Kezdőlap Blog Oldal 1337

Schumacher legfontosabb hibája – 30 éve nyert először az F1-ben

0

Michael Schumacher napra pontosan 30 éve, 1992. augusztus 30-án aratta pályafutása első győzelmét a Forma-1-ben. Ehhez egy vezetői hiba is kellett, de mindez önmagában nem lett volna elég a sikerhez.

12 hónappal azután, hogy bemutatkozott a Jordan színeiben, Michael Schumacher a Forma-1-es élmezőny stabil tagjaként tért vissza a legendás spái versenypályára. Ám hiába szerzett öt dobogós helyezést – köztük két második helyet – az 1992-es szezon addigi 11 futamán, és állt a pontverseny negyedik helyén mindössze egy ponttal lemaradva az előző évi világbajnok Ayrton Sennától, futamgyőzelme még nem volt. 

És nem úgy nézett ki, hogy erőből abban az évben lesz neki, hiszen a Williams-Renault-k technikai fölénye miatt minden futamnak a Frank Williams istállója volt az esélyese, a többiek pedig többnyire a csodában reménykedhettek. Ayrton Sennának kétszer – Monacóban és a Hungaroringen – sikerült addig elkapnia a világbajnoki címet már öt futammal a vége előtt, a Magyar Nagydíjon bebiztosító Nigel Mansellt, de egy olyan, az autók közötti különbségeket kidomborító pályán, mint a belgiumi, totális Williams-dominanciára volt kilátás.

Mansell már a Hungaroringen világbajnok lett

Az időmérő edzés – még úgy is, hogy akkoriban a manapság megszokottnál jóval nagyobb különbségek számítottak általánosnak – óriási Mansell-fölényt hozott, a friss világbajnok a pénteki kvalifikáción (szombaton esett, így senki sem tudott javítani) elért 1:50.545-ös körével több mint két másodperccel (!) múlta felül a második rajtkockát megszerző Ayrton Sennát. Schumacher a harmadik helyet kaparintotta meg, megelőzve Patrese Williamsét, illetve Jean Alesi Ferrariját, és a másik McLarent vezető Gerhard Bergert. Martin Brundle-t, jóval rutinosabb, a 9. helyről induló csapattársát pedig 1,8 másodperccel hagyta le.

A rajtot az első sorból indulók közül Senna kapta el jobban (Mansell az időmérő után kesergett egy sort azon, hogy vasárnap az dönti majd el, hogy ki fordul elsőként, hogy az autójában kinek jobb a rajtszoftver), és már ő érkezett elsőként a La Source hajtűbe. Schumacher egy pozíciót veszített – Patrese előzte őt meg –, így a negyedik helyen zárta az első kört.

Senna azonban hiába vezetett, a Williams tempófölényét elnézve teljesen reménytelennek tűnt, hogy képes lesz sokáig az élen maradni. Nem is volt: Mansell a második kör végén kifékezte őt a buszmegálló sikánban, majd miután Patrese is lehagyta a McLarent, úgy tűnt, sima Williams kettős győzelmet láthatunk. Az eső azonban másként gondolta. Már a rajt előtt is szitált, de a mezőny még slick abroncsokon vágott neki a 44 körnek, ám hamarosan (majdnem) mindenki kénytelen volt esőgumira váltani.

Mansell és Alesi a harmadik, Schumacher a negyedik, Brundle az ötödik, Patrese a hatodik kör végén érkezett a szerelőihez, Senna viszont kint maradt, és megpróbálta kihúzni az eső végéig a száraz pályára alkalmas gumikon. „Tudtam, hogy az egyetlen esélyem, ha korán felszárad a pálya. Ebben reménykedtem” – nyilatkozta utólag a háromszoros világbajnok.

 

Hátrébb eközben Alesi vívott meg Mansell-lel a második helyért, és kapott defektet, miután az első kanyarban összeért a brittel, így a továbbiakban vele sem kellett számolni. A 11. körre Mansell visszavette a vezetést, miután utolérte, és a buszmegállóban ismét megelőzte a továbbra is slickeken haladó Sennát, aki a pálya kevésbé nedves részein nem autózott rossz tempót, ám összességében lassabb volt az élmezőnynél.

Nem sokkal ezután Schumacher a Fagnes-kanyarban autózta körbe a brazilt, majd egyből bebújt mellé Brundle is, hogy rögtön ezután Mika Häkkinen is kikerülje őt a Lotusszal. 13 kör után Mansell 3 másodperccel vezetett Patrese, és több mint 8 másodperccel a Schumacher-Brundle duó előtt, míg Senna teljesen kiírta magát a játékból a hazardírozással. Végül a 16. körben már ő is kénytelen volt a bokszba hajtani esőgumikért.

