappen idén kezdte rallykarrierjét, és a belga Ypres Rally alkalmával már a WRC-ben is debütálni tudott. Az egykori F1-es pilótának nagyon tetszik a rallysport, de még sokat kell tanulnia. 

Jos Verstappen korábbi F1-es pilóta mindössze négy rally verseny után máris debütált a WRC-ben. A holland versenyző azonban 50 évesen már nem szeretné megváltani a világot, csupán élvezni szeretné ezt a sportot. 

“Túl későn fedeztem fel a rallyt – mondta Jos Verstappen a Dirtfishnek. – De nagyon boldog vagyok, hogy felfedeztem, nagyon boldogan indulok versenyeken. Sokat kell még tanulnom, sok tapasztalatot kell még szereznem. Még javulnia kell a navigátorral való közös munkának. Igazából azonban az Ypres Rallyn tudtam meg, hogy mennyire is nehéz ez a sport.” 

A korábban 107 F1-es futamon induló versenyző az Ypres Rallyn csak egyszer hibázott, de az sokba került számára. 

“Csak egy kanyart hibáztam, és azonnal balesetünk lett. Egy versenypályán három kör után már tudod, hogy hol kell fékezned, de a rally teljesen más. Itt 70 km/h-val járod be a szakaszokat a verseny előtt egy utcai autóval, majd a versenyen teljesen más autóba ülsz és teljesen más körülmények fogadnak. Még jobban meg kell értenem, hogy miként lehetek sikeres a rallyban, ami nagy kihívás, de komoly motíváló tényező is.” 

Verstappen navigátora, Harm van Koppen szerint Josnak saját magának kell kitapasztalnia, hogy mit hogyan tegyen. 

“Jos nagyon jól tudja, hogy miként kell egy versenyautót kezelni – mondta a navigátor. – Ezt nem kell megtanulnia, azonban a többi részére is saját magának kell rájönnie, nem mondhatom meg, hogy mit csináljon. Az itiner írás, az itinerben szereplő tempó, ami a legfontosabb a vak kanyarok felírása és teljesítése, amik igazán megnehezítik egy versenyző dolgát.” 

Jos Verstappen a balesete előtt a 33 fős RC2-es kategória 13. helyén állt a Citroen C3 Rally2-vel, megelőzve az Ypres Rally 11-szeres győztesét, Freddy Loix-t a belga WRC futamon. 

„Örülök, hogy élek” – ekkora erővel csapódott a földnek Hamilton

0

A Mercedes a spái verseny után közzétett szokásos kérdezz-felelek videójában elárulta, mekkora erők hatottak a hétszeres világbajnokra a Fernando Alonsóval történt ütközés után.

Lewis Hamilton számára már az első körben véget ért a múlt hétvégi Belga Nagydíj, miután a Mercedes versenyzője összeütközött Fernando Alonsóval, amitől annyira megsérült az autója, hogy a csapat nem sokkal ezután a futam feladására utasította. Noha a legnagyobb hangsúlyt az esettel kapcsolatban a spanyol pilóta rádióban elhangzott megjegyzései, illetve Hamilton erre adott reakciója kapta, ennél fontosabb, hogy a hétszeres világbajnok nem sérült meg a balesetben.

Mert bár önmagában nem tűnt nagynak az ütés, amit a levegőbe emelkedő W13-asban az aszfaltra visszaesve elszenvedett – és nem mellesleg tovább is tudott menni, amíg a csapat azt nem mondta neki, hogy álljon félre –, James Vowles, a Mercedes vezető stratégája elárulta, hogy igen nagy erők hatottak Hamiltonra.

A baleset

„Nagyon nagy becsapódás volt, 45 G-t mértünk az autóban, ami függőleges irányú ütés esetén nagyon nagy. De [Hamilton] rendben lesz, és Zandvoortban visszatér a küzdelembe. Mindenekelőtt frusztrált volt, mert nagyon gyors autó volt alatta, amivel elérhető lett volna a dobogó. Ő is, mint mindannyian, azért van itt, hogy küzdjön és továbblépjen” – mondta a videóban a szakember.

