Kezdőlap Blog Oldal 1335

„Ha visszamehetnék arra a napra, megtenném” – három éve halt meg Anthoine Hubert

0

Napra pontosan három évvel ezelőtt vesztette életét a spái horrorbukásban a Forma-2 mezőnyének egyik feltörekvő csillaga, Anthoine Hubert. A három héttel 23. születésnapja előtt az égi versenypályákra távozó francia versenyzőről a balesetben súlyos sérüléseket szerző Juan Manuel Correa emlékezett meg.

Három éve ilyenkor már a teljes autósportos közösség gyászolt, miután a Forma-1-es Belga Nagydíj betétfutamaként rendezett szombati Forma-2-es főversenyen hatalmas balesetet szenvedett, majd az abban szerzett sérüléseibe belehalt Anthoine Huber, az Arden pilótája. A 22 esztendős versenyző láncreakció áldozata lett, amelyet Giuliano Alesi defekt miatti kicsúszása indított el.

Alesi az Eau Rouge-ban a falnak csapódott, majd autója visszapattant a pályára, a mögötte érkező versenytársai elé. Hubert a roncsot kikerülni próbáló, emiatt nagyot fékező Ralph Boschung autóját találta el, miközben Boschunghoz hasonlóan ő is jobbra mozdult. Az ütközést követően a francia autója 216 km/h-s sebességgel csapódott bele a Raidillon-kanyar védőfalába, majd onnan visszapattanva az Alesi autójáról leszakadt törmelékre rászaladó, emiatt sérült első szárnnyal és első felfüggesztéssel száguldó Correa útjába került. Az amerikai versenyző már nem tudott mit tenni a becsapódás elkerüléséért, és 218 km/h-s sebességgel telibe találta a sérült Ardent. Correára 65,1 G, Hubertre 81,8 G hatott az ütközés pillanatában.

„A két autó ütközésének dinamikája a sebesség és a pályagörbe tükrében olyan volt, amely során rendkívül nagy energia közvetítődött és oszlott el, túlélhetetlen traumát okozva Anthoine Hubert-nek, és nagyon súlyos sérüléseket Juan Manuel Correának” – állt az FIA balesetről kiadott vizsgálati anyagában.

A Forma-2 Twitter-oldala monacói győzelmével emlékezett Hubertre

Correa súlyos lábsérüléseket szenvedett és a kórházban kis híján ő is életét vesztette, de végül felépült, és tavaly a Forma-3-ban visszatért a versenypályákra. Az amerikai az idén is az F3 mezőnyében versenyez, a múlt hétvégén pedig a többek között a 3 évvel ezelőtti baleset következtében jelentősen átépített és biztonságosabbá tett spái pályán is rajthoz állt. Ezután pedig az F1 Feeder Series Podcastban két csapattársa, Victor Martens és Gregoire Saucy „társaságában” beszélt arról, hogy mennyire változtatta meg a baleset, és milyen érzés évről évre visszatérnie annak helyszínére.

„Minden alkalommal igencsak érzelmes visszatérni Spába, és szerintem nemcsak nekem, hanem a teljes Forma-2-es Forma-3-as közösségnek. Azóta mindannyian másképp tekintünk erre a pályára. Ne értsetek félre, továbbra is imádjuk, én személy szerint élvezem a visszatérést és a versenyzést ott, és örülök, hogy marad a versenynaptárban, de Anthoine emléke örökre összefonódott ezzel a versennyel, különösen az én esetemben, hiszen a baleset részese voltam, komoly hatással volt rám, és megváltoztatta az életemet.”

Pierre Gasly minden évben virággal emlékezik barátjára a baleset helyszínén

„Ami a visszatérést illeti, a tavalyi év keményebb volt, pusztán vezetési és versenyzési szempontból is. Sokkal többet kezdesz gondolni a kockázatokra, ami összességében is jellemző volt rám a baleset után. Hirtelen elkezded érzékelni, hogy mekkora kockázatnak teszed ki magad, míg előtte talán próbáltam figyelmen kívül hagyni, hogy nagyon gyorsan vezetünk autókat. Tavaly még a verseny alatt is eszembe jutott a baleset. Nem hátráltatott olyan értelemben, hogy ugyanúgy a padlóig nyomtam a gázt, de eszembe jutott. Az idén viszont próbáltam kicsit más megközelítést alkalmazni és sokkal inkább a sport részére összpontosítani. Nem fogadtam el annyi felkérést és interjú-megkeresést a sajtó részéről, mert tudtam, hogy mindenki a balesetről akar majd beszélni velem. Tavaly ez kissé sok volt.”