Az élmezőnyben ezután megmerevedtek az erőviszonyok, a két Williams magabiztosan vezetett, míg Brundle tapadt Schumacherre. Féltáv után azonban az eső kezdett alábbhagyni, az ideális ív pedig felszáradni, ami többeket – köztük Sennát – is arra sarkallt, hogy ismét kockáztassanak, és a lehető leghamarabb feltegyék a slick gumikat. Eközben az élen haladók még kivártak, Schumacher azonban nemsokára jött, nem véletlenül: a 23 esztendős pilóta a 30. körben senkitől sem zavartatva szélesre futott a Stavelot-kanyarban. A vizes füvön a falat sikeresen elkerülte, az őt kissé lemaradva követő csapattársa azonban elslisszolt mellette.

Rövid ideig úgy tűnt, a német a buszmegálló felé vezető gyors szakaszon vissza fog támadni, ám végül nem tette, ehelyett jól megnézte magának, hogy mennyire kopottak és mennyire hólyagosodnak a gumik csapattársa autóján, és úgy döntött, hogy azonnal a bokszba hajt. Mint később kiderült, ezzel nyerte meg a versenyt, Brundle ugyanis a saját kerékcseréje után messze lemaradva tért vissza a pályára. „Az autó remekül ment, de a kelleténél egy vagy két körrel később álltam ki slick gumikért. Hezitáltam, és ez a győzelmembe került” – nyilatkozta a futam után a brit.

Schumacher tempójának nem sokkal ezután a Williams is áldozatául esett, mert addig várt Patrese és Mansell kerékcseréjével, amíg az addig második helyen autózó olasz veterán és a versenyt sokáig vezető világbajnok is csak a német mögé tudott visszajönni a bokszból. Ezzel együtt úgy tűnt, hogy – akárcsak Senna a futam elején – Schumacher is hamarosan kénytelen lesz kapitulálni a kerékcseréje után azonnal leggyorsabb körrel indító Mansell előtt, csakhogy a szerencse rámosolygott a fiatal németre, a Williams FW14B-n ugyanis rövidesen kipufogó-problémák jelentkeztek, ráadásul nemcsak Mansell, hanem Patrese autóján is.

Mansell előbb egyetlen kör alatt 12, majd 9 másodpercet veszített Schumacherrel szemben, és végül 36,5 másodperces hátránnyal gurult be a célba a tempóból szintén jócskán visszavevő Benetton-pilóta mögött, míg a harmadik helyen Patrese is csak éppen, hogy meg tudta tartani a pozícióját Brundle-lel szemben. Mögöttük Senna és Häkkinen ért be az ötödik és hatodik, azaz a két utolsó pontszerző helyen.

Schumacher megnyeri az 1992-es Belga Nagydíjat

A Williams ugyanakkor örülhetett, hiszen a kettős dobogójukkal bebiztosították a konstruktőri világbajnok címet, a legboldogabb azonban természetesen a pályafutása első győzelmét szerző Schumacher volt. Az élmezőnyből a legkevesebb tapasztalattal bíró pilóta a technikailag legkevésbé fejlett topautóban nyert, amihez persze egy adag szerencse, illetve a remek helyzetfelismerés is kellett. Ezzel Jochen Mars 1975-ös Spanyol Nagydíjon elért sikere után Schumacher lett az első német F1-es győztes.

„Nem igazán tudom szavakba önteni, hogy mit érzek most. Már a hétvége kezdetén jó előérzetem volt, és nem tudom miért, de ma reggel a motorhome-ban azt gondoltam, hogy talán megnyerhetem a versenyt. Amikor a 3. vagy 4. helyen találtam magam, úgy voltam vele, talán az álmom nem válik valóra, de aztán hirtelen minden megváltozott” – nyilatkozta az örömmámorban úszó győztes a leintés után.

Ekkor még kevesen sejthették, hogy ez csak az első volt a sokáig rekordot jelentő 91 győzelemből, és Schumacher nemcsak, hogy még ötször fog nyerni a szülővárosától mindössze 100 km-re fekvő Spában – amelyet később a nappalijának nevezett –, hanem 2004-ben hetedik, egyben utolsó világbajnoki címét is ezen a helyszínen biztosítja majd be.

„Ezek a döntő pillanatok jelentik a különbségek aközött, hogy valaki jó vagy nagyszerű – nyilatkozta évekkel később elismerően a Schumacherrel közös szezont követően a Ligier, a McLaren és a Jordan színeiben 1997 végéig az F1-ben versenyző, azóta szakkommentátorként tevékenykedő Brundle. – Ez az eset megmutatja, hogy mekkora volt a mentális kapacitása – már akkor, az első teljes idényében – arra, hogy a határon autózzon egy F1-es autóval, közben pedig elemezze, hogy mi történik körülötte.”

Mick Schumacher és Räikkönen is tisztelgett a 92-es spái siker előtt

Amellett, hogy az apja 30 évvel ezelőtti győzelmének alkalmából készült sapkával és pólóval Mick Schumacher, a hétszeres világbajnok F1-ben versenyző fia is megemlékezett apja első sikeréről, a Michael Schumacherrel éveken át nagy csatákat vívó, később a Ferrarival szintén világbajnoki címet nyerő Kimi Räikkönen is megtette ugyanezt. A Jégember a Keep Fighting Foundation által a jeles alkalomból piacra dobott limitált szériás kesztyűvel pózolt egyet, amelynek az eladásából származó bevétel egy részét az alapítvány kapja.