Ami a sérüléseket illeti, a csapatnak Hollandiába új felfüggesztéselemeket, és akár váltót, valamint erőforrást is vinnie kell. Utóbbi cseréje esetén Hamiltonra hátrasorolásos büntetés vár, mivel a Belgiumban beszerelt egység a harmadik idei V6-osa, és ha az megsérült, nem valószínű, hogy a csapat megkockáztatja versenyen a korábbi két motor valamelyikének bevetését.

„Rengeteg fotó kering a közösségi médiában, amin látszik, hogy milyen magasra emelkedett az autója, és hogyan ért földet. Amit szinte azonnal észrevettünk, hogy szivárog a hűtőfolyadék. Látni is Alonso fedélzeti kamerájából, hogy felé repül a hűtőfolyadék. Ezután a hőmérsékletek gyorsan elkezdtek emelkedni, és ez volt az elsődleges oka annak, hogy félreállítottuk [Hamiltont] a pályán” – ismertette Vowles a kiesés pontos okait.

A hétszeres világbajnok oltja a füstölő Mercedest

Hamilton örül, hogy él

„Majdnem kettétört a hátam a földetérésnél. Nagy ütés volt. Emlékszem, hogy lenéztem az aszfaltra. Eléggé magasra emelkedtem, ezért hálás vagyok, hogy élek és egyben vagyok” – nyilatkozta a hétszeres világbajnok a verseny után, ami természetesen kicsit túlzóan hat, de mutatja, hogy az autóban ülve sokkal durvább volt az eset, mint az kívülről látszott.

A kocsiban elhelyezett mérőszenzor azonnal be is jelzett, ezért az FIA ilyenkor kötelezően az orvosi központba rendelte Hamiltont kivizsgálásra, ő azonban elsőre nemet mondott, és csak azután jelent meg, hogy a szövetség jelezte a Mercedesnek: ha nem megy el, annak következményei lesznek, és írásos figyelmeztetésben részesítik, amiért nem működött azonnal együtt.

WRC Promoter: 2023 nagy kihívás lesz logisztikai szempontból 

0

Simon Larkin, a WRC Promoter vezérigazgatója egy interjú során elárulta, komoly kihívás összeállítani a jövő évi vb naptárt a logisztika miatt. 

Simon Larkint az Autóhebdo francia lap kereste meg, amelynek arról beszélt, hogy jövőre mindenképp 14 versenyt szeretnének rendezni, és továbbra is 8 Európai és 6 azon kívüli futamot tartanának a WRC-ben. 

“Amióta átvettük a WRC irányítását mindig az volt a célunk, hogy különböző földrészeken tartsuk a versenyeket – mondta a WRC Promoter cég vezérigazgatója. – Jövőre ezt úgy tűnik, hogy megvalósíthatjuk, ez azonban komoly logisztikai kihívást jelent. Dél-Amerikából Kenyába korábban 40-45 nap alatt elszállítani a felszereléseket, ez azonban mostanra 70-80 napra nőtt.” 

Éppen ezért várhatóan változni fog a Szafari Rally időpontja, mert ha továbbra is júniusban rendeznék az afrikai fordulót, akkor nem lehetne áprilisban vagy májusban Amerika területén versenyt rendezni. Márpedig jövőre Mexikó visszatérése biztosnak tekinthető, de Argentína és/vagy Chile is várhatóan bekerül a naptárba. 

“Logisztika szempontjából komolyan meg kell fontolnunk a versenyen idejeit, várhatóan a kenyai verseny időpontja ezért változni fog – mondta Larkin. – Elegendő időt kell hagynunk a tengeri szállításnak.” 

Larkin végül azt is elmondta, hogy mindenképp szerettek volna egy versenyt a Közel-Keleten is, amelyre Szaúd-Arábia bizonyul a legjobb helyszínnek. 

A 2023-as WRC szezon január 19-22. között a Monte-Carlo Rallyval indul, majd Svédország követi februárban. 