„Ez a másfajta megközelítés pedig be is vált, mert így csak egy pilóta voltam a sok közül a versenyhétvége alatt, és a munkámra koncentrálhattam, valamint jobban is élveztem, mert kisebb volt a háttérzaj. De tudtam, hogy ez a podcast augusztus 31-én jelenik meg, ami [Hubert halálának] a harmadik évfordulója. Őrület, hogy már három éve történt. Bizonyos szemszögből olyan, mintha ezer éve lett volna, más szempontból pedig olyan, mintha tegnap. Nem bánom, ha beszélnem kell róla, mert megőrzi Anthoine emlékét és az örökségét, hiszen mindig emlékezünk rá, amikor Spáról beszélünk.”

Az ART pilótája érdekes és igen mély fejtegetésbe is belement azzal kapcsolatban, hogy miként változtatta őt meg a baleset, és felelevenített egy beszélgetést csapattársával, Victor Martens-el a múlt hétvégéről.

„Ma volt három éve, de olyan, mintha tegnap lett volna.. Mindig érted versenyzem tesó” – írta az évfordulón kitett posztjához Correa

„Ez az egész összességében jobb emberré tett, és igazán megváltoztatott. Három éve fiatalabb voltam, azóta felnőttem, ami az élet része, de őszintén hiszem, hogy nem váltam volna felnőtté úgy, ahogy az elmúlt három évben, ha nem történt volna meg a baleset. És ennek a nagy része pozitív dolog. Victorral beszéltünk is erről a múlt héten Spában, és remek kérdéssel fordult hozzám. Azt kérdezte, hogy »Ha Anthoine nem halt volna meg, és egyedül szenveded el ezt a balesetet ugyanezekkel a sérülésekkel és ugyanígy zajlik a felépülésed, akkor összességében pozitív vagy negatív hatással lettek volna az életedre a történtek?«”

„Remek kérdés volt, mert én is ezt kérdezgettem magamtól. És szerintem sok szempontból így több volt a pozitívum, mint a negatívum, mert ez arra kényszerített, hogy másként tekintsek az életre, másként közelítsek meg dolgokat, kevesebbel is boldog legyek, értékeljem a kisebb dolgokat is az életben, nyitottabb legyek és a többi. De Anthoine elment, és természetesen, ha visszamehetnék arra a napra, és másként csinálhatnám a dolgokat, akkor én és bármelyikünk ezt tenné. A mentális felépülés hosszú és kemény volt, de a végén pozitívumokkal jöttem ki belőle, amire büszke vagyok.”

Rovanpera: nincs még vége

0

Hiába vezeti toronymagasan a bajnokságot, Kalle Rovanpera azt mondja, hogy amíg nincs meg a cím, nem lehet hátradőlni.

A 21 éves finn a hónap elején kiesett az Ypres Rally nyitónapján, és ez a baleset emlékeztette arra, hogy bár 72 pontos előnye van, még nem nyerte meg a bajnoki címet.

Rovanperának legalább 90 pont előnnyel kell befejeznie a jövő heti Akropolis Rallyt (szeptember 8. és 11. között) a bajnoki másodikhoz képest ahhoz, hogy bajnok legyen Lamiában. Matematikailag már csak Tanak és Evans lehet rá veszélyes, Neuville már most 97 pont hátrányban van.

Ez azt jelentené, hogy Ott Tänakot legalább 18 ponttal, a csapattársát, Elfyn Evanst pedig mindössze három ponttal kell megelőznie Görögországban. Rovanpera továbbra is óvatos az esélyeit illetően – annak ellenére, hogy idén kilenc versenyből öt győzelmet aratott.

Rovanpera
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Semminek nincs vége, amíg nincs vége. Nem fogok rágondolni. Továbbra is csak arra törekszem, hogy pontokat szerezzek, és jó eredményeket szerezzek a közelgő hétvégéken. Természetesen az élen állni jó és szép – de jelenleg még mindig csak egy első hely és nem bajnoki cím” – mondta Rovanpera.

„Ami Belgiumban történt, újra megtörténhet. Mindig igyekszel tökéletes lenni, és a tökéletes rallyt teljesíteni, de néha előfordulhatnak hibák. Ezt láttuk, és igyekszünk ezt elkerülni a jövőben” – tette hozzá a WRC listavezetője.

A forró, száraz idő és a nagyon kemény terep miatt extrém nehéz verseny az Acropolis Rally, Rovanperä azonban jó emlékeket őriz. Tavaly először versenyzett itt, és nagyon magabiztos előnnyel, 42,1 másodperces különbséggel győzelmet aratott.