Portugáliában sem lesz több WRX induló

0

Megjelent a Rallycross világbajnokság portugáliai fordulójának nevezési listája. A csúcskategóriában most is nyolc RX1e induló lesz és az EURO RX1-ben sem tolonganak a résztvevők.

Három és fél év szünet után tért vissza az elmúlt évben a Circuito Internacional de Montalegre pálya a rallycross vb-re. Ebben az évben két héttel Riga után újra itt versenyeznek a vb és az Eb résztvevői, de a WRX.ben a Supercarok helyett már az elektromos RX1e autók jelentik a csúcsot. Sajnos továbbra is csak nyolcan, új autó nem készült el az elmúlt hetek során. Kristoffersson és Hansenék csatáját hozhatja ez a forduló is, de mivel nagyon új még az elektromos konstrukció, akár két héttel korábban Rigában is megkavarodhatnak az erőviszonyok.

Az EURO RX1-ben 14-en adták le a nevezésüket. Ott lesz a bajnoki címre toronymagasan esélyes Anton Marklund, valamint Janis Baumanis, Enzo Ide és Sivert Svardal is. A magyarok közül a két állandó résztvevő Kárai Tamás és Mózer Attila indul a portugáliai hétvégén.

Az EURO RX3-ban a bajnokság első négy helyezettje rajthoz áll szeptember közepén is. Kobe Pauwels és három üldözője, Joao Ribeiro, Damian Litwinowicz és Jan Cerny is nevezett. Pauwels a bajnoki címet akarja bebiztosítani, a többiek már inkább a dobogós helyekre hajtanak, Riga előtt 20 pont Pauwels előnye. Sajnos magyar induló megint nincs a kategóriában.

Kárai Tamás
foto: Kárai Motorsport

A WRX nevezési listája a Lusorecursos World RX of Portugal 2022 futamra:

1 Johan KRISTOFFERSSON SWE Kristoffersson Motorsport SWE Volkswagen RX1e
12 Klara ANDERSSON SWE Construction Equipment Dealer Team SWE PWR RX1e
17 Gustav BERGSTRÖM SWE Gustav Bergström SWE Volkswagen RX1e
21 Timmy HANSEN SWE Hansen World RX Team SWE Peugeot 208 RX1e
52 Ole Christian VEIBY NOR Kristoffersson Motorsport SWE Volkswagen RX1e
68 Niclas GRÖNHOLM FIN Construction Equipment Dealer Team SWE PWR RX1e
71 Kevin HANSEN SWE Hansen World RX Team SWE Peugeot 208 RX1e
77 René MÜNNICH DEU ALL-INKL.COM Muennich Motorsport DEU SEAT Ibiza RX1e

 

Az Euro RX1 nevezési listája a Lusorecursos World RX of Portugal 2022 futamra:

2 Oliver O’DONOVAN IRL Oliver O’Donovan IRL Proton Iriz
6 Jānis BAUMANIS* LVA #YellowSquad SWE Peugeot 208
24 Sivert SVARDAL NOR Sivert Svardal NOR Volkswagen Polo
33 Ulrik LINNEMANN* DNK Linnemann Promotion DNK Ford Fiesta
38 Mandie AUGUST* DEU ALL-INKL.COM Muennich Motorsport DEU SEAT Ibiza
44 Dariusz TOPOLEWSKI* POL Oponeo POL Ford Fiesta
50 Attila MÓZER* HUN Nyirád Motorsport KFT HUN Ford Fiesta
67 Frank VALLE NOR Frank Valle NOR Ford Fiesta
73 Tamás KÁRAI* HUN Kárai Motorsport Sportegyesület HUN Audi S1
75 Mário BARBOSA PRT Mário Barbosa PRT Citroën DS3
88 Marcin GAGACKI* POL Oponeo POL Ford Fiesta
91 Enzo IDE* BEL EKS SWE Audi S1
92 Anton MARKLUND* SWE SET Promotion FIN Hyundai i20
110 José OLIVEIRA PRT José Oliveira PRT Peugeot 208

 

Az Euro RX3 nevezési listája a Lusorecursos World RX of Portugal 2022 futamra:

6 Damian LITWINOWICZ* POL Damian Litwinowicz POL Audi A1
11 Jan ČERNÝ* CZE Pajr S.R.O. CZE Škoda Citigo
22 Kobe PAUWELS BEL Volland Racing KFT HUN Audi A1
30 Nils VOLLAND DEU Volland Racing KFT HUN Audi A1
58 Dominik SENEGACNIK AUT KRTZ Motorsport CZE Volkswagen Polo
88 Nuno Miguel DA COSTA ARAÚJO* PRT Volland Racing KFT HUN Audi A1
99 João RIBEIRO PRT João Ribeiro PRT Audi A1
103 Jorge MACHADO PRT Jorge Machado PRT Citroën C2
105 Rogerio SOUSA PRT Rogerio Sousa PRT Ford Fiesta
121 Tiago FERREIRA PRT Tiago Ferreira PRT Peugeot 208
129 Antonio SOUSA PRT Antonio Sousa PRT Peugeot 208
146 Joaquim MACHADO PRT Joaquim Machado PRT Peugeot 208
147 Leonel SAMPAIO PRT Leonel Sampaio PRT Škoda Fabia
149 Sergio DIAS PRT Sergio Dias PRT Renault Twingo

 

Mózer Attila
foto: @World / Red Bull Content Pool

Albon: Ez volt pályafutásom egyik legkeményebb versenye

0

A Williams versenyzője, Alexander Albon május óta először végzett a legjobb 10-ben.