Váratlan fordulat – mégsem lesz Red Bull-Porsche együttműködés?

0

Ami eddig bombabiztosnak tűnt, azt most már korántsem az. Lehet, hogy a Porsche végül egyáltalán nem jön az F1-be?

Hónapok óta gyakorlatilag kész tényként kezelték az F1-es paddockban, hogy a Porsche 2026-ban a Red Bull oldalán beszáll a Forma-1-be. Mindez olyannyira biztosnak tűnt, hogy sajtóhírek szerint a felek a júliusi Osztrák Nagydíjon szerették volna bejelenteni az együttműködést, de a 2026-os motorszabályok véglegesítésének csúszása miatt ezt akkor nem tudták megtenni.

Az azonban szinte borítékolható volt, hogy amint minden akadály elhárul, korábban fog jönni a megerősítés, mint az Audié. Ám végül nem így lett, hiszen az ingolstadtiak a Belga Nagydíj pénteki napjának délelőttjén bejelentették, hogy 2026-tól motorgyártóként érkeznek, és bár arról nem tettek említést, hogy melyik csapattal együttműködve teszik ezt, az Alfa Romeo nem sokkal ezutáni bejelentése kevés kétséget hagyott afelől, hogy a Sauberben fognak tulajdonrészt vásárolni.

Audi, F1
Az Audi beelőzte a Porschét, ami aligha véletlen Fotó: Audi Sport

A Porsche-Red Bull házasság körül eközben viszont egyre több a kérdőjel, sajtóhírek szerint pedig már az sem biztos, hogy egyáltalán megtörténik az üzlet. A The-Race.com arról ír, hogy a bizonytalanság oka a Christian Horner–Helmut Marko–Adrian Newey triumvirátus, amely az ellen van, hogy kiengedje a kezéből az irányítást. Márpedig, ha a Porsche 50%-os résztulajdonos lesz a Red Bull Technology-ban, akkor a döntéseknek a németországi igazgatótanácson is keresztül kell menniük, és többé nem lehet majd az eddig alkalmazott módon kormányozni a vállalat szekerét.

Horner ezzel együtt továbbra is azt mondja, hogy „konstruktív megbeszélések folynak” a felek között, de nem nehéz azonosulni a félelmeivel, hiszen a Red Bullnak eddig megvolt az az előnye, hogy rendelkezett egy független csapat rugalmasságával, miközben gyakorlatilag gyári támogatással bírt egy nagy autógyártó részéről. A Porsche egyenrangú félként történő érkezésével a rugalmasság viszont a múlté lenne.

A The-Race úgy értesült, hogy valójában a Red Bull-vezér Dietrich Mateschitz az, aki szorgalmazza a Porschéval történő közösködést, miközben Milton Keynes-ben vagy a saját kezükbe vennék a 2026-os motorprogramot – a Red Bull Powertrains már a nyári szünet előtt beindította az első, négy év múlva életbe lépő szabályok szerint épített prototípust –, vagy folytatnák az együttműködést a Hondával. A japánok pedig nyitottak is lennének erre, noha a hírek szerint többre vágynak annál, minthogy ismét csak motorpartnerek legyenek.

Red Bull Racing, Honda, HRC
A Honda 2025 végéig meghosszabbította együttműködését a Red Bull-lal, de kérdés, hogy mi lesz utána Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

Hogy mindez miként lenne összeegyeztethető a Red Bull saját motorrészlegének felállításával, az újabb érdekes kérdés, Horner Spában mindenesetre ragaszkodott hozzá, hogy még semmi sem dőlt el. „Ami 2026-ot illeti, semmi sincs véglegesítve. A Red Bull Powertains megalakult, több mint 300 embert toboroztunk, úgyhogy ez a mi utunk” – szögezte le.

A csapatfőnök utalt rá, hogy az istállón belül nincs széthúzás azzal kapcsolatban, hogy milyen partnerrel is kellene együttműködni, mert ez a lényegen úgysem változtat. Magyarul: a Red Bull mindenképpen saját sorsának a kovácsa lesz, és ha sem a Honda, sem a Porsche nem jön, illetve marad, akkor saját néven építi majd a motorjait.