„Ha száraz lesz az idő, nem lesz egyszerű elsőnek menni a pályán, de Ott (Tanak) és a többiek közvetlenül mögöttem jönnek, úgyhogy remélhetőleg nekik sem lesz sokkal könnyebb” – latolgatta az esélyeket Rovanpera.

foto:Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Hayden Paddon Ausztráliában is megméretteti magát az év végén

0

Leadta nevezését a november végi Coffs Coast Rallyra Hayden Paddon.

Az új-zélandi megszokott navigátorával, John Kennarddal indul majd a versenyen, amely az ázsiai és az ausztrál bajnokság zárófordulója is lesz egyben.

A 2016-os Argentin Rally győztesének sűrű programja volt idén, amelynek fénypontja a rali-világbajnokságba való visszatérése volt.

Bár Paddon az Észt Rally első délelőttjét tudta csak teljesíteni, mielőtt pozitív lett volna a COVID-19 tesztje, a Finn Rallyn WRC2-ben dobogós helyezést ért el, miután a finn páros, Teemu Suninen és Mikko Markkula a verseny után büntetést kapott.

Hayden Paddon
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Az ötszörös új-zélandi ralibajnok a WRC és ERC szereplések mellett hazája bajnokságában is rajthoz állt az idei évben, és jelenleg három győzelemmel a pontverseny élén áll.

A Coffs Coast Rallyn való szereplése előtt Paddon részt vesz a walesi Rali Ceredigionon, valamint a Rally Új-Zélandon is, ahol a kétszeres Supercars bajnok Shane van Gisbergen és az ausztrál ralibajnok Harry Bates ellenfele lesz a WRC2-ben.

Nem lesz idegen a terep

Paddon jól ismeri az új-dél-walesi viszonyokat, hiszen 2011 és 2018 között hét Ausztrál Rallyn indult, ebből hat alkalommal végzett az első 10-ben, 2017-ben és 2018-ban pedig a dobogóra állhatott.

Mindig is élveztem a Coffs Coast útjait, mindig is ez volt az egyik kedvenc WRC-fordulóm” – mondta Paddon.

Versenyzői szempontból elég kellemes és nyugodt hangulata van a ralinak, a helyi közösség a rali mögé áll és támogat minket, így mindig is élveztük.

Nyilvánvaló, hogy lesz néhány apró különbség, de elég jó elképzelésünk van arról, hogy mire számíthatunk, és tudjuk, hogy az időjárás nagy szerepet játszik. Ha száraz az idő, akkor elég jók a körülmények, de ha esik az eső, mint az előző két vasárnap, amikor ott voltunk, akkor abszolút sártengerré válik az egész.

Hayden Paddon
Hayden Paddon | Fotó: @World / Red Bull Content Pool

Mivel idén november végén lesz, nem pedig szeptemberben, mint amikor korábban rendeztük, arra számítok, hogy meleg rali lesz, ami azt jelenti, hogy sokkal nagyobb terhelés lesz az autókon, az alkatrészeken, a hűtőrendszeren és a gumikon. Egy kicsit megváltoztatja a rali dinamikáját, de semmi olyan, amit ne tudnánk kezelni. Ez csupán azt jelenti, hogy figyelembe kell vennünk a tervezésnél ezeket a tényezőket.

Mindent egybevetve, az egész csapat nagyon várja már, és élvezzük, hogy újra részt vehetünk néhány nemzetközi raliversenyen. Jó, hogy újra egy kicsit kitárhatjuk a szárnyainkat, és megtapasztalhatunk néhány különböző ralit.

A Coffs Coast Rally november 25-27. között kerül megrendezésre.

Todtot folyton Schumacher állapotáról kérdezik, olykor heti háromszor is látja őt

0

Michael Schumacherről is beszélt a Sport Bildnek interjút adó Jean Todt. A 76 esztendős sportvezető elmondta, hogy barátja a jelen körülmények között nem lehetne jobb helyzetben annál, mint amiben van.

Nem sokan mondhatják el magukról, hogy pontos információval rendelkeznek a 2013 decemberében súlyos síbalesetet szenvedett, azóta a világtól teljesen elzártan élő, teljes hírzárlat alatt tartott Michael Schumacher állapotáról. Jean Todt, a hétszeres világbajnok korábbi főnöke és barátja ezek közé tartozik, a Sport Bild szerdai számában pedig a látogatásairól is beszélt.

Az FIA korábbi elnöke elmondta, hogy örül, amiért „a rajongók, és nemcsak a németek, olyan sokat gondolnak rá”, és „annyit kérdeznek” [Schumacher] állapotáról. „A szurkolóknak tudniuk kell, hogy a legjobb kezekben van” – nyilatkozta a 76 esztendős sportvezető, majd hozzátette, hogy barátja „a lehető legjobb helyzetben van, és olyanok veszik körül, akik szeretik.”