Albon a kilencedik helyre kvalifikálta magát szombaton, azonban a büntetések miatt három helyet előrelépve a hatodik rajtkockából indulhatott a Belga Nagydíjon.

A Williams pilótája a versenyen is a középmezőny sűrűjében tudott maradni, mivel kihasználta a Williams erős egyenesbeli sebességét, hogy ellenálljon a látszólag gyorsabb riválisok támadásainak. Végül a 10. helyen ért célba, és ezzel megszerezte első pontját a csapatnak a Miami Nagydíj óta.

Ez volt pályafutásom egyik legkeményebb versenye, és egyben az egyik legjobb személyes eredményem is” – mondta Albon.

A lehető legjobb munkát végeztük, és ez jó érzés. A felvezető körben már egyértelmű volt, hogy a gumik kopása nagyon magas lesz, és a hétvége többi részében tapasztaltnál melegebb pályahőmérséklet tovább rontotta ezt.

Az egyenesekbeli jó tempó segített

A verseny utolsó szakaszában már a háromkiálláson gondolkodtam, de kibírtuk, és Lance-t [Strollt] magunk mögött tartottuk, ezután pedig csak az volt a fontos, hogy ne hibázzunk.

Alexander Albon, Williams, Belga Nagydíj
Alex Albon (THA) Williams Racing.
Belgian Grand Prix, Saturday 27th August 2022. Spa-Francorchamps, Belgium.

Úgy gondolom, hogy összességében jól teljesítettük a hétvégét az első szabadedzéstől kezdve, maximálisan kihasználtuk az autónk gyorsaságát az egyenesekben, és nem hibáztunk.

Kísérleteztünk, a legjobbat hoztuk ki a gumikból a kvalifikáción, és a versenyen mindent kihoztunk, amit csak lehet, szóval nagyon boldog vagyok.

Csapatként teljes hétvégét teljesítettünk, és ez mutatja; ha nem a leggyorsabb autód van, de mindent jól csinálsz, akkor is el tudsz hozni egy-két pontot.

Esapekka Lappi jövőre is megosztaná a helyét Ogier-vel

0

Boldogan maradna az ideihez hasonló felállásban Esapekka Lappi a Toyotánál. A finn jövőre is szívesen megosztaná a harmadik gyári Yarist Sebastien Ogier-vel.

Ahogy írtuk tegnap, Jari-Matti Latvala 2023-ban is szívesen megtartaná az idei felállást a Toyotánál. Ez azt jelentené, hogy Esapekka Lappinak újra meg kellene osztania az autót Sebastien Ogier-vel, és ezt a finn nem is bánná, sőt örülne a lehetőségnek.

„Tudomásul veszem, hogy jelenleg nincs esélyem legyőzni Kallét.”

Ezt mondta Lappi arra kérdésre, hogy milyen lehetőségei vannak a csapatnál és hogyan képzeli a folytatást.

„Az biztos, hogy pilótaként szeretnél lehetőséget kapni, hogy megküzdja legnagyobb címért. Másrészt az életed legfontosabb része a családod, így egy nem teljes szezon jó kompromisszum ​​a profi rallyversenyzői élet és a családi élet között” – magyarázta a finn.

Lappi Finn 2022
Fotó: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Lappival ellentétben a legtöbb versenyző inkább a teljes szezont részesíti előnyben, de az elmúlt években többen is voltak, amelyek részszezonokkal remekeltek. Jó példa erre Sébastien Loeb, aki megnyerte az idei Monte Carlo Rallyt az M-Sporttal tervezett négy futamának egyikén, csakúgy, mint a Hyundainál Dani Sordo, aki kétszer nyerte meg a Rally Italyt, mióta befejezte a WRC pályafutását.

Lappi
Fotó: Toyota Gazoo Racing

Esapekka Lappi 2017-ben WRC2 bajnokként érkezett a Toyotához. Negyedik versenyén Finnországban győzni tudott, de a sikert nem tudta megismételni. Jöttek ugyan a dobogós helyek 2018-ban is, ám az áttörés elmaradt. 2019-ben a Citroenhez igazolt, de itt is csak a dobogóig jutott, majd egy évvel később a Fordnál talált helyet. Három kiesés, két negyedik hely, de év végén nem maradt neki ülés. Egy évvel később két versenyen indult a WRC2-ben, ezeket megnyerte, majd a Finn Rallyn egy privát Yaris WRC-vel villantott egy negyedik helyet, ami meggyőzte a Toyotát, hogy Ogier mellé ő lesz a jó választás a hibrid korszakba lépéshez. Idén eddig háromszor állt dobogón, jó formában van, Rovanpera és Evans mellett teljes jogú tagja a csapatnak még akkor is, ha csak hat versenyen indult eddig.