A döntésnek ugyanakkor komoly következményei lehetnek, hiszen amennyiben kihátrálnak a németekkel való együttműködésből, az a Porsche érkezését sodorná veszélybe, hiszen ők arra alapoztak, hogy egy meglévő infrastruktúrához csatlakoznak, azaz nem házon belül gyártják majd az erőforrásokat, miként teszi azt az Audi. Már csak azért sem, mert nincs erre alkalmas infrastruktúrájuk, ezért, ha nem a Red Bull-lal jönnek, valószínűleg mással sem fognak.

Dietrich Mateschitz, Max Verstappen, Red Bull Racing, Osztrák Nagydíj, 2018
Mateschitz a Red Bull jövőjét igyekszik bebiztosítani Fotó: Peter Fox/Getty Images/Red Bull Content Pool

A Red Bull jövője is függhet a döntéstől

A The-Race is rávilágított, hogy nem csupán a Red Bull-Porsche egyesülés, hanem az energiaitalos vállalat F1-es jövője is terítéken lehet, és Mateschitz nem véletlenül igyekezett minél hamarabb tető alá hozni a Porsche-üzletet. A 78 esztendős osztrák halála vagy kiszállása után ugyanis a hírek szerint a Red Bull thai résztulajdonosáé lesz a teljes vállalat, Mateschitz pedig ez előtt biztosítani akarja a csakis miatta létező F1-es projekt jövőjét. Ha pedig Hornerék meggyőzték arról, hogy ezt mégse a Porsche révén tegye, akkor a németek érkezése igen valószínűtlennek tűnik.

 

 

 

 

Nem csak elhalasztották, de rövidül is az Andalúzia Rally

0

Az Andalúzia Rally eredetileg öt szakaszból és 1302 kilométerből állt volna.

Az augusztus 22-én, jóval a verseny októberre való elhalasztása után közzétett módosított kiegészítő szabályokból azonban kiderült, hogy egy szakasszal rövidebb lesz a verseny, ami így 1212 kilométert tesz majd ki.

A kieső szakasz eredetileg a középsők egyike volt, ami összevonásra került az elsővel, ennek hossza pedig 248 kilométerről 481-re változik, így pedig a leghosszabb lesz a négy érintetlen szakasz közül. A kvalifikációs részt továbbra is a nyitószakasz tartalmazza majd.

A 2. szakasz 264-ről 258 km-re rövidül, míg a következő 387-ról 334-re csökken. Az utolsó marad a legrövidebb, amely 139 km lesz az eredeti 142 km helyett.

Összesen öt szelektív lesz a korábbi hat helyett, míg a tizenkét közúti szakasz nyolcra csökken. A rali így a rajt és a cél között, az összekötő szakaszokkal együtt, 2111 kilométert tesz ki.

Nasser Al-Attiyah
Nasser Al-Attiyah | Fotó: Kin Marcin / Red Bull Content Pool

A változások miatt a verseny október 19-én kezdődik és négy nappal később, október 23-án ér véget. Eredetileg 18-ára volt ütemezve a rajt, ugyanezzel a befejező dátummal.

Az Andalúzia Rally a 2022-es tereprali-világbajnokság zárófordulójaként szolgál. Eredendően a negyedik verseny volt a naptárban, amelyet június 6-12 között rendeztek volna, mielőtt az áprilisi Kazahsztán Rally az orosz-ukrán konfliktus miatt elmaradt. A futamot végül a környéket sújtó nyári erdőtüzek miatt kellett elhalasztani, ami így a Rallye du Maroc utánra tolódik, amelyet viszont öt nappal korábban tartanak majd.

Gryazin elmondta, hogy élte meg az Észt Rally kihagyását

0

Nikolay Gryazin bár nevezett az Észt Rallyra és Finn Rallyra is, végül csak Finnországban tudott autóba ülni, miután Észtországba nem léphetett be. 

Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt az FIA korábban különböző szabályokat vezetett be az orosz és fehérorosz versenyzőkkel szemben, és bár ettől még indulhatott volna Észtországban Nikolay Gryazin és navigátora, Konstantin Aleksandov is, azonban az ország belügyminisztere éppen az Észt Rally idejére tiltotta meg az orosz állampolgárságú személyek belépést az országba. 

“Az észt kormány így döntött, és én törvénytisztelő vagyok – mondta Nikolay Gryazin az orosz Championat oldalnak. – Nem okozott problémát, hogy a WRC+ oldalon nézzem a versenyt.” 

Gryazin végül Finnországban már indulhatott is a versenyen, azonban csupán a shakedown-ig jutott, ahol balesetet szenvedett. 

“Amikor borultunk a shakedown szakaszon, a bukócső hátsó részének valami szikla neki ütődhetett, amit elsőre nem is vettünk észre, úgy tűnt, hogy az autó nem sérült meg nagyon. A szervízben aztán az ellenőrzés során már kiderült, hogy egy horpadás lett az bukócsövön, ami miatt már nem tudtuk folytatni a versenyt.” 

A WRC2-ben szereplő versenyző legközelebb az Acropolis Rallyn áll rajthoz, de szeretne indulni Japánban is, ez azonban még kérdéses. 

“Még mindig nem dőlt el, hogy lesz-e Japán Rally, és bár a szervezők úgy készülnek, hogy lesz verseny, de ismét elkezdték bevezetni a járvány miatti korlátozásokat. Csapatunk szkeptikus a versenyt illetően.” 

Jacques Villeneuve az Alpine-nal tér vissza, ismét F1-es autót vezethet a 97-es világbajnok

0

Újra Forma-1-es autóba ül Jacques Villeneuve. Az 1997-es világbajnok a jövő héten az Alpine 2021-es modelljét fogja tesztelni Monzában, az Olasz Nagydíj helyszínén.

Joe Saward, veterán Forma-1-es újságíró arról számolt be, hogy az 1997-ben a Williamsszel világbajnoki címet nyerő, az F1-ben 1996 és 2006 között versenyző Jacques Villeneuve ismét F1-es autót fog vezetni, méghozzá az Alpine jóvoltából. Saward szerint az 51 esztendős, jelenleg a paddockban szakértőként és kommentátorként rendszeresen feltűnő kanadai jövő héten, Monzában pattanhat be a 2021-es szezonban használt A521-esbe. „JV már gyakorolt a szimulátorban és izgatott a lehetőség miatt” – írta a brit újságíró. A teszt célja pedig nem más, mint hogy Villeneuve képet kapjon arról, milyen egy modern F1-es autóval száguldani, azaz természetesen nem a kanadai veterán visszatérését készíti elő a francia istálló.

Az Alpine ehelyett jelenleg azon dolgozik, hogy kit ültessen jövőre Esteban Ocon mellé. A Forma-1-es szerződéseket vizsgáló Contract Recognition Board (CRB) mostanra alighanem közölte az FIA-val, hogy az Alpine vagy a McLaren tarthat igényt Oscar Piastrira, de Saward szerint a nyilvánosság csak akkor fog értesülni arról, hogy melyik istálló lett a befutó, amikor a McLaren bejelenti az ausztrál érkezését 2023-ra, vagy az Alpine közli, hogy ki lesz Ocon jövő évi csapattársa.

Oscar Piastri, Alpine
Piastri maradására kicsi az esély Fotó: Alpine

Merthogy nagyon úgy néz ki, hogy még ha meg is tarthatják Piastrit, akkor sem fogják, a felek között ugyanis a történtek miatt végérvényesen megromlott a kapcsolat. Hogy Piastri helyett kit ültethetnek Fernando Alonso megüresedő helyére, az jó kérdés, és jelenleg elég nehéz megjósolni. A Belga Nagydíj hétvégéjén Pierre Gasly neve került az első helyre a pletykaáradatban, de azon túl, hogy jó teljesítményre képes és francia (ami nem feltétlenül teszi logikus választássá őt, hiszen ahhoz, hogy Franciaországban autókat tudjon eladni az Alpine, már van egy francia versenyzője), ellene szól, hogy nem felhőtlen a viszonya Oconnal.