Todt elmondta, hogy olykor hetente háromszor is meglátogatja a hétszeres világbajnokot, máskor viszont egy teljes hónap is eltelhet úgy, hogy nincs ideje elutazni a Genfi-tó partjára. „Ők a barátaim, és folyamatos kapcsolatban vagyunk. Bármit tehetek a Schumacher-családért, azt megteszem. Amíg ezen a világon vagyok, mindig látogatni fogom őket” – jelentette ki.

A Michael Schumacherrel szoros baráti viszonyt a Ferrarinál töltött közös évek alatt kialakító Todtot pedig természetesen nemcsak egykori pilótájának, hanem a Schumacher-család minden tagjának hogyléte foglalkoztatja, így rajta tartja a szemét a második éve a Forma-1-ben versenyző Mick Schumacheren is.

Mick Schumacher, Haas, Francia Nagydíj
Mick Schumacher bizonyára Todtól is kap tanácsokat Fotó: Haas F1 Team

„Gyakran folytatunk eszmecserét, megbízunk egymásban, és megbeszélünk dolgokat. Amikor szeretsz valakit, együttérzel vele. Ha szomorú, akkor te is az vagy, ha boldog, akkor pedig te is boldog leszel” – utalt a 23 esztendős pilóta igen hektikus idei szezonjára, amelynek végén a jelek szerint szakítani fog a Ferrari akadémiájával, és még az sem kizárt, hogy nem marad ülése a Forma-1-ben.

Todt elmondta, hogy Mick az idei évben „nehéz időszakon megy keresztül és küszködik, olykor igazságtalan okok miatt”, de a jövőjével kapcsolatos találgatásokra nem kívánt reagálni, mert elmondása szerint nem követi annyira a szerződésekkel kapcsolatos helyzetet. Azt viszont elmondta, hogy Schumachernek „a legjobb opciót” kell választania. 

Az M-Sport jövőre egész szezont szeretne Loebbel

0

Malcolm Wilson 2023-ban szeretné, ha minden WRC fordulóban indulna Sebastien Loeb, bár valószínűbb, hogy a kilencszeres bajnok a következő szezonban is csak néhány versenyen áll rajthoz.

Az idei év legnagyobb M-Sport sikere Loeb Monte-Carlo Rallyn elért első helye volt. Ezen kívül Craig Breen szerzett egy második helyet Olaszországban, de az a várakozás, hogy a korán elkezdett fejlesztések miatt a Ford meglepheti a többieket a Pumával nem igazolódott be.

Valójában Loebnek sem jött ki a lépés a többi versenyen. Portugáliában műszaki hiba miatt hamar elúszott a versenye, a Safari Rallyn pedig nyolcadik lett, de az afrikai futam amúgy is inkább szerencsejáték.

A jövő heti Akropolis Rally lesz Loeb negyedik, és egyben utolsó, WRC-szereplése a szezonban, és jelenleg nincs megállapodása az M-Sporttal a jövő évről. Malcolm Wilson fokozott figyelemmel foglalkozik a kérdéssel, mivel most már mélyebben érti, mitől olyan különleges a kilencszeres bajnok.

Most már igazán értem, hogy miélrt veszítettünk el kilenc bajnokságot amikor ellene harcoltunk. Csak bele kell gondolni, hogy akkor a harmincas éveiben járt, most pedig 48, és még mindig csinálja. Tehát, hogy őszinte legyek, nagyon büszke vagyok arra, amit elértünk, amikor megnyerte azt a kilenc egymást követő bajnokságot, mert nagyon közel voltunk hozzá. És persze most, amikor vele dolgozol, rájössz, hogy még mindig mennyire jó, és még 10 évvel idősebb is” – méltatta Loeböt Malcolm Wilson.

„Őszintén, szóhoz sem jutok, hogy hogyan tud még mindig ezen a szinten versenyezni. De szerintem az a legfontosabb, hogy élvezi a versenyzést, és imádja az autót. Annyira nyugodt, amikor vezet, és ez látható a teljesítményén. Csak meg kell nézni a futamokat ahol indult, és mit tett értünk. Portugáliában vezettett, majd fantasztikusan ment Kenyában is. Tehát tudjuk, mennyire élvezi a versenyzést, és ez a döntő.”

Loeb
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Wilson azt is elárulta, hogy már beszélt Loebbel arról, hogy 2023-ban több versenyen induljon.