Lappi
Fotó: Toyota Gazoo Racing

Verstappen sisakfóliája miatt kapott büntetést Leclerc

0

Charles Leclerc újabb nehéz Forma-1-es hétvégét élt át Belgiumban, hiszen a hatodik helyezéssel tovább távolodtak bajnoki reményei.

A Ferrari versenyzője új erőforrást kapott a versenyre, ami miatt a vasárnapi nagydíjon rajtbüntetést kapott. A rivális Max Verstappent szintén hátrébb sorolták ugyanezért, ám ő sikeresen átverekedte magát a mezőnyön, és megnyerte a futamot, míg Leclerc délutánja korántsem volt zökkenőmentes.

A korai biztonsági autós fázis alatt a monacói kénytelen volt a boxba menni egy nem tervezett kiállásra, mert füstöt észlelt az autója jobb első részéből. A Ferrari közölte vele, hogy egy eldobott sisakfólia a bűnös, ami a fékrendszerébe akadt – és lehet, hogy Verstappentől származik.

Azóta már kiderült, hogy valóban a Red Bull versenyzőjének sisakjáról származik a problémákat okozó darab. A fedélzeti kamerán látszik, ahogy Verstappen letépi a fóliát és eldobja, ahogy az minden versenyzőnél bevett gyakorlat, de Leclerc ekkor éppen mögötte száguldott.

Max Verstappen, Red Bull Racing, Belga Nagydíj
Fotó: Mark Thompson/Getty Images) / Red Bull Content Pool

Mindig benned van a félelem, hogy ez megtörténik, főleg, ha a mezőnyben vagy, pláne egy ilyen pályán, mint ez, ahol nagyon gyorsan leveszed őket.” – mondta Verstappen.

A büntetéssel került fel az i-re a pont

Bár Leclerc az ötödik helyen ért célba, egy 5 másodperces büntetést kapott, mivel gyorsan hajtott a boxutcában. A Ferrari úgy döntött, hogy szeretné bezsebelni a versenyben futott leggyorsabb körért járó plusz pontot, ezért kihívta a monacóit lágy gumikért, Leclerc pedig ekkor lépte át a megengedett sebességet.

Ha a mai napot nézem, és arra koncentrálok, akkor úgy gondolom, hogy a kiállás helyes döntés volt. Az F1-ben bátornak kell lenni.” – mondta a csapatfőnök, Mattia Binotto a stratégiai döntéssel kapcsolatban.

Tudtuk, hogy nagyon közel lett volna Fernandóhoz, csak a pozíciót veszítettük volna el, de azzal is tisztában voltunk, hogy visszaelőzhettük volna, mert frissebb abroncsaink voltak, és ez előnyt jelentett a DRS és a fő egyenesben a végsebesség szempontjából.

Mattia Binotto, Ferrari, Belga Nagydíj
Fotó: Scuderia Ferrari Press Office

Leclerc versenyét már a futam elején megnehezítette a beszorult fólia miatti be nem tervezett boxkiállás, de mint utólag kiderült a büntetését is részben ennek köszönheti.

Nem használhattuk a sebességet alapesetben mérő szenzorainkat, mert azok meghibásodtak a Max által eldobott fólia miatt, amikor túlmelegedett az autó jobb első része.” – mondta Binotto.

A Ferrari pilótája mindössze 0,1 km/h-val lépte át átlagosan a maximálisan megengedett sebességet a boxutcában, ezért a csapatfőnök úgy véli, hogy a szerencse nem állt mellettük ezen a napon sem.

Latvala nem akar változtatni a Toyota felállásán 2023-ra

0

A Toyota csapatfőnöke, Jari-Matti Latvala szeretné megtartani az idei versenyzői felállást a 2023-as rally-világbajnokságon is.

Kalle Rovanpera, Elfyn Evans és Takamoto Katsuta 2022-ben teljes szezont versenyez a Toyotánál, a japán pilóta a junior csapat neve alatt indul. A negyedik autón Esapekka Lappi és Sebastien Ogier osztozik.

2023-ban nem valószínű, hogy Rovanpera vagy Evans helye veszélyben lenne, Katsuta pedig a Toyota elnökének támogatását élvezi, mert a gyár raliprogramjának egyik kiemelt célja, hogy az élvonalban japán versenyzői is legyen. Katsuta 2022-ben nem akart a nagycsapatban versenyezni, kérdés, hogy jövőre mik a szándékai.