Joe Saward kiderítette, hogy a nézetkülönbség még 11 éves korukra vezethető vissza, azelőtt ugyanis nemcsak gokartos ellenfelek, de jó barátok is voltak, ám igencsak összevesztek, és bár mindketten profik, nem feltétlenül tudnák félretenni a nézetkülönbségeiket akkor, ha egy csapatban versenyeznének.

A veterán újságíró az Ocon által preferált Mick Schumacher szerződtetését valószínűtlennek tartja, a Forma-2-ben az Alpine juniorjaként versenyző, a múlt hétvégén Belgiumban versenyt nyerő Jack Doohanét viszont el tudná képzelni abban az esetben, ha a MotoGP-legenda Mick Doohan fia az elkövetkező hetekben is folytatja a jó szereplést.

Egy biztos, akármilyen jól is alkalmazkodjon a tavalyi Alpine-hoz, Villeneuve visszatérésére nincs esély.

Greensmith edzője: Breent el szeretné távolítani az M-Sport 

0

Igazán érdekes nyilatkozatot tett Gus Greensmith edzője, Kristian Sohlberg, aki komolyabban is belelát az M-Sport tevékenységébe. 

Craig Breen a Szardínia Rally után komoly völgybe került, sorozatban negyedik versenyén követett el hibát az Ypres Rallyn történt balesetével. 

A lehetséges okokról egy Twitch adásban adott magyarázatot Kristian Sohlberg, Gus Greensmith edzője, aki munkájának köszönhetően komolyabban is belelát az M-Sportnál folyó történésekbe. 

Az Ypres Rally után küldtem egy hosszú üzenetet Craig Breennek”mondta Kristian Sohlberg. „A reakció meglepő volt, Craig megköszönte, hogy valaki foglalkozik vele. Szóról szóra nem szeretném elmondani, hogy mit beszéltünk, de Craig egyértelmű jelét adta, hogy őt okolja minden rossz miatt az M-Sport. 

Sohlbergnek az az érzése, hogy az M-Sport vezetése, Malcolm Wilson és Richard Millener el szeretné távolítani az ír versenyzőt, akinek azonban 2023-ra is érvényes szerződése van. 

Hihetetlen az a bánásmód, amiben Craig részesül az M-Sportnál. Breennek nincs szüksége az M-Sporttól kapott fizetésre, anélkül is boldogan megtudna élni. Breen helyében már megmondtam volna a főnököknek, hogy ha nem elégedett a teljesítményével, akkor üljön ő az autóba és mutassa meg. Gyakorlatilag úgy bánnak Breennel, ahogy tették azt Teemu Suninennel. A belga kiesés után sem Malcolm, sem pedig Rich nem szólt hozzá. 

Sohlberg, aki korábban a Mitsubishi gyári versenyzője volt, azt is elárulta, hogy az Ypres Rally előtti teszt sem volt felhőtlen. 

Breen autója az teszt során állandóan meghibásodott, talán 30 km-t tudott tesztelni. Gus-szal ugyanez volt a helyzet, de ő legalább 60 km-t tesztelhetett. Mindenki tudja, hogy mennyire fontos egy verseny előtti teszt, és mennyire fontos, hogy a különböző programokat végig tudják csinálni a versenyzők. 

Korábban felröppent az a hír, miszerint Ott Tanak jövőre az M-Sporthoz igazolhat, Sohlberg szerint vele már nem tudná megtenni azt az csapatvezetés, amit Breennel tesz. 

Craig túlságosan kedves. Malcolm Wilson pedig élve felfal egy ilyen kedves embert. Craignek sokkal jobban ki kellene nyitnia a száját, mert Ott Tanak majd meg fogja mondani, ha nem jönnek az eredmények, hogy jó autót kér a jó eredményekhez. Craignek tudnia kellene nemet mondani bizonyos dolgokra.