„Nem titok, hogy keresem a módját, hogy rávegyem őt, hogy több versenyen induljon. Biztosan nem akar majd egy teljes bajnokságot, ami pedig nagyon vonzó lenne számunkra, de ha sikerül megszereznünk néhány versenyre, akkor mindenképp igent mondunk rá” – mondta Wilson.

Loeb a tereprally versenyek miatt sem tud teljes szeont menni jövőre. A Dakaron és a tereprally vb-n indul a Prodrive autójával, és az Extrem E-ben is részt vesz, így mindenképp ütköznek az időpontok.

Ugyan Malcolm Wilson nagyon erős tárgyalópartner, de neki is kevés az esélye arra, hogy más útra térítse a bajnokot, és ezt el is ismeri: Nem, azt hiszem, más munkái is vannak, és hogy őszinte legyek, nem hiszem, hogy egy teljes szezont akarna teljesíteni.”

Loeb
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Verstappen olyat tehetett volna Spában, mint még soha senki az F1-ben

0

Így is sikerült felállítania egy rekordot, de ha ez összejön neki, az még ennél is nagyobbat szólt volna.

Max Verstappen a 14. helyről nyerte meg a Belga Nagydíjat, ezzel pedig felállított egy új rekordot, mivel soha senki nem nyert még ugyanabban a szezonban egymást követő két versenyen úgy, hogy egyszer sem rajtolt a 10. helynél előrébb. Helmut Marko, a Red Bull osztrák tanácsadója szerint a holland pilóta azonban ennél hátrébbról, nevezetesen az utolsó rajtkockából is megnyerte volna a versenyt, olyan elképesztő volt a tempófölénye.

Amennyiben pedig Verstappen az utolsó helyről rajtolva nyer, azzal a Forma-1 1950 óta íródó története során ő lett volna az első pilóta, akinek ez sikerül. Olyanra korábban már volt példa – noha csak hatszor –, hogy valaki úgy nyer, hogy a verseny valamely pontján az utolsó helyen halad, de ennél nagyobb bravúr még senkinek sem jött össze.

Max Verstappen, Red Bull, Belga Nagydíj
Mindenkit állva hagyott Fotó: Dan Mullan/Getty Images/Red Bull Content Pool

„Szerintem igen – válaszolta Marko arra a kérdésre, hogy a 20. rajtkockából is meglett-e volna a győzelem Verstappennek. – Már a nyári szünet előtt is tudtuk, hogy Spában motort fogunk cserélni, és úgy voltunk vele, hogy »rendben, legalább próbáljunk meg pontot szerezni«, az időmérő után viszont úgy véltük, hogy a dobogó elérhető lesz. Jos [Verstappen, Max apja] viszont azt mondta, hogy »nem, nyerni fog.« Ezen a pályán erős motorra van szükség, 2021 óta pedig olyan motorunk van, ami ugyanolyan erős, mint a többieké.”

Verstappen a verseny után az FIA sajtótájékoztatóján elmondta, hogy ő maga sem gondolt a győzelemre. „Őszintén szólva szombaton nem is gondoltam rá, csak jó versenyt akartam futni, és tudtam, hogy amint elkerültem a bajt az első körben, jó futamom lehet. De nem gondolkoztam azon, hogy hanyadik körre kerülhetek az élre, mert ezt lehetetlen előre elképzelni.”

Markótól egyébként megkérdezték, hogy az eddigi 14 futamból kilencet megnyerő, az összetettben közel 100 ponttal vezető Verstappen teljesítménye Sebastian Vettel 2010 és 2013 közötti red bullos éveire emlékezteti-e őt, mire elmondta, hogy a holland pilóta menetelése még nagyobb elégedettséggel tölti el.

Max Verstappen, Red Bull, Belga Nagydíj
Ez volt Verstappen idei kilencedik győzelme Fotó: Mark Thompson/Getty Images/Red Bull Content Pool

„Azóta nem domináltunk így, de ezúttal erős ellenfeleink vannak. Vettellel főként a Ferrari ellen versenyeztünk, vagy egy évben a McLaren ellen, de most a Ferrari és a Mercedes az ellenfél, úgyhogy elégedettek és nagyon büszkék vagyunk.”

A 79 esztendős osztrák kicsit előre is tekintett, és kifejtette, hogy a nagy előnyük birtokában szerinte már „csak” 2-3 győzelemre vannak attól, hogy zsebben érezhessék a világbajnoki címeket. „Jó formában vagyunk, és a jó dolog, hogy nem kell megnyernünk minden versenyt. Ha azt látjuk, hogy nem tudunk nyerni, nyugodtan megelégedhetünk a pontszerzéssel. Van még nyolc futam, és szerintem kettőt vagy hármat kell nyernünk ahhoz, hogy biztonságban legyünk a bajnoki címet illetően.”