Ha összességében nézzük, nagyon szépek az eredményei, mostanában végig következetes volt, így természetesen jó lenne látni egy napon a fő csapatban is” – mondta Latvala. „De jelenleg úgy gondolom, hogy jövőre még mindig az lenne a legjobb, ha négy autónk lenne.”

Mecsek
Fotó: Toyota Gazoo Racing

A negyedik ülés sorsa lehet kérdéses. Ogier Kenyában indult utoljára, a novemberi Japán futamon várható, hogy újra autóba ül. Lappi viszont lendületben van, három egymást követő rallyn is jól szerepelt. Az észtországi hatodik hely után WRC-pályafutása során először állhatott kétszer egymás után a dobogóra, a Finn Rallyn és az Ypres Rallyn egyaránt harmadik helyen végzett. Igaz, Finnországban kicsit átszabta a Yarist… Év elején Svédországban is hozott egy harmadik helyet, megérdemelné a bizalmat jövőre is. Ezt a csaptfőnök Latvala is így gondolja.

Igen, én is így látom. Én személy szerint nagyon szeretném őt a csapatban tartani, de meg kell vizsgálnunk a helyzetet, meg kell beszélnünk vele. Ott van Sébastien Ogier is, aki azt mondta, hogy szeretne Monte Carlóban versenyezni, de ha többet is akar vezetni, akkor ezt meg kell beszélnünk mindenkivel. Ogier nyolcszoros világbajnok, és még mindig nagyon-nagyon gyors pilóta” – mondta Latvala a Dirtfish kérdésére Belgiumban.

Vannak olyan események, ahol Ogier nagyon-nagyon erős, és úgy gondolom, hogy vannak olyan versenyek, ahol Esapekka teljesít jól. Ahogy Finnországban, Észtországban láttuk, nagyon jól vezetett, Szardínián ugyanígy alakult. Szerintem ez egy jó kombináció lehet jövőre is, ha a két pilóta mellett egy harmadik autó lesz, és Taka a negyedikben.

Szóval számomra az lenne az ideális helyzet, ha jövőre ugyanazzal a csomaggal folytatnám.”

Rovanpera
Fotó: Toyota Gazoo Racing

Szinte totálkáros lett Csomós Mixiék autója

0

Még vasárnap este nekilátott a csapat a Skoda Fabia szétszerelésének, és hétfő délutánra el is készült a leltár arról, hogy mennyire sérült az autó. Sajnos nagyon, így utólag még nagyobb csoda, hogy a versenyzők megúszták komolyabb sérülés nélkül.

  • A karosszéria teljesen megsemmisült.
  • A jobbos küszöb a kardánalagútig ment be (lásd a képeken)
  • A kardánalagút úgy összement, hogy még a kipufogó is összelapult, mint egy papírlap.
  • Ati ülése is összetört.
  • A motor, a váltó kiszakadt, ez eltörte a kormányművet.
  • A váltóház összetört.
  • A hűtők, a komplett eleje, a lámpák és a motorháztető is összetört.
Csomós
foto: Csomós Mixi
Ez a legnagyobb károk listája, a többi már csak apróság ezekhez képest. Ekkora törésnél azonnal elveszik az autó papírját, amit csak szakszerű javítás után kap vissza a csapat. Ebben az esetben ez gyakorlatilag teljes karosszériacserét jelent – írta a csapat a közösségi oldalán.
A végére még azt is hozzáfűzték, hogy  „Elképesztő hogy ez az autó mit kibír… és hogy mennyire jó autó ez a Skoda!”
Egyetértünk, sőt ha Battistoliék balesetét is figyelembe veszzük, akkor még nagyobb elismerés az autó tervezőinek. Meg hála az égieknek is, mert itt bizony kellett egy jó adag szerencse is.
Az ERC következő versenye a Spanyolországban lesz, október közepén, bízunk benne, hogy addigra elkészül Mixiék autója.
Csomós
foto: Csomós Mixi

Vettel a túlélésre játszott a Belga Nagydíjon

0

Vettel a legjobb eredményét érte el az Azerbajdzsáni Nagydíj óta Spa-Francorchamps-ban, az Aston Martin pedig visszatért a pontszerzők közé.

A négyszeres világbajnok a rajtrácson végül a 10. pozíciót foglalhatta, miután több pilótát is hátrasoroltak. Vettel szinte végig a legjobb 10-ben volt a futam alatt, ám végül a hetedik helyet Esteban Ocon egy remek előzéssel elrabolta tőle, így végül a német 8. lett.

Megszerezzük a pontokat és remek volt látni, hogy ha tisztességes pozíciót szerzünk a rajtrácson, majd futunk egy jó első kört, akkor úgymond túlélhetjük és kitarthatunk” – mondta Vettel.

Jobb tempónk volt, mint az Alpinenak az igazán régi gumikon, de összességében az autójuk gyorsabb, így nehéz volt őket magunk mögött tartani. A verseny nagy részében  egyikőjükkel szemben ez sikerült, a másikuk pedig nagyon közel volt.

Stratégiailag talán egy kicsit korábban is bejöhettünk volna, de utólag mindig könnyű ezt megállapítani, összességében viszont elégedett vagyok.