Megint lemondtak egy versenyt Ausztriában

0

Az aspangi OBM Bucklige Welt Rallye után az október 21-22-re tervezett Rallye W4-et is lemondták a szervezők.

A murvás Rallye W4 az osztrák bajnokság szezonzáró lett volna. Ausztriában utoljára júliusban tartottak bajnokit, a Rallye Weiz volt, amit Hermann Neubauer nyert.

„Eddig mindig a legmagasabb szinten, nagy személyes erőfeszítéssel szerveztem a W4 Rallyt. Sajnos ebben az évben nem tudok megfelelni ennek az állításnak. Nem vagyok hajlandó ezzel terhelni a családomat” – magyarázta a döntést Christian Mrlik, akit  csak egy nagyon kis létszámú szervezői csapat vesz körül. Mrlik azzal indokolta a lemondást, hogy egyszerűen nincs pénz egy akkora rendezvény megszervezésére. 

“Sajnos jelenleg nem a legjobb a támogatottság helyzete. Mindenki kialakíthatja a saját véleményét, hogy miért van ez így. Nem tudom, hogy belegondol-e valaki, mennyibe kerül csak a gyorsasági szakaszok versenyzésre alkalmas állapotba hozása, vagy az utána végzett takarítási munkák elvégzése. Az, hogy ilyenkor a versenyzők körében is sztrájkot hirdetnek a nevezési díjak csökkentése érdekében, nem segít és nem érthető, csak szomorú. Őszintén be kell vallanom, hogy a mindig is jól szervezett Rallye Weiz elszomorított. Az osztrák bajnoki mezőny mindössze 34 csapatból állt, mert néhány pilóta egyszerűen bojkottálta a versenyt. Még mindig nagyszerű esemény volt a Historic Európa-bajnokság és a német Opel e-kupa indulóinak köszönhetően. Sajnos a Rallye W4-en egyik sincs. Ráadásul gyakorlatilag mindenhol eldőlt a bajnokság. A döntés előtt beszéltem a családdal, a barátokkal, a W4-es rallyt szervező csapattal és a versenyzőkkel is, és végül az ellene szóló érvek sajnos többségbe kerültek”árulta el Mrlik.

„2023-ra megpróbálom bővíteni a szervezői csapatomat, hogy tehermentesítsenek. Másrészt biztos vagyok benne, hogy az itteni rally helyzete ismét jobbra fog fordulni” – vázolta a jövő évi terveket Mrlik.

Az osztrák bajnoki cím már korábban eldőlt, Simon Wagner győzelme már azzal biztossá vált, hogy nem pótolták az aspangi futamot.

Rally W4
foto: Harald Ilmer/Rally W4

Ennyi volt, elszállt a Ferrari minden reménye?

0

Bár úgy tűnik, hogy a Red Bull Spában látott óriási fölénye nem lesz jellemző a szezon további részére, Mattia Binotto, a Ferrari csapatfőnöke úgy véli, „nincs remény” arra, az ő szenvedésük csak a belgiumi aszfaltcsíknak köszönhető.

A Ferrari hátránya a Belga Nagydíjon 118 pontra nőtt a konstruktőri összetettben, miközben a második helyről a harmadikra visszacsúszó Charles Leclerc már 98 ponttal van lemaradva Max Verstappen mögött az egyéni értékelésben. Nyolc futammal a vége előtt ez már-már reménytelen helyzet a maranellóiaknak a felzárkózásra, különösen úgy, hogy még ők is elismerik, jelenleg a Red Bullé a gyorsabb autó.

Spában alighanem az RB18-as tervezési filozófiája is Verstappenék kezére játszott azzal, hogy az Eau Rouge miatt minden csapat kénytelen jobban megemelni az autója hasmagasságát – Andrew Shovlin, a Mercedes rangidős mérnöke az Auto Motor und Sportnak 5-6 mm-es emelésről beszélt, ami egyáltalán nem elhanyagolható –, a Ferrari küszködése azonban valós volt, és nem csak a Red Bull fölénye nagyította fel.

Max Verstappen, Red Bull, Charles Leclerc, Ferrari, Belga Nagydíj
Leclerc az első körben még Verstappen mögött volt, de a kényszerű kerékcsere után legközelebb már csak a parc fermében láthatta a hollandot Fotó: Rudy Carezzevoli/Getty Images/Red Bull Content Pool

Noha Charles Leclerc és Carlos Sainz is hangsúlyozta, hogy Zandvoortban már közelebb lehetnek az energiaitalos csapathoz, Mattia Binotto a következőt felelte arra a kérdésre, hogy ez a lemaradás csak pályaspecifikus volt-e: „Nem, szerintem nincs remény erre. Ezen a hétvégén a köztünk és a Red Bull között levő valós különbséget láthattuk. Visszatekintve, kicsit gyorsabbak voltak Magyarországon, ami egy másfajta, nagy leszoríterőt igénylő pálya. Összességében véve jelenleg a Red Bullé a gyorsabb autó az általános hatékonyságot tekintve, mert Spában erre van szükség az aerodinamika és az erőforrás terén is.”

„Ezen kívül nagyon koptak a gumijaink, aminek az okát meg kell vizsgálnunk. Ezen a téren is erősebbek voltak nálunk. Úgyhogy nem gondolom, hogy ez kivétel lett volna. Gyorsabbak hozzánk képest annál, mint amit reméltem.”

Azt ugyanakkor a csapatfőnök is megerősítette, hogy a soron következő futamokon a Red Bullnak vélhetően nem lesz ekkora a fölénye. „Az egyértelmű, hogy a most látott különbség nem az a különbség, ami a következő futamok során lesz. Spa mindig felnagyítja a különbségeket, mert hosszú pálya, és amikor valaki előnyben van a hatékonyság terén, ez felerősödik és igen nyilvánvalóvá válik egy ilyen pályán.”

Charles Leclerc, Ferrari, Belga Nagydíj
A gumikezelés is kifogott rajtuk Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

„Úgyhogy igen, reményeink szerint közelebb leszünk az elkövetkező versenyeken, de továbbra is úgy gondolom, hogy valamivel gyorsabb autójuk van. Ezen a versenyen a gumikopás volt a legnagyobb hatással a teljesítményre. Ezt meg kell értenünk, és a lehető leghamarabb orvosolnunk, mert ez a következő futamokon is fontos lesz” – tekintett előre Binotto, aki vélhetően már amiatt is idegeskedhet, hogy Monzában legalább legyen esélyük a várhatóan ott is rendkívül erős Red Bullok ellen.

Carlos Sainz a futam utáni sajtótájékoztatón már arról beszélt, hogy az Olasz Nagydíjig rá kell jönniük, hogy mi történt az alacsony leszorítóerős tempójukkal, mert Bakuban még gyorsabbak tudtak lenni az időmérőn a Red Bullnál, de Spában már mérföldekre voltak tőlük. A spanyol pilóta szerint a magas leszorítóerőt igénylő Zandvoortban sokkal jobbak lesznek, Monzában pedig a Red Bull valamivel gyorsabb lehet náluk, de reméli, hogy ott már legalább fel tudják velük venni a harcot.

Hansenék sokat dolgoztak Riga előtt

0

Rigában versenyez a hétvégén a Rallycross-világbajnokság. A Hansen testvérek felemásan kezdték az évet, Timmy Hansen a második a bajnokságban, Kevin Hansennek viszont nem sikerült jól a nyitófutam. Lettországban az új autók működését szeretnék megérteni.

„Az első futammal megérkeztünk az új korszakba. Hatalmas kaland volt eljutni az első hétvégéig. Most egy kicsit több terünk volt, hogy a részletekre összpontosíthassunk, és a Norvégiában tanultakkal dolgozzunk. Néhány dolog jó volt, néhány pedig rossz. A norvégiai verseny végén egy kicsit küszködtünk az autóval, ezért megpróbáltunk azon dolgozni, hogy miért történt ez, és tovább léptünk. Általában elégedettek voltunk az első hétvégén mutatott alapteljesítménnyel és megbízhatósággal, és szeretjük a rigai pályát és versenyt, ezért keményen küzdünk, hogy ismét kivívjuk a győzelmet” – mondta a csapatvezető Kenneth Hansen.

A fiatalabb testvér Kevin Hansen persze javítani akar, nyolc autóból csak hetedik lett Hellben, ennél pedig a Peugeot is, és ő is sokkal jobb.

Nagyszerű lesz visszatérni Rigába. Ez egy olyan pálya, amelyen sok aszfalt van, bizonyos szempontból nagyon hasonlít egy épített versenypályára, és úgy gondolom, hogy nagyon fekszik majd az új autóknak. Dolgozunk az autónk fejlesztésén, így nagy reményekkel vágunk neki a hétvégének. Riga egy olyan pálya, ahol nagyon precíznek kell lenni, és igénybe veszi a gumikat. Az új lebonyolítással, minden versenyen öt körrel, érdekes lesz látni, hogyan tudjuk ezt kezelni.”

foto: @World / Red Bull Content Pool

Mozgalmas pár hét volt az elemzéssel, a megértéssel, és az alkalmazkodással, úgyhogy szerintem egy nagyon érdekes csomaggal érkezünk Rigába. Még mindig többet kell megtudnunk az RX1e autókról. Érdekes lesz ezt megtenni Rigában, egy hektikus dupla hétvégén. Nagyon izgatott vagyok, hogy visszaülhetek az autóba, és remélem, hogy jó hétvége lesz, és egy jó show-t mutathatunk be a lelkes rajongóknak” – mondta Timmy Hansen.