Hárman egymás mellett

A 35. körben Vettel kénytelen volt egyszerre két vetélytársával szemben is védekezni, Ocon és Gasly két oldalról próbálták megelőzni az Aston Martint a Kemmel egyenesben.

Sebastian Vettel, Aston Martin, Belga Nagydíj
Fotó: Aston Martin F1 Team

Vettel elmagyarázta, hogy „egy kicsit beragadt„, amikor a két francia pilóta megérkezett.

Egy kicsit beragadtam, nem volt DRS-em, és kifogytam az energiából, így csak a tükröket figyeltem.” – mondta.

Nyilvánvalóan túl korán használtam a DRS-t, és így én voltam elöl, szóval ez nem volt túl okos részemről. Fegyverek nélkül mentem bele a küzdelembe, és már éreztem, hogy túl hosszú lesz az 5-ös kanyarig tartó csata, és mindkét pozíciót elvesztettem.”

Miközben Ocon meglépett, Vettel vissza tudta előzni Gasly AlphaTauriját és nyolcadik helyével végül 20-ra növelte egységeinek a számát, amivel a 12. helyre jött fel a tabellán. Csapattársa, Lance Stroll ezen a versenyen sem szerzett pontot, miután a 11. helyen végzett.

Herczig Norbert és Ferencz Ramón ott folytatta ahol abbahagyták

0

Herczig Norbert és Ferencz Ramón ötödik helyen ért célba az 51. Barum Rallyn. A ŠKODA Rally Team MRF Tyres Hungaria párosa a verseny utolsó Power Stage szakaszán második lett, ezzel további négy bajnoki pontot szerzett, a csapatukban pedig a legjobb eredményt érték el.

Eddigi legnehezebb Barum Rallyján van túl Herczig Norbert és Ferencz Ramón. A változatos gyorsaságik, a tempós erdei utak és a töredezett aszfalt mellett ebben az évben a kiszámíthatatlan időjárással is meg kellett küzdenie duónak. Mindezt úgy, hogy a csapattól ismét új fejlesztésű gumikat kaptak, amelyeket csak a verseny előtti teszten próbálhattak ki, a megismerésükre viszont csak a gyorsaságikon nyílt lehetőség. A kilences rajtszámú Skoda Fabia Rally2 evo szakaszról szakaszra gyorsult, Herczig Norbert és Ferencz Ramón pedig a régi összhanggal dolgozott együtt a sikerért.

Nagyon büszke vagyok erre az eredményre, és még ennél is jobban örülök annak, hogy Ramón a kényszerű szünet után így tudott visszaülni az autóba. Már a verseny előtti teszten éreztük, hogy megvan a korábbi összhang, és ez az érzés a szombati gyorsaságikon egyre jobb és jobb lett. Pedig nem volt könnyű az eleje sem! Péntek este óvatosan kezdtünk a városi szakaszon, emlékeztünk még arra, amikor két defekttel fejeztük be a szűk utcai pályát. Szombaton reggel pedig már az első gyorsaságin ízelítőt kaptunk abból, hogy mi vár ránk. Miután kijöttünk a szervizparkból, leszakadt az eső, nekünk pedig a négy közepes gumi volt fent, a csomagtartóban pedig két esőgumi. Keresztbe raktuk fel őket, de mondani sem kell, hogy ez mennyire messze volt az ideálistól” – kezdte az események sorolását Herczig Norbert.

Herczig
@World / Red Bull Content Pool

A második szakaszon már azt is láthatták, hogy mit jelent egy hiba a Barumon. A nagyon gyors erdei utakon egy balesetnek komoly következményei vannak, elsőként épp a csapattárs összetört autóját látták a ŠKODA Rally Team MRF Tyres Hungaria versenyzői.

„Másodikként értünk oda a balesethez. Nem volt szép látvány az autó, a versenyzők szerencsére jól voltak, bár látszott, hogy az ütközés nagyon megviselte őket. Az viszont hatalmas dolog, hogy mire mi odaértünk a mentő már a helyszínen volt! Bár több versenyzőtársunk is mondta, hogy megviselte őket az összetört autó látványa, bennem mégis Battistoliék vasárnapi ütközése hagyott nagyobb nyomot. Tudtam, hogy az ő balesetük melyik részen történt, és ha rágondolok, még mindig kiráz a hideg. A Barum ennyire kegyetlen, nagyon könnyű hibázni, és ha valaki ront, annak sokszor súlyos következményei vannak. Az idei versenyen a zlíni kórházban szinte külön osztályt kellett nyitni a versenyzőknek, de hála az égnek mindenki megúszta komolyabb sérülés nélkül” – mondta Herczig Norbert.

A baleset miatt a második szakaszon sokan megállapított időt kaptak, és ez nem kedvezett a magyar párosnak sem. A teljes MRF csapat egy perc feletti hátrányba került, az ERC mezőnyben ez ledolgozhatatlan volt.