Összegezve a nyilatkozatokat, Hansenék hazamentek Norvégia után, elemezték az adatokat, kisebb fejlesztéseket hajtottak végre, átgondolták a beállításokat és így érkeznek Rigába. Valószínűleg nem találták fel a spanyolviaszt, Kristofferssonék és a CE Dealer Team jó eséllyel ugyanezt tette. A kérdés már csak az lesz, hogy ki volt hatékonyabb ebben a pár hétben.

WRX
foto: @World / Red Bull Content Pool

Hamilton az idiótázás után ott szúr vissza Alonsónak, ahol csak tud

0

Nem viseli túl jól Fernando Alonso kritikáját Lewis Hamilton, aki nem akart reagálni a spanyol szavaira, mégis úton-útfélen megtette.

Lewis Hamilton rögtön elismerte, hogy az ő hibája volt a Fernando Alonsóval a Belga Nagydíj első körében történt ütközés, azt ugyanakkor szemmel láthatóan elég nehezen viseli, hogy a spanyol a pillanat hevében idiótának nevezte őt, aki csak az első helyről rajtolva tud versenyezni.

A hétszeres világbajnok a kiesése után kifejtette, hogy legalább most már tudja, miként érez iránta Alonso, majd közölte, hogy meg akarta vitatni a történteket egykori csapattársával, de miután hallotta, hogy mit mondott róla, már nincs szándékában így tenni.

Alonso még mutogatott is egy sort a kiesett Hamiltonnak, közben pedig annyira lekötötte mindez, hogy nem figyelt a mérnöke utasítására, úgyhogy vissza kellett kérdeznie

Hamiltonnak szemmel láthatóan rosszul esett a nyilvános kritika, hiszen nyilatkozataiban több helyen elejtett egy-egy csipős megjegyzést, mint például a „nem volt szándékos és vállalom a felelősséget, mert ezt csinálják a felnőttek”.

Mivel a futam után a pilóták több tévétársaságnak is nyilatkoznak, és nem mindegyiknek feltétlenül mondják szóról szóra ugyanazt, azóta is bukkannak fel újabb részletek. Most a portugál Sport TV-nek adott nyilatkozat került ki a közösségi médiába, amelyben Hamilton egy újabb megjegyzést engedett el, amikor Alonso szavairól kérdezték. „Nem igazán szeretnék erre bármit is mondani. Elég csak megnézni az eredményeink közötti különbséget a karrierünk során, szóval ja… De tudom, hogy a pillanat hevében mond az ember dolgokat, úgyhogy nincs gond.”

Hamilton nyilvánvalóan arra utalt, hogy Alonsónak „csak” két világbajnoki címe van, míg neki hét, és neki legyen mondva, a 40 esztendős veterán azon kijelentése nem állja meg a helyét, hogy Hamilton csak az első helyről rajtolva tud nyerni, hiszen a britnek több győzelme van nem a pole-ból rajtolva, mint neki összesen.

A Mercedes pilótája ezek után egyébként az Instagramon is küldött egy kedves kis üzenetet Alonsónak, a hétvége lezárásaként mindenki munkáját megköszönő posztban ugyanis feltűnt egy fotó, amelyen egy Hamilton által aláírt Mercedes-sapka látható a „to Fernando”, azaz „Fernandónak” felirattal. Aligha félreérthető üzenet, amire lehet, hogy Alonsónak is lesz majd egy-két szava.

Fernando Alonso, Alpine, Belga Nagydíj
Alonso csak a rádióban volt dühös Fotó: Alpine

A kétszeres világbajnok egyébként már higgadtan nyilatkozott és elmondta, megérti, hogy a felügyelők nem büntették meg utólag Hamiltont, mert ilyen dolgok megesnek az első körben. Majd azt is elismerte, hogy dühből beszélt.

„Dühös voltam a rádióban. Egyébként is, ilyenkor a mérnököddel és a csapatoddal beszélsz. Sajnálatos, hogy mindent adásba tesznek, mert ilyenkor látszik, hogy mondasz valamit a rádióban, majd teljesen másként viselkedsz a sajtóval. Normális esetben, amikor a rádióban beszélsz, azt csak a csapatnak címzed.”