Nem ezen múlt, ezt el kell ismernünk. Persze nem volt jó érzés, hogy a negyedik gyorsaságin ekkora különbséggel rajtoltunk, de ekkor még nem foglalkoztunk az idővel, a saját versenyünket futottuk. Próbáltuk megismerni az új abroncsokat, és kerestük a legjobb kombinációt az adott körülményekre. Azt már az első nap végén láttuk, hogy hiába fejlesztett sokat a gyár, ilyen körülmények között még mindig hátrányban vagyunk, ezen a területen még dolgozni kell” – mondta Norbi.

Herczig
@World / Red Bull Content Pool

Az ERC rutin már szombat estére meghozta a gyümölcsét. A Herczig – Ferencz duó nem hibázott, versenyben voltak, és ötödik helyen gurultak a nap végén a szervizparkba. Három cseh versenyző mögött a második legjobb külföldi párosként várhatták a vasárnapot.

„Tulajdonképpen ugyanaz történt mint szombaton. Próbáltuk kitalálni mi lesz a legjobb gumiválasztás, de annyit mentünk keresztbe rakott két esőgumival és két slickkel, amennyit talán pályafutásom utolsó tíz évében összesen. Volt egy olyan pillanat is, amikor délelőtt 11 óra után a Pindula gyorsaságin Ramónnak fel kellett kapcsolnia a lámpákat, mert annyira sötét volt az erdőben. Kitartottunk a végéig, az utolsó gyorsaságin pedig végre nekünk volt szerencsénk az időjárással és egy remek Power Stage második hellyel fejeztük be a versenyt” – részletezte a vasárnapi napot Herczig Norbert.

A Barum Rallyn összesen 21 pontot szerzett Herczig Norbert, ezzel a bajnokságban is nagyot lépett előre, a csapatbajnokságban pedig Herczig Norbert és Ferencz Ramón szerezte meg azokat a pontokat amivel az MRF nyerte az ERC csapatversenyét. A pontoknál is fontosabb az eredmény, a Barum Rallyra ismét büszke lehet a páros.

„A csapatunkon belül mi lettünk a legjobbak, és az ERC értékelésben is három cseh duó és egy külföldi páros végzett előttünk. Úgy érzem, hogy a hétvégén ezekkel az abroncsokkal elértük a maximumot. Másodszor értünk el kiemelkedő eredményt az ERC legnehezebb versenyén és erre nagyon büszkék vagyunk. Ki kell még emelnem a hangulatot, mindenütt óriási tömeg volt, a szervizparkban lépésben tudtunk csak közlekedni, fantasztikus volt a hétvége légköre. Köszönjük a magyar szurkolóknak is a támogatást, jó érzés volt, hogy támogattak minket” – fejezte be Herczig Norbert.

Herczig
@World / Red Bull Content Pool

Az ERC Junior cím is eldőlt a Barumon

0

A Laurent Pellier – Marine Palumourgues páros lett az ERC Junior bajnok 2022-ben. Az Opel Corsa Rally4-gyel versenyző duó a Barum Rallyn nyert, ezzel dőlt el a bajnoki cím.

A Kanári-szigeteken, Lengyelországban, Olaszországban és Csehországban is első lett Pellier, akinek ez volt az utolsó lehetősége, hogy megszerezze a címet, mert jövőre már túlkorosnak számít. Az ERC Junior bajnokságban azok indulhattak ebben a szezonban, akik 2022. január 1-én 27 évesek vagy annál fiatalabbak voltak. A francia versenyző 1995. áprilisában született, ezzel éppen megfelelt a feltételnek.

Pellier stílusosan szerzezte meg a bajnoki címet. A második gyorsaságin élre állt a Barumon és csak az ötödik gyorsaságin engedte ki a szakaszgyőzelmet a kezéből, így a végén több mint másfél perces előnnyel nyert. Az év végi elsőségért Oscar Palomoval harcolt, de a spanyol csak harmadik lett a hétvégén, és ezzel dőlt el a bajnokság, függetlenül az utolsó versenytől.

„Nagyon nehezek voltak a körülmények és ez talán még értékesebbé teszi a győzelmet. Őrület, hogy bajnokok lettünk. Nagyon köszönöm az Opel Motorsportnak, hogy ilyen remek munkát végeztek, az Opel Corsa Rally4 minden körülmények közt csodálatos volt” – mondta az ERC Junior bajnok.

Pellier
Foto: @World / Red Bull Content Pool

Érdekes, hogy Pellier sikerre vitte a Corsát, hiszen maga az autó nem igazán sikertörténet. Az ewrc adatbázisa szerint mindössze 41 ilyen autó készült el, és a komolyabb versenyeken kizárólag Pellier tudott vele nyerni.

Laurent Pellier sikere nem meglepő, ha tudjuk, hogy három francia bajnoki címe van a kisebb kategóriákban, tavaly pedig megnyerte az Opel e-Rally Kupát. 2016-ban Korzikán a JWRC értékelésben megnyerte a versenyt, akkor Citroen DS3-mal versenyzett.

Pellier
Foto: @World / Red Bull Content Pool